آریا جوان

آخرين مطالب

رونمایی از چند تن از همدستان روح‌الله زم خواندني

  بزرگنمايي:

آریا جوان - در گزارش "پرسه در مه" فردی به نام "علی" نیز به عنوان یکی از همداستان زم معرفی شد. در مستند تلویزیونی این فرد به طور کامل معرفی نشده بود، اما در رسانه‌ها هویت او اعلام شد؛ علی غزالی.

روز 21 بهمن ماه، چهار ماه پس از دستگیری، اولین جلسه محاکمه روح الله زم مدیر کانال و سایت "آمد نیوز" در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. کیفرخواست او شامل 17 بند اتهامی است که در ابتدای دادگاه، نماینده دادستان آن را قرائت کرد.
به گزارش فرارو، سپاه پاسداران 22 مهر 1398، اعلام کرد که در "یک عملیات اطلاعاتی پیچیده" توانسته است روح‌الله زم را بازداشت کند. زم در یک کشور خارجی بازداشت شد. درباره جزییات بازداشتش روایت‌های فراوانی منتشر شد که هیچ کدام قابل تائید نیست و سپاه پاسداران تاکنون در این باره توضیحی نداده است.
نماینده دادستان، در جلسه دادگاه، با اشاره به اتهامات روح الله زم گفت: «وی متهم به «افساد فی الارض» در بازه زمانی سال 95 تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، ارتکاب نشر اکاذیب به طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور است.»
او دیگر اتهام‌های زم را "جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال 97 تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند ماه سال 96 تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام" عنوان کرد.
نماینده دادستان تصریح کرد: «فعالیت در کانال معاند سحام نیوز با هدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه سال 96، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اتهامات متهم است.»
او افزود: «زم هزار و 109 مورد از جمله مختصات مقر نیرو‌ها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است.»
برخی حقوقدانان معتقدند که با این اتهامات، حکم روح الله زم "اعدام" است.
دادگاه روح الله زم به صورت غیرعلنی برگزار شد، اما پس از آن صداوسیما و خبرگزاری میزان تصاویری از دادگاه منتشر کرد. روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، رئیس اسبق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و حوزه هنری است.
روح‌الله زم پس از انتخابات جنجالی سال 1388، از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی را در بند دو الف. زندان اوین گذراند. وی پس از آزادی از کشور خارج شد و در نهایت به فرانسه رفت و مدتی در سحام نیوز سایت منتسب به مهدی کروبی فعال بود و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز را راه‌اندازی کرد.
محمد حسین رستمی به عنوان یکی از مرتبطین با زم معرفی شد. رستمی پیش از این به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به حبس محکوم شده بود و در حال حاضر در زندان است. رستمی مدیر و پایه گذار سایت "عماریون" بود
طلاعات تازه از همدستان زم
در جلسه دادگاه روح الله زم چهار متهم دیگر هم حضور داشتند که تصویری از آن‌ها منتشر نشده و هویت شان روشن نیست. پیشتر از سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت 5 فرد مرتبط با پرونده زم خبر داده بود.
شبی که اولین جلسه دادگاه روح الله زم برگزار شد صداوسیما یک گزارش طولانی با عنوان "پرسه در مه" از فعالیت‌های زم منتشر کرد که حاوی اطلاعات تازه درباره همدستان و همکاران او بود.
پیشتر در گزارش‌هایی که به صورت قطره چکانی از پرونده او منتشر شده بود، محمد حسین رستمی به عنوان یکی از مرتبطین با زم معرفی شد. رستمی پیش از این به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به حبس محکوم شده بود و در حال حاضر در زندان است. رستمی مدیر و پایه گذار سایت "عماریون" بود. عماریون به عنوان سایتی تندرو در اردوگاه اصولگرایان به شناخته می‌شد.
چند فایل صوتی از سخنان رستمی خطاب به زم منتشر شده است. بنا به گزارش‌ها رستمی اطلاعاتی درباره سوریه و عملکرد سپاه پاسداران در آن کشور به او داده و در ازایش پول گرفته است. رستمی از داخل زندان به وسیله یک فایل صوتی این اتهامات را رد کرده بود.
اما در گزارش "پرسه در مه" فردی به نام "علی" نیز به عنوان یکی از همداستان زم معرفی شد. در مستند تلویزیونی این فرد به طور کامل معرفی نشده بود، اما در رسانه‌ها هویت او اعلام شد. "علی غزالی"؛ فردی است که به عنوان همدست داخلی روح اله زم مطرح شده است.
اما علی غزالی کیست؟ در مستند تلویزیونی او به عنوان "عضو سابق هیئت مدیره شرکت‌های بزرگ اقتصادی" معرفی شد. غزالی مدیرمسئول پیشین وب‌سایت «بازتاب امروز» و داماد سابق یکی از فرماندهان سپاه پاسداران است. علی غزالی در سال‌های اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 به عنوان یک روزنامه نگار "افشاگر" شهرت یافت.
غزالی در سال92، در پی انتشار گزارشی در مورد اضافه شدن هشت میلیون رأی به آرای محمود احمدی‌نژاد در انتخابات 1388، بازداشت شد. غزالی در سال 1393 نیز به دلیل افشای اطلاعاتی در مورد تخلفات منتسب به بانک سپه مدت کوتاهی را در بازداشت گذراند و دو سال بعد، در مرداد 1395، نیز در پی افشاگری در مورد پرونده اعطای بورسیه‌های تحصیلی به افراد منتسب به برخی مقامات به یک سال زندان محکوم شد.
در مستند تلویزیونی نام نفر سومی هم به میان آمده است، "علیرضا" شخصی که گفته می‌شود با دولت حسن روحانی در ارتباط بوده است.
در مستند"پرسه در مه" از ارتباط زم با سرویس جاسوسی اسرائیل سخن گفته می‌شود. زم می‌گوید فردی به نام "مراد" که حدود 27 سال سن داشته است با او همکاری کرده است. از طرف دیگر "ساغر کسرایی" رابط او با وزارت خارجه آمریکا بوده است.
گفته می‌شود رابط زم با تیم احمدی نژاد نیز عبدالرضا داوری بوده است. عبدالرضا داوری چندی پیش بازداشت شد. هنوز از دیگر مرتبطان پرونده زم رونمایی نشده، اما احتمالا به زودی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر می‌شود. با این حال مشخص نیست افرادی که نام آن‌ها برده شد همان چهار نفری بودند که در دادگاه زم در جایگاه متهمین قرار داشتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رایج ‌ترین اشتباهات در زندگی پسا طلاق و آمار طلاق کشور

