پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

چیزهایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است خواندني

چیزهایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است
  بزرگنمايي:

آریا جوان - در این مطلب، تجارب «ورونیکا» را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال‌ها، چیز‌های زیادی از زندگی او تغییر کرده است. از لباس‌هایی که می‌پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش.

برخی از این تغییرات به دلیل فرهنگ این کشور و به صورت طبیعی اتفاق افتاده، اما عادت کردن به برخی از آن‌ها سخت است. احتمالا آشنایی با نروژ از تقریب تجارب او برایتان جالب خواهد بود.
نروژی‌ها طبیعت را دوست دارند

طبق قانون نروژ، شما حق دسترسی رایگان و آزاد به طبیعت بکر را دارید. یعنی حتی خارج از محدوده‌های کمپینگ هم می‌توانید اُتراق کنید، همچنین می‌توانید هرجا که بخواهید راه بروید و اسکی، دوچرخه سواری و شنا کنید. نروژی‌ها وقت گذرانی در طبیعت را در هر زمان از سال دوست دارند. آن‌ها حتی یک کلمه مخصوص برای آن دارند: «friluftsliv» که به معنای زندگی در هوای آزاد است. با این حال، آن‌ها بسیار مراقب طبیعت هستند: هیچکس در طبیعت زباله نمی‌ریزد و شکارچی هم وجود ندارد.
در مورد شکارچیان: لازم نیست مجوز داشته باشید تا در آب‌های شور ماهیگیری کنید. قانون نروژ به مردم حق صادرات 13 کیلوگرم فیله و یک ماهی بزرگ را می‌دهد؛ بنابراین اروپایی‌ها یک سرگرمی سودآور دارند: آمدن به نروژ زندگی در سردخانه کامیون، اقامت در چادر یا خانه‌های ارزان، دو هفته ماهیگیری و جمع کردن ماهی‌ها و ترک نروژ. اما ماهیگیری در دریاچه‌ها و رودخانه به مجوز نیاز دارد.
پنجره‌ها هیچ پرده‌ای ندارند

نروژی‌ها هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارند. به همین دلیل پشت پنجره هایشان پرده ندارند. وقتی تاریک می‌شود شما می‌توانید در خیابان راه بروید و ببینید در خانه‌ها چه خبر است: در یکی از آن‌ها شام می‌خورند، در یکی تلویزیون تماشا می‌کنند، در یکی دیگر با بچه هایشان بازی می‌کنند، یک شومینه روشن است و تابلو‌هایی روی دیوار آویزان است.
روی بام خانه‌ها درخت و چمن رشد می‌کند

بام‌ خانه‌ها در نروژ، منظره طبیعی و بسیار جذابی را ارائه می‌دهند. بام‌های سبز مدت‌ها پیش، در اوایل قرن نوزدهم در نروژ ظاهر شدند. این سطح کود گیاهی، برای کمک به گرم نگه داشتن خانه‌ها در زمستان و سرد نگه داشتن آن‌ها در تابستان ایجاد شده است. علاوه بر این نوعی عایق صوتی است. نروژی‌ها دوست دارند بگویند که بام سبز دربرابر هر طوفانی مقاوم است.
اگر می‌خواهید چنین سقفی برای خانه یا کلبه خود بسازید، یادتان باشد که چند لایه‌ اول باید پوست خشک درخت باشد که در چربی گوسفندی خیس شده، سپس پوده یا کود گیاهی، سپس کاه و گام آخر خزه است. این بام‌ها وزن زیادی دارند به خصوص بعد از اینکه باران می‌بارد. چمن باید همیشه آبیاری شود، به همین دلیل این سقف‌ها برای آب و هوای نروژ مناسب هستند که باران و برف زیاد می‌بارد.
در ماه جولای، همه نروژی‌ها تعطیل هستند

