پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت نوآوري

دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت
  بزرگنمايي:

آریا جوان-

ما در میانه چهارمین انقلاب صنعتی هستیم. در دوره‌ای که فناوری‌های گوناگون سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند. آن‌قدر سریع که اگر شرکت‌ها و افرادی که با روند رو به رشد تکنولوژی خود را تغییر ندهند در معرض خطر و ورشکستگی قرار می‌گیرند. شناختن جریان‌های اصلی تغییرات فناورانه به افراد و مشاغل کمک می‌کند تا به دنبال فرصت‌های بیشتری برای رشد باشند.

در این گزارش هفت جریان اصلی تحول تکنولوژیک در سال 2020 را بررسی می‌کنیم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از تحول‌برانگیزترین تکنولوژی‌های دوران ما است و اکثر شرکت‌ها با هدف پیشرفت در کسب و کار خود و جلب رضایت مشتری به دنبال استفاده از این فناوری هستند. فراگیر شدن استفاده از هوش مصنوعی در سال 2020 هم ادامه پیدا می‌کند. استفاده از هوش مصنوعی برای بیشتر کسب‌وکارها گران تمام می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در قالب پلتفورم و به عنوان سرویس ارائه می‌شوند. در این شیوه، داده‌های ما وارد هوش مصنوعی می‌شوند و ما تنها هزینه الگوریتم یا منابع کامپیوتری‌ای را می‌پردازیم که از آن ها استفاده می کنیم. در حال حاضر آمازون، گوگل و ماکروسافت چنین پلتفورم‌هایی را در اختیار دارند و با اهداف تخصصی مورد استفاده شرکت‌ها قرار می‌گیرند. این یعنی در آینده‌ای نزدیک هیچ عذری برای استفاده نکردن از هوش مصنوعی پذیرفتنی نیست.

اتومبیل‌های خودران

درست است که چند سالی از اختراع اتومبیل‌های خودران یا بدون راننده می‌گذرد اما جابه‌جا شدن با این خودروها یاحتی دیدن آن‌ها در خیابان برای ما عادی نشده است. در سال 2020 باید منتظر پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی در حوزه خودروهای خودران باشیم. مدیران شرکت تسلا انتظار دارند که در سال 2020 یک اتومبیل کاملاً خودران بسازند و سطح جدیدی از یک خودرو هوشمند ارائه بدهند. این یعنی خودرویی که نه تنها راننده ندارد بلکه دیگر سیستم‌های داخل خودرو به شکلی طراحی می‌شوند که عملکردشان وابسته به رانندگی نباشد. با این وجود روشن کردن سیستم‌هایی از قبیل نمایشگر، سیستم‌های امنیتی، ضبط خودرو و سایر امکانات خودرو به روشن یا خاموش بودن آن وابسته نیست. به‌تازگی شرکت وایمو یک مجموعه تاکسی خودران درکالیفرنیا راه‌اندازی کرده است که در ماه اول بیش از 6200 نفر را جابه‌جا کرده‌اند. تغییرات در سیستم اتومبیل‌های خودران فقط شامل خودروهای سواری نمی‌شود، بلکه این تغییرات در کامیون‌ها، خودروهای نظامی و باربری ایجاد می‌شود.

پزشکی شخصی و پیش‌بینی‌کننده

تحولات در فناوری‌های حوزه سلامت اتفاق می‌افتند بسیار زیاد است. جمع‌آوری داده‌ها از چیزهایی که می‌پوشیم (مانند ساعت‌های مچی هوشمند) این امکان را فراهم می‌کند تا عوامل تهدید کننده سلامتی را پیش از اینکه تبدیل به یک بیماری جدی شوند شناسایی کنیم. با پیشرفت این نوع از فناوری‌ها، سلامت تبدیل به یک امر شخصی می‌شود؛ یعنی هر شخص می‌تواند تبدیل به پزشک تشخیصی خودش شود. این تکنولوژی به پزشکان هم کمک می‌کند تا در تجویز دارو و شیوه‌های درمان دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس داده‌هایی که وسایل هوشمند از بیمار جمع‌آوری کرده‌اند درمان‌های هدفمندتری را دنبال کنند. در سال 2020 شاهد اپلیکیشن‌های جدیدی خواهیم بود که در حوزه پیش‌بینی بیماری‌ها و معرفی درمان‌های شخصی‌ و مؤثرتر فعالیت خواهند کرد.
 

