پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

مقاومت 13 ساله صدا و سیما برای به اشتراک‌گذاری سرمایه ملی اجتماعی فرهنگی

مقاومت 13 ساله صدا و سیما برای به اشتراک‌گذاری سرمایه ملی
  بزرگنمايي:

آریا جوان - کرونا ما را وارد دنیای تازه‌ای کرد؛ دنیای دیجیتالیزه شده. کلید ورود به دنیای جدید و بهبود کیفیت و سرعت اینترنت امروز باندهای 800-700 است که در انحصار صدا و سیماست.

باندهای فرکانسی سرمایه ملی هستند. به هیچ فرد و نهاد خاصی تعلق ندارد. در دوران شیوع کرونا که ظرفیت باندهای فرکانسی اپراتورهای موبایل در حال اشباع شدن است و مشکلاتی را برای کاربران رقم زده، ضرورت آزادسازی فرکانس‌های باند 700-800 مگاهرتز که سالهاست در اختیار صدا و سیماست، بیش از قبل احساس می‌شود.
پرونده آزادسازی این فرکانس‌ها از 10 سال پیش در جریان است. بارها به نهادهای بالا دستی ارجاع داده شده و یک بار تا شورای عالی امنیت هم رفته اما هیچ‌گاه به نتیجه نرسیده است. تنها مرجعی که شاید رسیدگی به این باند فرکانسی را بتواند با سرعت بیشتری رو به رو کند، رییس جمهوری است.
وزیر ارتباطات روز گذشته در پخش زنده اینستاگرامی خود به کاربران فضای مجازی که از سرعت وکیفیت اینترنت گلایه داشتند، گفت: نامه‌ای به رییس جمهوری نوشتم و از ایشان درخواست کردم مبحث آزادسازی باند فرکانسی 700-800 که در اختیار صدا و سیماست را در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح کنند تا با تعامل صدا و سیما بتوانیم این باند را به اپراتورهایی که ظرفیت‌شان اشباع شده است اختصاص بدهیم.
هربار که بحث آزادسازی فرکانس‌های 700-800 به میان می‌آید، همه درباره آینده فناوری، اینترنت اشیاه و اینترنت نسل پنجم و این‌که پیشرفت تمام این‌ها در گرو باند فرکانسی700-800 است صحبت می‌کنند اما مساله اصلی این روزهای ما دیگر «آینده» نیست. چیزی که اهمیت دارد «حال» مردم است. کاربر معمولی است که برای آموزش و دورکاری و جامه عمل پوشاندن به شعار «در خانه بمانیم» نیاز به اینترنت آن‌هم اینترنت با کیفیت و سرعت مناسب دارد.
حکایت کاربران فضای مجازی این روزهای ایران، حکایت باندهای اتوبانی است که ترافیک آن زیاد شده و کندی حرکت ماشین‌ها، صدای هر راننده‌ای را در می‌آورد. حالا فکرش را بکنید، در این حالت چند باند آزاد به وسعت اتوبان اضافه شود. ظرفیت اشباع شده باندهای فرکانسی اپراتورها نیز با آزادسازی باند 700-800 به همین سادگی حل می‌شود.
«حسین فلاح جوشقانی» رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و نسترن محسنی معاون رادیویی رگولاتوری در گفت‌وگوی مشترک با خبرنگار اقتصادی ایرنا در پاسخ به این سوالات به نکات مهمی اشاره می‌کنند. به این‌که آزادسازی این سرمایه ملی چقدر به کاربری که این روزها به دیجیتال شدن کسب و کار، آموزش، خرید عادت کرده کمک خواهد کرد.
فلاح درباره باندهای فرکانسی که در این مدت در اختیار اپراتورها گذاشته‌اند گفت: ما هر آنچه فرکانس در باند 2600مگاهرتز، 1800 مگاهرتز و 900 مگاهرتز بوده، واگذار کردیم و فرکانسی باقی نمانده است که بخواهیم به اپراتورها اختصاص بدهیم. مصرف اینترنت این روزها به قدری بالا رفته که نیاز به تزریق ظرفیت جدید است و این باند در حالی که کمتر از 15درصد آن مورد استفاده صدا و سیما قرار گرفته، بلوکه شده است.
وزارت ارتباطات متولی تخصیص باندهای فرکانسی است اما این‌طور به نظر می‌رسد که نتوانسته آن‌طور که باید در این خصوص چانه‌زنی کند و باندی که این روزها به شدت مردم به آن نیاز دارند را در راستای خدمت‌رسانی به مردم آزاد کند.

