پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

توصیه‌های ضدکرونایی برای افراد کم توان جسمی - ذهنی گفتگو

  بزرگنمايي:

آریا جوان - یک عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی گفت: برای این دسته افراد باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت.

علی کاشی در ارتباط با ملاحظات عمومی، فعالیت بدنی و ورزش کردن در افراد با نیازهای ویژه، اظهار کرد: همه گیرشدن بیماری جدید کرونا نگرانی های بسیار زیادی را برای مراقبین و افراد دارای کم توانی ذهنی و هوشی (ID) و افراد دارای مشکلات جسمی و رشدی ایجاد کرده است؛ افراد دارای کم توانی احتمالا عوامل خطر یکسانی با جمعیت عمومی دارند و البته افرادی که پیرتر هستند یا سیستم ایمنی بدن ضعیف تری دارند، بیشتر از دیگران در معرض آسیب ویروس قرار می گیرند.
وی ادامه داد: افراد با مشکلات قلبی و عروقی، تنفسی، متابولیکی و افراد چاق و کم تحرک نیاز به مراقبت و حمایت بیشتری دارند و بر اساس اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، افراد دارای کم توانی ذهنی، تأخیر رشدی متوسط تا شدید، دیستروفی عضلانی یا اختلالات مغزی نیز ممکن است مستعد ابتلا به بیماری شدید COVID-19 باشند.
ابتلای برخی ورزشکاران «المپیک ویژه» به کرونا
عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه شواهد موجود در ایران نیز حاکی از ابتلای برخی ورزشکاران «المپیک ویژه» و با تاسف فوت یکی از قهرمانان المپیک ویژه کشور بود، گفت: بنابراین برای حمایت از این عزیزان باید ملاحظات خاصی را در نظر داشت، گرچه توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا در همه افراد یکسان است و همه باید این توصیه ها را رعایت کنند؛ توصیه هایی که شامل زندگی در شرایط کم ارتباط، شستن مرتب دست ها حداقل 20 ثانیه با آب و صابون، پیشگیری از تماس با افرادی که بیمار هستند و ضدعفونی کردن تمامی سطوح و وسایل) می شود و افراد دارای نیازهای ویژه باید به مراقبت های بیشتری در خصوص رعایت بهداشت فردی و مراقبت برای دوری از منابع آلوده توجه کنند.
گفتنی است المپیک ویژه یک برنامه بین المللی سالانه در بر گیرنده تمرینات و مسابقات ورزشی برای کودکان و بزرگسال کم توان ذهنی است.
کاشی افزود: بر اساس توصیه های سازمان های معتبر جهانی برای حفظ سلامتی این عزیزان می باید چند اقدام مهم را مدنظر قرار داد، ابتدا اینکه خانواده ها و مراقبین در درجه اول باید توضیحات شفاهی در خصوص خطرات این بیماری و لزوم رعایت بهداشت فردی را به آن ها ارائه کرده تا خودشان نیز در حفظ سلامتی کمک کنند.
وی در ادامه به توصیه های لازم برای افراد دارای نیازهای ویژه اشاره و ابراز امیدواری کرد با رعایت این توصیه ها شاهد بروز این بیماری در هیچ یک از افراد دارای کم توانی نبوده و با حمایت هر چه بیشتر این عزیزان در توسعه سلامت آن ها موفق عمل کنیم.
توصیه های مختلف بهداشتی-ورزشی به افراد دارای نیازهای ویژه
1- بهتر است شیوه صحیح شستشوی دستها، مراقبت بهداشتی از وسایل، عدم تماس با اشیاء، رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی، آموزش عدم تماس دست با وسایل دیگران، عدم تماس دست با صورت و شیوه های رعایت بهداشت برای خوردن و نوشیدن را به شکل عملی آموزش داد.
2- با توجه به این که ممکن است کودکان با نیازهای ویژه در رعایت این موارد سهل انگاری کرده و یا در برخی لحظات رعایت این دستورالعمل ها را فراموش کنند، ضدعفونی کردن تمامی سطوح تماسی و وسایل مورد استفاده ایشان بسیار ضروری است.
3- پرهیز از برقراری ارتباط با افرادی که مشکوک به این بیماری یا هر گونه آلودگی ویروسی هستند از مهمترین نکات مورد توجه است.
