آریا جوان

آخرين مطالب

ظریف: پایان حضور شرارت آمیز آمریکا در منطقه غرب آسیا آغاز شده است گفتگو

  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایسنا / وزیر امور خارجه کشورمان در آغاز سخنرانی خود در مجمع گفت‌وگوی تهران یاد شهید سپهبد قاسم سلیمانی را گرامی داشت.
محمد جواد ظریف با بیان این که امروز به واسطه جنایت آمریکا ، یکی از شجاع ترین و با تدبیرترین دوستانم را از دست داده‌ام گفت: امروز مردم ایران و منطقه عزادار از دست دادن این سردار بزرگ هستند.
وی ادامه داد: پایان حضور شرارت آمیز آمریکا در منطقه غرب آسیا آغاز شده است .
متن کامل سخنرانی وزیر خارجه کشورمان در این مجمع بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمه الله
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
من المؤمنین رجال صدقوا، ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر
و ما بدلوا تبدیلا
صدق الله العلی العظیم
جناب آقای بن علوی؛ جناب آقای کرزای؛
عالیجنابان و سفرای مقیم؛
میهمانان محترم؛
خانم­ها و آقایان؛
ابتدا مایلم حضور شما را در تهران و در ساختمانی که از امروز به نام شهید سرافراز سردار سپهبد قاسم سلیمانی شناخته خواهد شد خوش آمد گویم. از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در «مجمع گفت‌وگوی تهران» که در حساس ترین شرایط منطقه ما و به منظور هم اندیشی برای خروج از پارادایم خطرناک تجاوز، افراط و خشونت، تشکیل شده است سپاسگزارم و مایلم چند نکته را با شما اندیشمندان و صلح طلبان در میان بگذارم.
امروز در حالی در میان شما هستم که به واسطه جنایت و تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا یکی از دوستان شجاع، با تدبیر، خردورز، و آرمان خواهم، سپهبد شهید قاسم سلیمانی عزیز را از دست داده­ام. بزرگ مردی که عمری مجاهدت کرد تا همه ما در دنیایی بهتر و امن­تر زندگی کنیم، امروز به دست شقی­ترین آحاد بشر به ملکوت اعلی پر کشیده است. مردم ایران و تمامی استقلال­طلبان و استعمار­ستیزان منطقه، سوگوار این ضایعه سترگ هستند. آمریکا با ترور یکی از مقامات ارشد نظامی ایران، باب روش­هایی را باز کرده است که دیر یا زود گریبان خودش را از شرق تا غرب عالم خواهد گرفت.
ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همگان ثابت کرد که هیچ تعهد و احترامی به قواعد و قوانین آمره بین‌­المللی ندارد. این همان رویکرد روان پریشانه و ضد حقوق بین الملل است که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی ایران که میراث مشترک تمدن و فرهنگ بشری است می نماید.
سپهبد شهید، قاسم سلیمانی "ندای" استقلال­‌طلبی منطقه­‌ای بود که دهه­‌هاست به واسطه شهوت­ بی­‌پایان اربابان زر و زور بین­‌المللی و متحدین نادان و فرصت­‌طلب شان در منطقه به شرایط ناگواری از تجمیع مشکلات و گرفتاری­های چندلایه دچار شده است. آن چه که در آغازین ساعات روز جمعه 13 دی ماه اتفاق افتاد، نه تنها حمله به حاکمیت ملی عراق و ترور وحشیانه و بزدلانه سردار سرافراز ایران بود، بلکه هدف قرار دادن یکی از ارکان "تأمین­‌کننده امنیت" در داخل این جغرافیای دستخوش توطئه­‌های گوناگون، از القاعده گرفته تا داعش و جبهه النصره بود. گرو­هک هایی که دست پرورده ایالات متحده آمریکا و مستخدمین منطقه­‌ای‌اش ­می­‌باشند و بزرگترین دشمن خود را سردارانی چون قاسم سلیمانی می­‌دانند.
جای تعجب نیست که رئیس جمهور بی ادب و گستاخ آمریکا با ارتکاب خطایی راهبردی برخاسته از حماقت و تکبر، بزرگترین فاتح نبرد بر علیه تروریسم و افراط­‌گرایی و "صلح­‌سازترین ژنرال" منطقه در چند دهه اخیر را ترور می­کند، و البته این بار قمار بزرگی کرده است و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است "والله غالب علی امره"