آریا جوان


سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که وزارت ارتباطات و به طور مشخص سازمان تنظیم مقررات طی این سال‌ها برای آزادسازی فرکانس‌ 800-700 چه کرده؟ چه می‌تواند بکند؟ قانون در اینباره چه می‌گوید؟
معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که در موقعیت بحران به فکر آزادسازی این باندها نیفتاده‌اند و 13سال است که در دولت‌های مختلف برای آزادسازی باند فرکانسی صدا و سیما تلاش شده، گفت: مکاتبات ما از سال 86 وجود دارد و در توافقنامه بین المللی6 GEO مقرر شده است که پخش همگانی از سال 2015 از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال برود و بخش آزادسازی شده نیز برای توسعه فناوری و موبایل مورد استفاده قرار بگیرد. این مقررات از سوی رییس صدا و سیمای وقت نیز امضا شده و آن‌ها باند فرکانسی را در مرزها آزاد کردند و عارضه‌ای در این خصوص نداریم. اما مشکلات داخلی همچنان پابرجا هستند.
مکاتبات ما از سال 86 وجود دارد و در توافقنامه بین المللی6 GEO مقرر شده است که پخش همگانی از سال 2015 از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال برود و بخش آزادسازی شده نیز برای توسعه فناوری و موبایل مورد استفاده قرار بگیرد
ماده 8 و10 اساسنامه سازمان و ماده 7 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات به طور صریح اعلام کرده که متولی فرکانس چه کسی و چطور باید آن را تخصیص بدهد. معاون وزیر ارتباطات در خصوص این مواد قانونی می‌گوید: ماده 5 قانون وظایف و اختیارات به سازمان تنظیم مقررات سیاست‌گذاری درباره صدور مجوز اختصاص فرکانس را به این سازمان محول کرده است. قانون صراحتا و شفاف متولی مدیریت فرکانس را معرفی کرده است.
«نسترن محسنی» معاون رادیویی رگولاتوری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور می‌گوید قانون همه چیز درباره فرکانس و تخصیص آن را به وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات سپرده است، پس چرا هنوز مطالبه مردم، بخش خصوصی، کسب و کارهایی که برای حیات خوب به اینترنت نیاز دارند، به درستی دنبال نشده است؟
او می‌گوید: قوانین گاهی نیاز به بازنگری و به روزرسانی دارند؛ بیشتر از همه در مواقع بحرانی. بخشی از باندهای فرکانسی قبلا در اختیار صدا و سیما بوده، آیا می‌توانیم برای این جز، کل را نادیده بگیریم؟ خیر. صدا و سیما هم مانند دیگر بهره برداران باید در تنظیم جداول ذیل مدیریت واحد ادامه مسیر بدهند.
تصور عام این است که خوب اگر ظرفیت فرکانس خالی است، وزارت ارتباطات که متولی تخصیص است از آن استفاده کند. اما این امر میسر نیست.
پرونده باندهای فرکانسی که در اختیار صدا و سیماست چند سال قبل تا شورای عالی امنیت هم رفت و هنوز به نتیجه نرسیده است در شورای عالی امنیت، در شورای عالی فضایی مجازی و تا حد ریاست جمهوری مطرح شد. در لوایح سالیانه بودجه هیات دولت هم آمد اما در نهایت در قانون لحاظ نشد. همیشه تا نقطه نهایی رفته است اما نتیجه ای که باید حاصل نشده است.