5 خوراکی خطرناک‌ جهان را بشناسید

ثبت جهانی هورامان برای کردستان ثروت‌آفرین است

سال گذشته تعاونی های استان کرمانشاه بیش از 120 میلیون دلار کالا صادرات داشتند

از ظرفیت نمایندگان مجلس در جهت تسهیل امور مردم استفاده خواهیم کرد

ایتام مددجوی ایلام صاحب سرپناه می شوند

ایجاد بیش از 13 هزار شغل در بخش تعاون استان زنجان

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور: هدف‌گذاری برنامه‌ها باید بر اساس توانمندسازی باشد

جدی ترین چالش برای ارائه تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تضامین بانکی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: توسعه مشاغل خانگی نقش مهمی در تحقق اهداف شعار امسال دارد

50 درصد تعهد اشتغال استان قزوین تحقق یافت

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تعاونی نسخه فوری حل اشتغال جوانان است

سهمیه هرمزگان در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 2300 نفر تعیین شد

ریشه ضرب المثل/ باد آورده را باد می برد

4گوشه دنیا/ شوک مجسمه ساز با دیدن صحنه‌ای وحشتناک در ساحل!

مشکاتیان، شجریان؛ تمام شاهکارهای یک دونفره درخشان

حادثه ای هولناک که حین اجرای حرکات نمایشی رخ داد

تاجری خودروی لوکس خود را برای زندگی پس از مرگ دفن کرد!

مردود شدن بچه یوزها در آموزش عملی شکار!

رباتی که همبرگر طبخ می کند!

تخریب بسیار دقیق و مهندسی چند سیلو

ترساندن پلیس ایرلند توسط مرد درختی

ابلاغ سند کاهش خطرپذیری بلایا به شهرداران مناطق 22 گانه

The East New World؛ جنگجوی کوچک را هدایت کنید

معرفی برگزیدگان «امی 2020»؛ «نگهبانان» رکورددار جوایز شد

فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» به روایت ابراهیم حقیقی

ساناز سماواتی: بعید می‌دانم «بوم و بانو» ادامه داشته باشد

جیم کری نقش «جوکر» را ایفا می‌کند؟

بازیگران هالیوود کدام فیلم سینمایی را بیشتر دوست دارند؟

سوتی‌های تغییر ساعت شروع شد

چهره ها/ پوران درخشنده و همکارانش در پشت صحنه «زیر سقف دودی»

چهره ها/ نگاهِ خوش‌بینانه شاهین جمشیدی به دنیا و آدم‌هایش

دعوای اختر و غیاث در سریال «پشت بام تهران»

چهره ها/ تعریفِ لادن سلیمانی از عشق

چهره ها/ غافلگیری بزرگ در قسمت آخر سریال «دل»

ببینید صاحب خانه چه جوری مستاجرش را ضایع می‌کند

چهره ها/ رامین راستاد با لباس بختیاری

چهره ها/ عکس‌های مسعود ده‌نمکی در جبهه

خاطره بازی امین زندگانی با فیلم «ملک سلیمان»

چهره ها/ عکس سامان احتشامی با هنرمندی که بی‌همتا بود

هنرمندانی که در روزهای کرونایی از دنیا رفتند

یادداشتی پیرامون برخورد منوچهر هادی با صحبت‌های سعید راد

توقیف تئاتر بهنوش طباطبایی بخاطر حضور گربه‌اش روی صحنه!

پیرلو از بازیکنان یوونتوس چه می‌خواهد؟

یونس محمود: الشرطه نتیجه خوبی مقابل استقلال گرفت

بازیکن الشرطه: می توانستیم مقابل استقلال برنده شویم

تست کرونای مربی الشرطه بعد از بازی با استقلال مثبت شد

کارشناس فوتبال قطر: پرسپولیس تیم قدرتمندی است

سدی که در دوومیدانی بانوان شکسته شد

تاکتیک الدحیل برای پرکردن جای خالی بن عطیه مقابل پرسپولیس