آریا جوان

آخرين مطالب

حضور ویلموتس در تیم ملی خیانت بزرگی بود ورزش

حضور ویلموتس در تیم ملی خیانت بزرگی بود
  بزرگنمايي:

آریا جوان - تسنیم / سعید عزت‌اللهی، هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان در گفت‌وگویی تفصیلی به آنچه در این مدت تجربه کرده، پرداخت و درباره دلیل حضورش در فوتبال دانمارک صحبت کرد.
سعید عزت‌اللهی، هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان که این فصل راهی دانمارک شد و به تیم وِیل بولدکلوب پیوست، تا به اینجای فصل عملکرد خوبی از خود نشان داده است. عزت‌اللهی که فصلی سخت را در یوپن بلژیک پشت سر گذاشت، پس از پنج سال عضویت در روستوف و حضور قرضی در تیم‌هایی چون آنژی ماخاچ کالا و آمکار روسیه، ردینگ انگلیس و یوپن بلژیک بالاخره به صورت قطعی از این باشگاه جدا شد و فوتبال دانمارک را برای شروعی جدید انتخاب کرد.
عزت‌اللهی شروع خوبی هم در تیم وِیل بولدکلوب داشته و با گلزنی در بازی هفته قبل، جزو بهترین لژیونرهای هفته آسیا نیز انتخاب شد. در گفت‌وگویی با سعید عزت‌اللهی به شرایط حال حاضر او پرداختیم که گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با هافبک تیم ملی فوتبال کشورمان را در ادامه می‌خوانید:
تسنیم: شروع خوبی در لیگ دانمارک داشتی و به نظر می‌رسد کم‌کم به شرایط آرمانی گذشته باز می‌گردی. خودت کمی بیشتر درباره شرایطت صحبت می‌کنی؟
خدا را شکر، وضعیتم اکنون خوب است و رفته رفته بهتر هم می‌شود. در شروع فصل، کارم را به خوبی آغاز کردم و امیدوارم بتوانم این روند را ادامه بدهم.
تسنیم: پس از پنج سال جدایی از روستوف و تجربه بازی در انگلیس و بلژیک، این سوال مطرح می‌شود که چرا سعید عزت‌اللهی فوتبال دانمارک را انتخاب کرد. حتی صحبت از پیشنهادهای قطری بود، اما در نهایت در فوتبال اروپا ماندنی شدی. دلیل انتخابت رو بیشتر توضیح می‌دهی؟
خب این سوالی است که خیلی‌ها از من پرسیدند، اما در مقابل من یک سوال دارم‌ و اینکه چرا انتخاب لیگ دانمارک تا این اندازه سوال برانگیز شده؟ آیا کسی تا به حال یک بازی کامل از لیگ دانمارک را دیده بود و می‌دانست این لیگ چه کیفیتی دارد؟ من که الان در این لیگ هستم، می‌بینم که چه فشاری وجود دارد و شاید کسی که نتایج را دنبال می‌کند، نتواند باور کند که کوپنهاگ که تیم قدیمی دانمارک است، در پنج هفته ابتدایی نتوانسته نتایج خوبی کسب کند. دلیل آن هم فشار بالای این لیگ و سطح بالای رقابت است که همه تیم‌ها نزدیک به هم هستند و رقابت را بسیار دشوار می‌کند. بیشتر تیم‌های دانمارکی با ترکیبی جوان بازی می‌کنند که این بازیکنان بمب انگیزه هستند و باعث تلاش بیشتر همه بازیکنان می‌شود.
تسنیم: پس از این انتخابت رضایت داری.