4- رعایت تغذیه مناسب و مصرف میوه و سبزیجات تازه برای دسترسی بدن این عزیزان به ویتامین و موادمعدنی کافی از نکات مهم در تقویت سیستم ایمنی و سلامت است.
5- پرهیز از مصرف غذاهای با قند و چربی بالا، مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی برای ممانعت از تضعیف سیستم ایمنی این عزیزان بسیار مهم است.
6- رعایت آرامش و پرهیز از استرس و فشار های روانی ناشی از قرنطینه خانگی یکی از مهمترین اقداماتی است که والدین باید برای آن برنامه ریزی کنند و بدین منظور می توانند از ایجاد تفریح و سرگرمی در محیط منزل، برنامه ریزی برای طبیعت گردی (در صورت دسترسی به محیطی ایمن و عاری از جمعیت می توان برنامه پیاده روی در پارک و طبیعت را انجام داد)، بازی های خانگی و... و. را انجام دهند وانجام فعالیت های روزمره مثل استحمام، شستشوی لباس، باغبانی، نظافت منزل و... نیز می تواند از برنامه های مفید و مناسب در طول هر روز باشد.
7- اگر رعایت حداقل میزان فعالیت بدنی در هفته از الزامات حفظ سلامت و تقویت سیستم ایمنی است، این افراد باید در هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی سبک تا متوسط را دنبال کنند و والدین باید شرایطی را فراهم کنند تا این کودکان با استفاده از وسایل ورزشی درون منزل از جمله تردمیل، دوچرخه ثابت، کش های بدنسازی، طناب، بازی با توپ های سبک یا بادکنک، ورزش های سوئدی و جنبش و تحرک با آهنگ های شاد به فعالیت پرداخته و به میزان کافی در هر روز فعالیت کنند. این دوره های تمرینی باید در وهله های 5-20 دقیقه ای و یک تا سه بار در روز برنامه ریزی شوند تا ضمن توسعه فعالیت بدنی از چاق شدن و اضافه وزن این عزیزان کاست. حرکات ریتمیک با آهنگ از بهترین نوع فعالیت ها در این روزها هستند.
8- پرهیز از فعالیت بدنی شدید با ضربان قلبی بیش از 60 درصد حداکثر ضربان قلب ذخیره (ضربان قلبی بیش از 140 ضربه در دقیقه) برای پیشگیری از تضعیف سیستم ایمنی باید مورد توجه قرار گیرد.
9- برنامه های ورزشی باید به صورت انفرادی و نهایتا توسط اعضاء خانواده انجام شود و از اجرای ورزش های گروهی و تیمی و رقابت ورزشی کاملا پرهیز کرد، همچنین برقراری ارتباط با دوستانی که در خارج از منزل هستند خطر ابتلا به بیماری را تشدید می کند.
10- کودکان دارای نیازهای ویژه ای که در مراکز نگهداری می شوند باید تحت مراقبت بسیار بیشتری قرار داشته و از جابجایی افراد، انتقال از یک آسایشگاه به آسایشگاه دیگر، استفاده از وسایل عمومی، حضور در جمعیت های بیش از پنج نفر و اجرای هر نوع برنامه گروهی اجتناب کرده و این افراد بهتر است تا حد امکان در محیطی با جمعیت کمتر و به دور از ادغام گروهی زندگی و فعالیت کنند. علاوه بر این برنامه های فعالیت بدنی، تماشای سینما، برنامه های آموزشی و هنری و ورزشی، مصرف غذا و ... بهتر است به صورت دسته بندی شده برای گروه های با جمعیت کوچک انجام شود و این افراد در طول زمان تغییر نکنند.
11- با توجه به اینکه برخی از این عزیزان نیاز به مراقبت های پزشکی، مصرف دارو و پیگیری درمان های خاص دارند در این مدت باید تمامی برنامه های درمانی شان به شکل جدی دنبال شده و قرنطینه خانگی مانع از پیگیری درمان های پزشکی نباشد، هرچند جهت حضور کمتر این افراد در مراکز پزشکی و درمانی می توان تدابیری را با راهنمایی پزشک متخصص معالج اندیشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چطور چاق شویم ؛ با 16 ماده غذایی پرکالری آشنا شوید

روش‌های عجیب و غریب کشورها برای مبارزه با ویروس کرونا؛ از تفکیک جنسیتی تا جاسوسی شهروندان

با رئیس یا همکار بدقلق چطور کنار بیاییم؟

آذری: یک‌سال در فوتبال را تخته کُنند و تمام!

