آریا جوان

آخرين مطالب

مقایسه رایج‌ترین فرمت‌های صوتی فناوري

  بزرگنمايي:

آریا جوان - آیا می‌دانید فرمت‌های صوتی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، مزایا و معایب آن‌ها نسبت به یکدیگر چیست و کدام یک از آن‌ها نسبت به سایر فرمت‌ها برتر هستند؟

مقاله‌ی مرتبط:
بهترین فرمت‌های رایج چیست؟
اگر دوست دارید فایل‌های صوتی را با کیفیت بالا و جزئیات زیاد گوش کنید یا دوست دارید فیلم‌های جدید را با صدایی باکیفیت، هیجان‌انگیز و واضح بشنوید، حتما زیاد درگیر فرمت‌های مختلف صوتی هستید و باتوجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌های پلیرهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، دوست دارید بدانید کدام یک از فرمت‌ها بهترین کیفیت را در اختیار شما قرار می‌دهند. از سوی دیگر حتما هنگام استفاده از نرم‌افزارهای مبدل فایل‌های صوتی با تنظیمات و اصطلاحاتی مواجه شده‌اید که با آن‌ها آشنایی نداشته‌اید و همین موضوع شما را سردرگم کرده است. در ادامه با توضیح مفاهیم مرتبط با فرمت‌های صوتی مختلف با بیانی ساده و همچنین مقایسه‌ی این فرمت‌ها با یکدیگر، تلاش می‌کنیم به سؤال‌های احتمالی شما دررابطه‌با این موضوع پاسخ دهیم. مفاهیم مرتبط با فرمت‌های صوتی
فرمت
فرمت روشی استاندارد برای رمزگذاری فایل‌‌های صوتی و ذخیره‌سازی آن‌ها در کامپیوتر است. درحقیقت‌ داده‌های فرمت‌ها دربردارنده‌ی داده‌های خام صوتی هستند. فرمت‌های صوتی به دو دسته‌ی فشرده و غیرفشرده تبدیل می‌شوند که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد. در لینک زیر می‌توانید فهرست تمام فایل‌های صوتی ایجاشده توسط سازندگان مختلف را مشاهده کنید؛ به دلیل اینکه بسیاری از این فرمت‌ها تنها در موارد معدودی استفاده می‌شوند و چندان متداول نیستند و پلیرهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محدودی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، در بخش مقایسه‌‌ی فرمت‌ها تنها فرمت‌هایی را بررسی می‌کنیم که متداول هستند که شامل MP3، MP2، WAV، PCM، AIFF، AAC، AC3، OGG، WMA، FLAC، ALAC، Vorbis، DTS و AVC می‌شوند. می‌توانید از اینجا فهرست کاملی از فرمت‌های صوتی را مشاهده کنید. داده‌ی متا (Meta data)
داده‌های متای فایل‌های صوتی شامل هنرمند سازنده‌ی موسیقی (Artist)، آلبوم (Album)، تصویر کاور آلبوم (Album Artwork)، عنوان فایل (Track title)، شماره‌ی فایل (Track number) و ژانر (Genre) می‌شود. فشرده‌سازی (Compressing)
مقاله‌ی مرتبط:
سازوکار فشرده‌سازی فایل چگونه است؟
فشرده‌سازی فایل‌های موسیقی برای کاهش حجم آن‌ها انجام می‌شود؛ البته در زمان فشرده‌سازی برخی از فایل‌ها تمام اطلاعات آن‌ها حفظ می‌شود که به آن‌ها فایل‌های صوتی Lossless گفته می‌شود و از میان این فایل‌ها می‌توان به FLAC و ALAC اشاره کرد. از سویی دیگر فایل‌هایی هستند که برخی از اطلاعات آن‌ها در زمان فشرده‌سازی به‌منظور کاهش بیشتر حجم حذف می‌شوند. قطعا این کار کیفیت صدا را کاهش می‌دهد؛ اما در زمان حذف این اطلاعات معمولا اطلاعات و جلوه‌هایی حذف می‌شوند که تأثیر چندانی در کاهش کیفیت ندارند و نویز ناشی از کاهش کیفیت با استفاده از روش‌ها و استانداردهای خاص به حداقل می‌رسد. به این دسته از این فایل‌ها گفته Lossy می‌شود و فایل‌های MP3 و AAC نمونه‌ای از این فایل‌ها هستند. یادآوری می‌شود، در هر یک از این دو روش فشرده‌سازی داده‌های متا حذف نمی‌‌شوند؛ البته برخی از فرمت‌ها مثل WAV و AIFF اصلا فشرده نمی‌شوند و کیفیت بالایی دارند. کانتینر (Container)
کانتینر که برخی از افراد آن را با فرمت یکی می‌دانند یا آن را با فرمت اشتباه می‌گیرند، می‌تواند فرمت‌های مختلفی را در خود جای دهد؛ به‌عنوان مثال فرمت WAV درواقع یک کانتینر است که معمولا دربردازنده‌ی فرمت PCM است. نرخ فشرده‌سازی (Compression rate)
نرخ فشرده‌سازی نشان‌ می‌دهد که فایل صوتی تا چه حدی فشرده شده است. هر چقدر نرخ فشرده‌‌سازی بیشتر شود حجم و بلندی صدای فایل صوتی کمتر و بخش‌های بی‌صدای فایل صوتی تقویت می‌شوند و درنتیجه فایل فشرده‌تر می‌شود؛ به‌عنوان مثال نرخ فشرده‌سازی 2:1 به‌معنی فشرده‌سازی فایل به میزان یک دوم حجم فایل اصلی و نرخ‌ فشرده‌سازی 8:1 به‌معنی فشرده‌سازی فایل به میزان یک هشتم فایل اصلی است. ریپ‌کردن (Ripping)
اکسترکت‌کردن (خارج‌کردن از حالت فشرده) فایل‌‌های Audio CD، کپی‌کردن آن‌ها روی هارد و درنهایت تبدیل آن‌ها به فرمت‌های مختلف صوتی با استفاده از نرم‌افزارهای ripping را ریپ‌کردن می‌گویند. سی‌دی صوتی (Audio CD)
به سی‌دی‌های دربردارنده‌ی فایل‌های صوتی و موسیقی طراحی‌شده برای سی‌دی‌ پلیرها گفته می‌شود: این سی‌دی‌ها همان سی‌دی‌های اورجینال موسیقی هستند که در فروشگاه‌های معتبر به فروش می‌رسند. ترک‌های موجود روی این سی‌دی (فایل‌های موسیقی) که معمولا دارای فرمت WAV هستند، فشرده‌شده نیستند و به همین دلیل کیفیت بالایی دارند. استاندارد صوتی MPEG
این استاندارد برای فشرده‌سازی فایل‌های صوتی به‌کار می‌رود. حجم فایل‌هایی که با استفاده از این استاندارد فشرده می‌شوند، به میزان چشمگیری کمتر از فایل اصلی است؛ اما کاهش کیفیت آن نسبت به فایل اصلی چندان چشمگیر نیست. رمزگذاری و رمزگشایی (Encoding and Decoding)
رمزگذاری (که در اصطلاح به آن انکد هم گفته می‌شود) به‌معنی استفاده از الگوریم‌های خاص برای فشرده‌سازی فایل‌ها و خارج‌کردن آن‌ها از حالت‌ فشرده و همچنین تبدیل فایل صوتی به فرمت‌های قابل‌شناسایی برای پلیرهای مختلف است. رمزگشایی فایل‌هایی صوتی هم به‌معنای تشخیص اطلاعات فایل‌ها جهت خواندن آن‌ها است. کدک (Codec)
کدک نرم‌‌افزاری برای اجرای الگوریتمی جهت رمزگذاری و رمزگشایی (دیکد) فایل‌های صوتی است. درواقع هدف از به‌کارگیری این الگوریتم ایجاد صدایی با کیفیت بالا و حفظ کیفیت آن با حداقل تعداد ممکن بیت است. با استفاده از کدک‌های مختلف می‌توان حجم فایل‌های صوتی و پهنای باند موردنیاز برای پخش فایل‌ها را کاهش داد. کدک با فرمت تفاوت دارد؛ همان‌طور که گفتیم، کدک ابزاری برای رمزگذاری و رمزگشایی داده‌های صوتی است؛ اما فرمت دربردارنده‌ی این فایل‌ها است؛ به‌عنوان مثال MP3 یک فرمت و LAME یک کدک محسوب می‌شود. کدک متن‌باز (Open source codec): کدک‌های متن‌باز کدک‌هایی هستند که در اختیار همه قرار دارند و مختص سازندگان خاصی نیستند. علاوه‌بر کدک‌های متن‌باز، فرمت‌های متن‌باز نیز ایجاد شده‌اند. بیت‌ریت یا نرخ بیت (Bitrate)
