پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

رفتار مادر با دختر نوجوان دختران

رفتار مادر با دختر نوجوان
  بزرگنمايي:

آریا جوان - رفتار مادر با دختر نوجوان
١٣٣
٠
هنر زندگی/ رابطه مادر و دختر در هر خانواده‌ای منحصر به فرد است. هر دختری خود یک روز مادر می‌شود، نوع رابطه‌ای که با فرزندان خود برقرار می‌کند به طور مستقیم به دوران کودکی و رابطه‌ای که خود با مادرش داشته بر‌می‌گردد. نوع رابطه مادر و دختر می‌تواند بسیار صمیمانه و یا برعکس تنها یک رابطه مادر فرزندی باشد. برخی از مادران به دنبال روشی برای برقراری رابطه‌ای مناسب با دختران خود هستند. در واقع آن‌ها نمی‌دانند چطور با رابطه‌ای دوستانه دخترشان را از خطرات حفظ کنند. این نگرانی‌ها در سنین بلوغ دختر به اوج خود می‌رسند. تغییرات هورمونی که به دلیل بلوغ در دختران نوجوان ایجاد می‌شود باعث ایجاد نوسان در احساسات و گاهی خشم و عصبانیت می شوند. آگاهی از نحوه رفتار صحیح با نوجوان اهمیت بسیار دارد. در این مقاله راهکارهایی برای برقراری ارتباط درست و سالم با یک دختر نوجوان را مطرح می کنیم.
رابطه مادر و دختر نوجوان
رابطه مادر و دختر همزمان با رشد دختر به خصوص در دوران نوجوانی متحول می شود. اختلاف نظرها با مادر به خاطر تغییرات دوران بلوغ بیشتر می شود. آگاهی از این تغییرات برای هر دو طرف مفید است. بسیاری از مادرهایی که حتی قبل از بلوغ رابطه خوبی با دختر خود داشته اند، در دوران نوجوانی دخترشان با مشکل رو به رو می شوند.
نوجوانی دوره ای است که با بحران ها و تعارض هایی برای دختر همراه است. بحران هویت اصلی ترین کشمکشی است که نوجوان در درون خود احساس می کند. به دنبال آن مادر هم تحت تاثیر قرار می گیرد. در این میان حساسیت های مراقبت از دختر نوجوان می تواند به مراتب بیشتر شود. برخی از مادرها سعی می کنند بر همه کارها و برنامه های دخترشان همانند کودکی او نظارت کنند. در نظر گرفتن سن تربیت کودک و نوع برخود با آن ها در هر مرحله رشدی اهمیت دارد. رفتارهای کنترل گرانه باعث مخالفت و اعتراض دختر نوجوان می شود. دختران نوجوان خواهان آزادی های بیشتری هستند. کنترل و نظارت افراطی مادر می تواند با لجبازی و سرکشی او همراه شود.
مادران باید درک کنند که دختر نوجوان او بیش از گذشته به حریم خصوصی و آزادی نیاز دارند. رابطه مادر و دختر اگر بر اساس اعتماد شکل بگیرد، دخترانی پایبند به چهارچوب های خانواده تربیت خواهند شد. مادران با اتخاذ روش های تربیتی مناسب و تربیت جنسی دختران خود را برای ورود به اجتماع آماده می کنند.
آیا مادر باید چرایی مسائل را به دختر توضیح دهد؟
دختر نوجوان در حال دست یابی به تفکر انتزاعی است؛ یعنی می تواند قواعد و قضایای منطقی را درک کند. بنابراین ممکن است با مادر بحث کند و افکار و عقایدش را به چالش بکشاند یا ممکن است خواسته های مادر را نپذیرد. پس بهتر است خواسته های خود را با بیان دلیل و استدلال مطرح کنید. دلیل نگرانی های خود را با او در میان بگذارید و با او با احترام برخورد کنید. اگر دختر شما احساس کند که می تواند با شما درباره هر موضوعی صحبت کند و مشورت بگیرد، هر موقع مشکلی داشته باشد به شما مراجعه خواهد کرد.
درک نیازهای نوجوان
دختر نوجوان به دنبال شناخت خودش در همه حوزه های زندگی و دست یافتن به یک هویت مستقل است. انتخاب محدوده آزادی می تواند یکی از سخت ترین وظایف پدر و مادرها باشد. در سنین نوجوانی دوستان و همسالان برای فرد اهمیت زیادی پیدا می کنند ممکن است نوجوان برای پذیرفته شدن و احساس تعلق، همنوایی، شبیه شدن با آن ها را انتخاب کند.