در این زمینه بخوانید:

حقایقی درباره نیروی جاذبه؛ قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیروی کیهان

بینایی رایانه‌ای

در اصطلاحات کامپیوتری منظور از بینایی رایانه‌ای سیستم‌هایی است که می‌توانند آیتم‌ها، مکان‌ها، اشیا و افراد را به کمک تصاویر، رویت‌پذیر کنند. به کمک این فناوری، دوربین تلفن‌های هوشمند این قابلیت را پیدا می‌کنند که تشخیص دهد کدام بخش تصویر گرفته شده صورت یک انسان است یا یک شیء است. این فناوری می‌تواند جست‌وجوی تصویری گوگل را تقویت کند. در سال 2020 باید انتظار داشته باشیم که رایانه‌ها به این ابزارها مجهز شده و توان دید آن‌ها بالاتر برود. یک اتومبیل خودران باید بتواند خوب ببیند و اشیا و چیزهای سر راهش را تشخیص دهد و راه خود را هم پیدا کند. این فناوری چنین امکانی را فراهم می کند. خطوط تولید کارخانه‌ها به کمک این فناوری مشکلات محصول تولید شده را بهتر تشخیص خواهند داد و دوربین‌های امنیتی می‌توانند می‌توانند هر اتفاق غیر عادی‌ای را به ما هشدار دهند بدون اینکه نیاز باشد مدام آن‌ها را زیر نظر بگیریم. این فناوری توانایی تشخیص چهره را دارد و ما در سال 2020 چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید. البته بحث‌های زیادی درباره خطر نقض حریم خصوصی به وسیله این فناوری وجود دارد چراکه به دولت‌ها در کنترل افراد و زندگی خصوصی آن‌ها کمک می‌کند.

اینترنت نسل 5 (5G)

اینترنت نسل 5 سرعتی فوق‌العاده‌ای برای بارگذاری و بارگیری دارند. اینترنت نسل 5 برای اولین بار در سال 2019 مورد استفاده قرار گرفت اما هنوز هم گران است و در جاهای محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2020 احتمالاً اینترنت نسل 5 فراگیر شده و در دسترس همه قرار می‌گیرد. به کمک اینترنت نسل 5 می‌توان از فیلم‌ها و موسیقی‌های باکیفیت استفاده کرد. با بالا رفتن سرعت، اینترنت همراه کارآمدتر شده و به‌صورت گسترده در مشاغل و خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت بالای اینترنت نسل 5 این امکان را به ربات‌ها، ماشین‌ها و وسیله‌های اتوماتیک می‌دهد که داده‌های بیشتری جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کنند. پیشرفت در این مسیر به پیشرفت در حوزه اینرنت اشیا و اتومبیل‌های هوشمند ختم می‌شود.

واقعیت گسترش‌یافته (XR)

واقعیت گسترش یافته، واقعیت تعمیم‌یافته یا XR یک فناوری نوپدید است که کارشان ایجاد تجربه غرق شدن در دنیای دیجیتال است. به طور تخصصی‌تر این اصطلاح شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و واقعیت مختلط می‌شود. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه غرق‌شدگی کامل را تولید می‌کند به‌طوری‌که با استفاده از یک هدست می‌توان وارد یک دنیای کامپیوتری شد. واقعیت افزوده (AR) بر اشیاء دیجیتالی تکیه دارد. این تکنولوژی به واقعیت موجود امکانات بیشتری می‌افزاید. این تکنولوژی پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی است. با این تکنولوژی می‌توان تصاویر دیجیتالی را با کمک دوربین تلفن هوشمند روی دنیای واقعی سوار کرد. در واقعیت مختلط (MR) نسخه پیشرفته‌تر واقعیت افزوده است از طریق این تکنولوژی می‌توان تعاملی بین اشیاء دیجیتالی و دنیای واقعی برقرار کرد؛ برای مثال می‌توان اشیاء دیجیتالی را در اتاقی که قرار داریم جای دهیم و از آن استفاده کنیم. این تکنولوژی‌ها چند سالی است که وارد دنیای ما شده‌اند اما غالباً در حوزه بازی‌هایی مثل Pokemon Go به کار گرفته شده‌اند. انتظار می‌رود که در سال 2020 این تکنولوژی‌ها به طور وسیع درحوزه آموزش و مشاغل مورد استفاده قرار گیرند.

