پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

گزارش زومیت از سالن فرصت 2019 نمایشگاه اتوکام اصفهان فناوري

گزارش زومیت از سالن فرصت 2019 نمایشگاه اتوکام اصفهان
  بزرگنمايي:

آریا جوان - بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام اصفهان در سالنی اختصاصی به‌نام فرصت 2019 میزبان استارتاپ‌ها بود که در آن ایده‌ها و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.

نمایشگاه اتوکام اصفهان، از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران محسوب می‌شود. بیست‌وپنجمین دوره از این نمایشگاه با شعار «زندگی هوشمند»، هشتم تا دوازدهم آبان‌ماه سال جاری در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان واقع در پل شهرستان برگزار شد. اتوکام در سال‌های اخیر علاوه بر پوشش دادن موضوعات همیشگی یعنی کامپیوتر و اتوماسیون اداری، بخشی اختصاصی را نیز به استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده است. امسال، استارتاپ‌ها در سالن اصلی نمایشگاه حضور داشتند و آخرین ایده‌ها و محصولات خود را در معرض نمایش عموم قرار دادند. زومیت به‌عنوان حامی رسانه‌ای رویدادهای حوزه‌ی فناوری و کسب‌وکار، در نمایشگاه اصفهان حضور داشت. مقاله‌های مرتبط:
گزارش زومیت از استارتاپ‌های حاضر در اتوکام 2018 اصفهان، سالن فرصت‌ هاگزارش زومیت از کارگاه فریلنسینگ اصفهان در نمایشگاه اتوکام 2018
اتوکام اصفهان لقب باسابقه‌ترین نمایشگاه استان را یدک می‌کشد که یک سال پس از الکامپ تهران، فعالیت خود را شروع کرد. بزرگ‌ترین نمایشگاه فناوری اصفهان ابتدا با تمرکز بر حوزه‌های اتوماسیون اداری فضایی را برای ارائه‌ی محصولات و خدمات شرکت‌های فعال فراهم می‌کرد و با گذشت سال‌ها، به‌مرور صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین استارتاپ‌ها نیز به آن افزوده شدند. بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام که برخلاف سال‌های گذشته در ساعات بیشتری (10 صبح تا 7 بعد از ظهر) برگزار می‌شد، علاوه بر سالن اختصاصی استارتاپ‌ها، سه سالن دیگر را به معرفی شرکت‌های آموزشی، سخت‌افزاری و نمایشگاه کار اختصاص داد. نمایشگاه کار امسال برای اولین بار در اصفهان و به همت جاب ویژن برگزار شد. سالن اختصاصی استارتاپ‌ها در نمایشگاه اتوکام 2019 به نام سالن فرصت‌ها شناخته می‌شد که میزبان بیش از 70 گروه استارتاپی و شرکت دانش‌بنیان بود. استارتاپ‌هایی که در حوزه‌های متنوع و فازهای متفاوتی از مراحل ایده‌پردازی تا اجرا، خود را در ارتباط نزدیک با علاقه‌مندان، کارشناسان، سرمایه‌گذاران و مدیران مسئولان حوزه‌ی فناوری اطلاعات و کسب‌وکار محک زدند. استارتاپ‌های حاضر در سالن فرصت 2019 (سالن میرداماد نمایشگاه بین‌المللی اصفهان) در دسته‌بندی‌های متنوعی از گروه‌های مستقل تا شرکت‌های تحت حمایت مراکز تسهیل‌گری و همچنین شرکت‌های با مجوز دانش‌بنیان، به ارائه‌ی دستاوردهای خود پرداختند. شایان ذکر است، گروه‌های نوآفرین علاوه بر اصفهان از شهرهای تهران و مشهد نیز در سالن فرصت 2019 حضور داشتند.
در سال‌های اخیر مراکز تسهیل‌گری همچون شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی در اکوسیستم استارتاپی اصفهان رشد کرده‌اند. به‌علاوه دانشگاه‌ها و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برنامه‌های متنوعی در جهت حمایت از کسب‌وکارهای نوپا دارند. از میان مراکز تسهیل‌گری که در سالن فرصت 2019 استارتاپ‌های تحت حمایت خود را معرفی کردند، می‌توان به فضای کار اشتراکی آبی سفید، شتاب‌دهنده‌ی هاب، شتاب‌دهنده‌ی مشاهیر، شرکت عتیق‌گشت، شهرداری اصفهان، دانشگاه‌ فنی سمیه، معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان اشاره کرد. تنوع حوزه‌ی فعالیت استارتاپ‌های حاضر در سالن فرصت 2019، نکته‌ی مهم و قابل توجه رویداد امسال بود. خدمات C2C یکی از حوزه‌های پررنگ فعالیت استارتاپ‌ها محسوب می‌شد که پلتفرم‌های ارتباط بین کارفرما و کارجو، بخش مهمی از هدف‌گذاری آن‌ها را به خود اختصاص می‌داد. دسته‌ی دیگری از شرکت‌کننده‌های سالن فرصت 2019، محصولاتی سخت‌افزاری را برای ارائه به علاقه‌مندان آماده کرده بودند و به‌نوعی از ظرفیت‌های حوزه‌ی فناوری اطلاعات برای بازاریابی و فروش کالاهای خود استفاده می‌کردند. شرکت‌های فعال در حوزه‌ی خدمات B2B نیز حضور قابل‌توجهی از سالن فرصت 2019 داشتند که بخشی از تمرکز خود را به ارائه‌ی خدماتی همچون بازایابی دیجیتال به استارتاپ‌های دیگر معطوف کرده بودند. سالن فرصت 2019 میزبان مسئولان بازدیدکننده‌ی