پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

15 شغلی که تا سال 2050 به وجود می‌آیند خواندني

15 شغلی که تا سال 2050 به وجود می‌آیند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - 20سال پیش اگر می‌گفتید شغلتان توسعه‌دهنده اپلیکیشن یا بلاگر یا مربی زندگی است، به شما می‌خندیدند. ما نمی‌دانیم آینده چه چیزی را برایمان به ارمغان خواهد آورد، اما حدس می‌زنیم که تا 30سال آینده مشاغل جدیدی را خواهیم داشت.

به‌نظر می‌رسد که کابوس‌های کودکی‌مان در مورد فیلم‌های علمی- تخیلی بالاخره به واقعیت می‌رسند و روبات‌ها قطعاً در راهند تا شغل‌های ما را بگیرند. همین امروز ماشین‌ها 5درصد از مشاغل آمریکا را به‌خود اختصاص داده‌اند، به‌خصوص خیلی از مشاغل مربوط به دفاتر اداری از دست خواهند رفت. البته در کنارش نباید فراموش کرد که تکنولوژی مشاغل جدیدی را هم به‌وجود خواهد آورد. به این موضوع حتماً فکر کنید. 20سال پیش اگر می‌گفتید شغلتان توسعه‌دهنده اپلیکیشن یا بلاگر یا مربی زندگی است، به شما می‌خندیدند. در حقیقت ما به هیچ وجه نمی‌دانیم آینده چه چیزی را برایمان به ارمغان خواهد آورد، با این حال حدس می‌زنیم که تا 30سال آینده مشاغل جدیدی را خواهیم داشت.
طراح بلاک‌چین

بلاک‌چین و همه انواع و مشتقات آن صنعـــت هیجان‌انگیز جدیدی است که تقریباً همه صنایع دیگر را در بر خواهد گرفت. این صنعت یک قلمروی دست‌نخورده است که هنوز ناشناخته‌های بسیاری دارد و باید محدودیت‌ها و ظرفیت‌های متنوع آن شناسایی شود. برای این کار نیاز به افرادی متخصص داریم که طراحی، مهندسی و مدیریت بلاک‌چین را برعهده بگیرند.
متخصص سلامت شخصی

بله در آینده ما همچنان پرستار و دکتر خواهیم داشت اما در صنعت بهداشت و درمان بیشترین رشد را در زمینه دیجیتال‌شدن سلامت اشخاص و بهینه‌سازی‌ عملکرد انسان خواهیم دید. در این زمینه ما پزشکان ضد‌پیری، دستیاران سالخوردگی، طراحان و مهندسان اصلاح ژنتیک، تقویت‌کننده‌های مغز و... را خواهیم داشت.
متخصص روبات

هنوز روبات‌ها در دنیای امروز آنچنان که باید در انجام کارها خوب نیستند. هنوز آدم‌ها نمی‌توانند اپلیکیشن‌های خودشان را بسازند یا اینکه از روبات‌هایی استفاده کنند که قادر به انجام خیلی کارها هستند اما این اتفاق تا سال2050 به وقوع می‌پیوندد. در آن زمان روبات‌های هوشمند به یک اکوسیستم حمایتی نیاز خواهند داشت تا بهره‌وری آنها را در نقطه بالایی نگه دارد. درست شبیه یک هواپیمای مسافربری که برای ده‌ها نفر ایجاد شغل می‌کند (خلبان، کمک‌خلبان، متخصصان فنی هواپیما، مأموران کنترل بلیت، مهمانداران و...) روبات‌های همه‌کاره ما نیز نیاز به افراد زیادی دارند تا عملکرد آنها را کنترل کنند. این افراد شامل تعمیرکار روبات، ناظر روبات، تکنیسین‌های عملکرد روبات، تامین‌کننده ملزومات روبات، برنامه‌نویس روبات، توسعه‌دهنده تجارت روبات و... می‌شود.
متخصص انتقال ذهن

با پیشرفت‌هایی که در علوم اعصاب و تکنولوژی به‌وجود آمده، ممکن است در آینده بارگذاری ذهن انسان در یک کامپیوتر ممکن شود. چیپ‌های کامپیوتری می‌توانند اتفاقاتی چون تله‌پاتی، تقویت حافظه و درمان فلجی را ممکن کنند. از اینها گذشته یک جراح ذهن ممکن است بتواند افکار و خاطرات منفی را حذف و افسردگی و بیماری‌های روانپزشکی را درمان کند.
تکنسین انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی نقش مهمی در پیشروی بشر به سوی آینده‌ای با انرژی پاک ایفا می‌کند. هزینه‌های استفاده از انرژی خورشیدی هر سال کمتر می‌شود، بنابراین داشتن این نوع انرژی برای مردم و صاحبان مشاغل آسان‌تر خواهد شد. افرادی که در شغلی با عنوان تکنسین انرژی خورشیدی در سراسر دنیا کار می‌کنند، امنیت شغلی خوبی خواهند داشت. تا سال2026 احتمالا در آمریکا 30هزار شغل برای تکنسین‌های انرژی خورشیدی فراهم خواهد بود.
افسران بهره‌وری

