آریا جوان

آخرين مطالب

راه های افزایش صمیمیت با فرزندان دختران

راه های افزایش صمیمیت با فرزندان
  بزرگنمايي:

آریا جوان - حامی هنر زندگی / صمیمیت با فرزندان به معنای توانایی ایجاد حس نزدیکی و رابطه عمیق با آنهاست. برخی والدین تصور می‌کنند که فرزندان باید بزرگ شوند تا بتوانند با آن‌ها ارتباطی نزدیک برقرار کنند، در صورتی که همدلی با فرزندان باید از کودکی آغاز شود تا مهارت‌های دوست داشتن و صمیمی شدن را از همان کودکی یاد بگیرند‌. در یک خانواده سالم همه اعضا با یکدیگر احساس نزدیکی کرده و خود را جزئی از یک کل می‌دانند، پس در زمان سختی به حمایت یکدیگر می‌شتابند و اجازه نمی‌دهند عضوی از این خانواده در هر موقعیتی که باشند، به سختی بیافتد. اگر احساس می‌کنید با وجود تلاش‌هایتان هنوز هم از نتوانسته‌اید با فرزندان و دیگر اعضای خانواده رابطه‌ای صمیمانه برقرار کنید، زمان آن رسیده تا از مشاوره خانواده استفاده نمایید.
راه های افزایش صمیمیت با فرزندان
برای ایجاد رابطه‌ای صمیمانه با فرزندان لازم است مراحل رشدی و توانایی‌های کودک خود را در سنین مختلف بشناسید. شما با درک فرزندتان، راحت‌تر با او ارتباط برقرار می‌کنید. صمیمیت در خانواده لازمه رشد و پیشرفت اعضای آن می‌باشد. 
برخی از راه‌های افزایش صمیمیت با فرزندان عبارتند از:
1- احترام به فرزندان و گوش دادن به صحبت‌های آن‌ها، باعث می‌شود فرزندان حس ارزشمندی را در وجود خود حس کرده و احساس تعلق پذیری داشته باشند‌. برای اطلاع بیشتر از احترام به فرزندان کلیک کنید.
2- با محبت به فرزندان‌تان به آن‌ها آرامش و اطمینان بدهید. همچنین مشارکت دادن آنان در تصمیم گیری‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس و استقلال در آن‌ها می‌شود.
3- با فرزندان خود صحبت کنید و از دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها جویا شوید، حامی فرزندانتان باشید و سعی کنید راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنید.
4- به عهدهایی که با فرزندان خود می‌بندید عمل کنید، رازدار خوبی باشید تا اعتماد فرزندتان را جلب کنید.
5- برای صمیمیت با فرزندان‌، انتظارات و خواسته‌های خود را از فرزندانتان تعیین کنید و به گونه‌ای آن‌ها را مطرح کنید که بتوانند درک کنند.
6- به جای فرزندانتان تصمیم نگیرید و به آن‌ها حق انتخاب دهید تا آنچه را که می‌خواهند انجام دهند و اگر تصمیم اشتباهی بگیرند با صحبت کردن سعی کنید مسئله را حل کنید. در تصمیم گیری‌ها خودخواه نباشید‌.
7- در آخر فرزندانتان را همانطور که هستند بپذیرید و از مقایسه کردن آن‌ها اجتناب نمایید، فقط سعی کنید زمینه‌ی رشد آن‌ها را فراهم کنید.
صمیمیت با فرزندان نه رفاقت با آن ها
معنای رفیق بودن با صمیمیت تفاوت دارد؛ در سبک فرزند پروری ایده آل باید با قاطعیت با فرزند خود رفتار کنید و مرزهای خودتان را مشخص کنید تا رابطه‌ی پدر و مادری حفظ شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه سبک فرزند پروری کلیک کنید.
فرزندان خود را به درستی تربیت کنید و دائما چالش‌ها و مشکلات زندگی آنان را برطرف نکنید، ولی برای حل آن‌ها به فرزندانتان کمک کنید. رفتاری متناسب با علایق، شخصیت و سن فرزند خود داشته باشید و در عین حال روابط دوستانه و منطقی میان خود ایجاد کنید. والدین نیز باید از ثبات روانی برخوردار باشند تا بتوانند فرزندان خود را به خوبی تربیت کنند و خانواده سالم‌شان را تشکیل دهند. 
چرا باید با فررندان خود صمیمی باشیم؟
فرزندان شما نیاز دارند تا در رابطه با مسائل زندگی‌شان با کسی صحبت کنند، شما باید با ایجاد فضایی محبت آمیز و ایمن این فرصت را به فرزندان خود بدهید تا درباره‌ی مسائلی که ذهنش را درگیر کرده با شما صحبت نمایند. حتی می‌توانید در رابطه با مسائل جنسی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با او صحبت کنید. نحوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ اهمیت زیادی دارد، چرا که مسائل جنسی نیز به دیگر مسائل اضافه می شوند.
در صورت صمیمیت با فرزندان و داشتن نقش حامی؛ آنان اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند و مسئولیت‌های خود را با دلگرمی بیشتری انجام می‌دهند. 
کارهایی که باعث عدم صمیمیت با فرزندان می شود
گاهی اوقات والدین رفتارهایی می‌کنند که باعث رنجیده شدن فرزندان می‌شود و صمیمیت بین آن‌ها کاهش می‌یابد. همانطور که والدین می‌توانند رابطه‌ی نزدیکی با فرزندان خود برقرار کنند، با انجام بعضی رفتارها به راحتی این صمیمیت از بین می‌رود. در ادامه به برخی از این رفتارها اشاره می‌شود:
1. سرزنش کردن مداوم فرزندان به خصوص وقتی که کار اشتباهی انجام می‌دهند باعث می‌شود تا اعتماد به نفس آن‌ها کاهش یافته و بیشتر نگران و مضطرب شوند.
2. مسخره کردن و تحقیر فرزندان باعث می‌شود که احساس بی‌ارزشی کنند و منزوی و گوشه گیر شوند. مسخره کردن از مهم‌ترین موانع در صمیمیت با فرزندان است.
3. بی‌توجهی به علایق فرزندان، تصمیم گرفتن به جای آنان و مخالفت کردن‌های مداوم با فرزندان باعث می‌شود که فرزندتان در آینده قدرت تصمیم گیری و انتخاب نداشته و همچنان نیاز باشد شما برای او تصمیم بگیرید.
4. از بحث و مشاجره‌های زیاد با فرزندان اجتناب کرده و خود را کنترل کنید، زیرا با داد و فریاد خود را ضعیف نشان می‌دهید. همچنین باید فضایی را در خانه ایجاد کنید که فرزندان بدون ترس با شما صحبت کنند. بگذارید تا در مسیر زندگی کوشش و خطا کنند تا درس بگیرند‌.
5. در جمع از فرزندتان بدگویی نکرده و او را دعوا نکنید زیرا با این کار غرور آن‌ها جریحه دار می‌شود و تاثیرات مخربی بر ذهن‌شان می‌گذارد.
6. و در آخر شما الگوی رفتاری فرزندتان هستید و هنگامی که خطایی انجام می‌دهد شاید از شما خود یاد گرفته، بنابراین به جای سرزنش کردن او ابتدا خودتان را اصلاح کنید.
تاثیر خدمات روانشناسی بر صمیمت با فرزندان
ارتباط خوب و صمیمی با فرزندان از اصول مهم تربیت فرزند است که به شما کمک می‌کند تا فرزندان سالم و موفقی تربیت کنید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا فرزند خود را بهتر بشناسید و با آگاهی از تفاوت‌های میان خود و آن‌ها، درک و همدلی بیشتری با فرزندان‌تان داشته باشید. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غذای رژیمی با رسپی مخصوص گوردون رمزی