خانم­ها و آقایان
یکی از مهم­ترین مشکلاتی که منطقه پیرامونی ما گرفتار آن است برداشت­های غلط و سوء محاسباتی است که عمیقاً بر معادلات این منطقه تأثیر گذاشته و می­گذارد. اینجانب بارها بر این نکته تأکید کرده­ام که این اختلال شناختی و سوء محاسبات برخاسته از آن، یکی از مزمن­‌ترین ریشه­ های بحران فعلی منطقه است.
ایالات متحده برای چندمین بار نشان داد که چگونه می­تواند با سوء محاسبات و برداشت­های غلط از اوضاع داخلی ایران و منطقه، گام­های خطرناکی را در نا امن کردن جهان و البته و مألا کشور خود بردارد. عمق­ حزن و اندوه ملل منطقه و جهان اسلام و به ویژه تشییع مردمی و بی­‌سابقه­‌ای که ملت­های ایران و عراق از پیکرهای مطهر سردار شهید سلیمانی و همرزمان جاودانه­‌اش از جمله شهید ابومهدی المهندس انجام دادند، مهم­ترین نشانه خطای عمیق برداشت­ها و محاسبات واشنگتن نسبت به ایران و منطقه است. تنها به این آمار توجه کنید که هزینه سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه غرب آسیا در دوران رئیس جمهور فعلی آمریکا با افزایش یک تریلیون دلاری به 8 تریلیون دلار رسیده است. این جدا از خون­ها و جان­های معصوم بی­شماری است که با این سوء محاسبات ریخته و از دست رفته­‌اند.
بعید می­دانم بر کسی پوشیده باشد که بسیاری از رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا و این بار ترامپ، برای اهداف کوته­بینانه سیاست داخلی خود، یک منطقه و حتی جهان را به آتش و خون کشیده‌­اند. متأسفانه امروز با بزرگترین دروغ تاریخی روبرو هستیم، که ایالات متحده آمریکا با این همه کشتار وخونریزی، به دنبال خیر و صلاح جمعی و صلح و امنیت در جهان و منطقه است.
منطقه ما به دلیل تجاوزهای بی­پایان ایالات متحده آمریکا و درگیری­های چند سال اخیر دچار وضعیت جنگ بی پایان­، افراطی­گری و خشونت شده است. به دلیل نگرش و رفتار ایالات متحده آمریکا و دنباله روان آن، جنگ که به عنوان یک استثناء در روابط بین الملل شناخته شده، متأسفانه به یک هنجار و قاعده در منطقه تبدیل شده است. این حلقه معیوبی است که باید توسط کنش­گران منطقه، و تمامی آنهایی که متعهد به صلح و آرامش هستند شکسته شود.
متأسفانه این اختلال شناختی و سوء محاسبات صرفاً به ایالات متحده منحصر نمی­‌باشد و برخی متحدین و همفکران منطقه­‌ای آن نیز به دلیل وابستگی مطلق به بیگانگان و خرید مشروعیت و امنیت از خارج، همین مسیر غلط و فاجعه بار را در پیش گرفته­اند، مسیری که به شکاف­ها و نبردهایی انجامیده است که امروز بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است: از نبرد هنجارها گرفته تا برخورد راهبردها .
تأسف بارتر آن که این شکاف و نبردهای در جریان منطقه­ای، فضای تنفس را برای نیروهای شر در داخل و خارج منطقه فراهم آورده است که با سوءاستفاده از این شرایط و از طریق برساختن تهدیدهای جعلی و ناامن سازی­های مصنوعی به گسترش حضور نامشروع و غیرقانونی نظامی خود در منطقه بپردازند، که مهم­ترین بروز آن در درد و رنج بی پایانی است که ملت­های مظلوم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و یمن و لیبی تحمل می­کنند. وجه دیگر این سیاست­های مخرب و آتش افروزانه، فروش صدها میلیارد دلار سلاح­های ویرانگر به منطقه­ است که معادل یک چهارم کل فروش سلاح در جهان است.
حضار محترم
اختلالات و کمبودهایی که امروزه در منطقه شاهد آن هستیم، از قحطی "گفت‌وگوی میان منطقه­‌ای" گرفته تا فقدان تعاملات ساختاری و نهادینه شده، همه نشانه­‌های بارزی از این واقعیت است که شرایط منطقه رو به بهبود نیست. این تجمیع و تعمیق بحران­ها شاید برای برخی بدین معنی باشد که منطقه در یک بن بست مفهومی و عملی قرار گرفته است.