شرکت‌ها همچنان برای رسیدن به بالاترین بازده و بهره‌وری تلاش می‌کنند. آنها کارمندان سطح بالایی را فقط با هدف جذب حجم بالایی از اطلاعات برای ایجاد بهره‌وری استخدام می‌کنند. این افسران بهره‌وری پیشنهادهایی در مورد اینکه کارمندان چطور در بهترین حالت کارایی خود باشند، ارائه می‌کنند.
متخصص حمل‌ونقل خودگردان

در مورد خودروهای بدون راننده، پهپادها و سیستم‌های جدید حمل‌ونقل مثل هایپرلوپ‌ها حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد اما اینکه این مدل‌های حمل‌ونقل چطور در وسایل حمل‌ونقل ادغام شوند موضوعی است که یک متخصص باید آن را حل کند.
متخصصان سادگی

در دنیایی که اتفاقات بسیاری در حال رخ دادن است، متخصصان سادگی وظیفه ساده‌سازی‌ مسائل را بر عهده دارند. کار آنها این است که مثلاً از تعداد ملاقات‌های بی‌هدف که همه ما گاهی مجبور به شرکت در آنها هستیم، بکاهند و به‌طور کلی زندگی ما را کمی ساده‌تر کنند.
مکانیک خودروهای بدون راننده

تا امروز گام‌های در جهت ساخت و استفاده از ماشین‌های بدون راننده برداشته شده است و با اینکه این موضوع برای راننده ها خبر بدی است اما چنین خودروهایی به مکانیک‌های مخصوص خود نیاز خواهند داشت. این مکانیک‌ها باید دانش تکنولوژی‌های جدید را نیز یاد بگیرند.
درمانگر پایان زندگی

اینکه ما چطور سال‌های آخر زندگی‌مان را می‌گذرانیم، احتمالاً موضوعی است که خیلی‌هایمان دوست نداریم به آن فکر کنیم اما هر قدر امید به زندگی انسان‌ها بیشتر می‌شود، احتمالاً کمتر روی درمان‌های گرانقیمت تمرکز می‌کنند و بیشتر دلشان می‌خواهد از روزهای آخر زندگی‌شان لذت ببرند. اینجاست که تراپیست یا درمانگر پایان زندگی به کمک آنها می‌آید.
نوستالژیست

همه ما یک حس نوستالژی یا دلتنگی را همواره داریم اما در آینده طیفی از طراحان داخلی را خواهیم داشت که شغل آنها بازسازی دهه‌های مورد علاقه تاریخی ما در خانه‌هایمان خواهد بود. فرقی نمی‌کند کدام دهه را دوست دارید، یک نوستالژیست خیلی بیشتر از یک طراح صرف، ماهر خواهد بود و اطلاعات عمیقی در مورد دهه مورد نظر شما و مردم و مهارت‌های آنها خواهد داشت.
متخصص ادغام تکنولوژی با انسان

هر چه تکنولوژی در زندگی ما پررنگ‌تر می‌شود و سهم زیادی از اوقات ما را به‌خود اختصاص می‌دهد، اهمیت اینکه ما از بالاترین میزان ظرفیت آن استفاده کنیم، بیشتر می‌شود. وظیفه این متخصص این است که به آدم‌ها(به‌خصوص پیرترها) کمک کند تکنولوژی را بپذیرند و از آن راحت‌تر استفاده کنند.
جراح راه دور

جراح راه دور با عنوان جراح ریموت نیز شناخته می‌شود. این جراح عمل‌هایی را با استفاده از بازوهای روباتیک که سیستم‌هایی با حساسیت و تکنولوژی بالا هستند، انجام می‌دهد. آنها قادرند حتی از کیلومترها دورتر یک بیمار را جراحی کنند.
مدیر پهپاد

