آریا جوان

آخرين مطالب

ایران در ردیف کشورهای دارای پایین‌ترین سن ازدواج دختران

  بزرگنمايي:

آریا جوان - نشست بازخوانی مبانی موافقان و مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج(کودک همسری) توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه موافقان با اشاره به تفسیر قرآن، وقایع موجود در جامعه و پیامدهای کودک همسری، خواهان افزایش قانونی حداقل سن ازدواج که بنابر قانون فعلی 13 سال برای دختران و 15 سال برای پسران است، بودند و مخالفان این طرح بر عدم لزوم افزایش قانونی کردن این سن تاکید داشتند.
در ابتدای این نشست دکتر سپیده میرمجیدی، به عنوان دبیر نشست با تعریف کودک همسری از منظر حقوق بین الملل واشاره به وضعیت وسابقه تاریخی ایران از حیث حداقل سن ازدواج برای دختران و پسران در دوره‌های متفاوت قانونگذاری، بر ضرورت پرداختن به این موضوع مهم در شرایط کنونی ایران تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ایران در بین کشورهای جهان بعد از گینه که سن ازدواج در آن 12 سال است، پایین‌ترین سن ازدواج برای دختران یعنی 13 سال را داراست که همین وضعیت می تواند واکنش‌های منفی را در جامعه جهانی برای ایران به دنبال داشته باشد.
وی در ادامه با معرفی کودک همسری به عنوان جلوهای از کودک آزاری، بر ضرورت برساخت زدایی از مفهوم و قلمرو کنونی مصادیق کودک آزاری در گفتمان تقنینی ایران از یک سو و نیز اصلاح قانون مدنی در خصوص حداقل سن ازدواج از سوی دیگر تاکید کرد و خواستار اهتمام و تلاش هرچه بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای به نتیجه رساندن طرح کودک همسری شد که در آن ازدواج دختر و پسر به ترتیب قبل از 13 سال و 16 سال ممنوع اعلام شده است.
دکتر شهریار نیازی، عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران دراین نشست، به بررسی واژگان استنباط شده کودک همسری در قرآن پرداخت و بیان کرد: بخش بزرگی از قوانین حقوقی از متن گرفته شده نه از واقعیتهای اجتماعی و مبنای متن هم تفسیرهایی از قرآن و سنت است.
نیازی متذکر شد: در قرآن ترتیبات جمله مهم است نه کلمات و از سطح جمله باید فراتر برویم. امنیت انسانی یک ارزش است که تمام فقه باید بر آن بنا شود و نباید فراموش کرد وقتی امنیت یک زن به خطر بیافتد زنگهای آیات به صدا درمی آید.
وی خاطرنشان کرد: در قرآن سن زیستی و رشد روانی ملاک ازدواج است. مجموعهای از ارزشها و هنجارها در آیات قرآن تکرار شده و اگر آن نیت و هدف کشف شود همه چیز سرجای خود خواهد بود اما اگر صرفا زبان جنسیت زده را ملاک قرار دهیم موارد به نفع مذکر مصادره می شود و استنباطها ناصحیح خواهد بود.
حجت الاسلام دکتر حسین عندلیب، استاد حوزه و دانشگاه نیز با تاکید بر اینکه زبان قرآن زبان جنسیت زده نیست، اظهار کرد: جنسیت زده دانستن قرآن کریم تبعات بدی برای جوانان دارد و اعتماد آنها به قرآن کریم را از بین می برد.
وی با بیان اینکه یکی از منابع مهم فقه، روایات اهل بیت (ع) است، ابراز کرد: این سخن که برخی از احکام شرعی به دلیل اینکه منبع آن روایات است، معتبر نیستند، سخن اشتباهیست.
عندلیب با اشاره به اینکه مکانیزم فقهی بررسی روایات یک مکانیزم بسیار مطمئن و دقیق است، گفت: علما چشم بسته به دنبال روایات نیستند، بلکه دو علم رجال و درایه به صورت کاملا دقیق و عالمانه به دنبال بررسی سند و دلالت حدیث است و این بررسی ها وقتی زیادی از فقیه می گیرد.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در ایران ماده 1041 قانون مدنی سه شرط مهم را برای ازدواج زیر سیزده سال دختران مطرح کرده که شامل اذن ولی، وجود مصلحت و تشخیص دادگاه صالح است.
وی گفت: نباید تصور کنیم همه چیز باید با قانون حل شود، دستکاری مدام در قانون کار را خراب می‌کند و وحدت رویه را بهم می‌زند.
حجت الاسلام داود مهدوی زادگان عضو هیات علمی پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل هم در این نشست درباره فقه سیاسی نکاح نابالغ گفت: فقه سیاسی به مسایل و وظایفی می پردازد که به صورت تبعی در ذیل وظایف حکومت قرار می گیرد همانند سن ازدواج.
به گفته این مدرس دانشگاه، ماهیت مساله بحث ازدواج نابالغ موافق و مخالفانی دارد که استدلال خود را به آیات و احادیث استناد می کنند، مساله ای که موافقان می خواهند آن را قانونی کنند و این می شود مسالهای سیاسی و حکومتی. به عبارتی وقتی حکومتی شد، وارد فقه سیاسی می شود.
مهدوی زادگان خاطرنشان کرد: از نگاه فقه سیاسی هم وقتی عنوان می شود که پدر مجاز به تزویج نابالغ است، بدون پیش شرط نیست. از نگاه فقه سیاسی تزویج نابالغ یک مساله است که نیاز به قانون ندارد بلکه حاکم شرع باید ورود کند و با ولی آن کودک برخورد کند و او را به رعایت قوانین ملزم کند.
دکتر هاجر آذری، عضو گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس نیز به بررسی رویه قضایی در خصوص کودک همسری پرداخت و گفت: از بین پنجاه پرونده بررسی شده فقط در دو مورد قاضی برای احراز مصلحت به پزشکی قانونی ارجاع داده است.
وی به عنوان سخنران پایانی، به نتیجه مطالعات میدانی خود پیرامون مفهوم مصلحت در ازدواج کودکان در گفتمان قضایی ایران اشاره کرد و گفت: مجهول بودن مصلحت در قانون مسئلهای است که به وضوح امکان سوء استفاده را برای کنشگران غیرقضایی از جمله ولی فراهم کرده است و عدم وضوح در تعریف و تعیین معیارها در تشخیص مصلحت، این امکان را به ولی داده تا با ارائه هرگونه دلیلی مبنی بر مصلحت طفل، درخواست صدور اذن ازدواج را به محکمه ارائه کند.
به گزارش معاونت زنان ریاست جمهوری، آذری با اشاره به اینکه مصلحت مندرج در ماده 1041 قانون مدنی از آن دست مفاهیم کلی و انتزاعی است که مصادیق متعدد و متنوعی را در برمی گیرد و قضات را در مصلحت دچار سردرگمی و اعمال سلیقههای شخصی و گاه ایدئولوژیک می کند، خواستار عینیتر شدن ملاکهای قانونی و شفاف و صریحتر شدن مفاهیم قانونی شدند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دفاع رهبر انقلاب از پایان مدبرانه جنگ؛ نوشیدن جام زهر در آن مقطع عاقلانه بود