استانی و کشوری متعددی بود که از نزدیک با تفکر کاری، دغدغه‌ها و چالش‌های گروه‌های استارتاپی آشنا می‌شدند. از میان میهمانان ویژه می‌توان به دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران اشاره کرد که در پنل گفت‌وگویی نیز برای دیدار نزدیک با فعالان استارتاپی اصفهان شرکت کرد. ناظمی در این رویداد به طرح نوآفرین و برنامه‌های پیش‌ رو برای تسهیل هرچه بیشتر فعالیت استارتاپ‌ها اشاره کرد و همچنین گفت‌وگویی در ارتباط با چالش‌های استارتاپ‌ها در استفاده از این طرح انجام داد. معاون وزیر ارتباطات در بازدیدی که از سالن فرصت‌ها داشت، علاوه بر اشاره به پیشرفت قابل‌توجه کمّی و کیفی گروه‌های حاضر، ظرفیت بالایی را برای رشد هرچه بیشتر اکوسیستم استارتاپی اصفهان برشمرد.
روسای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از استان‌های دیگر، رئیس و دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران و شهرداری و اعضای شورای شهر اصفهان از میهمانان دیگر سالن فرصت 2019 بودند. مدیران حوزه فناوری اطلاعات در بازدید از استارتاپ‌ها، ظرفیت حوزه‌ی B2B در ارتباط با صنعت باسابقه‌ی اصفهان و همچنین گردشگری را برای ورود استارتاپ‌ها بالا بیان کردند. انجمن نساجی اصفهان نیز به‌عنوان نماینده‌‌ی یکی از قدیمی‌ترین صنایع استان، حضوری فعال در نمایشگاه اتوکام 2019 داشت و در بازدید از گروه‌های استارتاپی، چالش‌ها و نیازهای خود را با گروه‌های نوآور مطرح و برای همکاری در جهت توسعه‌ی راهکارهای فناورانه در صنعت، اعلام آمادگی کرد. استارتاپ‌های B2B صنعتی و فعالان گردشگری فضای رشد زیادی در اصفهان دارند
سالن فرصت 2019 علاوه بر میزبانی از گروه‌های استارتاپی، میزبان اولین مسابقات کشوری اتوکام گیمز هم بود که در حوزه‌ی ورزش‌های الکترونیکی برگزار می‌شد. علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی که در ایام پیش از نمایشگاه برای حضور در مسابقات ثبت‌نام کرده بودند، در دسته‌های PES، FIFA و CS:GO با هم رقابت کردند. در روز پایانی نمایشگاه به برترین شرکت‌کننده‌های اتوکام گیمز که با حمایت شرکت MSI برگزار می‌شد، جوایزی اهدا شد. بخش دیگری از سالن فرصت 2019 در بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام، میزبان رویدادهای آموزشی، پنل‌های گفت‌وگو و رویدادهای بین‌المللی همچون تدکس و صبح خلاق بود. در ایام نمایشگاه، پنل‌های گفت‌وگوی متعددی با محوریت کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد که کارشناسان و فعالان فضای استارتاپی در آن‌ها حضور داشتند. به‌علاوه کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های متنوع مدیریت، بازاریابی، فناوری‌های نو و امنیت در ایام نمایشگاه در استیج سالن فرصت‌ها برگزار شد.
نمایشگاه اتوکام اصفهان در سال 1398 برای دومین سال متوالی میزبان سالنی اختصاصی برای استارتاپ‌ها بود. سالن فرصت 2019 تفاوتی بنیادی با سال گذشته داشت و در فضایی بزرگ‌تر با طراحی جدید، امکان ارتباط گروه‌های استارتاپی را با علاقه‌مندان فراهم کرده بود. نکته‌ی حائز اهمیت درباره‌ی سالن امسال، اختصاص فضاهای متنوع از لحاظ ابعادی به استارتاپ‌ها بود که امکان تأسیس غرفه با طراحی حرفه‌ای‌تر و بزرگ‌تر را برای گروه‌های علاقه‌مند فراهم می‌کرد. شایان ذکر است، برخی از گروه‌های حاضر در سالن فرصت 2019 از طراحی و جانمایی موقعیت‌های نمایشگاهی رضایت کافی نداشتند و مسیریابی و مشاهده‌ی دستاوردها را برای بازدیدکننده‌ها دشوار می‌دانستند. به‌علاوه برخی دیگر نیز از فضای محدود برای نمایش محصولات خود گله‌مند بودند که لزوم تخصیص فضای بزرگ‌تر و طراحی بهینه‌تر را در سال‌های آتی نشان می‌دهد. نمایشگاه اتوکام اصفهان احتمالا سال آینده در پروژه‌ی بزرگ نمایشگاهی این شهر برگزار خواهد شد و می‌توان انتظار داشت که فرصت 2020 در سالنی بزرگ‌تر میزبان گروه‌های استارتاپی باشد. سالن فرصت 2019 در روز پایانی شاهد رقابت استارتاپ‌‌های برتر در رویداد ارائه (Pitch) بود. از میان بیش از 70 گروه حاضر در نمایشگاه امسال، 20 گروه برای ارائه‌ی ایده‌ها و محصولات و خدمات انتخاب شدند که روی استیج سالن فرصت‌ها در حضور داورانی از اکوسیستم استارتاپی ایران به رقابت پرداختند. استارتاپ‌ها سه دقیقه زمان برای معرفی خود داشتند و سپس به پرسش‌های داوران درباره‌ی ایده و محصول خود پاسخ دادند. درنهایت سه استارتاپ برتر از میان شرکت‌کننده‌ها انتخاب می‌شوند که جوایزی به رسم یادبود به‌ آن‌ها اهدا خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

