پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

تاریخچه مد و فشن از آغاز پیدایش تاکنون دختران

تاریخچه مد و فشن از آغاز پیدایش تاکنون
  بزرگنمايي:

آریا جوان - تاریخچه مد و فشن از آغاز پیدایش تاکنون
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6066922
١٦١
٠
تابناک با تو / دنیای مد و فشن امروزه به‌قدری اهمیت پیدا کرده است که تقریباً تمامی اقشار جامعه از تمام کشورهای جهان خواسته یا ناخواسته درگیر آن هستند و بی‌میل نیستند که در جهت جریان آن حرکت کنند و مطابق روز دنیا پوشش ظاهر خود را تغییر دهند. کلماتی مانند مد، کوتور، ژرسه و مانتو که روزانه آن‌ها را می‌شنویم اصالتی فرانسوی دارند. این کشور همراه با کشورهایی مانند انگلستان، ایتالیا، امریکا و ژاپن را می‌توان صاحب اصلی مد و فشن در دنیا دانست اگرچه سایر کشورهای دیگر نیز شناسه‌های خاص خود را دارند. اگر مایل هستید در مورد دنیا و تاریخچه مد و فشن و شروع آن در جهان و ایران اطلاعات جامعی داشته باشید، مطلب زیر را مطالعه کنید.
تاریخچه مد و فشن در جهان
اگرچه برای اولین بار خانه طراحی لباس در شهر پاریس فرانسه به صورت رسمی افتتاح شد اما نمی‌توان گفت که شروع مد و فشن از زمان افتتاح این خانه بوده است چرا که قبل از آن نیز افراد ناشناخته زیادی بودند که ایده‌های خود را پیاده می‌کردند و به مشتریان خود ارائه می‌کردند. بعد از افتتاح خانه‌های مد افراد طراح و هنرمند این فرصت را پیدا کردند که طرح‌های خودشان را بیشتر به معرض نمایش بگذارند و فروش بیشتری داشته باشند. به صورت کلی تاریخچه مد و فشن از زمان شروع خود همواره تغییرات و تحولات بسیار چشمگیری داشته است.
شروع قرن 20 تا دهه 1940
در آغاز قرن 20 می‌توان گفت مرکز مد و فشن در جهان شهر پاریس بود و تمام طراحان از سراسر دنیا نمونه کارهای خود را به این کشور می‌فرستادند و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی داشته باشند. مجلات مد در این سال‌ها شروع به چاپ عکس‌های مختلف از طراحی لباس کردند و توانستند در سراسر دنیا فروش خوبی داشته باشند. سال‌های 1900 تا 1910 لباس‌هایی در میان زنان مد شده بود که در دوران شکوفایی Chales Worth رایج بود. اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 صنعت مد بسیار گسترده شد و صنعتی شدن زندگی تأثیر زیادی در این گستردگی داشت. مزون Redfern اولین خانه مدی بود که توانست از مردم سفارش قبول کند. پیراهن‌های زیبا و انواع کلاه‌ها در این سال‌ها بیشتر مورداستفاده قرار گرفتند.
در دهه 1910 استفاده از مد انعطاف بیشتری پیدا کرد و شهر پاریس برای اولین بار مد را به تمام جامعه ترویج داد. شلوارهای تنگ، کلاه و رنگ‌های شاد در این دوره بیشتر استفاده شد. Paul Poiret برای اولین بار لباسی طراحی کرد که فرد به‌تنهایی و بدون کمک دیگران می‌توانست بپوشد. هنر دکو Deco دچار انقلاب شد و به تمام کشورها رسید و پارچه‌های توری به همراه کلاه‌های نمدین و بی لبه به مد روز تبدیل شدند. شوی لباس زنانه برای اولین بار در این دوره راه‌اندازی شد. دهه 1920 را می‌توان نقطه عطفی در تاریخچه مد و فشن دانست چراکه در فاصله بین دو جنگ جهانی اتفاق افتاد و دوران طلایی مد فرانسه بود. لباس‌هایی که شبیه به لباس هنرپیشگان بودند در این دوره وارد بازار شدند. کلاه پوش‌های پف‌کرده جایگزین چترهای کوتاه شدند. لباس زنان به لباس مردان شباهت پیدا کرد. پوشش مردان از حالت رسمی به غیررسمی و راحت تغیر پیدا کرد و همه اقشار جامعه مانند جوانان لباس می‌پوشیدند. پیراهن کوتاه، شلوار کوتاه (گلف) بسیار استفاده می‌شدند.
در دهه 1930 بیشتر طراحان در خدمت لباس‌های زنانه بودند و بیشتر بر روی آن مانور دادند و تنوع زیادی در لباس‌ها زنان ایجاد شد و مد و فشن باعث شد زنان شروع به لاغرتر کردن خود بکنند تا مطابق با مد روز پیش بروند. بعد از جنگ پاریس مرکز جهانی مد شد و تمامی مدهای جدید از این شهر به سراسر دنیا منتقل می‌شد. طراحی لباس در دهه 1940 از پاریس تا نیویورک گسترش پیدا کرد. همچنین در آلمان نیز طراحی و مد شروع به گسترش کرد. لباس‌های مردان در این دوره ساده‌تر و شکیل‌تر نسبت به دوره‌های قبل بود. لباس‌های ورزشی در این دوره به دنیا شناسانده شدند. همچنین طراحی لباس زنانه به صورت مخصوص با برند مارک کریستین دیور در این دوره شروع شد.
دهه 1950 تا 1970
با بهبود شرایط اقتصادی جوامع دنیای مد و فشن نیز پیشرفت کرد وز نان توانستند در جامعه نقش‌های مهم داشته باشند. در دهه 1960 ایتالیا تبدیل به مرکز دنیای مد و فشن شد و یک انقلاب در دنیای مد اتفاق افتاد و لباس‌ها شبیه به لباس‌های دخترانه بچگانه شدند و آزادی بیشتری به فرد می‌دادند. رواج شلوارهای جین و چسبان در این دوره اتفاق افتاد. در دهه 1970 سلیقه‌های شخصی حرف اول را در دنیای مد و فشن می‌زدند و هر کس مطابق سلیقه خود لباس می‌پوشید. نمایش لباس مردانه بر تن مانکن‌ها در این دوره اتفاق افتاد و باعث همه‌گیر شدن استفاده از لباس‌های راحت و سلیقه‌ای شد.
دهه 1980 تا 2000
مد از دهه 1980 تقریباً به شکوه نهایی خود رسید و دنیای مد و فشن رونق بسیار زیادی گرفت. شوهای لباس به‌کرات برگزار می‌شد و تبلیغات زیادی برای آن انجام می‌شد. دهه 1990 تقریباً مد برگرفته از لباس بردگان و غلام‌ها بود و تقریباً لباس و مد به یک ثبات استاندارد رسید.محصولات خود را به تمام جهان نشان دهند و تقریباً هر آنچه مد روز بود در کمتر از یک ماه به سراسر دنیا می‌رسید.
تاریخچه مد و فشن در ایران
ایرانیان همواره در طول تاریخ سبک پوشش خاصی داشته‌اند که برگرفته از سنت و تمدن آن‌ها است. با ورود اسلام به ایران مد و فشن نیز از آن تأثیر زیادی گرفت اما به‌مرورزمان مد و فشن غرب در ایران نیز رواج پیدا کرد. دوره قاجار را می‌توان دوره اول تحول دنیای مد و فشن در ایران دانست چراکه درباریان و دانشجویان زیادی از ایران به کشورهای اروپایی رفت‌وآمد داشتند. ناصرالدین‌شاه شخصاً علاقه زیادی به مد و فشن غرب داشت و یکی از مشوقان اصلی در تغییر سلیقه‌ ایرانیان بود. با سلطنت رضاخان تجدد و مدگرایی در زندگی مردم پررنگ‌تر شد و اولین مدی که ایرانیان از غرب دریافت کردند هیپی‌گری نام داشت. اولین طراح مد در ایران یک زن به نام زینت جهان شاه بود که دختر یکی از سرهنگ‌های وزارت جنگ ایران بود. زینت شاه اولین لباس‌فروشی غربی را در سال 1321 در تهران افتتاح کرد. امروزه دیگر تمام قومیت‌های ایرانی مطابق با دنیای مد و فشن دنیا به‌روز می‌شوند و به‌شدت تحت تأثیر مد و فشن غرب هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه کنیم ارتباط فرزندان با تلویزیون کمتر شود؟