فناوری زنجیره بلوکی یا بلاکچین

سال 2020 سالی است که این فناوری کمتر شناخته شده وارد زندگی ما می‌شود. این فناوری یک سیستم ثبت داده‌ها است که برای ثبت انواع  تراکنش‌ها به کار می‌رود (از تراکنش‌های بانکی گرفته تا اسناد و مدارک و پیام‌های شخصی) این فناوری به شدت رمزگذاری شده و غیرقابل ردگیری است. ویژگی این فناوری این است که بدون نیاز به یک مدیر یا صاحب اختیار مرکزی، کار می‌کند. معروف‌ترین الگوی استفاده از این تکنولوژی را در ارز دیجیتال یا بیت‌کوین می توان دید. در این تکنولوژی همه به داده‌ها دسترسی دارند و در عین حال شبکه در اختیار و کنترل هیچ فرد خاصی نیست.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لیزرهای فضایی مهاجرت حیوانات دریایی را رصد کردند

Parrot؛ گوشی‌تان را به ضبط صوتی قدرتمند تبدیل کنید

برای ربات ها مهدکودک تاسیس شود

دنیا در حوزه فناوری به چه سمتی می‌رود؟ از خودروهای خودران تا نسل پنجم اینترنت

اولین «گذر نوآوری» در تهران

داستان خودروی هیبریدی در ایران/ سرانجام این خودروها در کشور به کجا رسید؟

نمایشگر چسبناک تولید شد

ثبت 146 هزار سفارش برای خرید وانت برقی تسلا

پلتفرم مبتنی‌بر هوش مصنوعی Prometeo سلامت آتش‌نشانان را پایش می‌کند

جزئیات Hopper، نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، فاش شد

ابرخودرو 1،250 اسب بخاری زدرو نوتوریوس رونمایی شد

معرفی اپلیکیشنی که سیگاری‌ها را پول‌دار می‌کند

حذف بیماری‌ها از خون به‌کمک آهن‌ربا

نخستین واکسن علیه ویروس کشنده ابولا تایید شد

ساخت آفتابگردان‌های مصنوعی که به سمت نور خم می‌شوند

روش جدید برای فعال‌سازی گوگل اسیستنت در پیکسل 4 کشف شد

سامسونگ حق امتیاز اختراع گوشی تاشدنی با صفحه‌نمایش دوگانه را به ثبت رساند

اگر فرزندانتان برنامه نویسی یاد نگیرند در آینده شغلی نخواهند داشت

وان پلاس 8 پرو با صفحه‌نمایش 120 هرتز به بازار می‌آید

چگونه می‌توان صاحب نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی شد؟

ساخت هتل فضایی از ایده تا واقعیت/ چالش‌های پیش روی مهندسان برای ساخت اولین هتل فضایی دنیا

خودرویی که از دو طرف حرکت میکند!

هکرها با استفاده از لیزر با اسپیکرهای هوشمند صحبت می‌کنند

نوعی نوار چسب دوطرفه می‌تواند جایگزین بخیه‌های جراحی شود

ساخت شنل نامرئی‌کننده؛ رویایی که به حقیقت پیوست؟

فتوشاپ کمرا معرفی شد؛ اپلیکیشن دوربین ادوبی با چاشنی هوش مصنوعی

فیسبوک از لوگوی جدید خود رونمایی کرد؛ فیسبوک در قامت والد

مایکروسافت احتمالا به حوزه لباس هوشمند وارد می‌شود

لباس مسافران فضا هم رونمایی شد / عکس

رونمایی از خودروی کاملاً برقی مینی‌کوپر SE بی‌ام‌دبلیو

تولید یک خودروی سبک و قدرتمند با بدنه ای از جنس فیبر نانو سلولزی

ریزر جانگل کت معرفی شد؛ گیم پد 100 دلاری برای گوشی‌های هوشمند

آمازون از پروژه‌‌های انرژی بادی و خورشیدی خود رونمایی کرد

5 نوآوری‌ گوشی‌های جدید ال‌جی

موبایل تاشو با 2 لولا و 3 نمایشگر رونمایی شد.

نوا 6 5G هواوی با دو روزنه مخصوص دوربین سلفی معرفی می‌شود

ارائه طرح باتری‌های کوانتومی بدون نیاز به شارژ

گوگل برای سرویس استیدیا بازی‌های انحصاری خواهد ساخت

نسل جدید فولکس واگن گلف معرفی شد

باتری آلومینیوم هوا، انرژی لازم برای رانندگی تا 2,400 کیلومتر فراهم می‌کند

راه‌اندازی مدل پرداختی راهکارهای اَبری دِراک

واحد مبارزه با پهپاد در انگلیس راه اندازی می شود

هوش مصنوعی پیتزای یک رستوران را تایید می کند

تأسیس "اولین دانشگاه هوش مصنوعی جهان" در امارات

رونمایی از اولین هواپیمای جت آموزشی-رزمی ساخت ایران +مشخصات و عکس

تصاویر لباس های فضانوردی جدید منتشر شد.

ایرانی بپوش

تحقیقات هوآوی در زمینه شبکه‌های 6G

HiPER؛ ماشین حساب مهندسی پیشرفته ویژه دانشجویان

تصاویر 2خودرو جدیدBMW