بیت‌ریت درواقع به تعداد بیت‌هایی از فایل گفته می‌شوند که در هر واحد زمانی پردازش می‌شوند و هر چقدر میزان بیت‌ریت یک فایل بیشتر باشد، کیفیت و حجم صدای آن فایل هم بیشتر است. واحد سنجش بیت‌ریت، کیلوبیت (kbps) در ثانیه است (مثلا 128 کیلوبیت یا 320 کیلوبیت در ثانیه). بیت‌ریت فایل‌های موسیقی معمولا بین 96 تا 320 کیلوبیت در ثانیه است؛ البته بیت‌ریت فرمت DTS که معمولا برای فیلم‌های دارای صدای فراگیر استفاده می‌شود، به 1509 کیلوبیت در ثانیه هم می‌رسد که باعث می‌شود کاربران صدایی هیجان‌انگیز را بشنوند و کاملا در فضای فیلم قرار بگیرند. بیت‌ریت فایل‌های صوتی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ بیت‌ریت ثابت و بیت‌ریت متغیر. در بیت‌ریت ثابت بیت‌ریت در طول پخش فایل صوتی یا تصویری ثابت است یا تغییر بسیار کمی دارد؛ اما در بیت‌ریت متغیر، میزان بیت‌ریت متناسب با پیچیدگی فایل موسیقی و تعداد بیت‌های در‌حال پردازش در هر ثانیه افزایش یا کاهش می‌یابد. سمپل ریت یا نرخ نمونه‌برداری (Sample Rate)
به بیان ساده سمپل ریت به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که یک سیگنال صوتی در زمان تبدیل‌شدن به سیگنال دیجیتالی، پردازش می‌شود و واحد سنجش آن هرتز یا کیلوهرتز در ثانیه است. درواقع سمپل ریت برای اندازه‌گیری فرکانس ایجاد شده است. سمپل‌ ریت متداول صدای فیلم‌ها و فایل‌های موسیقی 48 کیلوهرتز و بهترین سمپل ریت 44 ٫1 کیلوهرتز است که بهترین گزینه برای تولید حرفه‌ای موسیقی و فایل‌های صوتی نیز محسوب می‌شود. سمپل ریت برخی از فایل‌های به 192 کیلوهرتز نیز می‌رسد. درکل فایل‌های صوتی با سمپل ریت بالاتر کیفیت بهتر و صدای بیشتری دارند. عمق بیت (Bit Depth)
عمق بیت که درواقع نشان‌دهنده وضوح و رزولوشن داده‌های صوتی ایجاد‌شده و ذخیره‌شده در هر فایل صوتی است، عمق بیت به تعداد بیت‌های اطلاعات در دسترس در هر بار نمونه‌برداری (پردازش سیگنال‌ها در زمان تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال) گفته می‌شود. عمق بیت در فایل‌های صوتی سی‌دی 16 بیت و در فایل‌های صوتی دی‌وی‌دی 24 بیت است. عمق بیت بیشتر نیز به‌معنای کیفیت بالاتر و حجم صدای بالاتر است. درواقع با افزایش یک بیت، بلندی صدا نیز 6 دسیبل افزایش می‌یابد. کانال‌های صدا (Audio channels)
فایل‌های صوتی از نظر تعداد کانال به فایل‌های مونو یا تک کاناله، استریو یا دو کاناله و فراگیر تقسیم می‌شوند. صدای مونو
در فایل‌های صوتی مونو که تقریبا دیگر منسوخ شده است، تمام اصوات از یک کانال پخش می‌شوند و از یکدیگر تفکیک نمی‌شوند. باتوجه به اینکه امروزه تقریبا تمام دستگاه‌ها از صدای استریو پشتیبانی می‌کنند، تقریبا کسی دیگر از صدای مونو استقبال نمی‌کند؛ می‌توان گفت صدای مونو تنها برای افرادی مناسب است که یک گوش آن‌ها مشکل داشته باشد و می‌خواهند بخش‌های مختلف صدا را بشنوند. استریو
صدای استریو نسل بعدی فناوری صوتی محسوب می‌شوند. صدای استریو از دو اسپیکر پخش می‌شود که یکی از آن‌ها در سمت راست دستگاه و دیگری در سمت چپ آن قرار دارد؛ بنابراین گوش چپ و راست فرد صدا متفاوتی را می‌شوند. تفاوت بین صدای مونو و استریو زمانی بیشتر محسوس می‌شود که از هدفون استفاده کنید؛ به‌عنوان مثال وقتی با هدفون در حال شنیدن موسیقی جذابی هستید که برای ساخت آن از دو ساز متفاوت استفاده شده است، صدای یکی از سازها را از گوش راست خود و صدای ساز دیگری را از سمت چپ می‌شنوید. صداهای استریو و سراند می‌توانند تجربه‌ی حضور در کنسرت زنده یا صحنه‌های هیجان‌‌انگیز فیلم‌ها را شبیه‌سازی کنند یا این حس را به شما القا می‌کنند که کاملا در فضای فیلم یا بازی قرار دارید (البته صدای فراگیر این تجربه و حس را به مراتب بهتر ایجاد می‌کند). صدای فراگیر
صدای فراگیر که به آن صدای دالبی، سراند یا چند کاناله نیز گفته می‌شود. به صدای 5.1، 7.1، 9.1، 22.2 و دالبی اتموس تقسیم می‌شود. درواقع در صداهای چند کاناله بخش‌های تشکیل‌دهنده‌ی صدا مثل دیالوگ‌ها، صداهای محیطی و جلوه‌‌های صوتی از یکدیگر تفکیک و از اسپیکرهای جداگانه پخش می‌شوند و به این صورت کاربر صدای لذت‌بخشی را تجربه می‌کند. صدای 5.1 و صدای 7.1
صدای 5.1 از 6 اسپیکر با موقعیت و زاویه‌ی متفاوت از یکدیگر پخش می‌شوند که شامل سه اسپیکر در جلو، دو اسپیکر در عقب و یک ساب‌ووفر می‌شود. سه اسپیکر شامل اسپیکر سمت راست، مرکز و سمت چپ می‌شود و دو اسپیکر عقب در سمت راست و چپ قرار می‌گیرند. در این سیستم بلندگوی چپ و راست جلو در زاویه 22 تا 30 درجه، بلندگوی میانی درست در مقابل فرد و دو اسپیکر پشتی در زاویه‌ی 135 تا 150 درجه از فرد مستمع قرار می‌گیرند. ساب‌ووفر هم به دلیل اینکه می‌تواند صدای باس را در همه‌ی جهات پخش کند، می‌تواند در هر مکانی قرار گیرد؛ اما توصیه می‌کنیم آن را در گوشه و بین دو دیوار قرار دهید؛ این موضوع درمورد سایر سیستم‌های صدای فراگیر نیز صدق می‌کند. چنانچه اسپیکر مرکزی در فاصله‌ی 3 متری یا هر فاصله‌ی دیگری از صندلی شما قرار دارد، اسپیکرهای سمت چپ و راست جلو و عقب که به آن‌ها اسپیکرهای سراند هم گفته می‌شود، باید همان فاصله را با صندلی داشته باشند (در سایر سیستم‌های صوتی سراند نیز باید فاصله‌ی همه‌ی اسپیکرها با شما یکسان باشد)؛ به همین دلیل اسپیکرهای سراند و مرکزی نباید در یک خط صاف کنار هم قرار بگیرند؛ درضمن باید زاویه‌ی قرارگیری اسپیکرهای سراند به گونه‌ای باشد که به زاویه‌دار و ضربدری در مقابل یکدیگر باشند (اسپیکر سمت راست جلو در مقابل اسپیکر سمت چپ عقب و اسپیکر سمت راست عقب در مقابل اسپیکر سمت چپ جلو قرار بگیرند).
چنانچه اسپیکرها در مکان کاملا درستی قرار بگیرند، صدای هر چهار اسپیکر درست به سمت مکانی پخش می‌شود که فرد نشسته است (البته خود فرد هم برای تجربه‌ی صدای فرگیر به بهترین شکل ممکن، باید درست در نقطه‌ی مرکزی میان اسپیکرها بنشیند).در ضمن باید اسپیکرهای سراند پشتی را به صورتی‌ قرار دهید که 30 تا 60 سانتی‌متر بالاتر از سطح گوش شما و سه اسپیکر جلو هم باید در سطح گوش شما قرار داشته باشند. در صدای 5.1 جلوهای صوتی، صدای موسیقی و دیالوگ‌ها از سه بلندگوی جلو و صدای محیطی فیلم که شبیه صداهای واقعی هستند از بلندگوهای عقب پخش می‌شوند. در سیستم‌‌های صوتی 7.1 دو اسپیکر اضافی در سمت چپ و راست شما قرار می‌گیرند که فاصله‌ی آن‌ها هم باید با شما کاملا یکسان باشند و در زاویه‌ی 90 تا 110 درجه قرار بگیرند. در این سیستم جلوه‌های صوتی از بلندگوهای عقب، صداهای محیطی از بلندگوهای چپ و راست، موسیقی و دیالوگ‌ها از اسپیکر میانی و جلوه‌های ویژه صوتی هم از دو اسپیکر سراند چپ و راست پخش می‌شوند.
