آریا جوان

آخرين مطالب

وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی

وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
  بزرگنمايي:

آریا جوان-

نام وودی آلن به گوش کمتر سینمادوستی ناآشناست. او در طی چندین دهه فعالیت هنری خود آثاری فراموش‌نشدنی خلق کرده و فیلمنامه‌های زیادی از خود به جای گذاشته است.این سینماگر محبوب که امروز اول دسامبر 2020 هشتادوپنجمین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد، هنوز هم خسته نشده و با آثاری تازه علاقمندان را به سینما می‌کشاند. بسیاری از هنرپیشه‌های معروف آمریکا و اروپا طعم همکاری با وودی آلن را چشیده‌اند.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
به نقل از دویچه وله، وودی آلن در خانواده‌ای یهودی در بروکلین (جنوب نیویورک) به دنیا آمد. خیلی زود استعداد او در شوخ‌طبعی و طنزگویی آشکار شد. هنوز کودک بود که اولین طنز‌های خود را برای نشر به روزنامه‌ها فرستاد. اولین نوشته‌های او در روزنامه نیویورکر منتشر شد. گفته می‌شود که او با نشر نوشته‌های طنزآمیز در 16 سالگی بیشتر از پدر و مادر خود درآمد داشت.
 
چندی بعد که وودی آلن به شهرت رسید، مانند بیشتر طنزنویسان تصمیم گرفت کار‌های خنده‌دار خود را در شو‌های زنده روی صحنه تئاتر اجرا کند، اما به زودی متوجه شد که مردم تنها به قیافه بامزه او می‌خندند و نه به جوک‌هایی که برایشان تعریف می‌کند. از آن پس تصمیم گرفت قطعات طنز خود را به دیگران بدهد و خود به دنبال رسانه‌ای باشد که بتواند هنر بازیگری او را نشان دهد.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
وودی آلن که کار خود را در صحنه‌های برادوی (نیویورک) با گفتار‌ها و نمایش‌های خنده‌دار شروع کرده بود، در شو‌های تئاتر و تلویزیون کمدینی بااستعداد و نوجو شناخته شد. نخستین فیلم‌های او نیز کمدی‌های هجوآمیز در نقد خطا‌ها و حماقت‌های بشری بودند، اما آثار بعدی او بیشتر تأملی در روابط گسیخته، فرصت‌های از دست رفته و آرزو‌های بر باد رفته هستند.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
وودی آلن با نخستین فیلم‌های کوچک و کم‌خرج خود، به عنوان چهره‌ی جوان و پرکار سینمای کمدی نامی شد. او در طول ده سال از 1965 تا 1975 فیلم‌هایی ساخت که می‌توان آن‌ها را کمدی سبک دانست که جز خنداندن تماشاگر هدفی نداشتند. او در چند زمینه‌ی گوناگون استعداد داشت: هم سناریو می‌نوشت و هم کارگردانی می‌کرد. نمک و مزه‌ی فیلم‌هایش وقتی بود که نقش اصلی فیلم را خود ایفا می‌کرد.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
نخستین فیلم‌های وودی آلن، به تأثیر از کمدی‌های باب هوپ و جری لوئیس، کمدی‌هایی هستند با ریتم تند و پرتحرک، که طنز گفتاری نیز در آن‌ها نقشی برجسته دارد: "پول رو بردار فرار کن! " (1969)، "انقلابی قلابی" (1971)، "اون قطعه رو دوباره بزن، سام! " (1972) و "عشق و مرگ" (1975).
 
وودی آلن، اهل فرهنگ و مطالعه است. او حتی در کمدی‌های اولیه به دنبال ایده‌هایی عمیق و تأمل‌انگیز می‌گشت. انتقاد اجتماعی و سیاسی، اشاره به فیلم‌های معروف کلاسیک، از دانش سینمایی وسیع و اشتغالات ذهنی او حکایت داشت. همکاران وودی آلن و منتقدانی که با او آشنایی بیشتری داشتند، می‌دانستند که او دیر یا زود به جای کمدی‌های سبک، به طنز عمیق و گزنده روی خواهد آورد.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
نگاه وودی آلن روز به روز عمیق‌تر و تلخ‌تر شد و گاه به طنزی سیاه رسید. شاید تجارب شخصی وودی آلن در تلخ شدن لحن او بی‌تأثیر نبوده است، زیرا سیر و سلوک او را در بسیاری از فیلم‌ها منعکس می‌بینیم. درونمایه‌های زندگی شخصی همیشه از مضمون‌های آشنای سینمای وودی آلن بوده است.
 