دلیل انتخابم واضح است. من دنبال فضایی بودم که به من اعتماد شود و این اعتماد کامل باشد، نه اینکه به جایی بروم که اعتماد کامل به من و توانایی‌هایم نباشد و تازه ببینیم چه می‌شود! نه، دنبال چنین انتخابی نبودم و خوشبختانه در تیم وِیل بولدکلوب آنالیز خوبی از من شده بود و به حضورم نیاز داشتند. من و توانایی‌هایم را به خوبی می‌شناختند و این اعتماد مهم‌ترین دلیل انتخابم بود و من هم در جواب این اعتماد کم نگذاشتم. به خاطر پنج شش ماه دوری از فضای مسابقه که به دنبال تعطیلی لیگ بلژیک بود، تمریناتم را در ایران انجام دادم، شرایط سخت گذشت، اما این انتخاب و اعتمادی که به من شد، انگیزه‌ام را برگرداند. با چند تیم دیگر هم مذاکره کرده بودم، اما دلیل انتخاب لیگ دانمارک مسائلی بود که توضیح دادم. امیدوارم که اینجا هم برای من سکوی پرتابی باشد و به تیم‌های بزرگ‌تری برسم.
تسنیم: با حضور در دانمارک، پس از اسپانیا، روسیه، انگلیس و بلژیک، به تجربه بازی در لیگ‌های پنج کشور اروپایی رسیدی که بین لژیونرهای ایرانی از این جهت رکوردداری. خودت همیشه می‌گویی بازی در لالیگا را دوست داری، آیا هدفت بازگشت به فوتبال اسپانیاست یا می‌خواهی تجربه جدیدی کسب کنی و در آینده باید بازهم شاهد حضورت در لیگ جدیدی باشیم؟
من همیشه چالش را دوست داشتم و آدمی هم نیستم که همه چیز را سرسری بگیرم. دوست دارم چالش‌های مختلف را تجربه کنم و حتی اگر موفق نباشم، شرکت در این چالش‌ها به من تجاربی می‌دهد که در آینده از آنها بهره ببرم. خدا برای من اینگونه رقم زده است و تا به اینجا چیزی دست من نبوده و خدا خواسته در این مسیر قرار بگیرم. من چند سال بازیکن روستوف بودم و به تیم‌های دیگر قرض داده شدم و به کشورهای مختلف رفتم و با وجود همه اختلاف نظرها به کارم ادامه دادم، حالا هم خدا من را در مسیری قرار داد که به صورت قطعی به وِیل بولدکلوب بیایم.
تسنیم: تجربه حضورت در ردینگ انگلیس هم با وجود کوتاه بودن، خوب بود و به بازیکن محبوبی هم بین تماشاگران و باشگاه تبدیل شده بودی و شاید خیلی‌ها تصور می‌کردند در فوتبال انگلیس ماندگار شوی، این هدف را نداشتی؟
صد درصد هر بازیکنی که کاری انجام می‌دهد، هدفی را دنبال می‌کند. اگر هدف نباشد نمی‌توان موفق شد. در انگلیس همه چیز خوب بود و در شروع کارم، همه می‌گفتند با ادامه این روند فصل آینده می‌توانم حتی به لیگ برتر انگلیس بروم، اما یک مصدومیت بد موقع، باعث شد شرایط تغییر کند و فصل را هم از دست دادم.
تسنیم: همان مصدومیتی که قبل از جام ملت‌ها در تمرین تیم ملی رخ داد.
بله، البته ناراحت نیستم و به خاطر تیم ملی کشورم مصدوم شدم و هر اتفاقی در تیم ملی، باعث افتخار است. با این حال مسیر من بعد از این مصدومیت عوض شد و تجربه‌هایی را هم کسب کردم.‌ در مسیری هم قرار گرفتم که یک سری پله‌ها را باید از اول قدم بردارم و شاید در این مقطع هم می‌توانستم در تیم‌های بهتری بازی کنم، اما دوست داشتم خودم را به چالش بکشم و دوباره توانایی‌هایم را نشان بدهم. مربی فعلی‌مان در وِیل بولدکلوب، مربی اسپانیول بوده، سابقه بازی در لالیگا را دارد و مربی با تجربه‌ای است که یکی از دلایل انتخابم، همین مربی بود. از طرفی در شهری فوتبال بازی می‌کنم که مردمش فوتبال را دنبال می‌کنند و اینها به من انگیزه داد.