صدای 9.1
در سیستم صدای فراگیر 9.1 علاوه‌بر 6 بلندگوی قبلی دو بلندگوی دیگر نیز به‌صورت عمودی در بالای بلندگوهای سراند جلو قرار می‌گیرند که باعث می‌شود یک بعد دیگر به صدای سراند افزوده شود؛ این بلندگوها حداقل باید 90 سانتی‌متر بالاتر از اسپیکرهای سراند نصب شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چینش اسپیکرهای سیستم صدای فراگیر به مقاله‌ی «راهنمای چیدمان اسپیکرها در سینمای خانگی و سیستم‌های صوتی» مراجعه کنید.
نحوه تفکیک صدا در سیستم 9.1 هم مانند سیستم 7.1 است با این تفاوت که دو اسپیکر بالایی هم برای برای حداکثررساندن تأثیر جلوه‌های صوتی به کار گرفته می‌شوند. صدای 22.2
در این سیستم که به ‌تازگی ایجاد شده و در خلق صدای سه‌بعدی عملکرد بسیار بهتری نسبت به سایر سیستم‌های صدای فراگیر دارد، از سه ردیف اسپیکر تشکیل شده است؛ لایه‌ی بالایی دربردارنده‌ی 9 اسپیکر در سمت جلو، عقب و طرفین، لایه‌ی میانی دربردارنده‌ی 10 اسپیکر با آرایشی مشابه و لایه‌ی زیرین متشکل از سه اسپیکر در زیر نمایشگر برای ایجاد صداهای بم و عمق‌دار است.
دالبی اتموس
مقاله‌ی مرتبط:
هرآنچه باید درباره محتوای صوتی با وضوح بالا بدانید
در سیستم دالبی اتموس که جدیدترین فناوری صدای فراگیر محسوب می‌شوند نیز یک اسپیکر در مرکز، چهار بلندگو در اطراف و دو بلندگو در سقف قرار می‌گیرد (البته می‌توانید از ترکیب‌های دیگری نیز استفاده کنید). تعداد کانال‌ها در سیستم دالبی اتموس می‌تواند تا 128 کانال (و 34 اسپیکر) هم افزایش پیدا کند تا افراد صدایی کاملا 360 درجه و شگفت‌انگیزی را تجربه کنند. برای لذت‌بردن از صدای دالبی اتموس می‌توانید از سیستم‌های صوتی مجهز به این فناوری استفاده کنید که از میان آن‌ها می‌توان به سیستم صوتی انکیو (ONKYO) D-309H و ساندبارهای HT-ST5000 سونی یا ساندبار آمبوی سنهاهیزر (Sennheiser Ambeo Soundbar) سامسونگ HW-N950 و... اشاره کرد؛ البته ممکن است بسیاری از این سیستم‌های صوتی صدای دالبی اتموس واقعی را ارائه نکنند و تنها آن را شبیه‌سازی کنند.
درضمن می‌توانید با ارتقای سیستم‌ صوتی دالبی فعلی خود نیز آن را تبدیل به سیستم دالبی‌اتمس کنید. برای انجام این کار ابتدا باید دستگاه گیرنده‌ی فعلی خود را با دستگاهی که از بلندگوهای بیشتری پشتیبانی می‌کند، تعویض کنید و پس از آن با استفاده از بلندگوهایی که توانایی هدایت صدا به سمت بالا را دارند (که در اصطلاح به آن‌ها اسپیکرهای رو به بالا می‌گویند) یا استفاده از بلندگوهایی که می‌توان آن‌ها را در سقف نصب کرد، سیستم خود را ارتقا دهید. ترکیب سیستم شما می‌تواند پنج اسپیکر سراند، چهار اسپیکر رو به بالا و یک ساب‌ووفر یا هفت اسپیکر سراند، دو اسپیکر سقفی و یک ساب‌وو‌فر باشد. بحث تخصصی‌تر در مورد صداهای فراگیر و سایر مفاهیم‌ بیان‌شده نیازمند مقاله‌های جداگانه‌ای است و به دلیل اینکه این موارد موضوع اصلی مقاله حاضر نیستند، به همین میزان توضیح در مورد آن‌ها اکتفا می‌کنیم. اکنون که به قدر کافی با مفاهیم تخصصی درمورد فرمت‌های صوتی آشنا شدیم، اجازه دهید مقایسه‌ی فرمت‌‌های صوتی متداول را شروع کنیم. MP3 یا MPEG-1 Audio Layer 3
معرفی
کمتر کسی است که با فرمت MP3 آشنا نباشد. این فرمت که همیشه متداول‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فرمت فایل موسیقی بوده است در سال 1993 ایجاد شد. MP3 با سه هدف ایجاد شد؛ اولین هدف حذف داده‌های صوتی فراتر از محدوده‌ی شنوایی انسان؛ دومین هدف کاهش کیفیت اصواتی بود که شنیدن آن‌ها برای انسان آسان نبود و سومین هدف فشرده‌سازی فایل‌ها تا حد ممکن (تا میزانی که به کیفیت آسیبی نزند) بود. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: Lossy بیت‌ریت: 32 تا 320 کیلوبیت در ثانیه سمپل ریت: 44 ٫1 تا 48 کیلوهرتز کدک‌ها: LAME MP3 عمق بیت: 16 تعداد کانال‌ها: مونو و استریر نرخ فشرده‌سازی: 1:20 مزایا
امکان کاهش حجم یک فایل 32 مگابایتی تا 3 مگابایت با استفاده از این فرمت پشتیبانی اکثر پلیرهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از آن حجم کم (یک دهم فایل Audio CD) که امکان ذخیره‌سازی 100 تا 150 ترک موسیقی با متوسط زمان 5 دقیقه و بیت‌ریت 192 کیلوبیت در ثانیه را روی سی‌دی با ظرفیت 700 مگابایت و 860 تا 930 ترک موسیقی روی دی‌وی‌دی با ظرفیت 4 گیگابایت را فراهم می‌کند. قابلیت تغییر میزان فشرده‌سازی (کاربر می‌تواند مطابق میل خود و کیفیتی که مدنظر دارد، میزان فشرده سازی را تغییر دهد). اشتراک‌گذاری و پخش آنلاین آسان تولید آنلاین (سازندگان فایل‌های موسیقی می‌تواند فایل‌های موسیقی خود را با این فرمت به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به استودیوی ضبط ایجاد کنند و توسعه دهند). دانلود آسان فایل‌ها تنها در عرض چند دقیقه امکان ذخیره‌سازی داده‌های متا همراه‌با فایل (با استفاده از برچسب ID3 یا ID3 tag) و ایجاد پلی‌لیست اختصاصی حفظ کیفیت فایل‌ها پس از کپی‌شدن هزینه‌‌ی کم تولید فایل‌های MP3 نیازنداشتن به سخت‌افزار قوی برای انکد و دیکد‌شدن معایب
برخوردارنبودن از کیفیت عالی به دلیل فشرده‌بودن کپی آسان که باعث رعایت‌‌نشدن حق کپی‌‌رایت و افزایش فایل‌های کپی از فایل‌های اصلی می‌شود (برخی از فایل‌های کپی کاملا بی‌کیفیت هستند) فراهم‌شدن امکان نفوذ بدافزارها و ویروس‌ها به کامپیوتر از طریق این فایل‌ها یا سایت‌ها و سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی آن‌ها پشتیبانی‌نکردن از صدای چند کاناله امکان‌پذیرنبودن ارائه‌ی فایل‌هایی با سمپل ریت بیش از 48 کیلوهرتز و عمق بیت بیش از 16 بیت مقایسه‌‌ی MP3 و MP2
MP2 درمقایسه‌با MP3 حجم بیشتری دارد و کمتر فشرده شده است. نرخ فشرده‌سازی ام پی تو 6:1 و 8:1 و نرخ فشرده‌سازی ام پی تری 10:1 و 12:1 بوده و به همین دلیل MP2 کیفیت بیشتری دارد. MP2 برای پخش پادکست، ضبط و پخش صدای گویندگان رادیویی و سایر فایل‌های صوتی مورداستفاده در رادیو و انتقال فایل‌های صوتی در سایر موارد استفاده می‌شود. از دیگر مشخصات MP2 می‌توان به صدای 16 بیتی، سمپل ریت 44 ٫1 کیلوهرتز و بیت‌ریت 192 کیلوبیت در ثانیه اشاره کرد. مقایسه‌ی MP3 و M4A
M4A نیز یکی دیگر از فایل‌های مشابه MP3 با لایه‌ی صوتی MPEG 4 است که نسبت به MP4 کیفیت بهتر و حجم کمتری دارد و بیت‌ریت آن به 256 کیلوبیت در ثانیه هم می‌رسد؛ البته تبدیل MP3 به M4A اصلا ضروری نیست. WAV یا Waveform Audio File Format