در نروژ، یک اتفاق بسیار جالب می‌افتد: تعطیلات برای همه. در ماه جولای کل کشور تعطیل می‌شود: حدود 80-90درصد از نروژی‌ها همزمان به تعطیلات می‌روند. حتی در قرارداد شغلی بسیاری از افراد ذکر شده که: از 5 هفته تعطیلات، سه هفته باید در ماه جولای باشد. مدارس و مهدکودک‌ها هم تعطیل می‌شوند. در این ماه، در اُسلو هیچکس در خیابان‌ها نیست. نروژی‌ها به جنوب اروپا یا کلبه‌های چوبی خود در کوه‌های نروژ می‌روند. در این دوران، تقریبا همه ادارات بسته می‌شوند، بسیاری از شرکت‌ها کار نمی‌کنند و دریافت هر نوع خدماتی بسیار سخت است.
ظاهراً مردم نروژ زیاد کار نمی‌کنند
در نروژ همه مهدکودک‌ها ساعت 4:30 بعدازظهر بسته می‌شوند، اما همه بچه‌ها قبل از ساعت 4 به خانه می‌روند. بعد از ساعت 3:30 ترافیک شدیدی ایجاد می‌شود و مردم زیادی در سوپرمارکت‌ها هستند، چون همه مشغول خرید بعد از کار هستند. بعد از ساعت 5 بعدازظهر، ترافیک بسیار کمتر می‌شود، چون در این زمان بسیاری از نروژی‌ها سر شام هستند.
چند نکته جالب درباره کار در نروژ:
روز کاری رسمی در نروژ 7.5 ساعت است. اما در واقع بیشتر کارمندان حدود 6 تا 7 ساعت را در محل کار می‌گذرانند.
تقریباً همه کارشان را صبح زود شروع می‌کنند: ساعت 7 یا نهایتا 8 صبح.
استراحت ناهار آن‌ها معمولاً کوتاه و 30 دقیقه‌ای است، اما در هر ساعت استراحت خوردن قهوه دارند.
اگر حالتان خوب نیست، لازم نیست دکتر بروید، می‌توانید سه روز مرخصی با حقوق بگیرید و استراحت کنید. هیچ گواهی پزشکی برای اثبات اینکه حالتان خوب نبوده لازم نیست. در طول سال، می‌توانید 12 تا از این مرخصی‌ها بگیرید. بسیاری از افراد از این حق استفاده می‌کنند و تعطیلاتشان را 12 روز بیشتر می‌کنند.
برای نروژی ها، تعادل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد: آن‌ها زمان کافی برای کار، خانواده، ورزش و تفریح دارند. آن‌ها عالی زندگی می‌کنند.
هوا هر طوری که باشد، بچه‌ها بیرون می‌خوابند

در مهدکودک‌های نروژ، بچه‌ها در کالسکه و در هوای آزاد می‌خوابند. حتی وقتی برف و باران می‌بارد، باد بوزد، هوا آفتابی باشد و یا 10 درجه زیر صفر باشد. پرستاران، بچه‌ها را بعد از ناهار در کالسکه می‌گذارند و آن‌ها را بیرون می‌برند تا بخوابند. برخی مهدکودک‌ها چادر‌های مخصوصی برای کالسکه دارند.
این کار فواید زیادی دارد:
بچه‌ها هوای تازه تنفس می‌کنند و احتمال بیمار شدنشان کمتر می‌شود.
بچه‌ها در هوای آزاد می‌خوابند، بنابراین خواب بهتر و سالم تری دارند.
سیستم ایمنی آن‌ها قوی‌تر می‌شود.
حقایقی درباره مدارس نروژ
بچه‌ها درحال بازی دانش کسب می‌کنند (به خصوص در دبستان). مثلا در کلاس‌های ریاضی، بچه‌ها با موادغذایی، صندوق و پول اسباب بازی، «سوپرمارکت‌بازی» می‌کنند. در کلاس‌های انگلیسی، مثل شخضیت‌های کارتونی مختلف لباس می‌پوشند و نمایش‌هایی را به زبان انگلیسی اجرا می‌کنند. در مدارس، معلمان زیادی مرد هستند.
اگر کودکی دور از مدرسه زندگی کند، یک اتوبوس یا تاکسی او را به مدرسه می‌رساند و برمی‌گرداند. منظور از «دور» دو کیلومتر برای کلاس اولی‌ها و 4 کیلومتر برای کلاس دوم به بالاست. حداقل یک بار در هفته بچه‌ها را به اردو در جنگل یا کوه می‌برند. این اردو حداقل 7 ساعت و گاهی یک روز کامل طول می‌کشد. مزیت بزرگ مدارس نروژی این است که اصلاً خوراکی نمی‌فروشند و والدین هر روز باید ناهار و خوراکی سالم برای بچه‌ها آماده کنند.
سنت آماده کردن ظرف غذا

