پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

کوچک شدن عجیب سوراخ لایه ازون در سال 2019 فناوري

کوچک شدن عجیب سوراخ لایه ازون در سال 2019
  بزرگنمايي:

آریا جوان - سوراخ لایه‌ی ازون در سال جاری درمقایسه‌با سه دهه‌ی گذشته به کوچک‌ترین حد خود رسیده است و دانشمندان علت دقیق آن را نمی‌دانند.

معمولا در این فصل از سال، سوراخ لایه‌ی ازون در جنوبگان به حداکثر اندازه‌ی خود می‌رسد. هنوز روزهای اول فصل است اما دانشمندان می‌گویند، سوراخ لایه‌ی ازون امسال حالت غیرعادی دارد و شاید کوچک‌ترین مورد مشاهده‌شده طی سه دهه‌ی اخیر باشد. مشاهدات اخیر سرویس نظارت بر اتمسفر کوپرنیک (CAMS)، یک سرویس تحت نظارت اتحادیه‌ی اروپا که به‌طور مداوم وضعیت اتمسفر را رصد می‌کند، نشان می‌دهد که سوراخ لایه‌ی ازون سال جاری بر فراز جنوبگان، کوچک‌ترین سوراخ لایه‌ی ازونی است که از اواسط دهه‌ی 1980 به بعد دیده شده است. به‌گزارش CAMS، در هفته‌ی گذشته، سوراخ لایه‌ی ازون رفتاری غیرمعمول داشته اما به‌طور کلی کوچک‌تر از حالت معمول بوده است.
سوراخ لایه‌ی ازون (به رنگ آبی) در تاریخ 16 سپتامبر سال 2019 سوراخ لایه‌ی ازون هر سال طی بهار جنوبگان بر فراز این منطقه تشکیل می‌شود (اواخر ماه اوت آغاز می‌شود و در دسامبر پایان می‌یابد). طی این زمان مقدار ازون موجود در اتمسفری که بالای جنوبگان قرار دارد، می‌تواند تا 60 درصد تخلیه شود. اگرچه طی چند روز و هفته‌ی اول فصل سوراخ لایه‌ی ازون امسال، شکاف اتمسفر به شکل معمول خود باز نشده و اندازه‌ی این سوراخ کاملا کوچک‌تر از سوراخی است که به‌طور معمول طی این زمان از سال مشاهده می‌شود. از این گذشته، منطقه‌ی نازک شدن لایه‌ی ازون درست بالای قطب جنوب قرار نگرفته بلکه به آمریکای جنوبی نزدیک‌تر شده است. آنتی اینس، دانشمند ارشد CAMS می‌گوید: امسال، ما دیدیم که سوراخ لایه‌ی ازون بسیار غیرعادی بود. این سوراخ نسبتا زود ایجاد شد. در آغاز سپتامبر، گرم شدن ناگهانی استراتوسفر گرباد قطبی سردی ایجاد کرد که موجب ایجاد سوراخ لایه‌ی ازون شد. براساس گزارش CAMS، استراتوسفر گرم‌تر منجر به تشکیل ابرهای استراتوسفری کمتری شد. این امر به نوبه‌ی خود باعث شد، ازون کمتری تخلیه شود. در همین حین، جهت غیرمعمول سوراخ به‌سمت آمریکای جنوبی به این معنا است که هوای سرشار از ازون از خارج از گردباد می‌تواند به درون آن نفوذ کند و منجر به تشکیل سوراخ ازون کوچک‌تری شود.
منطقه‌ی نازک شدن لایه‌ی ازون در سال 2019 نسبت‌به سال‌های دیگر به‌گزارش BBC، مشاهدات هفته‌ی اخیر CAMS نشان‌دهنده‌ی وجود منطقه‌ی نازکی به وسعت 5 میلیون کیلومتر مربع است. در همین زمان از سال 2017، وسعت منطقه‌ی نازک شدن لایه‌ی ازون به حدود 20 میلیون کیلومتر مربع می‌رسید. طبق پیش‌بینی CAMS، این هفته هم سوراخ کوچک باقی خواهد ماند و هنوز در روندی قرار دارد که طی 30 سال گذشته بی‌سابقه باشد. ازون مولکول مهمی است که از زمین دربرابر تابش‌های فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. ازون اتمسفری در چرخه‌ی دائمی تولد و تخریبی قرار دارد که تحت شرایط طبیعی در وضعیت تعادل است. فعالیت‌های انسانی مانند انتشار هالوکربن‌ها این توازون را بر هم می‌زند و موجب تخریب لایه‌ی ازونی می‌شود که در فاصله‌ی 20 تا 30 کیلومتری سطح زمین قرار دارد. مقاله‌های مرتبط:
تأثیر سوراخ لایه ازون بر تغییرات اقلیمیسوراخ لایه ازون کماکان یک مسئله حیاتی و تهدیدآمیز استشرق چین، منبع افزایش انتشار گازهای تخریبگر ازون است
اواسط دهه‌ی 1980 و زمانی‌که دانشمندان متوجه وجود شکاف بزرگی در این لایه شدند، توجه جهان به لایه‌ی ازون معطوف شد. این امر منجر به تصویب پروتکل مونترال در سال 1987 شد. جهان تلاش جمعی خود را برای کاهش انتشار هالوکربن‌های تخریب‌کننده‌ی ازون به کار برد. این ترکیب‌ها به‌وسیله‌ی یخچال‌ها، مطبوع‌کننده‌های هوا، افشانه‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های پزشکی تولید می‌شدند. امروزه، پروتکل مونترال مشمول 196 کشور امضاکننده است و به‌نظر می‌رسد این پروتکل نتیجه‌بخش بوده باشد. لایه‌ی ازون هرچند به‌آهستگی ولی در حال ترمیم است. براساس گزارش سال گذشته‌ی سازمان ملل، انتظار می‌رود که لایه‌ی ازون طی حدود 40 سال به سطح قبل از دهه‌ی 1980 بازگردد. گفته می‌شود، سوراخ کوچک لایه‌ی ازون امسال ربطی به پروتکل مونترال ندارد. ریچارد انگلن از CAMS می‌گوید: این موضوع ارتباطی با پروتکل مونترال ندارد که طی آن سعی کردیم کلر و برم را در اتمسفر کاهش دهیم، زیرا آن‌ها هنوز در اتمسفر وجود دارند. این بیشتر مربوط به یک رویداد پویا است. برخی در زمینه‌ی ارتباط کاهش اندازه‌ی سوراخ لایه‌ی ازون و تغییرات اقلیمی پرسش می‌کنند اما در این مرحله نمی‌توانیم به‌سادگی به این پرسش پاسخ دهیم. انگلن می‌گوید برای درک طبیعت لایه‌ی ازون امسال باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود. با همه‌ی این‌ها، ما باید به حمایت از پروتکل مونترال ادامه دهیم و از همکاری مداوم کشورهای مختلف جهان در این زمینه اطمینان حاصل کنیم. به‌عنوان مثال، سال گذشته دانشمندان شاهد افزایش مرموزی در انتشارات غیرمجاز CFC-11 بودند که بعدا مشخص شد منشا آن شرق چین است. دولت چین برای رعایت پروتکل مونترال با این موضوع برخورد کرد اما این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت نظارت زیست‌محیطی برای شناسایی متجاوزان احتمالی است. حفظ زمین دربرابر کسانی که می‌خواهند از آن سوء استفاده کنند، نیاز به مراقبت دائم دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایت‌تان را بدون هیچ هزینه‌ای طراحی کنید

Dungeon Break؛ مبارزات بامزه با مینیون‌ها

TickTick؛ از همین امروز برای زندگی‌تان برنامه ریزی کنید

بزرگ‌ترین فروشگاه اختصاصی هوآوی در چین افتتاح شد

همکاری ال‌جی الکترونیکس و Unity Technologies برای شبیه‌سازی اتومبیل‌های خودران

Ailment؛ اکشن پیکسلی در کهکشانی دور

Accelerator Plus؛ با سرعت بالا و بدون قطعی دانلود کنید

میوه پوست کنید و برنده شوید!