معرفی
مقاله‌ی مرتبط:
شروع استفاده از فایل‌های صوتی WAV برای مخفی کردن کد‌های مخرب
WAV یکی از فرمت‌های رایج فایل‌های موسیقی به شمار می‌رود که مایکروسافت و IBM آن را با مشارکت یکدیگر در سال 1991 ایجاد کردند؛ بسیاری از افراد تصور می‌کنند که WAV یک فرمت غیرفشرده است؛ اما لزوما این‌چنین نیست؛ زیرا این فرمت درواقع کانتینر است و می‌تواند فرمت‌های فشرده و غیرفشرده‌ی مختلفی را در خود جای دهد؛ البته این کانتینر به‌ندرت برای فایل‌های فشرده استفاده می‌شود. WAV یکی از فرمت‌های رایج فایل‌های Audio CD محسوب می‌شود. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: غیرفشرده (البته در بیشتر موارد) بیت‌ریت: بیت‌ریت این فرمت تا 1411 کیلوبیت در ثانیه یا 10 مگابیت در دقیقه هم می‌رسد سمپل ریت: از 44 ٫1 کیلوهرتز تا 192 کیلو هرتز عمق بیت: 16 تا 24 بیت تعداد کانال‌ها: مونو و استریو مزایا
کیفیت بسیار بالا نسبت به MP3 (بیت‌ریت 1411 کیلوبیت در ثانیه و سمپل ریت 192 کیلوهرتز می‌توانند صدایی فوق‌العاده باکیفیت با حجم زیاد برای افراد به ارمغان بیاورند). حفظ تمام اطلاعات فایل‌های موسیقی و کاهش‌نیافتن کیفیت آن در صورت استفاده از این فرمت مناسب برای ضبط و ساخت موسیقی به‌صورت حرفه‌ای مناسب برای ویرایش موسیقی در زمان استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش موسیقی به‌دلیل ساده‌بودن ساختار متداول‌بودن (بعد از MP3 یکی از فرمت‌های رایج موسیقی محسوب می‌شود) تفاوت کم کیفیت فایل‌های دارای این فرمت با فایل‌های اورجینال پشتیبانی از صدای چند کاناله پشتیبانی بدون مشکل در ویندوز و مک تاثیرکم روی پردازنده معایب
حجم بالا (کیفیت بالای WAV باعث می‌شود حجم فایل‌های دارای این فرمت به ازای هر دقیقه 16٫48 مگابایات باشد؛ اما حجم یک فایل ام پی تری 5 دقیقه‌ای با کیفیت قابل‌قبول 128 کیلوبیت در ثانیه تنها 5 یا 6 مگابایت یا حتی کمتر است) پشتیبانی‌نکردن پلیرهای سخت‌افزاری قدیمی از آن دشوار‌بودن به‌ اشتراک‌گذاری و پخش آنلاین WMA یا Windows Media Audio
معرفی
مایکروسافت این فرمت را در سال 1999 ابداع کرد و از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی پیدا کرده است. WMW با هدف رفع نواقص مربوط به فشرده‌سازی در فرمت MP3 ایجاد شد. مایکروسافت تاحدودی در این کار موفق شد؛ زیرا این فرمت کیفیت فشرده‌سازی نسبت به MP3 برتری دارد و درنتیجه از کیفیت بهتری هم برخوردار است؛ البته چون یک فرمت اختصاصی است و پلیرهای زیادی از آن پشتیبانی نمی‌کنند، نتوانست در رقابت با MP3 به اندازه‌ی فایل‌هایی همچون WAV و AAC پیروز شود؛ البته WMA در دو فرمت استاندارد (Standard WMA) و حرفه‌ای (Professional WMA) ایجاد شده است؛ اولین فرمت به‌منظور رقابت با MP3 و بهبود کیفیت در بیت‌ریت پایین و دومین فرمت به منظور تقویت خود فرمت WMW در بیت‌ریت‌ بالاتر ایجاد شد. مشخصات ‌فنی
فایل‌های WMA دارای کدک‌های متفاوتی هستند که تفاوت‌های محسوسی با یکدیگر دارند . در ادامه برخی از این کدک‌های متفاوت را به‌همراه ویژگی‌های فنی و غیرفنی آن‌ها بیان می‌کنیم. WMA 9
نوع فشرده‌سازی: Lossy بیت‌ریت: 64 تا 192 کیلوبیت در ثانیه سمپل‌ ریت: 44٫1 تا 48 کیلوهرتز عمق ‌بیت: 16 بیت پشتیبانی از بیت‌ریت متغیر قابل اجرا با نسخه‌های قدیمی ویندوز مدیا پلیر امکان بهره‌مندی از قانون کپی‌رایت با استفاده از آن کیفیتی مشابه با کیفیت فایل‌های Audio CD WMA 10 Professinal
نوع فشرده‌سازی: Lossless بیت‌ریت: 24 تا 96 کیلوبیت در ثانیه برای صدای استریو و 128 تا 256 کیلوبیت در ثانیه برای صدای 1 (البته زمانی‌که برای صدای 7.1 با نرخ فشرده‌سازی 2:1 فشرده می‌شود، بیت‌ریت آن به 768 کیلوبیت در ثانیه هم می‌رسد) سمپل‌ ریت: 96 کیلوهرتز عمق بیت: 24 بیت افت‌‌نکردن کیفیت پس از فشرده‌سازی پشتیبانی از صدای استریو، 5.1 و 7.1 قابلیت ادغام صدای چند کاناله در صدای دوکاناله در صورت پشتیبانی‌نکردن پلیر سخت‌افزاری از صدای چندکاناله WMA 9 Lossless
بهترین کدک برای فشرده‌سازی WMA به‌دلیل حفظ تمام اطلاعات و ایجاد تمام بیت‌های فایل اصلی در فایل فشرده‌شده نرخ فشرده‌سازی 2:1 و 3:1 افزایش میزان حجم صدا تا 12 دسیبل در صورت استفاده از ویندوز مدیا پلیر 9 WMA 9 voice
مناسب برای ایجاد فایل‌های صوتی متشکل از موسیقی و صدای انسان مناسب برای ایجاد فایل‌های صوتی با بیشترین میزان فشرده‌سازی (فایل‌هایی با بیت‌ریت و سمپل ریت بسیار پایین مثل فایل‌های صوتی تبلیغاتی، کتاب‌های صوتی، پادکست‌ها و صدای گوینده‌های رادیویی و تلویزیونی) و امکان کاهش بیت‌ریت و سمپل ریت تا 4 کیلوبیت و 8 کیلوهرتز در ثانیه مزایا
کیفیت قابل‌قبول در بیت‌ریت کم (کیفیت مناسب با اندازه‌ی مناسب) کیفیت بهتر نسبت به MP3 (فایل‌های که با کدک LAME انکد نشده‌اند) در بیت‌ریت متداول 128 کیلوبیت در ثانیه اجرای راحت در پلیرهای مورد استفاده در ویندوز معایب
پشتیبانی کمتر نسبت به MP3 کیفیت کمتر WMA Standard به فایل‌های MP3 انکد‌شده با کدک MP3 (این کدک کدکی با بیت‌ریت متغیر است که کیفیت چندان بالایی ندارد؛ اما فایل‌های انکد‌شده با آن بیشترین سازگاری را دارند. متداول‌نبودن Professional WMA با وجود کیفیت بهتر نسبت به LAME MP3 به‌دلیل پشتیبانی‌نکردن بسیاری از پلیرها از آن AC3
معرفی
AC3 یکی از فرمت‌های رایج صدای فراگیر برای دی‌وی‌دی و بلوری محسوب می‌شود که در سال 1987 در لابراتورهای دالبی ایجاد شد. این فرمت در‌حال‌حاضر یکی از فرمت‌های رایج صدای سراند به شمار می‌رود؛ البته کیفیت AAC نسبت به AC3 بهتر است و در بیت‌ریت یکسان (مخصوصا بیت‌‌ریت‌های پایین) کیفیت بهتری نسبت به AC3 دارد؛ بنابراین در صورتی‌که پلیر جدید و قدرتمندی دارید که از AAC پشتیبانی می‌کند و کیفیت بهتر را به حجم کمتر ترجیح می‌دهید، فرمت AAC را برای صدای فراگیر انتخاب و چنانچه حجم کمتر برایتان اهمیت بیشتری دارد، از AC3 استفاده کنید. AC3 باعنوان فرمت دالبی دیجیتال (Dolby Digital) و دالبی دیجیتال پلاس (Dolby Digital Plus) هم شناخته می‌شود. Dolby Digital نسخه‌ی Lossless هم دارد که به آن Dolby TrueHD گفته می‌شود. این فرمت می‌تواند صدایی با وضوح بسیار زیاد ایجاد کند.
مشخصات فنی
نوع فشرده سازی: Lossy بیت‌ریت: 192 تا 640 کیلوبیت در ثانیه (متوسط بیت‌ریت این فرمت برای صدای 5.1 384 کیلوبیت در ثانیه است) سمپل ریت: 8 تا 96 کیلوهرتز عمق بیت: 16 بیت تعداد کانال: استریو، صدای 5.1 (دالبی دیجیتال) و 7.1 (دالبی دیجیتال پلاس) مزایا