به طوری که بودن در میان همسالان و تشابه با آنان به یک نیاز اساسی در دوران نوجوانی تبدیل می شود. فراهم کردن امکان آزادی و استقلال بیشتر همراه با نظارت صحیح و متعادل می تواند در این زمینه موثر باشد. دختران نوجوان از ترس مخالفت های والدین معمولا در مورد جاهایی که می روند دروغ می گویند بهتر است این اجازه را به او بدهید که با دوستانش قرار بگذارد به شرط این که دقیقا بدانید با چه کسانی و کجا می رود. نقش مادر در تربیت فرزندان مخصوصا دختران نوجوان اهمیت ویژه ای دارد که نباید ساده انگارانه از کنار آن گذشت.
13 توصیه برای مادران در تعامل با دختر نوجوان
در دوران نوجوانی برقراری رابطه مادر و دختر، سخت‌تر از پیش خواهد بود. برای برقراری ارتباط با او از هر فرصتی استفاده کنید. لازمه برقراری چنین ارتباطی محکم بودن رابطه تان از دوران کودکی است، بسیاری از مادران توصیه‌های مشاوره کودک را نادیده گرفته و در دوران نوجوانی فرزندان به فکر تغییراتی اساسی می‌افتند. در ادامه به بررسی راه‌هایی برای برقراری ارتباط می‌پردازیم:
1- رابطه مادر و دختر | همدلی
دختران در این سن کمی زودرنج می شوند و ممکن است برای مسائل عادی و کوچک هم احساس ناراحتی بکنند. سعی کنید او را درک کنید و با او همدلی کنید. می توانید از خاطرات و نگرانی هایی که خودتان در دوران نوجوانی داشتید با او صحبت کنید.
2- توجه به فعالیت های ورزشی
توجه به فعالیت های ورزشی
دوران بلوغ و نوجوانی با تغییرات هورمونی همراه است. ورزش کردن به تنظیم هورمون ها و افزایش متابولیسم و بهبود خواب کمک می کند. دختر خود را برای انجام مرتب ورزش تشویق کنید.
3- در مورد رابطه جنسی با او صحبت کنید
با فرزند نوجوان خود در رابطه با مسائل جنسی صحبت کنید. نوجوانانی که با خانواده خود ارتباط سالمی‌ ندارند، عشق را در مکان‌های نامناسب جستجو خواهند کرد. قطعا شما نمی‌خواهید که دختر شما به دلیل عدم آگاهی در مکانی نامناسب و با فردی نامناسب ارتباط برقرار کند. بهترین راه این است که به فرزند خود اطلاعات کافی در این زمینه بدهید.
4- تحقیر و مقایسه ممنوع
هرگز دختر خود را به خاطر نقطه ضعف هایش تحقیر نکنید و او را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید نقاط قوت او را پررنگ کنید. او را همان طور که هست بپذیرید و از او متناسب با توانایی ها و سطح رشدی او انتظار داشته باشید. به او در پیدا کردن استعدادها و رفع نقاط ضعف کمک کنید.
5- رابطه مادر و دختر | عدم کنترل بیش از حد
گاهی والدین به خصوص مادر، به دلیل نگرانی زیاد در مورد دخترشان او را تحت فشار و محدودیت زیاد قرار می دهند. بیشتر مادران دوست دارند دخترشان را کنترل کنند و فکر می کنند او هنوز یک دختر بچه است. معمولا مادرها دلسوزانه نصیحت می کنند اما دخترها منتقدانه می شنوند. در برابر فشار و کنترل بیش از حد والدین به دروغگویی روی می آورند. سعی کنید به جای کنترل افراطی، مهارت رو به رو شدن با خطرات و مهارت های زندگی را به او بیاموزید.
6- واگذاری مسئولیت ها
دختر نوجوان به دنبال کسب استقلال است پس بهتر است مسئولیت هایی به او واگذار کنید. انتظارات را متناسب با سطح شناختی و توانایی های دختر خود تنظیم کنید. انجام دادن تمام کارها برای فرزند، او را به فردی مسئولیت گریز تبدیل می کند که در آینده هم توانایی مدیریتی لازم برای اداره زندگی خود را نخواهد داشت و به شکل گیری شخصیتی وابسته در او منجر می شود.