کار اصلی وودی آلن که دستخط او در سینما شناخته می‌شود در اواخر دهه 1970 شکل گرفت، به ویژه با کارگردانی سه فیلم درباره شهر محبوبش نیویورک. این سه فیلم عبارتند از: آنی هال (1977)، زندگی درونی (1978) و منهتن (1979).
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
با این فیلم‌ها او دامنه‌ی سینمای خود را گسترش داد و توانست به سینمای دلخواه خود بپردازد. در این فیلم‌ها که داستان مشخص و سرراستی ندارند، ماجرا‌های تلخ و شیرین از زندگی واقعی به هم آمیخته‌اند. بخش‌هایی از تجارب شخصی او، دلبستگی او به شهر زادگاهش نیویورک و همچنین گوشه‌هایی از زندگی خصوصی اوست.
 
وودی آلن تنها به خاطر سینمای‌اش خبرساز نبوده است. او در سال 1997 در 62 سالگی با سون یی پروین 27 ساله، گامی که سبب شد سیل انتقادات به سوی او روانه شود.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
وودی آلن، مانند برخی دیگر از سینماگران مستقل آمریکا، همواره ستایشگر سینمای اروپا بوده است. از اواخر دهه‌ی 1980 او کوشید برخی از رگه‌های سینمای اروپا را در آثار خود نشان دهد. او از سینماگران اروپایی، به ویژه به آثار اینگمار برگمن، سینماگر بزرگ سوئدی و فدریکو فلینی، فیلمساز بزرگ ایتالیا، عشق می‌ورزد؛ اما چندین بار گفته است که هرگز نتوانسته فیلمی در سطح فیلم‌های آن استادان بسازد.
 
در برخی از فیلم‌های وودی آلن ارجاعات و کنایه‌های جالبی به سینمای کلاسیک اروپا دیده می‌شود. آخرین نمونه‌ی آن فیلم "ویکی کریستینا بارسلونا" است که در آن ارجاعاتی به "ژول و ژیم" فیلم معروف فرانسوا تروفو، سینماگر نامی موج نوی فرانسه، دیده می‌شود.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
یکی دیگر از جلوه‌های عشق او به سینمای اروپا این بود که فیلم‌های آخر خود را در اروپا و با شرکت برخی از عوامل اروپایی کارگردانی کرد. یکی از آخرین فیلم‌های او به نام "نیمه شب‌در پاریس" یکسره ادای دینی است به هنر مدرن اروپا.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
آلن را می‌توان فیلمسازی موفق دانست، زیرا توانسته است بطور پیاپی فیلم بسازد. اما او هرگز فیلمسازی تجارتی نبوده و هیچگاه فیلمی "رکوردشکن" نساخته است. با وجود این، کسی نمی‌تواند ارزش سینمای او را منکر شود. وودی آلن را خدای فلیمنامه‌نویسی نیز می‌دانند.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
وودی آلن در مجموع 23 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و توانست 4 بار آن را به دست آورد: در سال 1978 برای سناریو و کارگردانی فیلم "آنی هال" دو جایزه گرفت، در سال 1986 برای سناریوی فیلم "هانا و خواهرانش" و در سال 2012 برای فیلمنامه فیلم "نیمه شب در پاریس". او البته هرگز در مراسم اسکار شرکت نکرده است، و جوایز را همواره دیگران از طرف او دریافت کردند.ناگفته نماند که وودی آلن نه تنها در صحنه فیلم که در عرصه موسیقی نیز فعالیت دارد و کلارنیت‌نوازی متبحر محسوب می‌شود.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
وودی آلن در سال‌های پیری همچنان فعال است و کمتر سالی بوده که او با اثری تازه در سینما‌ها حضور نداشته باشد. تازه‌ترین اثر او "فستیوال ریفکین" نام دارد که در سن سباستیان فیلمبرداری شده و داستان آن نیز در این شهر شمال اسپانیا می‌گذرد. این فیلم که یک کمدی عاشقانه است، در سپتامبر 2020 در جشنواره سینمایی سن سباستیان اکران افتتاحیه خود را جشن گرفت.
 
