پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت دانش

دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت
  بزرگنمايي:

آریا جوان-

ما در میانه چهارمین انقلاب صنعتی هستیم. در دوره‌ای که فناوری‌های گوناگون سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند. آن‌قدر سریع که اگر شرکت‌ها و افرادی که با روند رو به رشد تکنولوژی خود را تغییر ندهند در معرض خطر و ورشکستگی قرار می‌گیرند. شناختن جریان‌های اصلی تغییرات فناورانه به افراد و مشاغل کمک می‌کند تا به دنبال فرصت‌های بیشتری برای رشد باشند.

در این گزارش هفت جریان اصلی تحول تکنولوژیک در سال 2020 را بررسی می‌کنیم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از تحول‌برانگیزترین تکنولوژی‌های دوران ما است و اکثر شرکت‌ها با هدف پیشرفت در کسب و کار خود و جلب رضایت مشتری به دنبال استفاده از این فناوری هستند. فراگیر شدن استفاده از هوش مصنوعی در سال 2020 هم ادامه پیدا می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی برای بیشتر کسب‌وکارها گران تمام می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در قالب پلتفورم و به عنوان سرویس ارائه می‌شوند. در این شیوه، داده‌های ما وارد هوش مصنوعی می‌شوند و ما تنها هزینه الگوریتم یا منابع کامپیوتری‌ای را می‌پردازیم که از آن ها استفاده می کنیم. در حال حاضر آمازون، گوگل و ماکروسافت چنین پلتفورم‌هایی را در اختیار دارند و با اهداف تخصصی مورد استفاده شرکت‌ها قرار می‌گیرند. این یعنی در آینده‌ای نزدیک هیچ عذری برای استفاده نکردن از هوش مصنوعی پذیرفتنی نیست.

اتومبیل‌های خودران

درست است که چند سالی از اختراع اتومبیل‌های خودران یا بدون راننده می‌گذرد اما جابه‌جا شدن با این خودروها یاحتی دیدن آن‌ها در خیابان برای ما عادی نشده است. در سال 2020 باید منتظر پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در حوزه خودروهای خودران باشیم. مدیران شرکت تسلا انتظار دارند که در سال 2020 یک اتومبیل کاملاً خودران بسازند و سطح جدیدی از یک خودرو هوشمند ارائه بدهند. این یعنی خودرویی که نه تنها راننده ندارد بلکه دیگر سیستم‌های داخل خودرو به شکلی طراحی می‌شوند که عملکردشان وابسته به رانندگی نباشد. با این وجود روشن کردن سیستم‌هایی از قبیل نمایشگر، سیستم‌های امنیتی، ضبط خودرو و سایر امکانات خودرو به روشن یا خاموش بودن آن وابسته نیست. به‌تازگی شرکت وایمو یک مجموعه تاکسی خودران درکالیفرنیا راه‌اندازی کرده است که در ماه اول بیش از 6200 نفر را جابه‌جا کرده‌اند. تغییرات در سیستم اتومبیل‌های خودران فقط شامل خودروهای سواری نمی‌شود، بلکه این تغییرات در کامیون‌ها، خودروهای نظامی و باربری ایجاد می‌شود.

پزشکی شخصی و پیش‌بینی‌کننده

تحولات در فناوری‌های حوزه سلامت اتفاق می‌افتند بسیار زیاد است. جمع‌آوری داده‌ها از چیزهایی که می‌پوشیم (مانند ساعت‌های مچی هوشمند) این امکان را فراهم می‌کند تا عوامل تهدید کننده سلامتی را پیش از اینکه تبدیل به یک بیماری جدی شوند شناسایی کنیم. با پیشرفت این نوع از فناوری‌ها، سلامت تبدیل به یک امر شخصی می‌شود؛ یعنی هر شخص می‌تواند تبدیل به پزشک تشخیصی خودش شود. این تکنولوژی به پزشکان هم کمک می‌کند تا در تجویز دارو و شیوه‌های درمان دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس داده‌هایی که وسایل هوشمند از بیمار جمع‌آوری کرده‌اند درمان‌های هدفمندتری را دنبال کنند. در سال 2020 شاهد اپلیکیشن‌های جدیدی خواهیم بود که در حوزه پیش‌بینی بیماری‌ها و معرفی درمان‌های شخصی‌ و مؤثرتر فعالیت خواهند کرد.
 