تسنیم: با اینکه در پست هافبک دفاعی بازی می‌کنی، اما موقع حمله‌ها خوب به یک سوم هجومی تیم اضافه می‌شوی و گل می‌زنی، نمونه‌اش در بازی هفته قبل گلی زدی که باعث شد عملکردت بیشتر به چشم بیاید و برای انتخاب بهترین لژیونر اروپایی قاره آسیا رقابت کنی. این مسئله چقدر به تو انگیزه داد؟
شرایط در این بازی سخت بود، تیم حریف بازی را خوب شروع کرد، به گل رسید و بازی را تحت کنترل داشت. فوتبال بازی لحظه‌هاست و در یک لحظه ممکن است گل بخورید یا گل بزنید. همیشه موفقیت تیمی را به موفقیت شخصی ترجیح داده‌ام و گلی هم که زدم، خواست خدا بود. این گل نتیجه مثبتی برای من داشت و اعتماد به نفسم را بیشتر کرد. هم در تیم منتخب هفته قرار گرفتم و هم برای انتخاب بهترین لژیونر اروپایی قاره آسیا در رای‌گیری حضور داشتم که اینها به من انرژی می‌دهد تا به روندم ادامه بدهم و امیدوارم با گلزنی یا پاس گل، بازهم بتوانم برای تیمم مثمر ثمر باشم.
تسنیم: به تیم ملی هم برسیم. در اردوی قبل غایب بودی که شاید غیبت تو کمی سوال ایجاد کرد، چراکه هم تجربه کار با اسکوچیچ در ملوان را داشتی و هم او سال قبل برای صحبت با تو به بلژیک آمده بود، علت دعوت نشدنت مسائل بهداشتی و پروتکل‌های کشور دانمارک برای ورود و خروج بود یا به نظرت دور بودن از شرایط مسابقه پس از تعطیلی لیگ بلژیک باعث شد در این اردو غایب باشی؟
فکر می‌کنم مسائل کرونا هم تاثیر گذار بود، چون باشگاه به بیشتر ملی‌پوشان هم تاکید کرده بود در این اردو حاضر نباشند و تا حد امکان هم ملی‌پوشان در تمرینات باقی ماندند، اما خودم فکر می‌کنم، دلیلش چند ماهی بود که بازی نکرده بودم و برای همین کادرفنی نفرات دیگری را به اردو فراخواند. اسکوچیچ یک مربی حرفه‌ای است و من هم امیدوارم بتوانم با یک عملکرد خوب، در آینده به اردوی تیم ملی دعوت شوم.
تسنیم: اردوی بعدی تیم ملی در همین آبان‌ماه است و صحبت از انجام دو بازی دوستانه؛ بعد از آن تیم ملی باید آماده بازی‌های انتخابی جام جهانی شود که البته هنوز تاریخ آن مشخص نیست.‌ وضعیت را چطور می‌بینی؟
خب می‌دانیم که کارمان خیلی سخت است و نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم. باید این واقعیت را در نظر بگیریم که کار تیم ملی آسان نیست، اما خوبی ماجرا اینجاست که برای صعود به مرحله بعدی همه چیز دست خودمان است و می‌توانیم با چهار پیروزی صعود کنیم.‌ شاید کسی فکرش را نمی‌کرد که تیمی پس از سال‌ها قرار گرفتن در رتبه نخست آسیا که دور قبلی هم به راحتی از نظر امتیازی و با کار سخت بازیکنان و کادرفنی به جام جهانی صعود کرده بود، اینگونه دچار مشکل شود. ما باید سخت کار کنیم و در اردوهای تدارکاتی نقاط ضعف‌مان را برطرف کنیم، چون فرصت دیگری نداریم. خوشبختانه فدراسیون فوتبال هم برای هماهنگی بازی‌های دوستانه خوب ظاهر شده و امیدوارم بتوانیم در بازی‌های دوستانه نقاط ضعف‌مان را برطرف کنیم و دیگر جای اشتباه نداریم. هیج جای عذر و بهانه‌ای هم نیست و در دور بعدی هم باید دو سه برابر تلاش کنیم و سختی بکشیم تا به جام جهانی برسیم، چون آینده فوتبال ایران به حضور در جام جهانی بستگی دارد.