خانواده‌های نروژی، صبح خود را با آماده کردن ظرف غذا شروع می‌کنند. والدین ظرف خوراکی و ناهار بچه‌ها را آماده می‌کنند تا با خود به مدرسه ببرند. علاوه بر این، والدین برای خودشان هم ظرف غذا آماده می‌کنند تا سرکار ببرند. معمولاً آن‌ها ساندویچ‌هایی با مواد مختلف مثل پنیر، خاویار و سبزیجات درست می‌کنند. همچنین میوه، سبزیجات کوچک، گاهی ماست و پاستا هم با خود می‌برند.
علاوه بر مدرسه، مهدکودک، و محل‌کار، در اتوبوس و قطار هم می‌توانید ظرف غذای خود را باز کنید و میان وعده بخورید. نروژی‌ها یک رسم دارند: وقتی از کوه بالا می‌روند، می‌نشینند، جعبه خوراکی‌هایشان را باز می‌کنند، می‌خورند و از منظره لذت می‌برند.
غذا‌های عجیب

در نروژ غذا‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را عجیب نامید. مثل:
«پنیر کهنه» یا پنیر نروژی سنتی با کپک که بیرون از یخچال نگهداری می‌شود. بوی این پنیر تا کیلومتر‌ها می‌رود، قیمت بالایی دارد و افراد زیادی هم آن را دوست دارند.
سر گوسفند پخته که با سیب زمینی و شغلم خورده می‌شود.
پنکیک‌های خونی؛ نروژی‌ها به خمیر پنکیک در حال پخت خون گوزن اضافه می‌کنند. این پنکیک‌ها قهوه‌ای هستند.
کلم ترش که در شیر پخته می‌شود و شبیه سوپ شیر با کلم است.
ماهی دودی که چند روز در محلول قلیایی خیس می‌شود. این ماهی بوی واقعا عجیبی دارد.
وافل‌های نروژی خوشمزه

نروژ غذا‌های خوشمزه زیادی هم دارد. مثلا پنیر قهوه‌ای که مزه شیر تغلیظ شده دارد. سوپ‌های ماهی که با ماهی سالمون و ماهی کاد تهیه می‌شوند؛ و توت فرنگی‌های خوشمزه‌ای که هیچ جا نمی‌توانید پیدا کنید.
وافل‌های داغ نروژی با پنیر قهوه‌ای، مربا یا خامه ترش سرو می‌شوند. این وافل‌ها برای نروژی‌ها مثل نان هستند. آن‌ها برای هر وعده» صبحانه، ناهار، شام یا دسر وافل درست می‌کنند. وافل در همه کافه‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود. وافل‌ها ترش و شیرین دارند.
زندگی بازنشسته‌ها

ورونیکا می‌گوید: «من هرگز فراموش نمی‌کنم چطور با یک پیرزن نروژی آشنا شدم. پارسال زمستان بود، من و همسرم به اسکی رفته بودیم که با گروهی از زنان سالمند روبرو شدیم. همه آن‌ها از نظر بدنی روی فرم بودند و روحیه عالی داشتند. یکی از آن‌ها از من خواست از گروهشان عکس بگیرم. او گوشی ایفون آخرین مدل خود را درآورد و به من گفت گروه «دختران» آن‌ها هر هفته می‌آیند تا در هوای باز تفریح کنند. جوان‌ترین آن‌ها 68 سال داشت و پیرترین آن‌ها 85 ساله بود.
بازنشسته‌های نروژ روش‌های جالبی برای گذران اوقات فراغت خود دارند. آن‌ها تفریحات زیادی دارند و از نظر سلامتی بسیار خوب هستند:
آن‌ها زیاد سفر می‌کنند (3 تا 4 بار در سال)
95درصد از بازنشسته‌های نروژی خودروی شخصی دارند و می‌توانند رانندگی کنند.
آن‌ها سبک زندگی فعالی دارند: اسکی و کوه‌پیمایی می‌کنند و عضو باشگاه‌های تفریحی می‌شوند.
میانگین حقوق بازنشستگی در نروژ حدود 2000 دلار در ماه است.
خدمات پزشکی