در این زمینه بخوانید:

حقایقی درباره نیروی جاذبه؛ قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیروی کیهان

بینایی رایانه‌ای

در اصطلاحات کامپیوتری منظور از بینایی رایانه‌ای سیستم‌هایی است که می‌توانند آیتم‌ها، مکان‌ها، اشیا و افراد را به کمک تصاویر، رویت‌پذیر کنند. به کمک این فناوری، دوربین تلفن‌های هوشمند این قابلیت را پیدا می‌کنند که تشخیص دهد کدام بخش تصویر گرفته شده صورت یک انسان است یا یک شیء است. این فناوری می‌تواند جست‌وجوی تصویری گوگل را تقویت کند. در سال 2020 باید انتظار داشته باشیم که رایانه‌ها به این ابزارها مجهز شده و توان دید آن‌ها بالاتر برود. یک اتومبیل خودران باید بتواند خوب ببیند و اشیا و چیزهای سر راهش را تشخیص دهد و راه خود را هم پیدا کند. این فناوری چنین امکانی را فراهم می کند. خطوط تولید کارخانه‌ها به کمک این فناوری مشکلات محصول تولید شده را بهتر تشخیص خواهند داد و دوربین‌های امنیتی می‌توانند می‌توانند هر اتفاق غیر عادی‌ای را به ما هشدار دهند بدون اینکه نیاز باشد مدام آن‌ها را زیر نظر بگیریم. این فناوری توانایی تشخیص چهره را دارد و ما در سال 2020 چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید. البته بحث‌های زیادی درباره خطر نقض حریم خصوصی به وسیله این فناوری وجود دارد چراکه به دولت‌ها در کنترل افراد و زندگی خصوصی آن‌ها کمک می‌کند.

اینترنت نسل 5 (5G)

اینترنت نسل 5 سرعتی فوق‌العاده‌ای برای بارگذاری و بارگیری دارند. اینترنت نسل 5 برای اولین بار در سال 2019 مورد استفاده قرار گرفت اما هنوز هم گران است و در جاهای محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2020 احتمالاً اینترنت نسل 5 فراگیر شده و در دسترس همه قرار می‌گیرد. به کمک اینترنت نسل 5 می‌توان از فیلم‌ها و موسیقی‌های باکیفیت استفاده کرد. با بالا رفتن سرعت، اینترنت همراه کارآمدتر شده و به‌صورت گسترده در مشاغل و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت بالای اینترنت نسل 5 این امکان را به ربات‌ها، ماشین‌ها و وسیله‌های اتوماتیک می‌دهد که داده‌های بیشتری جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کنند. پیشرفت در این مسیر به پیشرفت در حوزه اینرنت اشیا و اتومبیل‌های هوشمند ختم می‌شود.

واقعیت گسترش‌یافته (XR)

واقعیت گسترش یافته، واقعیت تعمیم‌یافته یا XR یک فناوری نوپدید است که کارشان ایجاد تجربه غرق شدن در دنیای دیجیتال است. به طور تخصصی‌تر این اصطلاح شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت مختلط می‌شود. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه غرق‌شدگی کامل را تولید می‌کند به‌طوری‌که با استفاده از یک هدست می‌توان وارد یک دنیای کامپیوتری شد. واقعیت افزوده (AR) بر اشیاء دیجیتالی تکیه دارد. این تکنولوژی به واقعیت موجود امکانات بیشتری می‌افزاید. این تکنولوژی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی است. با این تکنولوژی می‌توان تصاویر دیجیتالی را با کمک دوربین تلفن هوشمند روی دنیای واقعی سوار کرد. در واقعیت مختلط (MR) نسخه پیشرفته‌تر واقعیت افزوده است از طریق این تکنولوژی می‌توان تعاملی بین اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی برقرار کرد؛ برای مثال می‌توان اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که قرار داریم جای دهیم و از آن استفاده کنیم. این تکنولوژی‌ها چند سالی است که وارد دنیای ما شده‌اند اما غالباً در حوزه بازی‌هایی مثل Pokemon Go به کار گرفته شده‌اند. انتظار می‌رود که در سال 2020 این تکنولوژی‌ها به طور وسیع درحوزه آموزش و مشاغل مورد استفاده قرار گیرند.