ماجرای تحویل خودروی دنا به هر نماینده مجلس

10جنایت بزرگ صدام در جنگ با ایران

پنج مصوبه جدید در شورای سلامت کیش

تمدید مهلت شرکت در دو بخش از جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک

پیشکسوت تعزیه بهبهان درگذشت

برگزارای نشست تخصصی بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس در تئاتر شهر

سیمین بایرامی:"رقصاندی رقصیدم" در ترکیه و ایران منتشر می‌شود

اولین اجرای نمایش "غرب حقیقی" به کادر درمان بیماران کرونایی تقدیم شد

پیام تسلیت مدیر کل هنرهای تجسمی برای درگذشت ناهید سالیانی بانوی مجسمه‌ساز

"نگهبانان" برنده 11 جایزه امی شد / موفقیت تاریخی "شتز کریک" در بخش سریال کمدی

زیبایی در یک کلام

هواداران استقلال: کریمی باید بماند

سرخ‌ها کابوس آسیایی میلیاردر‌های قطرند!

دیاباته و ورود به جدول گلزنان از دیدار با الاهلی؟

پیام خداحافظی احساسی مسی و سوارز

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل الدحیل

ویسی در آستانه جدا شدن از پیکان

راهکار استقلال؛ قائدی با 2میلیون یورو در هلند

منصوریان: 30میلیون هوادار، نگران تراکتور هستند

مخفی‌کاری به سبک مدافع استقلال

فریاد‌های بی‌ثمر رحمتی از تبعیدگاه!

گزارشگر بازی پرسپولیس - الدحیل معرفی شد

خبر بد برای پرسپولیس؛ امشب مهاجم ندارند!

نامجومطلق: تأثیرگذارترین بازیکن من مطهری بود

گل‌محمدی: الدحیل قهرمانی می‌خواهد نه صعود از گروه

رابطه بین فدراسیون با فیفا و AFC قفل است

کریمی و مطهری نوع بازی استقلال را تغییر دادند

علیپور منتظر روادید خانواده برای سفر به پرتغال

پیغام روزبه چشمی به 2 تیم قطری

نعمتی: با برد الدحیل به دنبال صعود هستیم

تست کرونای چند بازیکن الشرطه مثبت اعلام شد!

قدم‌های نهایی تا ثبت جهانی اورامان

صدور 7 موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری در گیلان

اقدام محققان دانشگاه گلستان برای مرمت بلندترین برج آجری دنیا

کشف باستان‌شناسی به کمک یک دانش‌آموز

زمستان سخت در انتظار گردشگری مصر

افتتاح سه پارک مجسمه زیرآبی در فرانسه

تکذیب حمایت کارگزاران از لاریجانی؛ عطریانفر: باید حول تدابیر خاتمی تصمیم بگیریم

هنرمندان مشهور مبتلا به اوتیسم

به هر نماینده مجلس یک خودروی دنا به قیمت کارخانه تحویل داده‌اند

فیلسوفان قاره‌ای چه اندیشه‌ای درباره معنای زندگی داشتند؟

پذیرش قطعنامه که امام به جام زهر تعبیر کردند از عقلانی‌ترین کارها بود

١٠ زمین روباز تنیس در مجموعه ورزشی ثامن الائمه مشهد احداث می شود

علیقارداشی: دفاع مقدس، الگوی علمی و عملی کم‌نظیری است که می‌توان از آن توشه‌ها برچید

تقویم تاریخ/ حمله رژیم بعث عراق به ایران و آغاز جنگ تحمیلی

پیام مجمع ملی جوانان به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

مرحله دوم مسابقات جاده در تبریز برگزار می شود

تیم ملی المپیاد کامپیوتر ایران چهارم جهان شد

آلاینده ازن متهم اصلی آلودگی هوا در نیمه نخست سال جاری