اپلیکیشنی در خدمت زنان برای چربی سوزی و افزایش سلامتی

لذت فوتبال خیابانی را در موبایل با Extreme Football تجربه کنید

نیسان IMK؛ خودرو برقی داخل شهر نیسان

سه پروژه ایرانسل برای احداث و بازسازی مدارس در لرستان افتتاح شد

تصاویر لپ تاپ Pixelbook Go گوگل منتشر شد

بازی موبایلی که شما را به آرامش می‌رساند

اپلیکیشن‌هایی که در سفر اربعین به کارتان می‌آیند - قسمت پایانی

غافل‌گیر کننده‌ترین بازی موبایل که دوست نداریم معرفی‌اش کنیم!

Crazy Kick؛ متفاوت‌ترین بازی فوتبال با چاشنی تکنیک

جدی‌ترین رقیب واتس‌اپ و تلگرام معرفی شد

اپلیکیشنی که در روزهای سرد گرم‌تان می‌کند

Grand Street Racing Tour؛ آماتور اما سریع و خشن

معرفی اپلیکیشنی که قابلیتی ساده اما کاربردی را به گوشی‌تان می‌آورد

یک توصیه برای سفز زنان به اربعین

Tic Tac Toe؛ با دوستان‌تان دوز بازی کنید

اپلیکیشن‌هایی که در سفر اربعین به کارتان می‌آیند - قسمت سوم

اپلیکیشن‌هایی که در کلاس درس و کنفرانس‌ها به کارتان می‌آیند

حالت تاریک اینستاگرام به iOS 13 آمد

سرعت واقعی اینترنت شما چقدر است؟

نگاهی به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های هفته سوم شهریور

اپلیکیشنی که در هفته آخر تابستان به کارتان می‌آید

اگر عصبی هستید سراغ این بازی نروید

بازی نوستالژی مار نوکیا را در فضایی جدید تجربه کنید

Google Keep؛ برای آن‌ها که همه چیز را یادداشت می‌کنند

معروف‌ترین اپلیکیشن‌ پخش آنلاین موسیقی در جهان

فایل‌های فشرده را به راحتی در گوشی‌تان باز کنید

جدی‌ترین رقیب تلگرام معرفی شد

با گوشی خود همه جای دنیا را مجانی بگردید!

بهترین اپلیکیشن پخش پادکست برای موبایل

تجربه خلاقانه‌ترین بازی در سبک شوتر با Hero Hunters

Avia Weather؛ برنامه هواشناسی خلبان‌ها را روی گوشی‌تان داشته باشید

معرفی بازی Distraint؛ عجیب، ترسناک و دیگر هیچ!

چشمان‌تان را با این اپلیکیشن نجات دهید

چطور مچ کسانی که قصد فضولی در موبایل‌مان را دارند بگیریم؟

بازگشت به دوران کودکی با بازی محبوب فوتبالیست‌ها

Postknight؛ بازی هیجان‌انگیز پستچی را از دست ندهید

Khan Academy؛ همه چیز را به صورت رایگان بیاموزید

گوشی‌تان را به یک ریش‌تراش تبدیل کنید!

Shin Megami Tensei؛ نبرد با شیاطین در محله‌های توکیو

بازی موبایلی جذاب «شبی که ماه کامل شد» را از دست ندهید

DigiHUD؛ سرعت‌تان را با گوشی خود بسنجید

merge dragons؛ بازی موبایلی جذاب ترکیب اژدهایان