تبدیل اینترنت ADSL به VDSL، افزایش پهنای باند بین الملل، افزایش ظرفیت CDN ها و از جمله مسائلی است که وزیر ارتباطات شخصا آن را دنبال می‌کند و نتایج آن را با جزییات برای مردم شرح می‌دهد. اما واقعیت این است که این‌ها در زندگی کاربر معمولی یا فردی که کسب و کارش از حالت فیزیکی به حالت آنلاین درآمده اصلا این تغییرات را به شکل محسوس لمس نمی‌کند.
مهم‌تر از همه آینده نزدیک است که نشان می‌دهد اکنون تمام کسب و کارها به اینترنت وصل شده‌اند و روند دیجیتالیزه شدن را پی گرفته‌اند و قطعا پس از کرونا به عقب باز نخواهند گشت. این به خدمت گرفتن فناوری دارای ابعاد جدیدی است که زیرساخت اینترنت کشور ما متاسفانه ممکن است پاسخگوی آن نباشد.
حسین فلاح جوشقانی در پاسخ به مطالبه‌ای که مدتهاست از سوی کاربران در جریان است، افزود: در حال حاضر ما منتظر آزادسازی باند فرکانسی 800-700 هستیم تا در اختیار اپراتورها قرار بدهیم. راهی جز این نداریم. مردم امروز تغییر شاید محسوسی را شاهد نبودند برای این که هر آنچه که داشتیم را اضافه کردیم، اما مردم هم مصرف‌شان 2.5 برابر شد. حتی از مقوله اشتراک‌گذاری هم استفاده کردیم. سعی کردیم اپراتورها در استفاده از منابع همراه با یکدیگر باشند و به یکدیگر کمک کنند.
اگر 2.5 برابر اضافه نمی‌شد و مصرف اولیه را داشتیم، بهبود زیرساخت‌ها در این مدت کوتاه خیلی به چشم می‌آمد. از امروز به بعد تاکید می‌کنیم ما با فضای تازه‌ای از دنیای دیجیتال آشنا شدیم که شاید تا قبل از کرونا زوایای آن را به درستی نمی‌شناختیم. یکی از اساس حرکت به سمت دیجیتالی شدن است و روز به روز گسترش پیدا می‌کند. از این لحظه به بعد باید پاسخگوی مردم باشیم.
وقتی 13سال مساله‌ای به نتیجه نمی‌رسد، این شائبه به وجود می‌آید که شاید خیلی جدی به آن پرداخته نشده است. همین سوال و مطالبه را از معاون وزیر ارتباطات می‌پرسیم. در توضیح می‌گوید: ما قانون‌گذار نیستیم. بهترین کاری که می‌توانیم انجام بدهیم تدوین لایحه، تشریح وضع موجود برای تمام نهادهای جامعه، اعلام به هیات وزیران، نامه‌نگاری با بخش‌های مختلف است. تا امروز کوتاهی نکرده‌ایم و از تعداد نامه‌هایی که برای پیگیری این مساله رد و بدل شده شاید بتواند چند جلد کتاب تهیه کرد. فکر می‌کنیم وقت، وقت تصمیم گیری است و نباید تعلل کرد.
کره جنوبی به شکل وسیع از اینترنت نسل پنجم استفاده می‌کند. 5G پشت در است و باعث می‌شود استفاده بهینه از طیف فرکانسی سه برابر شود. همین طیفی که برای آزادسازی آن مشکل داریم.
آیا قرار است برای بالا بردن ظرفیت اپراتورها مجبور به تجهیز سلیت شوند؟ در حالی که باند 700-800 باندی است که برای این فناوری مناسب‌تر پوشش را دارد. در صورت آزاد نشدن باندهای فرکانسی به ازای هر یک سایت باید سه سایت تجهیز شود.
سایت‌هایی که به شدت گران قیمت است، نصب آن‌ها در سطح شهر با چالش رو به رو است و ممکن است سلامت مردم را تحت تاثیر خود قرار بدهد. با این کارها هزینه کرد برای کشور به شکل جدی بالا می‌رود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روش نگهداری قارچ از یک هفته تا یک سال

