آریا جوان

آخرين مطالب

گزارش زومیت از سالن فرصت 2019 نمایشگاه اتوکام اصفهان فناوري

  بزرگنمايي:

آریا جوان - بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام اصفهان در سالنی اختصاصی به‌نام فرصت 2019 میزبان استارتاپ‌ها بود که در آن ایده‌ها و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشتند.

نمایشگاه اتوکام اصفهان، از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران محسوب می‌شود. بیست‌وپنجمین دوره از این نمایشگاه با شعار «زندگی هوشمند»، هشتم تا دوازدهم آبان‌ماه سال جاری در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان واقع در پل شهرستان برگزار شد. اتوکام در سال‌های اخیر علاوه بر پوشش دادن موضوعات همیشگی یعنی کامپیوتر و اتوماسیون اداری، بخشی اختصاصی را نیز به استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده است. امسال، استارتاپ‌ها در سالن اصلی نمایشگاه حضور داشتند و آخرین ایده‌ها و محصولات خود را در معرض نمایش عموم قرار دادند. زومیت به‌عنوان حامی رسانه‌ای رویدادهای حوزه‌ی فناوری و کسب‌وکار، در نمایشگاه اصفهان حضور داشت. مقاله‌های مرتبط:
گزارش زومیت از استارتاپ‌های حاضر در اتوکام 2018 اصفهان، سالن فرصت‌ هاگزارش زومیت از کارگاه فریلنسینگ اصفهان در نمایشگاه اتوکام 2018
اتوکام اصفهان لقب باسابقه‌ترین نمایشگاه استان را یدک می‌کشد که یک سال پس از الکامپ تهران، فعالیت خود را شروع کرد. بزرگ‌ترین نمایشگاه فناوری اصفهان ابتدا با تمرکز بر حوزه‌های اتوماسیون اداری فضایی را برای ارائه‌ی محصولات و خدمات شرکت‌های فعال فراهم می‌کرد و با گذشت سال‌ها، به‌مرور صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین استارتاپ‌ها نیز به آن افزوده شدند. بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام که برخلاف سال‌های گذشته در ساعات بیشتری (10 صبح تا 7 بعد از ظهر) برگزار می‌شد، علاوه بر سالن اختصاصی استارتاپ‌ها، سه سالن دیگر را به معرفی شرکت‌های آموزشی، سخت‌افزاری و نمایشگاه کار اختصاص داد. نمایشگاه کار امسال برای اولین بار در اصفهان و به همت جاب ویژن برگزار شد. سالن اختصاصی استارتاپ‌ها در نمایشگاه اتوکام 2019 به نام سالن فرصت‌ها شناخته می‌شد که میزبان بیش از 70 گروه استارتاپی و شرکت دانش‌بنیان بود. استارتاپ‌هایی که در حوزه‌های متنوع و فازهای متفاوتی از مراحل ایده‌پردازی تا اجرا، خود را در ارتباط نزدیک با علاقه‌مندان، کارشناسان، سرمایه‌گذاران و مدیران مسئولان حوزه‌ی فناوری اطلاعات و کسب‌وکار محک زدند. استارتاپ‌های حاضر در سالن فرصت 2019 (سالن میرداماد نمایشگاه بین‌المللی اصفهان) در دسته‌بندی‌های متنوعی از گروه‌های مستقل تا شرکت‌های تحت حمایت مراکز تسهیل‌گری و همچنین شرکت‌های با مجوز دانش‌بنیان، به ارائه‌ی دستاوردهای خود پرداختند. شایان ذکر است، گروه‌های نوآفرین علاوه بر اصفهان از شهرهای تهران و مشهد نیز در سالن فرصت 2019 حضور داشتند.