ما امروز هم از پهپادها استفاده می‌کنیم اما هنوز ابزاری جدید به شمار می‌روند. در چند سال آینده استفاده از پهپادها در دنیای تجارت بیشتر خواهد شد و ناوهای بزرگی از پهپادها به‌وجود می‌آیند. در آن زمان ما به اشخاصی نیاز داریم که پهپادها را مدیریت و از آنها نگهداری کنند.
احیاگر گونه‌های منقرض‌شده حیوانات

حیات‌وحش‌شناسان امروز می‌توانند نقشی اساسی در بازخلق گونه‌های حیوانی که منقرض شده‌اند ایفا کنند و این گونه‌های دوباره خلق‌شده را به محیط‌های طبیعی که اجدادشان در آنها سکونت داشتند، بازگردانند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف گور جمعی متعلق به داعش در لیبی

فوتبال اینگونه جان افراد را می‌گیرد!

جشن‌های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟

عربستان در آستانه یک خلاء سیاسی است / شرایط تغییر کند، سعودی‌ها مثل قبل می‌شوند

ابزار نظامی باید به‌روز باشد، مال خود شما باشد، خود شما آن را ابداع و تولید کنید

ماهیگیری در نفت، اینجا آخرالزمان است! + تصاویر

پول در آوردن‌های عجیب!

آمار بارش شهرهای شمالی در 24 ساعت گذشته

ورزش‌هایی که دیگر در المپیک حضور ندارند

درگذشت طراح صحنه جوان در پی آتش‌سوزی در لوکیشن سریال «خواب‌زده»

گول‌زدن پشه‌ها با طرح گور‌خری

چیزهایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است

تست روانشناسی تصویری/ کدام نقاشی را انتخاب می‌کنید؟

فال روزانه یک‌شنبه 21 مهر 1398

انفجار مهیب در تهران

روایت دستفروش زن ورزشگاه آزادی؛ 3میلیون تومان درآمد داشتم

کفش‌های مسیح به قیمت 3000 دلار ساخت نایکی مجهز به آب مقدس!

داستان شگفت‌انگیز نبش قبر «تیمور لنگ»

همسر حاکم دبی، پیشنهاد شوهرش را رد کرد

فال روزانه شنبه 20 مهر 1398

واژگونی خودرو در جاده ماهشهر - آبادان 2 کشته و سه مصدوم بر جا گذاشت

پایان مهلت یک ساله مجمع؛ پالرمو رد شد؟

طرح جسورانه نیوزویک علیه ترامپ / تصویر پرزیدنت پنس!

مشاور ارشد پمپئو استعفا داد

مقابله با ایران، توجیه آمریکا برای ارسال نیرو به عربستان

انفجار مین در خوزستان / یک کشته و 2 زخمی در بستان

«جنیفر آنیستون» رموز جوان ماندن خود را تعریف می کند

فال روزانه جمعه 19 مهر 1398

این 3 کودک زیبا را هرجا دیدید به پلیس بگویید!

راموس به دنبال حضور در المپیک 2020

انصاری‌فرد: با بحرین هم در داخل و هم در خارج از زمین مشکل داریم

معطلی زائران اربعین در مرز مهران/فیلم

امکانات عراق جوابگوی زائران ایرانی نیست/در حال رایزنی با مسئولین عراقی هستیم

تمیز کردن ورزشگاه آزادی توسط بانوان فوتبالدوست پس از دیدار ایران با کامبوج + ویدئو

واکنش AFC به حضور بانوان ایرانی در آزادی

کشف یک مقبره باستانی کمیاب متعلق به زنی ثروتمند در جزیره کرت یونان

گزارش تصویری بانوان در ورزشگاه آزادی

اشک های زنان پس از ورود به ورزشگاه آزادی

فرار داماد پس از گرفتن چک هدیه

تمام آنچه باید درباره عملیات «چشمه صلح» ترکیه بدانیم

فال روزانه پنج شنبه 18 مهر 1398

ریا و نفاق در زبان حافظ

بهترین و بدترین صبحانه ها کدامند؟

محمدی: دوست داشتم با برادرم در تیم ملی باشم

جان اسپراو: با اشتباه اندرسون ست دوم را باختیم

رمز 4 رقم آخر کد ملی برای کارت‌های سوخت تا پایان مهر اعتبار دارد

هنوز هم می توان زندگی دور از اجتماع داشت؟ / کلبه‌ای در اعماق جنگلهای کانادا

بازتاب سخنان امروز مقام معظم رهبری در بین رسانه‌های جهان/ آیا سخنان ایشان مقدمه گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای است؟

با خیال راحت به خودروهای لوکس بکوبید!

بزرگ‌ترین رازهای فاش نشده تاریخ