به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عمیقاً معتقدم که اگرچه راه حل بحران­های کنونی به ظاهر دور به نظر می­رسد اما در واقع "نزدیک و در دسترس" اند.
برای این که این "دور" را "نزدیک" کنیم علاوه بر اراده سیاسی و تجمیع توانایی­های منطقه ای، نیازمند یک تغییر پارادایمی هستیم. تغییری که علاوه بر شجاعت، یک تلاش دسته جمعی را لازم دارد.
پارادایمی که امروز بر منطقه ما تحمیل شده و دانسته یا ندانسته، توسط برخی در منطقه باز تولید می­شود، بر این اصل قرار گرفته است که سلاح آمریکایی و جنگ، امنیت می­آورد. به باور من آنچه که در پهنه جغرافیایی غرب آسیا و خلیج فارس امنیت آورده و صلح پایدار تولید می­کند، ارتقاء همبستگی درون منطقه‌­ای، تفاهم مشترک و روابط مبتنی بر همکاری است.
سنگ بنای هر حرکت معناداری در این منطقه از فهم متقابل آغاز می­‌شود و مفاهمه نیز نیازمند گفت‌وگو است. آنچه که امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است، یک گفتگوی فراگیر و جامع درون منطقه­ای است. این بنای طرحی است که ایران سالها در چارچوب سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است. طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان پویش صلح هرمز شناخته می­شود.
این ابتکار با در نظر گرفتن واقعیت­های منطقه و با باور قطعی بر اینکه یک معماری جدید و فراگیر به دور از زبان تجاوز و تهدیدی که میراث استعماری برای این منطقه بوده است، نه تنها "ممکن"، بلکه "ضروری­ترین" امری است که همگان می­بایست در این منطقه به دنبال آن باشیم. این همان منطق و زبانی است که اربابان زر و زور که منافع خود را در جنگ و شکاف می­‌بینند از آن بیزارند و با تمام وجود حتی با ترور به دنبال جلوگیری از آن هستند.
خانم­ها و آقایان
مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته است مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است. اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر می­خیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.
اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزارهای جنگ، تحریم و ترور است. ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت، اما در این جا مایلم به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این پیام را به منطقه ارسال کنم که تهران همچنان لنگر صلح و امنیت و محور توسعه منطقه­ای خواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران راه حل گراست و کلیه کشورهای منطقه باید محور راه حل در پرونده های متعدد منطقه ای باشند.
البته روشن است در این مسیر همراهی همه همسایگان و گام­های روشن از سوی همگان ضروری است. امنیت با سنگ­‌اندازی در حریم همسایه حاصل نمی­‌شود. باور ما، امنیت برای همه است.
این نقطه مهمی در تاریخ منطقه و جهان است تا ما کشورهای پیرامون تنگه هرمز، با کنارگذاشتن پارادایم حذف و دشمن تراشی بر اساس توهم خرید امنیت و توسعه از خارج—که حاصلی جز جنگ و نابسامانی برای منطقه ما و جهان نداشته است—و با پذیرش پارادایم فراگیری و هم‌افزایی منطقه‌ای— که تنها روش واقع بینانه خروج از تسلسل بحرانی کنونی است—به سوی آینده­ای سعادتمند و شکوفا با چشم اندازی روشن برای نسل­های آتی برویم. و این تحقق بزرگترین آرزوی برادر شهیدم سردار قاسم سلیمانی است.
از توجه شما سپاسگزارم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یام تسلیت وزارت ورزش و جوانان در پی درگذشت زنده‌یاد محمدرضا نوایی پیش‌کسوت کشتی