در سال‌های اخیر مراکز تسهیل‌گری همچون شتاب‌دهنده‌ها و فضاهای کار اشتراکی در اکوسیستم استارتاپی اصفهان رشد کرده‌اند. به‌علاوه دانشگاه‌ها و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برنامه‌های متنوعی در جهت حمایت از کسب‌وکارهای نوپا دارند. از میان مراکز تسهیل‌گری که در سالن فرصت 2019 استارتاپ‌های تحت حمایت خود را معرفی کردند، می‌توان به فضای کار اشتراکی آبی سفید، شتاب‌دهنده‌ی هاب، شتاب‌دهنده‌ی مشاهیر، شرکت عتیق‌گشت، شهرداری اصفهان، دانشگاه‌ فنی سمیه، معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، نظام صنفی رایانه‌ای خراسان رضوی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان اصفهان اشاره کرد. تنوع حوزه‌ی فعالیت استارتاپ‌های حاضر در سالن فرصت 2019، نکته‌ی مهم و قابل توجه رویداد امسال بود. خدمات C2C یکی از حوزه‌های پررنگ فعالیت استارتاپ‌ها محسوب می‌شد که پلتفرم‌های ارتباط بین کارفرما و کارجو، بخش مهمی از هدف‌گذاری آن‌ها را به خود اختصاص می‌داد. دسته‌ی دیگری از شرکت‌کننده‌های سالن فرصت 2019، محصولاتی سخت‌افزاری را برای ارائه به علاقه‌مندان آماده کرده بودند و به‌نوعی از ظرفیت‌های حوزه‌ی فناوری اطلاعات برای بازاریابی و فروش کالاهای خود استفاده می‌کردند. شرکت‌های فعال در حوزه‌ی خدمات B2B نیز حضور قابل‌توجهی از سالن فرصت 2019 داشتند که بخشی از تمرکز خود را به ارائه‌ی خدماتی همچون بازایابی دیجیتال به استارتاپ‌های دیگر معطوف کرده بودند. سالن فرصت 2019 میزبان مسئولان بازدیدکننده‌ی استانی و کشوری متعددی بود که از نزدیک با تفکر کاری، دغدغه‌ها و چالش‌های گروه‌های استارتاپی آشنا می‌شدند. از میان میهمانان ویژه می‌توان به دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران اشاره کرد که در پنل گفت‌وگویی نیز برای دیدار نزدیک با فعالان استارتاپی اصفهان شرکت کرد. ناظمی در این رویداد به طرح نوآفرین و برنامه‌های پیش‌ رو برای تسهیل هرچه بیشتر فعالیت استارتاپ‌ها اشاره کرد و همچنین گفت‌وگویی در ارتباط با چالش‌های استارتاپ‌ها در استفاده از این طرح انجام داد. معاون وزیر ارتباطات در بازدیدی که از سالن فرصت‌ها داشت، علاوه بر اشاره به پیشرفت قابل‌توجه کمّی و کیفی گروه‌های حاضر، ظرفیت بالایی را برای رشد هرچه بیشتر اکوسیستم استارتاپی اصفهان برشمرد.
روسای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از استان‌های دیگر، رئیس و دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران و شهرداری و اعضای شورای شهر اصفهان از میهمانان دیگر سالن فرصت 2019 بودند. مدیران حوزه فناوری اطلاعات در بازدید از استارتاپ‌ها، ظرفیت حوزه‌ی B2B در ارتباط با صنعت باسابقه‌ی اصفهان و همچنین گردشگری را برای ورود استارتاپ‌ها بالا بیان کردند. انجمن نساجی اصفهان نیز به‌عنوان نماینده‌‌ی یکی از قدیمی‌ترین صنایع استان، حضوری فعال در نمایشگاه اتوکام 2019 داشت و در بازدید از گروه‌های استارتاپی، چالش‌ها و نیازهای خود را با گروه‌های نوآور مطرح و برای همکاری در جهت توسعه‌ی راهکارهای فناورانه در صنعت، اعلام آمادگی کرد. استارتاپ‌های B2B صنعتی و فعالان گردشگری فضای رشد زیادی در اصفهان دارند