7- ایجاد فضایی امن در خانه
محیط پر تنش، دختر نوجوان را از محیط خانه و والدین خود دور می کند و به سمت همسالان و دوستان سوق می دهد. به دختر خود محبت کنید به گونه ای که آن را در رفتار و گفتار شما ببیند و احساس کند. اظهار محبت رابطه ای دوستانه بین شما به وجود می آورد و شما را به هم نزدیک می کند.
8- رابطه مادر و دختر | افزایش آگاهی از دوران نوجوانی
کسب اطلاعات در مورد تغییراتی که ممکن است با دوره نوجوانی همراه باشد به شما در اتخاذ تصمیم ها و اعمال نظارت صحیح کمک خواهد کرد. هر چه بیشتر در زمینه چالش های دوران نوجوانی اطلاعات کسب کنید کمتر در رویارویی با مسائل غافلگیر خواهید شد.
9- اعمال قوانین مشخص
خواسته ها و انتظارت خود را به طور واضح و مشخص بیان کنید. بهتر است خواسته های خود در مورد رابطه با دوستان، زمان برگشتن به خانه و ... به روشنی بیان شود. با ذکر دلایل منطقی قوانین و انتظارات خود را بیان کنید. قوانینی برای ایجاد یک رابطه خوب در نظر بگیرید و آن ها را به طور ثابت اجرا کنید. در مورد مسائلی که باعث ناراحتی شما می شود با او صحبت کنید.
10- به او اعتماد کنید
با رفتار خود نشان دهید که به دختر خود اعتماد دارید، و به او در افزایش اعتماد به خودتان کمک کنید. به او بیاموزید ما در برابر اعتمادی که به هم داریم مسئول هستیم.
11- بازخورد صحیح
زمانی که دختر نوجوان شما مسئولیتی را به درستی انجام می دهد او را تشویق کنید و هنگام انتقاد از او، به کار اشتباهی که انجام داده است اشاره کنید نه این که کلا او را به خاطر کاری که انجام داده است مورد انتقاد قرار دهید.
12- رابطه مادر و دختر | اختصاص زمان کافی
سعی کنید زمان کافی با دختر خود سپری کنید و به حرف های او گوش دهید. خیلی دوستانه و صمیمی با او در مورد افکار و اهدافش صحبت کنید. به او نشان دهید که او را دوست دارید و برای اهدافش اهمیت قائل هستید. گاهی بدون دلیل به او سر بزنید، او را در آغوش بگیرید و هدیه کوچکی برای او بخرید.
13- کمتر انتقاد کنید
برخی از مادران با انتقاد و ایرادگیری مداوم و با لحنی خشن سعی می کنند دختر خود را کنترل کنند. بهتر است با لحنی دوستانه و رفتارهای معقول و مناسب روی او تاثیر بگذارید. انتقاد زیاد و دست کم گرفتن توانایی های او باعث می شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهد، استعدادها و توانایی های خود را نشناسد و برای کسب موفقیت تلاش نکند. برای تقویت ارتباط دوستانه با دختر خود سعی کنید نکات مثبت و خوبی را که در وجود او هست بیان کنید. این گونه خودش را باور می کند و متوجه استعدادها و توانایی هایش می شود.
سخن آخر
بعد از مادر شدن دیگر باید سعی کنید یک طرفه به مسائل نگاه نکنید و دیدگاه دختر نوجوان خود را نیز درک نمایید. از او حمایت کرده و او را تحسین کنید؛ این گونه به او قدرت دهید تا فردی با اعتماد به نفس شود، درنتیجه با اضطراب کمتری با بسیاری از مشکلات زندگی رو به رو خواهد شد و به شیوه مناسب تری آن ها را حل خواهد کرد. باید به او ثابت کنید بدون توجه به این که چگونه عمل می کند برای او به عنوان یک فرد ارزش قائل هستید و او را با تمام کاستی ها می پذیرید. در صورتی که رابطه مادر و دختر خدشه دار شود میانجی گری پدر و یا یک مشاوره خانواده می تواند مسئله را حل کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