دکتر علی نژاد درگذشت پیشکسوت کشتی را تسلیت گفت

مجموع سرمایه‌گذاری دولت در صنعت گاز 136 هزار میلیارد تومان است

افتتاح 3 طرح صنعت پتروشیمی؛ پنجشنبه 16 مرداماه

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: توجه به کارآفرینی و خلاقیت یکی از راهکارهای خروج از شرایط فعلی است

آتش گرفتن آشپزخانه یک مسافرخانه در چین

تجربه سرعت و هیجان روی شن ها کویر

نمایش هنرمند هندی با لیوان های آب

چهره ها/ عکس پیش از کرونای کارگردان «انقلاب جنسی»

فصل جدید «چهل تیکه» به زودی پخش خواهد شد

احسان علیخانی: مرز باریک بین وقاحت و جسارت را نمی‌شناسیم

انتشار تصاویری از پشت صحنه فاز جدید سریال «سلمان فارسی»

محمدرضا طالقانی: اجازه ندادم آقای وزیر از دخترم خواستگاری کند!

چهره ها/ شقایق دهقان: آدم‌ها گاهی به خشمشان نیاز دارند

ایده لیلا حاتمی برای نوشتن یک کتاب درباره خودش

کنایه به تبلیغ کتاب‌های درسی در سریال «هیولا»

هشدار خطیر به استقلال در مورد پرونده استراماچونی!

نعمتی: امسال یکی از بهترین پرسپولیس‌های تاریخ بود

مربیان پرسپولیس با رسول‌پناه قهر کرده‌اند؟!

تعهدی که روانخواه زیر پا نگذاشت

هرکه از استقلال و پرسپولیس می‌رود، عقده‌ای می‌شود!

روش هایی برای باربی شدن در 40سالگی!

پاسخ معاون روحانی به ادعاها درباره معرفی وزیر صمت

احضار دوباره محمود صادقی اتهام به تبلیغ علیه نظام؛ دادگاه برگزار نشد

جزئیات طرح مجلس برای اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان

امیدهای نوری شاهرودی در پایان ماموریت دیپلماتیک

دلایل مدیران نیشکر هفت‌تپه برای عدم پرداخت حقوق کارگران

واکنش قوه‌قضائیه به بهانه‌تراشی مدیرعامل هفت‌تپه برای عدم پرداخت حقوق کارکنان

اعلام آمادگی قاضی‌القضات برای برخورد با اخلال‌گران امنیتی بازار ارز

فرودگاه کیش، نخستین فرودگاه بین المللی مناطق آزاد ایران

در آستانه روز بزرگداشت مولانا "نگاه آفتاب" منتشر می‌شود

هنرمندان تجسمی کتاب جشنواره فجر را با پست دریافت می‌کنند

آریان رضایی کارگاه نوشتن علیه نمایش‌نامه را برگزار می‌‌کند

انتشار مجموعه 5 جلدی "خودم داستان می‌خوانم"

تئاتر مولوی میزبان "اسطرلاب" شد

"حباب" با صدای سیروان خسروی | صوت

مهدی غبرایی: چرا از یک کتاب موراکامی 50 ترجمه وجود دارد؟ / آثار مترجمان گم‌نام اجازه نشر می‌گیرند

سجاد باغبان: در این روزگار بیشتر گالری‌ها شرایط سختی دارند

حاج‌محمد: مجیدی را باید در بحران شناخت

بارسلونا باز هم بند فسخ قرارداد فاتی را بالا می‌برد

آقای مظلومی! نه سواد داری و نه تاریخ می‌خوانی

مصلح: آدم‌ها تا یک جایی صبر دارند!

نورچشمی‌های برانکو در تیم‌ملی

پراید از مرز 90 میلیون عبور کرد / قیمت جدید خودرو ها اعلام شد

آموزش ریاضی «20» پرورش مهارت«0»

چهار واکسن احتمالی کرونا را بشناسید

افشاگری داوطلبان درباره پیامک های مشکوک در آستانه کنکور

فاجعه ماسک های بی لایه!

پاکدل: باشگاه‌ها را موظف به پرداخت بدهی‌های گذشته به بازیکنان کردیم/ وضعیت خوبی در کمیته داوران آسیا داریم/ بعد از مسابقات المپیاد، استعدادها را رها نکردیم

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: نشاط اجتماعی جامعه کار و تولید استان از اولویت هاست