سالن فرصت 2019 علاوه بر میزبانی از گروه‌های استارتاپی، میزبان اولین مسابقات کشوری اتوکام گیمز هم بود که در حوزه‌ی ورزش‌های الکترونیکی برگزار می‌شد. علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی که در ایام پیش از نمایشگاه برای حضور در مسابقات ثبت‌نام کرده بودند، در دسته‌های PES، FIFA و CS:GO با هم رقابت کردند. در روز پایانی نمایشگاه به برترین شرکت‌کننده‌های اتوکام گیمز که با حمایت شرکت MSI برگزار می‌شد، جوایزی اهدا شد. بخش دیگری از سالن فرصت 2019 در بیست‌وپنجمین نمایشگاه اتوکام، میزبان رویدادهای آموزشی، پنل‌های گفت‌وگو و رویدادهای بین‌المللی همچون تدکس و صبح خلاق بود. در ایام نمایشگاه، پنل‌های گفت‌وگوی متعددی با محوریت کسب‌وکارهای نوپا برگزار شد که کارشناسان و فعالان فضای استارتاپی در آن‌ها حضور داشتند. به‌علاوه کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های متنوع مدیریت، بازاریابی، فناوری‌های نو و امنیت در ایام نمایشگاه در استیج سالن فرصت‌ها برگزار شد.
نمایشگاه اتوکام اصفهان در سال 1398 برای دومین سال متوالی میزبان سالنی اختصاصی برای استارتاپ‌ها بود. سالن فرصت 2019 تفاوتی بنیادی با سال گذشته داشت و در فضایی بزرگ‌تر با طراحی جدید، امکان ارتباط گروه‌های استارتاپی را با علاقه‌مندان فراهم کرده بود. نکته‌ی حائز اهمیت درباره‌ی سالن امسال، اختصاص فضاهای متنوع از لحاظ ابعادی به استارتاپ‌ها بود که امکان تأسیس غرفه با طراحی حرفه‌ای‌تر و بزرگ‌تر را برای گروه‌های علاقه‌مند فراهم می‌کرد. شایان ذکر است، برخی از گروه‌های حاضر در سالن فرصت 2019 از طراحی و جانمایی موقعیت‌های نمایشگاهی رضایت کافی نداشتند و مسیریابی و مشاهده‌ی دستاوردها را برای بازدیدکننده‌ها دشوار می‌دانستند. به‌علاوه برخی دیگر نیز از فضای محدود برای نمایش محصولات خود گله‌مند بودند که لزوم تخصیص فضای بزرگ‌تر و طراحی بهینه‌تر را در سال‌های آتی نشان می‌دهد. نمایشگاه اتوکام اصفهان احتمالا سال آینده در پروژه‌ی بزرگ نمایشگاهی این شهر برگزار خواهد شد و می‌توان انتظار داشت که فرصت 2020 در سالنی بزرگ‌تر میزبان گروه‌های استارتاپی باشد. سالن فرصت 2019 در روز پایانی شاهد رقابت استارتاپ‌‌های برتر در رویداد ارائه (Pitch) بود. از میان بیش از 70 گروه حاضر در نمایشگاه امسال، 20 گروه برای ارائه‌ی ایده‌ها و محصولات و خدمات انتخاب شدند که روی استیج سالن فرصت‌ها در حضور داورانی از اکوسیستم استارتاپی ایران به رقابت پرداختند. استارتاپ‌ها سه دقیقه زمان برای معرفی خود داشتند و سپس به پرسش‌های داوران درباره‌ی ایده و محصول خود پاسخ دادند. درنهایت سه استارتاپ برتر از میان شرکت‌کننده‌ها انتخاب می‌شوند که جوایزی به رسم یادبود به‌ آن‌ها اهدا خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ماجرای زن تازه مسلمانی که قرآن وسیله شفای بیماری اش شد