مراجعه به پزشک خانواده حدود 25 دلار هزینه دارد و آن‌ها شما را به متخصصان ارجاع می‌دهند. مراجعه به متخصص 35-45 دلار هزینه دارد. باتوجه به درآمد بالا در نروژ، این قیمت مناسب است. در اینجا مردم به طور منظم به پزشک مراجعه می‌کنند، آن‌ها مجبور نیستند به خاطر نداشتن پول کافی، سال‌ها در انتظار عمل جراحی بمانند.
وقتی هزینه‌های پزشکی شما به 220 دلار در سال برسد، یک کارت مخصوص به شما می‌دهند که همه هزینه‌های اضافی شما را پوشش می‌دهد از ویزیت پزشک و متخصص تا دریافت بیشتر داروها.
قیمت‌ها در نروژ

شما با بازیافت بطری و قوطی می‌توانید پول درآورید. سطل‌های زباله قسمت‌های مخصوصی برای افرادی دارند که به دنبال این بطری‌ها هستند.
نروژ یک کشور گران است. خیلی عادی است که به سوپرمارکت بروید، 200 دلار خرج کنید و ببینید هیچ چیز نخریده اید. خدمات گران‌تر هم هستند. مثلا کرایه تاکسی یا رفتن به رستوران. اما میانگین درآمد 4400 تا 7600 دلار است؛ بنابراین قیمت‌ها برای خارجی‌ها واقعا بالاست نه برای مردم خودشان.
باوجود درآمد بالا، نروژی‌ها در بسیاری چیز‌ها صرفه‌جویی می‌کنند:
گرما. دمای آپارتمان در زمستان بالاتر از 17-18 درجه سانتیگراد نیست. بسیاری از افراد وقتی سرکار می‌روند، منابع گرمایشی را خاموش می‌کند. آن‌ها لباس زیر پشمی می‌پوشند تا یخ نزنند.
آن‌ها مقدار دقیقی آب در کتری می‌ریزند، نه بیش از حدی که در آن لحظه نیاز دارند.
آن‌ها مصرف دستمال توالت خود را کنترل می‌کنند.
آن‌ها یک منوی غذایی برای هفته دارند و فقط موادغذایی را می‌خرند که برای آن هفته نیاز دارند.
آن‌ها در سوئد خرید می‌کنند که موادغذایی ارزان‌تر است.
همه کافه‌ها و رستوران‌های نروژ از یک اصل پیروی می‌کنند. خوردن غذا در داخل رستوران 10‌درصد گران‌تر از بردن است.
قیمت همه بسته بندی‌ها از جمله بطری و قوطی در نروژ جدا از قیمت محصول است؛ و قیمت بطری ممکن است چند برابر قیمت محصول داخلش باشد. در سوپرمارکت‌ها دستگاه‌هایی هست که می‌توانید در آن بطری و قوطی بگذارید تا قیمت آن را از خریدتان کم کند.
سبد‌هایی برای افراد تنها در سوپرمارکت

در مغازه‌ها و فروشگاه‌های نروژ، سبد‌های خاکستری برای افراد تنها وجود دارد. اگر تنها هستید و می‌خواهید با کسی آشنا شوید، این سبد خاکستری را برمی دارید تا دیگران متوجه شوند شما دنبال دوست و هم‌صحبت می‌گردید. شاید کسی که دنبالش می‌گردید همان جا باشد، اما می‌ترسید با هم حرف بزنید. این سبد به شما کمک می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حقایقی جالب درباره پرچم کشور‌های مختلف

پیشنهاد عجیب بارسلونا برای جذب امباپه

قیمت روز خودرو در 14 آذر

آسوشیتدپرس: محموله قطعات موشکی ایران در راه یمن توقیف شد

پادشاهی که از 55 ترور جان سالم به در برد!