تصاویر حضور مردم ونزوئلا در پمپ بنزین ها بعد از ورود نفتکش های ایرانی

قالیباف گزینه نهایی برای ریاست مجلس شد

اولویت ها و انتظارات مهمانان ویژه از مجلس یازدهم

آموزش و دارو و درمان؛ دسته‌های با شتاب رشد زیاد کافه بازار در سال 1398

بی ام و سری 6 گرن توریسمو 2021 معرفی شد

آیفون 11 اپل؛ محبوب‌ترین گوشی فصل اول 2020 از نگاه مؤسسه Omdia

برخورداری در جمع 10 گلر برتر هندبال اسپانیا

سالروز پیوستن انریکه از رئال به بارسلونا

میلیچ تست کرونا داد

فیلم؛ مادر رومینا : «قصاص می‌خواهم!»/گفتگو با دوست پسر رومینا اشرفی

فیلم؛ لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت

پیشنهاد رشوه‌های نجومی قهوه‌خانه داران برای فعالیت‌ زیر زمینی در ایام کرونایی

گلشیری و ادبیاتِ بدون ژست ما

Super Oscar؛ بازی‌ای که خاطرات سوپر ماریو محبوب را برای شما زنده می‌کند

چهره ها/ مهدی کوشکی و رومینایی که می شناخت

«پرگار» و یک چالش غیرکمدی دیگر

اثرگذارترین باشگاه‌های دنیا در شبکه‌های اجتماعی

داستان عجیب چپ پاهای ایران در جام‌جهانی آلمان

رد ادعای عجیب ستاره سرخابی با وجود تائید چلنگر

وعده بزرگ پیروانی!

حرکت آرام ستاره سرخابی‌ها در کسوت مربی

اعتصاب بازیکنان پیکان صحت ندارد!

مرفاوی: باید به دیدگاه‌های مجیدی احترام گذاشت

تست کرونا شاهینی‌ها منفی شد

فرهاد مجیدی شبکه 3 را بایکوت کرد

کارخانه: پیشنهاد 2 میلیاردی به موسوی واقعیت ندارد

برخورداری در جمع 10 دروازه‌بان برتر لیگ هندبال اسپانیا

موبایل‌ساز‌ها چگونه سر شما را کلاه می‌گذارند؟

مناظره دختری که خود را زشت می دید با پدرش

در جلسات مشاوره خانواده چه چیزهایی مطرح می گردد؟

درخواست امروز روحانی از مجلس: «تکیه گاه» دولت باشید

بوسیدن پرچم ایران توسط فرمانده نفتکش فورچون

وقتی آیت‌الله خامنه‌ای ریاست مجلس را نپذیرفت

سوال های پر سر و صدا از منتخبین مجلس یازدهم

واکنش ایران به اظهارات لودریان درباره فریبا عادلخواه

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

macOS 10.15.5 با قابلیتی ویژه برای بهبود عمر باتری منتشر شد

وریا، قهرمان مسابقات آمادگی جسمانی

چراغ سبز بارسلونا برای فروش ستاره فرانسوی

اعتصاب بازیکنان پیکان صحت ندارد

رییس سازمان لیگ ووشو استعفا کرد

چالش جدید سردار آزمون، ناپولی است

چطور برای مهاجرت به کانادا اقدام کنیم؟

غیزانیه؛ تشنه‌ای روی طلای سیاه

موج اول شیوع کرونا پایان نگرفته است

تونل‌های ضدعفونی هیچ تاثیری بر کرونا ندارند

حریق پاساژ در خیابان سعدی/ مصدومیت یک آتش نشان