پشتیبانی از این فرمت در پلیرهای نسبتا قدیمی پشتیبانی از صدای 8 کاناله حجم کمتر نسبت به فایل‌های AAC معایب
بیت‌ریت 448 کیلوبیت در ثانیه برای صدای 5.1 (حداکثر میزان ممکن) حجم بیشتر فایل نسبت به AAC مشخصات فنی Dolby True HD نوع فشرده‌سازی: lossless (نرخ فشرده‌سازی 2:1) بیت‌ریت: حداکثر 18 مگابیت در ثانیه در حالت غیرفشرده و 9 مگابیت در حالت فشرده (البته حداکثر میزان عملی درحالت غیرفشرده 13 مگابیت در ثانیه است) سمپل ریت: 96 تا 192 کیلوهرتز عمق بیت: 24 بیت تعداد کانال: امکان پشتیبانی از 14 کانال را دارد؛ اما برای ایجاد صدای 5.1 کاناله و 7.1 استفاده می‌شود. AAC یا Advanced Audio Coding
معرفی
AAC در سال 1997 پس از MP3 معرفی شد و با اینکه به فرمتی متداول تبدیل شد و در‌حال‌حاضر یکی از فرمت‌های رایج برای صدای فیلم‌ها محسوب می‌شود، هرگز نتوانست جای MP3 را بگیرد. الگوریتم مورداستفاده برای فشرده‌سازی فایل‌های AAC پیشرفته‌‌تر و تکنیکی‌تر از الگوریتم مورداستفاده برای فایل‌های MP3 است و به همین دلیل در بیت‌ریت یکسان کیفیت بهتری نسبت به فایل‌های MP3 دارد؛ البته کیفیت این فایل‌ها اصلا به اندازه‌ی فایل‌های Audio CD، فایل WAV و فایل‌های WMW انکدشده با کدک WMA 10 Professinal نیست. اگرچه MP3 فرمت رایج‌تر و محبوب‌تری به‌شمار‌می‌رود، AAC به میزان بیشتری استفاده می‌شود و فرمت استاندارد برای فشرده‌سازی و پخش فایل‌های صوتی در اندروید، iOS، iTunes، یوتیوب و کنسول‌های نینتندو و پلی‌استیشن به شمار می‌رود. کیفیت AAC برای صدای فراگیر اصلا به‌اندازه‌ی DTS نیست
فایل‌های AAC معمولا با دو کدک Faac و Lav انکد می‌شود. کدک Lav با بیت‌ریتی درحدود 256 کیلوبیت در ثانیه کیفیت بهتری نسبت به کدک Faac با بیت‌ریت 192 کیلوبیت دارد؛ البته باتوجه به اینکه فرمت AAC برای ایجاد صدای چند کاناله استفاده می‌شود. هر دو کدک به نسبت فرمت DTS (در ادامه در مورد این فرمت توضیح می‌دهیم) کیفیت مطلوبی را ارائه نمی‌دهند؛ البته بیت‌ریت برخی از فایل‌های AAC با بیت‌ریت ثابت به 512 کیلوبیت در ثانیه هم می‌رسد که کیفیت نسبتا مناسبی محسوب می‌شود؛ اما حتی کیفیت همین بیت‌ریت هم یک سوم بیت‌ریتی است که فرمت DTS ارائه می‌دهد. نکته‌ی دیگری که باید در زمان استفاده از این دو کدک به آن توجه کنیم، پشتیبانی پلیر موردنظرمان از آن‌ها است. فایل‌های AAC به دو دسته‌ی HE و LC تقسیم می‌شوند. فایل‌‌های HE با استفاده از استاندارد MPEG 4 فشرده می‌شوند و فرمت LC برای ایجاد و پخش فایل‌هایی با بیت‌ریت کم مثل فایل‌های صوتی که آنلاین پخش می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: Lossless (و Lossy در برخی از موارد) بیت‌ریت: 64 تا 512 کیلوبیت در ثانیه (بیت‌ریت متداول 128، 192 و 256 کیلوبیت در ثانیه است) سمپل ریت: 8 تا 96 کیلوهرتز عمق بیت: 16 تا 24 بیت مزایا
کیفیت بهتر و شفافیت و حجم بیشتر صدا نسبت به MP3 کیفیت بالا (حتی با نرخ فشرده‌سازی 10:1) پخش سریع‌ فایل‌ها (زمان دیکد‌شدن این فرمت کمتر از نیم ثانیه است) قابلیت انکدشدن با سطوح کیفی مختلف پشتیبانی اکثر پلیرهای جدید از این فرمت حجم کمتر نسبت به MP3 نیازنداشتن به پهنای باند زیاد برای پخش آنلاین و مصرف کم‌حجم اینترنت در زمان پخش فایل‌های دارای این فرمت پشتیبانی از بیت‌ریت متغیر پشتیبانی از صدای استریو و چند کاناله (پشتیبانی تا 48 کانال!) معایب
درگیرشدن پردازنده به‌میزان محسوس در زمان پخش فایل طولانی‌بودن فرایند تبدیل سایر فرمت‌ها به این فرمت (به‌عنوان مثال تبدیل یک فایل WAV استریوی چهار دقیقه‌ای به AAC ده ثانیه طول می‌کشد) درگیری کامل (100 درصد) پردازنده در زمان تبدیل سایر فرمت‌ها به این فرمت حذف برخی از اطلاعات فایل اصلی در زمان فشرده‌سازی (البته تنها در صورتی متوجه حذف این اطلاعات می‌شوید که هر دو فایل فشرده‌شده و اصلی را با کارت صوت و هدفون حرفه‌ای پخش و گوش کنید) پشتیبانی‌نکردن برخی از پلیرهای قدیمی از این فرمت محسوس‌نبودن کیفیت بالاتر پس از افزایش بیت‌ریت (البته کیفیت فایل‌های در بیت‌ریت 192 کیلوبیت در ثانیه یا کمتر، واقعا خوب است) درست نمایش‌داده‌نشدن داده‌های متا در برخی از پلیرها انکد‌شدن با پسوندهای مختلف ازجمله .aac و .m4a که می‌تواند پشتیبانی و پخش این فرمت را دچار مشکل کند. OGG
معرفی
OGG نه مخفف یک عبارت است و نه فرمت صوتی محسوب می‌شود؛ درواقع می‌توان OGG را کانتینری دانست که می‌تواند هر نوع فرمت فشرده را در خود جای دهد. متداول‌ترین فایل مورداستفاده در فایل‌های OGG فایل صوتی Vorbis است؛ به همین دلیل معمولا OGG را معمولا با نام OGG Vorbis می‌شناسند. OGG در سال 2000 برای نخستین بار عرضه شد و به دو دلیل توانست به کانتینر محبوبی تبدیل شود؛ نخست اینکه برپایه‌ی اصول فرمت‌های متن‌باز ایجاد شد و دوم اینکه از نظر کیفیت به نسبت حجم نسبت به بسیاری از فرمت‌های lossy دیگر عملکرد بهتری دارد یا به عبارت دیگر، در حجم کمتر کیفیت بهتری نسبت به آن‌ها دارد. OGG با اینکه در ابتدای پیدایش خود باید با رقبای سرسختی نظیر MP3 و AA3 رقابت می‌کرد و بسیاری از پلیرها هم از آن پشتیبانی نمی‌کردند (درحال‌حاضر نیز تاحدودی این‌چنین است)؛ اما با گذشت زمان توانست جایگاه خوبی پیدا کند و اکنون به یکی از کانتینرهای محبوب برای علاقه‌مندان به فرمت‌های متن‌باز تبدیل شده است. مشخصات
نوع فشرده‌سازی: Lossy بیت‌ریت: 32 تا 500 کیلوبیت در ثانیه سمپل ریت: 8 تا 192 کیلوهرتز عمق بیت: 8 تا 16 بیت تعداد کانال: صدای چند کاناله: 255 کانال مزایا
کیفیت بهتر نسبت به سایر فرمت‌ها در بیت‌ریت یکسان تفاوت‌نداشتن کیفیت با فایل اصلی با حجمی به اندازه‌ی 10 تا 20 درصد فایل اصلی متن‌باز و رایگان‌بودن امکان سفارشی‌سازی فهرست داده‌های متا ترکیب‌کردن صدای کانال‌های چپ و راست در صدای استریو برای کاهش حجم فایل امکان کاهش بیت‌ریت فایل فشرده‌شده نسبت به فایل اصلی بدون کاهش کیفیت امکان پخش آنلاین معایب
کاهش شدید کیفیت سایر فایل‌های lossy در هنگام تبدیل‌شدن به این فرمت محبوبیت کمتر نسبت به سایر فرمت‌ها پشتیبانی‌نکردن برخی از پلیرهای قدیمی از آن FLAC یا Free Lossless Audio Codec
معرفی
مقاله‌ی مرتبط:
نحوه تبدیل فرمت صوتی FLAC به MP3
