پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

رونمایی از چند تن از همدستان روح‌الله زم خواندني

رونمایی از چند تن از همدستان روح‌الله زم
  بزرگنمايي:

آریا جوان - در گزارش "پرسه در مه" فردی به نام "علی" نیز به عنوان یکی از همداستان زم معرفی شد. در مستند تلویزیونی این فرد به طور کامل معرفی نشده بود، اما در رسانه‌ها هویت او اعلام شد؛ علی غزالی.

روز 21 بهمن ماه، چهار ماه پس از دستگیری، اولین جلسه محاکمه روح الله زم مدیر کانال و سایت "آمد نیوز" در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. کیفرخواست او شامل 17 بند اتهامی است که در ابتدای دادگاه، نماینده دادستان آن را قرائت کرد.
به گزارش فرارو، سپاه پاسداران 22 مهر 1398، اعلام کرد که در "یک عملیات اطلاعاتی پیچیده" توانسته است روح‌الله زم را بازداشت کند. زم در یک کشور خارجی بازداشت شد. درباره جزییات بازداشتش روایت‌های فراوانی منتشر شد که هیچ کدام قابل تائید نیست و سپاه پاسداران تاکنون در این باره توضیحی نداده است.
نماینده دادستان، در جلسه دادگاه، با اشاره به اتهامات روح الله زم گفت: «وی متهم به «افساد فی الارض» در بازه زمانی سال 95 تا زمان دستگیری از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، ارتکاب نشر اکاذیب به طور گسترده، معاونت در تخریب، معاونت در ایجاد اخلال در نظام اقتصادی کشور، تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور است.»
او دیگر اتهام‌های زم را "جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه در ابتدای سال 97 تا زمان دستگیری، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی در نیمه دوم اسفند ماه سال 96 تا زمان دستگیری، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام" عنوان کرد.
نماینده دادستان تصریح کرد: «فعالیت در کانال معاند سحام نیوز با هدف بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار در دی ماه سال 96، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده، توهین به مقدسات اسلام، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اتهامات متهم است.»
او افزود: «زم هزار و 109 مورد از جمله مختصات مقر نیرو‌ها در سوریه و تردد فرماندهان را برای این سرویس جاسوسی ارائه کرده است.»
برخی حقوقدانان معتقدند که با این اتهامات، حکم روح الله زم "اعدام" است.
دادگاه روح الله زم به صورت غیرعلنی برگزار شد، اما پس از آن صداوسیما و خبرگزاری میزان تصاویری از دادگاه منتشر کرد. روح‌الله زم، فرزند محمد علی زم، رئیس اسبق سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و حوزه هنری است.
روح‌الله زم پس از انتخابات جنجالی سال 1388، از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی را در بند دو الف. زندان اوین گذراند. وی پس از آزادی از کشور خارج شد و در نهایت به فرانسه رفت و مدتی در سحام نیوز سایت منتسب به مهدی کروبی فعال بود و سپس کانال تلگرامی آمدنیوز را راه‌اندازی کرد.
محمد حسین رستمی به عنوان یکی از مرتبطین با زم معرفی شد. رستمی پیش از این به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به حبس محکوم شده بود و در حال حاضر در زندان است. رستمی مدیر و پایه گذار سایت "عماریون" بود
طلاعات تازه از همدستان زم
در جلسه دادگاه روح الله زم چهار متهم دیگر هم حضور داشتند که تصویری از آن‌ها منتشر نشده و هویت شان روشن نیست. پیشتر از سخنگوی قوه قضائیه از بازداشت 5 فرد مرتبط با پرونده زم خبر داده بود.
شبی که اولین جلسه دادگاه روح الله زم برگزار شد صداوسیما یک گزارش طولانی با عنوان "پرسه در مه" از فعالیت‌های زم منتشر کرد که حاوی اطلاعات تازه درباره همدستان و همکاران او بود.
پیشتر در گزارش‌هایی که به صورت قطره چکانی از پرونده او منتشر شده بود، محمد حسین رستمی به عنوان یکی از مرتبطین با زم معرفی شد. رستمی پیش از این به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به حبس محکوم شده بود و در حال حاضر در زندان است. رستمی مدیر و پایه گذار سایت "عماریون" بود. عماریون به عنوان سایتی تندرو در اردوگاه اصولگرایان به شناخته می‌شد.
چند فایل صوتی از سخنان رستمی خطاب به زم منتشر شده است. بنا به گزارش‌ها رستمی اطلاعاتی درباره سوریه و عملکرد سپاه پاسداران در آن کشور به او داده و در ازایش پول گرفته است. رستمی از داخل زندان به وسیله یک فایل صوتی این اتهامات را رد کرده بود.
اما در گزارش "پرسه در مه" فردی به نام "علی" نیز به عنوان یکی از همداستان زم معرفی شد. در مستند تلویزیونی این فرد به طور کامل معرفی نشده بود، اما در رسانه‌ها هویت او اعلام شد. "علی غزالی"؛ فردی است که به عنوان همدست داخلی روح اله زم مطرح شده است.
اما علی غزالی کیست؟ در مستند تلویزیونی او به عنوان "عضو سابق هیئت مدیره شرکت‌های بزرگ اقتصادی" معرفی شد. غزالی مدیرمسئول پیشین وب‌سایت «بازتاب امروز» و داماد سابق یکی از فرماندهان سپاه پاسداران است. علی غزالی در سال‌های اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 به عنوان یک روزنامه نگار "افشاگر" شهرت یافت.
غزالی در سال92، در پی انتشار گزارشی در مورد اضافه شدن هشت میلیون رأی به آرای محمود احمدی‌نژاد در انتخابات 1388، بازداشت شد. غزالی در سال 1393 نیز به دلیل افشای اطلاعاتی در مورد تخلفات منتسب به بانک سپه مدت کوتاهی را در بازداشت گذراند و دو سال بعد، در مرداد 1395، نیز در پی افشاگری در مورد پرونده اعطای بورسیه‌های تحصیلی به افراد منتسب به برخی مقامات به یک سال زندان محکوم شد.
در مستند تلویزیونی نام نفر سومی هم به میان آمده است، "علیرضا" شخصی که گفته می‌شود با دولت حسن روحانی در ارتباط بوده است.
در مستند"پرسه در مه" از ارتباط زم با سرویس جاسوسی اسرائیل سخن گفته می‌شود. زم می‌گوید فردی به نام "مراد" که حدود 27 سال سن داشته است با او همکاری کرده است. از طرف دیگر "ساغر کسرایی" رابط او با وزارت خارجه آمریکا بوده است.
گفته می‌شود رابط زم با تیم احمدی نژاد نیز عبدالرضا داوری بوده است. عبدالرضا داوری چندی پیش بازداشت شد. هنوز از دیگر مرتبطان پرونده زم رونمایی نشده، اما احتمالا به زودی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر می‌شود. با این حال مشخص نیست افرادی که نام آن‌ها برده شد همان چهار نفری بودند که در دادگاه زم در جایگاه متهمین قرار داشتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسامی 40 نفر از فوتی‌های قم را به معاون وزیر بهداشت داده‌ام / منتظر استعفای حریرچی هستم