با این روش ها شاخه های رز را به مدت طولانی نگهداری کنید!

مدل دامن بلند

عادت "نه" گفتن کودکان نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را تغییر داد؟

تبلت‌ها و گوشی‌ها: خطری برای مهارت نوشتن و قدرت پردازش مغز

فواید آموزش چرتکه به کودک برای سرگرمی

مدل های دوختن دکمه لباس

مدل های قاشق و چنگال شیک برای جهیزیه

چرا زنان مجبور به تحمل بیشترین فشار روانی در خانه هستند؟

کاربردهای جالب نوشابه در خانه داری

سنجاق سرهای زیبا و دلبرانه برای زیبایی موها

فواید آموزش چرتکه به کودک به عنوان سرگرمی

مدل های جدید کیف زنانه

چطور شیشه شیر بچه را استریل کنیم؟

دست سازه های زیبا با سنگ برای هدیه دادن

چکاپ بعد از زایمان کی و چطور انجام می شود؟

با کاربردهای جالب شیشه مربا آشنا شوید

مدل های شیک مانتو برای نوروز 99

اما و اگرهای اکستنشن مو برای ایام نوروز

آموزش ترفندهای ساده خیاطی

دوست داشتن فرسایشی بین زن و شوهر یعنی چه؟

نکات مهم برای آرایشگاه رفتن و آرایشگران در مقابل کرونا

فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون کودک چقدر است؟

آموزش ساخت کاردستی رومانتیک

فرزندم، از کرونا برایم بگو!

الهام از طبیعت برای زیبایی ناخن ها

نکات مهم برای چاشت مدرسه کودکان

با ملکه هنرهای خانه‌داری آشنا شوید

عید امسال زیباترین ها را بپوشید

کیفی زیبا با شلوار جین قدیمی

ترمیم رژ لب و سایه شکسته

مادرم، احترام پدرم را نگه نمی‌دارد

اکستنشن مو و نکاتی که باید بدانید

اینکه خودت باشی قشنگ ترینه

سرانجام ازدواج‌های آنلاین؛ به نام ازدواج به کام طلاق

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

قدردان همسر سالم خود باشیم

قصه کودکانه؛ ملخ و مورچه ها

چگونه استرس کرونا را به بچه ها منتقل نکنیم

مدل موی عید را انتخاب کنید

آیا پس‌گرفتن ملکی که به‌نام همسرشده ممکن است؟

شیرین مثل مشکلات همسران

نکات مهم برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی برقی

گفت و گو با دختر 25 ساله ای که تا کنون بیش از 200 زوج را به خانه بخت فرستاده است

سارافون های شیک برای مهمانی های نوروز

آشنایی با رنگ های مولتی سورفیس و نحوه کار با آن ها

مدل های زیبای سبزه هفت سین

عطر و ادکلن با چند بار اسپری کردن تمام می شود؟

ماجرای زیبایی بینی بدون جراحی چیست؟

ماسک صورت قابل شستشو را خودتان در خانه درست کنید