تسنیم: البته در این دوره هم قرعه سختی نصیب تیم ایران شد و با عراق و بحرینی روبه‌رو شدیم که همیشه تیم ملی را اذیت کرده‌اند.
من فکر می‌کنم عراق و بحرین، خودشان هم هنوز باورشان نشده که تیم ما را برده‌اند، چون ما به خودمان و حاشیه‌هایی که اطراف تیم بود باختیم. سرمربی قبلی تیم ملی کسی بود که برای تیم دلش نمی‌سوخت و تمرکز و انرژی لازم را نداشت، فقط و فقط به فکر مسائل مادی و مالی خودش بود و حالا ضربه‌اش را فوتبال ما می‌خورد و استرس آن برای ما و هواداران است. حضور ویلموتس در تیم ملی خیانت بزرگی بود و حالا امیدوارم با اسکوچیچ به موفقیت برسیم.
ببینید، قطعاً مسائلی بوده که همه اینگونه صحبت می‌کنند. چرا کسی درباره کادر قبلی اینگونه صحبت نکرد و بازیکن یا مربی خاصی، درباره کی‌روش اینگونه نگفت؟ فرهنگ ما به گونه‌ای است که رفتارهایی شبیه به رفتار ویلموتس را بر نمی‌تابد و بازیکنان ما در نداری هم سعی می‌کنند بهترین عملکرد را داشته باشند، اما ویلموتس قبل از بازی با عراق و در حساس‌ترین زمان ممکن تیم را بدون یک جلسه تمرینی به اردو برد. انگار که بازی انتخابی جام جهانی، بازی جام رمضان یا دورهمی دوستانه بود! او با رفتارش تیم ملی یک کشور را به بازی گرفت و به یک ملت توهین کرد. وقتی شخصیتی مثل وحید هاشمیان با چنین جایگاهی و رزومه‌ای اینگونه صحبت کرده، مشخص می‌کند رفتار ویلموتس چگونه بوده است.
تسنیم: شاید فدراسیون هم در این مسئله سو مدیریت کرد و زمانی که ویلموتس فسخ قرارداد کرده بود، باید با این مربی قطع همکاری می‌کرد و برای بازی با عراق یکی مثل هاشمیان را سرمربی موقت می‌گذاشت تا تیم ملی آسیب نبیند، فدراسیون هم در این جریان تقصیر داشت.
فدراسیون با توجه به سابقه همکاری با دیگر مربیان، فکر نمی‌کرد ویلموتس چنین برخوردی داشته باشد. ویلموتس هم وقتی به ایران آمد، چشم بسته نبود و می‌دانست برای پرداخت دستمزد شرایط سختی در ایران وجود دارد، اما با وجود آگاهی از این مسئله، با رفتارش به همه بی احترامی کرد و امیدوارم این داستان هم برای ما و هم برای مدیریت فوتبال ایران، تجربه شده باشد.
تسنیم: در پایان با شرایط موجود، فکر می‌کنی می‌توانیم به جام جهانی 2022 صعود کنیم؟
صد درصد، شکی نیست که ما همین حالا هم جزو سه شانس اول فوتبال آسیا برای صعود به جام جهانی هستیم. همه چیز دست خودمان است و عذر و بهانه‌ای هم نیست و امیدوارم با دعای مردم به جام جهانی صعود کنیم. صعود به جام جهانی برای نسل آینده فوتبال ایران بسیار مهم است و انگیزه را چند برابر می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کنایه سنگین مقام قوه قضائیه به حامیان «سی‌اف‌تی»