وقت‌های خالی‌تان را با Magic Bridge پر کنید

چهره ها/ هدی زین‌العابدین: نگران فردا نباش!

زورآزمایی جالب بشیر حسینی و آریا عظیمی‌نژاد در عصر جدید

دروازه‌بان الاتحاد عربستان کرونا را شکست داد

بازیکن پرسپولیسی مشکوک به کرونا

ماجرای پیرزن گوگولی|

فرمانده هوانیروز ارتش: به‌زودی به موشک‌های با برد 100 کیلومتر دست پیدا خواهیم‌ کرد

پیش‌بینی فیاض از رئیس جمهور 1400: تمامیت‌خواه‌تر از احمدی‌نژاد خواهیم بود

دلنوشته‌ یک دانش‌آموز درباره «حاج قاسم»

تاکید بر تداوم هماهنگی ستادهای مدیریت بحران مناطق با سازمان های مدیریت شهری

فیاض: جشنواره ملی موسیقی جوان میدان خوبی برای بالا بردن انگیزه‌ها است

اجرای آنلاین کیفیت و حس و انرژی اجرای صحنه‌ای را ندارد / نظر جابر اطاعتی درباره داوری آثار چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان

حسن شریفی پیشکسوت سینما درگذشت

مهرداد فرید: سینمای ایران غیر از اکران آنلاین راه فراری ندارد / فروش فیلم‌ها امیدوار‌کننده نیست

آموزه‌های اتی‌ین دکرو ترجمه شد / آشنایی با پنج دوره کاری یژی گروتوفسکی در یک کتاب / بررسی چهار اثر مهم آرین موشکین / آثار جدیدی از مجموعه "گستره خیال" در دست انتشار

گیریم که ختم لاکچری! به من و شما ربطی دارد؟

وقتی کاپیتان تیم‌ملی ژاوی را زد!

دیاباته و چشمی باید کارت زرد می‌گرفتند

کمیاب ترین گونه جوجه قوی فریادکش در باغ پرندگان تهران متولد شد

تجربه‌های بهاره رهنما از مبارزه با کرونا

دچار خودغافلگیری در برابر کرونا شده‌ایم/ پیگیری انتخابات شورایاری در مجلس

قیمت‌های نجومی برای یک داروی "تقلبی" درمان کرونا

ارتش پروژه پادگان 06 را منتفی کرد

تفال/ برید باد صبا دوشم آگهی آورد

تصاویری زیبا از لرستان را ببینید

مشکلات مالی که کرونا برای رابرت دنیرو به وجود آورد

چهره ها/ تبریک تولد مهسا طهماسبی برای ماهور الوند

حسن شریفی، پیشکسوت سینما درگذشت

چهر ها/ روش شجاع خلیل زاده برای شکست کرونا!

چهره ها/ شب کاری پولاد کیمیایی در گشت ارشاد 3

روزی پر خاطره برای مریم امیرجلالی

دیاباته و چشمی باید کارت زرد می‌گرفتند/ پنالتی پرسپولیس درست بود

رقابت سردار آزمون با سه مهاجم برای حضور در تیم آث میلان

«کاپیتانی» که تا ابد کاراته ایران را داغدار کرد

اولین کلین شیت لیگ برتری مجیدی

«ریل‌گذاری» برای پرسپولیس توسط رقیبان

کمیل قاسمی: مدال طلای مشترک برای من و حریف روسی معنایی ندارد!

چگونه با همسرتان منصفانه بگومگو کنید؟

توضیح محسنی اژه‌ای درباره چگونگی علنی شدن دادگاه‌ها

ابعاد مهم قرارداد نظامی ایران و سوریه

اعتراض یک نماینده به انتقادات درباره حقوق نمایندگان

وقتی آقا صادق با عمویش کمال خرازی به اختلاف خورد!

رونالدو هم با پایش قهرمان است، هم با ذهنش

رقابت آزمون با سه مهاجم برای حضور در آث‌میلان

کمیته طبیعت‌گردی در استان فارس تشکیل شد

کشف اشیاء تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد از یک خودرو

ببینید| تذکر جنجالی و کرونایی کودک 5 ساله به امین حیایی در عصر جدید

بارش باران در شمال غرب سواحل دریای خزر

آیا ماموران پلیس راه کمین می‌کنند؟