بیانیه باشگاه پرسپولیس درخصوص صدرنشین واقعی لیگ برتر

اتفاقی که باعث تعجب ستاره سابق تنیس زنان جهان شد

پاسخ پرسپولیس به استدلال‌های قهرمانیِ سپاهان

لیگ برتر ایران نیمه‌کاره نمی‌ماند

آذری: یک سال درِ فوتبال را تخته کنند و تمام!

لیگ قهرمانان آسیا از سرگرفته می‌شود

سیدجلال به جنگ کرونا می‌رود

جهانبخش و رفقا علیه کرونا دست به جیب شدند

رحمتی و قلعه‌نویی در صف اول حامیان استقلال!

ادعای جنجالی کلوپ در خصوص ستاره لیورپول

چند پیشنهاد برای جبران آسیب کرونا به بومگردی‌ها

حداقل دستمزد کارگران بالاخره مشخص شد

کرونا در کمین 100 هزار کارگر پمپ‌ بنزین‌

10 سریال خارجی جذاب و معتاد کننده‌ای که همین حالا باید تماشای آن‌ها را شروع کنید

چهره ها/ تلاش نوید محمدزاده برای جنتلمن شدن

قلعه نویی و از دست دادن رویای بزرگ

زمان شروع لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد

مورینیو به اشتباه خود اعتراف کرد

اضافه شدن سید جلال به کمپین مبارزه با کرونای AFC

پمپئو باز هم ژست کمک به ایران حین حمایت از تحریم گرفت

زری اماد "شاید غروب آغاز ماندن باشد" را در لایو اینستاگرام می‌خواند / در این ایام هم از هنر به عنوان شغل نامی برده نشد

بارسلونا و یوونتوس، بازیکنان خود را معاوضه می‌کنند؟

لیگ برتر از خرداد شروع می‌شود

پیشتازی دورتموند در راه جذب اورتون

اعتراض در استقلال و پرسپولیس بالا گرفت

صداوسیما تسلیم هشدارها شد؟ | به «نون خ» آنتن ندادند؛ تلویزیون دست به دامن ده‌نمکی شد

بحران کرونا نشان داد «خانواده بودن» را خوب بلد نیستیم

چه کنیم تا در محل کار "کرونا" نگیریم؟

گلایه بازیگر زن از فضای مردسالار سینما

صداوسیما تسلیم هشدارها شد؟

راهنمای ‌‌‌‌ساخت وب سایت شبیه برندهای بزرگ!

گفت وگوی کرونایی ظریف با همتای قزاقستانی

ترامپ مدعی شد ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به ایران تحریم نیست

عربی پست: درخواست رفع تحریم های ایران به خاطر کرونا، کار دست «عدنان الزرفی» داد

ابلاغ حکم وزیر جهاد توسط روحانی؛ 34 اولویت عمومی و تخصصی این وزارتخانه

آژانس‌های زیارتی هم مشمول حمایت دولت می‌شوند

سعید آقاخانی علتی که از سوی صداوسیما به عنوان دلیل پخش نشدن «ن.خ» ذکر شد را تکذیب کرد

زمان برگزاری بازی‌های لیگ برتر مشخص شد

چرا مدیران استقلال و پرسپولیس فراری‌اند؟

پیام جردن باروز، قهرمان کشتی آمریکا به ایرانی‌ها

تشویق "ایران" توسط جردن باروز آمریکایی

ملک سلمان به قرنطینه رفت/ آتش به جان خاندان سعودی افتاد

ژانر‌های کلی و متنوع موسیقی را بشناسید

افزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ 11 درصد 9 هزار تومان، 1500 تومان می‌شود؟!

قوانین خاص برای ثبت ازدواج در ایام کرونا / حضور بیش از6 نفر درمحضرخانه ممنوع!

حمله هکرها به 350 هزار سرور اکسچنج مایکروسافت