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاکچین

سال 2020 سالی است که این فناوری کمتر شناخته شده وارد زندگی ما می‌شود. این فناوری یک سیستم ثبت داده‌ها است که برای ثبت انواع  تراکنش‌ها به کار می‌رود (از تراکنش‌های بانکی گرفته تا اسناد و مدارک و پیام‌های شخصی) این فناوری به شدت رمزگذاری شده و غیرقابل ردگیری است. ویژگی این فناوری این است که بدون نیاز به یک مدیر یا صاحب اختیار مرکزی، کار می‌کند. معروف‌ترین الگوی استفاده از این تکنولوژی را در ارز دیجیتال یا بیت‌کوین می توان دید. در این تکنولوژی همه به داده‌ها دسترسی دارند و در عین حال شبکه در اختیار و کنترل هیچ فرد خاصی نیست.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خبر خوب ظریف

ائتلاف احمدی نژاد و قالیباف به وقوع می‌پیوندد؟ / تفاوت اصلی رئیس جمهور سابق و رئیس مجلس فعلی

از درخت شاه توت 250 ساله تا کوبیدن میخ بر روی درخت 2000 ساله

تسهیلات 10 میلیون تومانی برای بازنشستگان کشوری

ازدواج با فرد خارجی؛ انتخاب این روز‌های برخی از جوانان

علایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل دارد

احتمال اوج‌گیری کرونا و آنفلوانزا از پاییز در ایران

چرا نباید جلوی تعریق بدن را گرفت؟

دبیر فدراسیون اسکی : عده‌ای برضد فدراسیون اسکی فرافکنی می‌کنند/ مربی سابق صحرانوردی بدون اطلاع فدراسیون 500 میلیون چک تضمینی دریافت کرده بود

دبیر هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان:نظارت افسران سلامت بر تمام مراحل تمرینات تیم ها است/در اصفهان هر دو تیم ذوب آهن و سپاهان همکاری و تعامل خوبی دارند

تست استاندارد کرونا، PCR است/پروتکل بهداشتی ایران بسیار سخت‌گیرانه‌تر از فیفا است/برخی خبرها خبرها از سوی باشگاه‌ها با منابعی نامشخص داده شد/زیر 5 درصد از بازیکنان لیگ برتر به کرونا مبتلا بودند

به جای تعطیلی اصناف اهواز ماسک را اجباری کنید

آتش چیتگر خاموش شد/ اعلام دلیل شعله زیاد حریق

پاسخ نویسنده «کیمیا» به گلایه‌های دریادار سیاری

پرنفوذترین لابی مجلس

اصلا باور نمی‌کنیم آقای پیروانی!

قهرمانی پرسپولیس با بغض!

محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات 1400 خواهد آمد/ قرن جدید با احمدی‌نژاد شروع می‌شود یا خاتمی؟

پنجمین و آخرین نفتکش ایرانی وارد بندر ونزوئلا شد

وضعیت نامساعد تیم‌های لالیگایی

استقلال به زودی ترمیم می‌شود

دلیل جدایی استراماچونی از زبان وریا غفوری

چراغ سبز دژاگه به تراکتور

کاپیتان سابق پرسپولیس اخراج شد!؟

کانر مک گرگور و خوردن زنبور عسل!

مقررات منع تردد در پایتخت آمریکا اِعمال شد

کرونا چگونه قیمت دلار را بالا برد؟

مرگ کارگر 27 ساله در دستگاه میکسر

یوونتوس مشتری جدید ستاره بارسلونا

گفتم نوسترآداموسم، نه در این حد!

دودستگی تراکتوری‌ها

برگزاری لیگ در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست

پر درآمد‌ترین فوتبالیست‌های دنیای فوتبال

تبعات احتمالی برای فوتبال ایران برعهده هیئت رئیسه است

عزیزی: جز پرسپولیس همه دوست دارند لیگ تعطیل شود

قابل توجه شهرداری قم !

زیباترین خانه‌های مخفی جهان در قلب طبیعت +تصاویر

روز جهانی مبارزه با دخانیات

بالای 80درصد فوتبالیست‌ها قلیان مصرف می‌کنند!

گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس از باشگاه پرسپولیس

گزارش تحقیق‌وتفحص مجلس از باشگاه استقلال

واکنش خداداد به قرارداد عجیب ویلموتس

صحبت‌های خداداد درباره مصرف دخانیات در فوتبالیست‌ها

تصادف 2 اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

سارقان به خانه محرز دستبرد زدند!

تصمیم جالب بکام برای مقابله با سارقان

ادعای عجیب خداداد عزیزی درباره بازیکنان ایرانی!

دریغ از یک شاخه گل برای مرحوم فتحی!

گفتگوی جذاب با وحید طالب‌لو به مناسبت تولدش

وضعیت داوران در ایام کرونا