نماینده قم: فوت 50 نفر براثر کرونا در قم/ شهر باید قرنطینه شود

مهدى یراحى با چه قانونی ممنوع‌الکار شده است؟

اعتراض برخی اصولگرایان به نتیجه انتخابات / کاندیداهای شکست خورده این جریان چه گفتند؟

چند ایده‌ی میان‌وعده‌ی مناسب برای محل کار

چرا به انتشار اخبار غیرواقعی علاقه داریم؟

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز دوشنبه 5 اسفند 1398

القاعده کشته‌شدن سرکرده خود در شبه‌جزیره عربستان را تایید کرد

اختلافات خانوادگی در فضای مجازی

حکایت مطالبه 40 میلیون تومانی «آذویکو» از مشتریان خودروی ام.جی

درباره‌ی نوشیدن آب؛ کدام درست و کدام غلط است؟

وحشت برای مغز مفید است!

برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی برقی به این نکات توجه کنی

ویروس کرونا و 5 نکته که باید بدانیم

تنها یک زن از آذربایجان شرقی به مجلس راه یافت

نتایج رسمی 98 حوزه انتخابیه اعلام شد

با کدام خواستگارتان خوشبخت می‌شوید؟!

طولانی‌ترین، عجیب‌ترین و نادرترین انتخابات تاریخ جهان/ جریمه برای شهروندانی که در انتخابات فدرال استرالیا شرکت نکند/ داستان متفاوت کره شمالی

توصیه رهبر انقلاب به مردم : در هر شهری به تعداد نامزدهای آن شهر رای دهید/ روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است

انتقاد از اشکالات رمز پویا

این آقا و پلاکاردهایش، حسابی معروف شده‌اند!

حقایقی شگفت‌انگیز درباره موضوعات مختلف

وزرای خارجه هلند و اتریش هفته آینده به تهران می‌آیند

ستاره فوتبال 32 سکه گرفت و به برنامه مشهور تلویزیون رفت

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟

کفش راحتی ایرانی؛ بخریم یا نه؟

چگونه تمرکز کردن را به مغز خود بیاموزیم؟

ویروس کرونا برای کدام گروه سنی خطرناک‌تر است؟

تلفات کرونا در چین به 2004 تن افزایش یافت

مفیدترین و مضرترین صبحانه‌ها را بشناسید

کم‌خوابی باعث پرخوری، دیابت و بیماری‌های قلبی

تصاویر زیبایی که نشان می‌دهد عشق چیست

پس از خوردن تخم‌مرغ چه اتفاقی در بدن ما رخ می‌دهد؟

بی خبری متهم پرونده بانک سرمایه از میزان تسهیلات دریافتی اش!

روایت مشاور رهبری از جلسه مهم سردار سلیمانی و پوتین

علی مطهری برای انتخابات جمعه لیست داد

لیست کاندیداهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در 132 حوزه انتخابیه استانی / جدول

کنسرت موسیقی با چاشنی تبلیغات انتخابات

در خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس به این نکات توجه کنید

هشدار/ یک شوخی خطرناک که تا کنون منجر به مرگ دو نفر شده است

فال روزانه دوشنبه 28 بهمن 1398

واکنش تمدن به انتشار لیست انتخاباتی مدیران دولت‌های نهم و دهم؛ به پیر به پیغمبر، احمدی‌نژاد هیچ لیستی در انتخابات مجلس ندارد

ایجاد احترام در رابطه زناشویی

پیش‌بینی افزایش دستمزد کارگران در سال آینده

ماجرای درگذشت فرزند سردار سلیمانی / چرا دختر حاج قاسم بیشتر از دیگر فرزندان فعال است؟

انجمن ادبی "زیر گنبد کبود" شیراز صدتایی شد

تشویق جوانان به ازدواج در کشور‌های مختلف چگونه است؟

خبر مهم برای 49 میلیون مالک سهام عدالت

قیمت چهارچرخ بالاخره عقب‌نشینی کرد / افت 3 تا 15 میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار خودرو