Weawow Weather؛ گوشی‌تان را به استقبال بارش‌های چند روز آینده ببرید

Mr Go Home؛ بازی محبوب قارچ‌خور را با قانون‌های جدید تجربه کنید

معرفی کیبوردی که با آن رکورد سریع‌ترین تایپ پیامک در گینس ثبت شد

کدام نسخه‌های واتس‌اپ از کار می‌افتند؟

خورشیدگرفتگی 5 دی 98 را از دست ندهید

10 خودروی برتر تاریخ به انتخاب روزنامه‌ی دیلی‌تلگراف

Enlight Pixaloop؛ به عکس‌ها روح زندگی بدمید

Bricks Breaker؛ با شکستن آجرها سرگرم شوید

فایل‌های Excel را به راحتی در گوشی‌تان باز و ویرایش کنید

ارزان‌ترین خودروهای هیبریدی؛ سبزهای 400 تا 800 میلیون تومانی

نگاهی به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های هفته‌ای که گذشت

تجربه بازی جذاب جورچین روی موبایل

وبگردی خود را امن‌تر کنید

Jump and Shoot؛ تجربه جذاب تیراندازی نمایشی

معرفی قطب نمایی دقیق برای گوشی های موبایل

تجربه بازی گلف با چالش‌های اضافه

نورپردازی حرفه‌ای منزل‌تان را به این اپلیکیشن بسپارید

Racing Fever؛ بازی موتورسواری که آدرنالین را در خون شما ترشح می‌کند!

بررسی می 9 لایت شیائومی

معرفی بازی موبایلی موزیکال Wire

محدودیت سنی؛ آپشن جدید اینستاگرام برای کاربرانش

بهترین اتومبیل‌های نیسان در 10 سال اخیر

هر‌آنچه‌ که باید درباره‌ی جهان‌های موازی بدانید

واتساپ در میلیون‌ها گوشی همراه متوقف می‌شود

معرفی بازی Apple Knight؛ قهرمان سیب به دست

ENDEL؛ صداهای سفارشی سازی شده برای تمرکز

معرفی بازی فکری فرار از جنگ

آیا آیفون و آیپد به آنتی‌ویروس احتیاج دارند؟

آلودگی نوری چیست و چه تأثیراتی بر زندگی موجودات زنده می‌گذارد؟

OutLined؛ در اتوبوس و مترو سرگرم شوید

10 بازی که در برآورده کردن انتظارات به شدت شکست خوردند!

Google Slides؛ اسلایدهای کنفرانس‌های‌تان را به راحتی آماده کنید

بهترین بازی‌های موبایل سال 2019/ ماجراجویی در هتل مخفی

بهترین اپلیکیشن‌های سال 2019/ شخصی ترین برنامه هواشناسی

بهترین اپلیکیشن‌های سال 2019/ الفبای خاور دور را بیاموزید

Microtrip؛ بدن را از شر میکروب‌ها خلاص کنید

مرورگر Microsoft Edge را روی گوشی‌تان تجربه کنید

سردترین نقطه مسکونی جهان کجاست؟/ عکس

زیباترین خودرو‌های سال 2019

آلودگی نوری چیست و چه تاثیراتی بر زندگی موجودات زنده می‌گذارد؟

معرفی یک بازی چالش برانگیز مبتنی بر منطق و جهت

شخصی‌ترین تصاویر پس زمینه را برای گوشی‌تان طراحی کنید

معرفی بهترین بازی‌های موبایل سال 2019 - قسمت اول

معرفی بهترین اپلیکیشن‌های سال 2019 - قسمت سوم

آمار‌های جالبی از وب‌گردی کاربران ایرانی

بهترین اتومبیل‌های مزدا در 10 سال اخیر

نگاهی به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های هفته‌ای که گذشت

معرفی اپلیکیشن Smarter؛ بازی کنید و باهوش تر شوید

Amazon Photos؛ عکس‌ها و ویدئوهای‌تان را تا ابد حفظ کنید

یاد و خاطره آتاری دستی را روی گوشی‌تان زنده کنید