FLAC یکی از بهترین فرمت‌ها برای پخش موسیقی محسوب می‌‌شود و کیفیت آن درست به اندازه‌ی فایل اصلی است. FLAC فرمتی فشرده به شمار می‌رود؛ اما در فرایند فشرده‌سازی آن تمام اطلاعات حفظ می‌شود و اصلا نمی‌توانید متوجه تفاوت کیفیت آن با فایل اصلی شوید؛ FLAC نیز متن‌باز و رایگان است و می‌توان بدون هیچ‌گونه محدویتی از آن استفاده کرد. بدون شک می‌توان این فرمت را جایگزینی عالی و بدون نقص برای WAV و MP3 دانست و اکثر پلیرهای جدید نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: Lossless بیت‌ریت: از 231 تا 1184 کیلوبیت در ثانیه سمپل ریت: 8 تا 192 کیلو هرتز (44 ٫1 کیلوهرتز برای فایل‌های 16 بیتی و 96 و 192 کیلوهرتز برای فایل‌های 24 بیتی) عمق بیت: 16 و 24 بیت تعداد کانال‌ها: استریو و صدای چند کاناله (تا 48 کانال) مزایا
از دست‌نرفتن حتی یک بیت از اطلاعات در فرایند فشرده‌سازی کاهش 60 درصدی حجم فایل نسبت به فایل اصلی بدون افت کیفیت کاهش 50 درصدی حجم فایل اصلی خام و غیرفشرده سرعت بسیار بالای دیکدشدن امکان پخش آنلاین به‌صورت چند کاناله و با وضوح بالا درگیرنشدن پردازنده به‌میزان زیاد معایب
حجم 6 تا 10 برابری نسبت به سایر فایل‌های رایج مثل MP3 نرخ فشرده‌سازی کمتر نسبت به سایر فرمت‌ها ALAC یا Apple Lossless Audio Codec
مقاله‌ی مرتبط:
ALAC در مقابل FLAC: بهترین سیستم برای شنیدن موسیقی بدون اتلاف در مک و iOS
ALAC در سال 2004 به‌عنوان فرمت اختصاصی اپل ایجاد و در سال 2011 به فرمتی متن‌باز و رایگان تبدیل شد؛ ALAC نسبت به FLAC از نظر میزان کیفیت به نسبت حجم، بیت‌ریت و سمپل ریت در سطح پایین‌تری قرار دارد. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: Lossless بیت‌ریت: 1 تا 3 مگابیت در ثانیه (البته حداکثر میزان پشتیبانی آیتیونز 320 کیلوبیت در ثانیه است) سمپل ریت: 48 تا 384 کیلوهرتز (سقف پشتیبانی پلیرها 48 کیلوهرتز است) عمق بیت: 16 تا 32 بیت (حداکثر میزان پشتیبانی 24 کیلوبیت است) تعداد کانال: استریو، صدای 5.1 و 7.1 مزایا
حفظ کیفیت فایل‌های اصلی (مثل Audio CD) در زمان تبدیل به این فرمت حفظ تمام اطلاعات در هنگام فشرده‌سازی امکان ترمیم فایل‌ها در صورت آسیب‌دیدن معایب
حجم بالا پشتیبانی‌نکردن بسیاری از پلیرها از این فرمت (البته تمام دستگاه‌های اپل از این فرمت پشتیبانی می‌کنند) PCM یا Pulse-Code Modulation
معرفی
PCM یکی از رایج‌ترین فرمت‌های صوتی برای سی‌دی و دی‌وی‌دی محسوب می‌شود. در این فرمت تبدیل صدای آنالوگ به دیجیتال بدون فشرده‌سازی فایل‌ها انجام می‌شود. در این فرمت نیز کیفیت فایل فشرده نسبت به فایل اصلی کاهش پیدا نمی‌کند؛ LPCM نیز یکی از فرمت‌های مشابه PCM است که برای CD و DVD استفاده می‌شود و از صدای 9 کاناله نیز پشتیبانی می‌کند. بیت‌ریت این فرمت به 27 ٫648 مگابیت در ثانیه هم می‌رسد که واقعاً رقم شگفت‌انگیزی است. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: غیرفشرده بیت‌ریت: 32 تا 1536 کیلوبیت در ثانیه سمپل ریت: 48 کیلوهرتز عمق بیت: 8 تا 16 بیت تعداد کانال: صدای استریو در DVD و صدای 7.1 در دیسک‌های بلوری مزایا
حفظ تمام اطلاعات استفاده از روش انکد لگاریتمی که باعث می‌شود فایل با عمق بیت 8 بیتی کیفیتی مشابه با فایل 12 یا 13 بیتی داشته باشد و در بیت‌ریت یکسان کیفیت بهتری نسبت به سایر فرمت‌ها داشته باشد. معایب
پشتیبانی‌کردن بسیاری از پلیرها از این فرمت پشتیبانی‌نکردن از صدای چند کاناله در DVD AIFF یا Audio Interchange File Format
AIFF یکی از فرمت‌های مشابه WAV محسوب می‌شود که اپل آن را در سال 1988 برای مک توسعه داد. AIFF نیز مانند WAV یک کانتینر است و می‌تواند فرمت‌های صوتی مختلفی را در خود جای دهد. بیشتر فایل‌های AIFF دربردازنده‌ی فرمت PCM هستند. فایل‌های AIFF در مک و ویندوز به‌راحتی اجرا می‌شوند. مشخصات فنی
نوع فشرده‌سازی: غیرفشرده سمپل ریت: 44 ٫1 کیلو هرتز عمق بیت: 16 بیت تعداد کانال: دو کاناله مزایا
حفظ کیفیت فایل اصلی معایب
حجم 4 تا 5 برابری نسبت به فایل‌های MP3 امکان‌پذیر نبودن فشرده‌سازی فایل‌‌ها DTS یا Digital Theatre Systems
مقاله‌ی مرتبط:
ساندبارهای جدید ال‌ جی با فناوری Dolby Atmos معرفی شدند
DTS یکی از بهترین و البته باکیفیت‌ترین فرمت‌ها برای صدای فراگیر محسوب می‌شود و معمولا برای ‌بلوری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ البته دی‌وی‌دی پلیرهای جدید نیز می‌توانند این فرمت را رمزگشایی کنند. فرمت DTS که برای صدای 5.1 کاناله استفاده می‌شود، دارای دو فرمت زیرمجموعه‌ای دیگر یعنی DTS HD و DTS X نیز است. تفاوت اصلی بین DTS و DTS HD یا به بیان دیگر DTS HD Master Audio (که به‌صورت DTS HD MA نمایش داده می‌شود) این است که DTS معمولا در DVD و DTS HD در بلوری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ قطعا DTS HD کیفیت بهتری نسبت به DTS دارد؛ اما تفاوت این دو فرمت چندان هم فاحش نیست.
DTS X هم فرمتی جدید برای ایجاد صدایی سه‌بعدی در تمام فضا ایجاد شده است (در این سیستم صوتی جدید، صدا علاوه‌بر اطراف از بالا هم شنیده می‌شود و لذت شنیدن چنین صدایی به‌مراتب لذت‌تر از صدای فراگیر است)؛ البته درحال‌حاضر محتوای زیاد با فرمت DTS X عرضه نشده است؛ در مقاله‌ای که در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد، به‌صورت مفصل در مورد فناوری شگفت‌انگیز دالبی اتموس و فرمت DTS X توضیح خواهیم داد. هر سه فرمت DTS، DTS HD و DTS X دارای بیت‌ریت ثابت هستند. مشخصات فنی
مشخصات فنی DTS
نوع فشرده‌سازی: Lossy بیت‌ریت: از 1 ٫5 تا 24 ٫5 مگابیت در ثانیه سمپل ریت: 48 کیلوهرتز عمق بیت: 24 بیت تعداد کانال: صدای 5.1 کاناله مشخصات فنی DTS HD MA
نوع فشرده‌سازی: Lossless بیت‌ریت: 3500 کیلوبیت در ثانیه (24 ٫5 مگابیت در ثانیه با بیت‌ریت متغیر) سمپل‌ ریت: 48 کیلوهرتز عمق بیت: 24 تعداد کانال: صدای 5.1 و 7.1 کاناله مشخصات فنی DTS X
نوع فشرده‌سازی: Lossless (و lossy در برخی از موارد) بیت‌ریت: 18 مگابیت در ثانیه (برای انتقال این میزان از بیت‌ریت حتما باید از HDMI 2:0 استفاده شود) سمپل ریت: 96 تا 192 کیلوهرتز تعداد کانال: صدای 7.1.4 و صدای 11.2 مزایای کلی هر سه فرمت
کیفیت بسیار بالا وجود جزئیات زیاد در صدا حجم بالای صدا معایب کلی هر سه فرمت
پشتیبانی‌نکردن بسیاری از پلیرهای قدیمی و جدید از این فرمت مقایسه‌ی نهایی و کلی
قطعا نمی‌توان به‌طور قطعی گفت که کدام‌یک از فرمت‌ها برای شما مناسب است؛ زیرا پاسخ این سؤال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اجازه دهید برای مقایسه‌ی بهتر فرمت‌های صوتی، آن‌ها را به چهار گروه تقسیم کنیم که شامل فرمت‌های مناسب برای موسیقی، فیلم، فایل‌های صوتی آنلاین و رادیویی و سایر فایل‌های صوتی می‌‌شوند. فایل‌های مناسب برای موسیقی