سریال نجلا؛ عشق با لهجه عربی در پیاده‌رویِ اربعین

ما همه اِبی هستیم و این شهر کندوی ما

عقب‌نشینیِ بازارهای ملتهب؛ دلار، سکه و بورس

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: استعدادهای نهفته در کافه کارآفرینی شکوفا می شود

وقتی میگه یه لشگر دنبالمن

جایزه‌ای که پای پیرمرد را به کلاس‌های آموزش رانندگی باز کرد

رازهای بزرگ و حل نشده تاریخ بشریت!

قنادی که کیک های آن با گل های طبیعی مو نمی زند

بدترین و عجیب‌ترین نوع اعتیاد در پاکستان!؟

کلکسیون عجیب یک دختربچه از عنکبوت‌ها و مار‌های سمی

بغل کردن الاغ، راهکار کاهش استرس پرستاران در اسپانیا

خسته مثل فیل های دریایی!

آبگرفتی شدید در خیابان در اثر بارش شدید باران

گیر افتادن یک عابر زیر درخت!

حمله وحشیانه پسر به پدر خشم مردم را برانگیخت

اگه آدرنالین خونتون کم شده این ویدیو رو ببینید

حمله فیل عصبانی به پلنگ‌ها پس از شکار ایمپالا

مادر عراقی دو کودک خود را به رودخانه دجله انداخت!

رسوا شدن داماد خیانت کار وسط مجلس عروسی

7 رفتاری که جذابیت‌تان را برای دیگران از بین می‌برد

بیرون کشیدن سر پسر پنج ساله از داخل دیوار!

تاثیر دو لایحه مهم بر درآمدهای کلانشهرها

اسکرین سیور مورد علاقه گربه ها!

جاری شدن سیل در شمال هند

خسته تر از این در کهکشان نداریم

هاید پارک تهران

چه رفتارهایی باعث خراب شدن یک رابطه احساسی می‌شوند؟

5 راه برای حفاظت از دندان‌های مصنوعی

نوازش شرطی ممنوع!

چرا نباید صورت خود را با آب داغ بشوییم؟

Hearthstone؛ بازی که به امتحان کردنش می‌ارزد

حمله حسین شریعتمداری به طراحان استیضاح روحانی با رونمایی از پروژه «دولت بی سر»

منوچهر شاهسواری در مقام مدیرعاملی خانه سینما ابقا شد

«دزد عروسک‌ها»؛ تقابل خیر و شر

فیلم «مارپیچ» با بازی حمید لولایی کلید خورد

سریال‌هایی که با نام یک دختر ماندگار شدند

چهره ها/ تمرینِ بازیگر سریال «آنام» در محضر عقاب آسیا

چهره ها/ شاهین جمشیدی: بهترین خودت باش

چهره ها/ سلفی معصومه کریمی با عشقش

چهره ها/ پُست مهدی کوشکی بعد از خبر مهاجرت همسر سابقش ریحانه پارسا

چهره ها/ فیلم دیدنِ نرگس محمدی با پشمک

چهره ها/ عماد طالب‌زاده در انتظار رسیدن روزهای خوب

پیشنهاد امیرشهاب رضویان برای برگزاری جشنواره‌ای با موضوع «عاشقانه‌های کرونایی»

جوانمردی که بد نگفت و میل به ناحق نکرد

وقتی راز حنانه افشا می‌شود

داستان عروسک‌های زشت تلویزیون چه بود؟

چهره ها/ گوینده خبر راهی بیمارستان شد

«بهزاد» شیطان را از خانه‌اش بیرون کرد

چهره ها/ بدترین بلا از نظر بهنام تشکر