روش‌های مختلف کشتن و اعدام به سبک فراعنه

مخترع رژ لب پردوام در چنین روزی درگذشت

از کشف سیاره بدون آسمان تا ستاره پادار

اگر کودک به آنفلوآنزا دچار شد چه باید کرد؟

چگونه از بروز تبخال پیشگیری کنیم؟

5 درصد مبتلایان به آنفلوآنزا نیازمند بستری در بیمارستان هستند

فال روزانه پنج‌شنبه 14 آذر 1398

ویلموتس فسخ قرارداد با ایران را تکذیب کرد

پیام محرمانه رهبرانقلاب به نمایندگان مجلس درباره بنزین

یک تار موی بسیجی به اندازه تمام موشک‌هایی است که ما انباشته کردیم / دشمنان در اغتشاشات اخیر، غافلگیر شدند

بنیانگذاران گوگل کناره‌گیری می‌کنند

چوپان "شاخ" اینستاگرام را ربود/ پیشنهاد ازدواج در دادگاه

به چه دلیل نباید شمع کیک تولد را فوت کنیم

این تست‌ها به شما می‌گویند آمادگی بدن شما در چه حدی است

10 ثروتمند جهان که میلیاردها دلار ثروت دارند

فال روزانه چهارشنبه 13 آذر 1398

رای الیوم: جهانگیری می‌گوید ایران راه‌های زیادی برای فروش نفت دارد؛ این راه‌ها کدامند؟

هدیه لاکچری پدر و مادر عروس!

پاسخ راغفر به انتقادات درباره پیش بینی دلار 40 هزار تومانی / شواهد حاکی از تلاش برای کودتا در ایران است

واکنش جدید ترامپ به اغتشاشات ایران

تفاوت آنفلوآنزا با سرماخوردگی / اینفوگرافی

بیشترین و کمترین میزان بیکاری متعلق به کدام کشورهاست؟

تهرانگردی؛ بهترین جگرکی‌های تهران

بدبوترین مهاجران تاریخ را بشناسید! /  نخستین ساکنان ایالات متحده به حمام نمی‌رفتند

فال روزانه سه‌شنبه 12 آذر 1398

سن جوانترین کاندیدای مجلس؛ 30 سال و دوماه/کدام استان کمترین میزان مشارکت در ثبت‌نام را داشت؟

پادشاهی که از 55 ترور جان سالم به در برد! / عکس

حضور رهبر کره‌شمالی با ظاهری متفاوت در انظار عمومی

درباره‌ی آنفلوآنزا؛ بیماری پردردسر این روز‌ها

5 چیزی که فقط ثروتمندان واقعی توان خریدش را دارند!!

فال روزانه دوشنبه 11 آذر 1398

پذیرش دانشگاه هاروارد در سال 1869 چگونه انجام می‌شد؟

14 نکته مهم درباره دختر ترامپ / آیا ایوانکا در سقوط پدرش نقش خواهد داشت؟

چگونه خود را ببخشیم؟

روانشناسی رنگ در زندگی

روانشناسی رنگ‌ها/ روانشناسی رنگ در زندگی

خانواده‌های بزرگی که دنیا را تحت تاثیر قرار دادند

تازه‌ترین رتبه‌بندی ثروتمندان جهان

3 ویتامین که کمک می‌کنند بهتر بخوابید

دکوراسیون منزل به سبک فرانسوی

کم‌ خونی را با قوی‌ترین و طبیعی‌ترین سلاح درمان کنید

افزایش قیمت پراید/ 111 به 52 میلیون و 500 هزارتومان رسید

اندونزی جوجه را جایگزین موبایل می‌کند

درب مرقد شهید حکیم را آتش زدند / ویدئو و عکس

300‌هزارمین محصول سایپا در سال 98 به مشتری تحویل شد