به جای تعطیلی اصناف اهواز ماسک را اجباری کنید

آتش چیتگر خاموش شد/ اعلام دلیل شعله زیاد حریق

پاسخ نویسنده «کیمیا» به گلایه‌های دریادار سیاری

پرنفوذترین لابی مجلس

اصلا باور نمی‌کنیم آقای پیروانی!

قهرمانی پرسپولیس با بغض!

محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات 1400 خواهد آمد/ قرن جدید با احمدی‌نژاد شروع می‌شود یا خاتمی؟

پنجمین و آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد

وضعیت نامساعد تیم‌های لالیگایی

استقلال به زودی ترمیم می‌شود

دلیل جدایی استراماچونی از زبان وریا غفوری

چراغ سبز دژاگه به تراکتور

کاپیتان سابق پرسپولیس اخراج شد!؟

کانر مک گرگور و خوردن زنبور عسل!

مقررات منع تردد در پایتخت آمریکا اِعمال شد

کرونا چگونه قیمت دلار را بالا برد؟

مرگ کارگر 27 ساله در دستگاه میکسر

یوونتوس مشتری جدید ستاره بارسلونا

گفتم نوسترآداموسم، نه در این حد!

دودستگی تراکتوری‌ها

برگزاری لیگ در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست

پر درآمد‌ترین فوتبالیست‌های دنیای فوتبال

تبعات احتمالی برای فوتبال ایران برعهده هیئت رئیسه است

عزیزی: جز پرسپولیس همه دوست دارند لیگ تعطیل شود

قابل توجه شهرداری قم !

زیباترین خانه‌های مخفی جهان در قلب طبیعت +تصاویر

روز جهانی مبارزه با دخانیات

بالای 80درصد فوتبالیست‌ها قلیان مصرف می‌کنند!

گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس از باشگاه پرسپولیس

گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس از باشگاه استقلال

واکنش خداداد به قرارداد عجیب ویلموتس

صحبت‌های خداداد درباره مصرف دخانیات در فوتبالیست‌ها

تصادف 2 اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

سارقان به خانه محرز دستبرد زدند!

تصمیم جالب بکام برای مقابله با سارقان

ادعای عجیب خداداد عزیزی درباره بازیکنان ایرانی!

دریغ از یک شاخه گل برای مرحوم فتحی!

گفتگوی جذاب با وحید طالب‌لو به مناسبت تولدش

وضعیت داوران در ایام کرونا

مروری بر نتایج هفته بیست‌ونهم بوندس‌لیگا

وقتی ویلموتس را دیدند آب از دهانشان راه افتاد!

چرا برای وزیر ورزش خودشیرینی می‌کنند؟

چه کسی اساسنامه را تدوین کرد؟

ایرادات فیفا به اساسنامه و توضیح فدراسیون فوتبال

واکنش خشم‌آلود کیه‌لینی به اقدام پلیس آمریکا

هدیه ویژه یک هوادار به فرهاد مجیدی

عجیب‌ترین هت‌تریک تاریخ فوتبال

کلوپ: می‌خواهیم دوباره فتح لیگ قهرمانان شویم

واکنش تند پوگبا به مرگ جرج فلوید

ارزش سهام عدالت 13 برابر شده است/ مردم به شایعات گوش ندهند