اگر تنها هدف شما گوش‌دادن به موسیقی است و کیفیت موسیقی اهمیت چندانی برایتان ندارد، بدون تردید MP3 مناسب‌ترین گزینه برای شما محسوب می‌شود و می‌توانید بدون هیچ‌گونه مشکلی از موسیقی خود لذت ببرید. پلیرهای سخت‌افزاری رده‌بالا و مجهز به سیستم‌عامل مشکلی در پشتیبانی از فرمت‌‌های مختلف ندارند
چنانچه کیفیت برای شما اهمیت دارد و در عین حال حجم فایل‌ها نیز برایتان مهم است، فرمت WMA را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این فرمت در بیت‌ریت‌های پایین کیفیت بهتری نسبت به MP3 ارائه می‌دهد و در بیت‌ریت 128 کیلوبیت در ثانیه که بیت‌ریت نسبتا متداولی برای فایل‌های موسیقی محسوب می‌شود، نسبت به MP3 برتری دارد؛ از سوی دیگر پلیرهای زیادی از آن پشتیبانی نمی‌کنند؛ البته درمورد پلیرها باید گفت که پلیرهای جدید از فرمت‌ها و کدک‌های جدیدی پشتیبانی می‌کنند و در برخی از پلیرهای رده‌بالا که مجهز به سیستم‌عامل‌هایی نظیر لینوکس و اندروید هستند، می‌توان مشکل پشتیبانی‌نکردن از فرمت‌های مختلف توسط آن‌ها را با نرم‌افزارها و به‌روزرسانی‌های مختلف به‌راحتی برطرف کرد. آمازون و روکو نیز پلیرهایی بسیار قوی با پشتیبانی از فرمت‌ها و کدک‌های مختلف تولید کرده‌اند. درکل اگر گوش شما نمی‌تواند جزئیات موسیقی را زیاد درک کند یا در محیط شلوغ موسیقی گوش می‌دهید، فایل‌های MP3 با بیت‌ریت 128 کیلوبیت نیاز شما را برطرف می‌کند؛ اما اگر می‌خواهید در محیطی آرام از موسیقی باکیفیت لذت ببرید، توصیه می‌کنیم فایل‌های MP3 و WMA با بیت‌ریت 192 کیلوبیت را گوش دهید (البته در‌حالت معمول کیفیت 320 کیلوبیت بهترین کیفیت برای فایل‌های موسیقی محسوب می‌شود). درصورتی‌که کیفیت برایتان اهمیت زیادی دارد و برای ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم و نگه‌داری از آن‌ها مشکلی ندارید، توصیه می‌کنیم از فرمت‌های WAV، AIFF و FLAC استفاده می‌کنیم؛ البته دو فرمت WAV و AIFF غیرفشرده هستند و برتری کیفیت این دو فرمت نسبت به FLAC کاملا محسوس است؛ اگر می‌خواهید بالاترین کیفیت فایل‌های موسیقی را تجربه کنید، فایل‌های Audio CD اصلی بهترین گزینه‌ی ممکن هستند. فرمت‌ DSD نیز یکی دیگر از فرمت‌های رایج برای موسیقی است که می‌تواند صدایی با سمپل‌ ریت 2 ٫8 مگاهرتز ایجاد و به فرمت‌های WAV ،FLAC ،ALAC و AIFF تبدیل شود؛ البته عمق بیت این فرمت تنها 1 بیت است. فرمت‌های مناسب برای فیلم
معمولا برای فیلم‌های دارای صدای استریو از فرمت‌های MP2 ،MP3 ،AAC و MKA استفاده می‌شود. در مورد تفاوت MP2 و MP3 باید گفت که کیفیت MP3 حتی با بیت‌ریت پایین‌تر نسبت به MP2 از کیفیت بالاتری برخوردار است؛ به‌عنوان مثال فایل صوتی MP3 با بیت‌ریت 128 کیلوبیتی کیفیت بهتری نسبت به فایل MP2 با بیت‌ریت 192 کیلوبیت در ثانیه دارد. فرمت AAC که در برخی از موارد برای فایل‌های موسیقی و سایر فایل‌های صوتی نیز استفاده می‌شود، فرمتی lossless است؛ بنابراین نسبت به MP3 که فرمتی lossy به شمار می‌رود، کیفیت بیشتری دارد و حتی در بیت‌ریت یکسان با MP3 نیز این برتری حفظ می‌شود. درمورد فیلم‌های دارای صدای فراگیر هم باید گفت که معمولا از فرمت‌های AAC ،(Dolby Digital) AC3 و DTS استفاده می‌شود. فرمت DTS HD بالاترین کیفیت صدای فراگیر را ارائه می‌دهد و باعث می‌شود از صدای فراگیر به‌معنای واقعی کلمه لذت ببرید و کوچک‌‌ترین جزئیات را بشنوید. پس از DTS HD، به‌ترتیب، فرمت‌های DTS Dolby TrueHD و Dolby Digital و در نهایت AAC بالاترین کیفیت را ارائه می‌دهند. فرمت‌های مناسب برای فایل‌های آنلاین صوتی و رادیویی
فرمت‌های MP2 ،MP3 ،M4a ،WMA ،AAC LC ،OGG و FLAC برای پخش فایل‌های صوتی آنلاین، پادکست‌ها و ضبط و پخش صدا در رادیو گزینه‌های مناسبی هستند. فرمت‌های MP2 ،WMA ،AAC LC و OGG برای پادکست و ضبط و پخش صدا در رادیو (مثل صدای گویندگان) که با بیت‌ریت کم ایجاد می‌شوند، فرمت‌های بهتری به شمار می‌روند. درصورتی‌که می‌خواهید در زمان تبدیل فایل‌های صوتی خود با فرمت‌های رایج به فرمت‌های دیگر از فرمت‌هایی استفاده کنید که هیچ محدودیتی نداشته باشید، از فرمت‌های متن‌باز مثل OGG ،FLAC و ALAC استفاده کنید. بهترین نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مرتبط‌با فرمت‌های صوتی
چند مورد از بهترین پلیرهای نرم‌افزاری از نظر پشتیبانی گسترده از فرمت‌های مختلف
ویندوز : AIMP ،foobar2000 ،GOM Audio مک : Vox، Audirvana Plus، Colibri اندروید : AIMP، jetAudio HD، Musicolet آی او اس : VOX: Music Player & SoundCloud Streamer ،jetAudio لینوکس : VLC player ،QMMP ،Cmus کروم او اس : VLC player چند مورد از بهترین پلیرهای سخت‌افزاری
مدیا پلیر فیلو (Filo) مدل M11 (با قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های ALAC ،AIFF ،FLAC ،WAV ،WMA Lossless, APE (Multiple) ،DSD ،DXD ،MP3 ،OGG و WMA) مدیاپلیر (Shanling) مدل M5S (با قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های DSD ،DFF ،ISO ،DXD ،APE ،FLAC ،WAV ،AIF،AIFF ،DTS ،MP3 ،WMA ،ACC ،OGG، ALAC ،MP2 ،M4C ،AC3 M3U و M3U8 و پشتیبانی از صدای 32 کیلوبیتی و 768 کیلوهرتزی) مدیاپلیر هیدیزس (Hidizs) مدل AP80 (با قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های DSD, FLAC, APE, WMA, WAV, ALAC, DSF, DFF و صدای 32 کیلوبیتی و 348 کیلوهرتزی) مدیاپلیر استل اند کرن ای آلتیما (Astell&Kern A&Ultima) مدل SP1000M (با قابلیت پشتیبانی از فرمت‌های WAV ،FLAC ،WMA ،MP3 ،OGG ،APE AIFF ،DFF ،DSF و ALAC) بهترین مبدل‌های فرمت‌های صوتی
ویندوز : Switch Audio File Converter software ،Oxelon Media Converter و Freemake Audio Converter مک : Wondershare UniConverter ،Switch و MediaHuman Audio Converter اندروید : Media Converter Pro و File Commander آی او اس : The Audio Converter لینوکس : Sound Converter و SoundKonverter سخن آخر
همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، در این مطلب تنها فرمت‌های صوتی رایج با یکدیگر مقایسه شده است. چنانچه از نظر شما فرمت‌های دیگری نیز رایج هستند که در این مقاله ذکر نشده‌اند، آن‌ها را بیان کنید تا این فرمت‌ها را نیز بررسی کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکنش پنتاگون به توافق نظامی ایران و سوریه