وودی آلن؛ رِندترین مردِ دوران، آقای تمام‌نشدنی
 
این سینماگر برجسته آمریکایی گفته است که از مرگ نمی‌ترسد، فقط نمی‌خواهد وقتی این جریان اتفاق می‌افتد، شاهد آن باشد. وودی آلن در گفت‌وگویی گفته بود: «چند وقت پیش یک نفر به من گفت که من در دل هموطنان خود زنده خواهم ماند، اما راستش ترجیح می‌دهم که در آپارتمان زنده بمانم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

​شاکرمی در نشست با شرکای اجتماعی استان خوزستان: تقاضای قانونی کارگران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مبنی بر طرح طبقه بندی، داشتن تشکل و نظام مزدی اجرا شود

داستان های جالب درباره‌ اولین دوره‌ المپیک مدرن

ترکیدن لاستیک تریلی در حین تعمیر!

نجات پلنگ گیر افتاده در چاه آب!

موزه‌ای از مشمئزکننده‌ترین غذاهای دنیا

خسته‌ترین حیوان دنیا

در سفر به فومن از کجا دیدن کنیم؟

سرقت ماشین پلیس در برزیل!

قلعه کنگلو، شاهکاری از دوران ساسانی

شهری که خانه‌هایش روی هوا ساخته شده‌اند!

تصادف هولناک پس از رد کردن چراغ قرمز

هوای تازه/ هیچ‌کس اما نمی‌داند چه بر دختر گذشت

فعال شدن آتشفشان اندونزی در جاوا

شکستن رکورد بلندترین شیرجه زیر آب

وقتی از خیابون رد میشید حواستون باشه!

خانه هنوز نیست مهیای رفتنت

مگر گناه فاطمه چه بود؟

گران ترین خوراکی جهان را بیشتر بشناسید

داستانک/ مردان بزرگ

در محضر بزرگان/ دختری که ام ابیها است

حکمت/ عقوبت بهتان چیست؟

«نیلوفرانه» با صدای صابر خراسانی

والدین چطور باعث فساد فرزندانشان می‌شوند؟

فاطمۀ من! دلم تنگ شده

عجیب‌ترین مد‌های قرن 16

نماهنگ زیبای «و اینک آخرالزمان»

نماهنگ «منو میکشه سکوتت» با نوای ‌میثم ‌مطیعی

ترین ها/ ثبت رکورد بیشتر حباب صابونی در گینس

«تو یه احساس غریبی توی قلبم» با نوای مجید بنی فاطمه

نماهنگ جالب «آهویی پیش ضامنش برگشت» با دکلمه امیرحسین مدرس

مداحی «دست‌تنها» با صدای میلاد مقدم

اگرچه رفت از دست یار و یاورت

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید با کمک یک نرم‌افزار هوشمند

Bike Club؛ با شخصیت‌های متفاوت به مسابقات دوچرخه‌سواری بروید

Staff؛ تجربه کارکنان واقعی در محیطی واقعی

آهنگ رضا صادقی برای تهران پر دود و دم/ ویدئو

حدادعادل در رویای یک تجربه شکست خورده برای ریاست جمهوری 1400

مگه من مثل ثریام دم به دقیقه مریض باشم

چهره‌ها/ ژست سحر دولت شاهی در مقابل دوربین عکاس

عباس کیارستمی: عشق نتیجه سوء تفاهمه

مستندی با دوبله جذاب عادل فردوسی‌پور

این رسم واقعا وجود داره؟

سکانسی از آشتی مادر شوهر و عروس

چهره‌ها/ ژاله صامتی در نمایی از فیلم سینمایی «شب اول هجده سالگی»

فریبا نادری: بعد از ابتلا به کرونا از بازیگری می‌ترسم

وقتی که منشی متوجه رابطه پنهانی رئیس خود می شود!

چهره‌ها/ تفریحات گلاره عباسی در یک روز سرد زمستانی

تام کروز برای کنترل کرونا ربات نخریده است

خاطره جالب دوبلور‌های سریال پرطرفدار فرار از زندان

مرضیه برومند: اگر در شرایط سخت هوای رفیقتو داشتی اون موقع رفاقته