پای انزواطلبان روی خرخره‌ ی برجام

پیشنهاد کیهان برای مبارزه با اسرائیل: عاشق مبارزه با صهیونیسم تربیت کنید

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاست

سخنگوی هیات رئیسه مجلس: اظهارات دولت مهم نیست؛ روزهای آخرش است

وزیر ارشاد: دوست نادان خطرناک‌تر از دشمن داناست

دیلی‌بیست: ترامپ تنظیم سیاست‌ها در قبال ایران را به مشاورانش سپرده است

ادعای فریدون عباسی: من فخری زاده را جذب کردم

ادعای رویترز درباره اقدامات تروئیکای اروپا همزمان با مصوبه مجلس ایران

شهید فخری‌زاده: نمی‌شود به حرف،‌ قول و رفتار آمریکا تکیه کرد

روحانی جامعه جهانی را به مقابله با رژیم صهیونیستی فراخواند

توضیحات مشاور قالیباف در امور راهبردی درباره عدم هسته ای بودن شهید فخری زاده

محمدی: خویشتن داری برای ما معنایی ندارد

نوبخت برای تقدیم لایحه بودجه 1400 به مجلس می‌رود

مشاور قالیباف: نگاهی که ما به مذاکره داریم با نگاه غرب متفاوت است

تماس بورل با ظریف درباره ترور فخری زاده

دکتر فخری‌زاده با چنین ابزاری ترور شده است

پناهیان: ویژگی‌های اخلاقی شهید فخری‌زاده موردتوجه مدیران کشور باشد

سناتور آمریکایی: توافق جدید با ایران بدون تصویب در سنا دوام نمی‌آورد

نیویورک‌تایمز: مخالفان برجام نمی‌خواهند اقتصاد ایران احیا شود!

قالیباف: اجرای تعهدات برجامی شرط مذاکره است

توصیه برجامی اتحادیه اروپا به بایدن

پدیدار شدن دومین لاشه نهنگ در آب های ساحلی کیش

‎کارشناسان محیط زیست برای بررسی مرگ نهنگ ها به کیش بیایند

چرا مالکان بناهای تاریخی می‌توانند حکم تخریب بگیرند؟ / دیوان عدالت اداری به روز نیست / استناد به قانون 90 سال پیش / نفع عمومی و هویت ملی در احکام دیده نمی‌شود

داورانی از شش قاره در  هشتمین جشنواره عکس خیام

برنامه حمایتی اداره‌کل هنرهای نمایشی از تولید آثار برای عرضه در فضای مجازی

جایزه گنکور به یک رمان نامتعارف رسید

مسابقه عکاسی پرتره تیلور وسینگ 2020 آنلاین ببینید

علی‌اصغر شهبازی بازیگر "جدایی نادر از سیمین" درگذشت

خانه ساده و زیبا، به سلیقه نیلوفر و علی

پیروزی خانگی نساجی مقابل نفت مسجدسلیمان

پیروزی شاگردان پورموسوی مقابل ذوب‌آهن

سرمربی پیکان: هدفمان توقف استقلال بود

هزینه یک بازیکن استقلال اندازه بودجه پیکان است

جدول لیگ برتر؛ استقلال سقوط کرد

منصوریان: ما مثل برخی به داور حمله نمی‌کنیم

کارشناسی داوری دیدار استقلال و پیکان

خلاصه بازی پیکان 0 - استقلال 0

انتقاد دو استقلالی از زمین چمن شهر قدس

آخرین وضعیت مسعود ریگی پس از مصدومیت

خلاصه بازی سپاهان 1 - سایپا 1

رضایی: دست‌های پنهانی وجود دارد

صادقی: انفجار نارنجک تمرکز را از تیم ما گرفت

حاتمی: از ریگی عذر‌خواهی می‌کنم

برهانی: نباید زمین را بهانه نبردن‌مان کنیم

مرزبان: یک بازی ساده جنجالی شد

شکست اسنوکر باز ایران در رقابت‌های انگلیس

محمدی: دلیل پرتاب اوت‌های بلندم ژیمناستیک کار بودنم است

لواندوفسکی کامل‌ترین بازیکن جهان است