خلاصه بازی رئال مادرید 2 - آلاوس 0

واکنش حمید درخشان به برد پرسپولیس

تغییر محسوس فرهاد مجیدی طی 20 سال

پایان برادری!

استقلالی‌ها و تمدید؛ پای سپاهان در میان است؟

پ مثل پرسپولیس؛ پ مثل پیروز ماندن

3 شاکی پرسپولیس!

تغییر محسوس فرهاد مجیدی!

نرخ هر کیلو مرغ 18 هزار و 300 تومان است

از برانکو شکایت نکردیم

نظری از پرسپولیسی‌ها عذرخواهی کند

خلاصه‌بازی رئال‌مادرید 2 - آلاوس 0

واکنش سرخیو راموس به اعلام پنالتی برای رئال‌مادرید

رئال مادرید به قهرمانی در لالیگا نزدیک‌تر شد

قول و قرار جالب بیرانوند با باشگاه بلژیکی

خلاصه بازی شاهین بوشهر 1 - ذوب آهن 5

افزایش 50 درصدی ظرفیت تولید فولاد اکسین با راه اندازی پروژه فولاد سازی / پیگیری برای راه اندازی پروژه فولاد سازی

راشا تودی: تعداد بیکاران آمریکا به 50 میلیون نفر رسید

کارشناسی داوری دیدار ماشین‌سازی - پرسپولیس

چهار سال از اشک‌های غم و شادی کریس رونالدو گذشت

آمار عجیب فوتبالیست‌های کرونایی لیگ عربستان!

لیست 6 کرونایی تیم استقلال

توضیحات مالک شهرخودرو درباره استعفای سرآسیایی

روزانه 105هزار لیتر اتانول طبی در کارخانه الکل‌ رازی خوزستان تولید می‌شود

«رعد و برقِ» بهروز افخمی برای رمضان 1400/ عکس

پیشنهاد‌های بزرگ برای ستاره قناری‌ها

کنایه سخنگوی سابق بارسلونا به پنالتی رئال‌مادرید

واکنش بچه‌های کاسیاس در مورد مصاحبه معروفش با همسرش

قول‌وقرار جالب بیرانوند با باشگاه بلژیکی

پیشنهاد 4 تیم به لژیونر ایرانی

مظفری: پنالتی پرسپولیس واضح بود

جدول رده‌بندی لیگ برتر بعد از بُرد پرسپولیس

فیلم‌های جنایی و مرور آثار مهدی هاشمی

بازدید خانواده داود رشیدی از گنجینه هنری این هنرمند در موزه سینما/ عکس

خلیلیان: 5 استقلالی کرونا دارند

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

لالیگا/ کهکشانی‌ها در آستانه قهرمانی

دی‌لیخت در بارسلونا؟!

هافبک ماشین‌سازی تنبیه شد!

سه بازیکن جدید به اردوی استقلال پیوستند

مهاجم سابق پرسپولیس متهم به قتل شد!

واکنش تند به اعلام پنالتی جدید برای رئال

کریمی: با چه منطقی باید 170میلیارد به ویلموتس بدهیم؟

کهکشانی‌ها در آستانه فتح لالیگا

تجربیات کرونایی که مستند شد

مظفری زاده: پنالتی پرسپولیس مقابل ماشین سازی درست بود

وکیل یکی از متهمین آبان ماه: یکی از قضات دیوان حکم اعدام را تأیید نکرد

چگونه لپ تاپ خود را در خودرو شارژ کنیم؟

اتفاق غیرمنتظره در بازی رئال‌مادرید!