آریا جوان

آخرين مطالب

میراثی که این روزها نه هنری است و نه کاربردی! `گردشگري

میراثی که این روزها نه هنری است و نه کاربردی!
  بزرگنمايي:

آریا جوان - یک کارشناس درباره وضعیت هنر آبگینه در ایران، بر این باور است که «متاسفانه تلفیق این میراث کهن با هنر مدرن هنوز به طور کامل اتفاق نیافتاده است؛ این در حالی است که این ترکیب می‌تواند با استقبال خوبی مواجه شود.
ایسنا: در واقع می‌توان گفت هنر شیشه در ایران از منظر هنری وضعیت مطلوبی ندارد و از نظر کاربردی نیز وضعیت متوسطی دارد.»
زهره محمدیان ـ کارشناس موزه آبگینه ـ درباره پیشینه هنر آبگینه در ایران، یادآور شد: ایران به عنوان یکی از تمدن‌های کهن، مدعی ساخت اولین شیشه‌های جهان است‌. ما در معبد چغازنبیل شیشه‌هایی داریم که برای سیزده قرن قبل از میلاد مسیح هستند و به نوعی اولین شیشه‌های جهان محسوب می‌شوند. بعد از آن شاهد اختراع لوله دم هستیم که کمی بعد از میلاد مسیح در یونان باستان اختراع شد و شیشه‌گری یک تحول عظیم را به خود دید.
او ادامه داد: تا پیش از آن شیشه یک ماده اشرافی، گران‌قیمت و نادر بود، اما با اختراع لوله دم توانستند شیشه را در وسایل روزمره همانند پارچ، عطردان، لیوان و جام استفاده کنند. پس از آن تکنیک های شیشه در کشور هایی که در مدیترانه شرقی و آسیا بودند همانند ایران، فلسطین سوریه و لبنان نیز پیدا شد و بر اساس مراوداتی که کشورها با همدیگر داشتند این هنر نیز تبادل شد.
این کارشناس خاطرنشان کرد: در موزه آبگینه آثار دوره هخامنشیان، اشکانی و سلوکیان وجود دارد. در دوره سلوکی تاثیر متقابل فرهنگ رومی و ایرانی، روی هنر نیز آشکار شد و از آن دوره فرم‌هایی یونانی به نوعی به ایران صادر شدند که نمونه‌هایی از آنها در موزه آبگینه وجود دارد. در دوره ساسانیان تراش شیشه به وجود آمد؛ البته پیش از این نیز وجود داشت، اما در دوره ساسانیان تکامل تراش شیشه را شاهد هستیم. پس از این دوره شاهد وفور تولید شیشه هستیم و تکنیک‌های جدید نیز اضافه شد. بعد از آن وارد دوره اسلامی شدیم که روی شیشه‌هایی با فرم ساسانی، کتیبه اسلامی نوشته شده است. در قرون اولیه اسلام تا قرون میانه دو شهر نیشابور و گرگان مرکز تولید آثار هنری سفال و شیشه بودند. این دوره دارای ویژگی‌های جدیدی همچون نقش‌های برجسته یا میناکاری بودند.

آریا جوان


محمدیان خاطرنشان کرد: در دوره صفویه و قاجار درهای کشور به روی دنیا باز شد و هر کدام از این کشورها هنر و فرهنگ خودشان را به کشور ما وارد کردند؛ به عنوان مثال در دوره صفویه و قاجار شیشه‌گرانی از ایتالیا و فرانسه به ایران آمدند و ما تراش بلور و کریستال را یاد گرفتیم. در دوره قاجار آنقدر واردات بلور زیاد شد که صنعت شیشه‌گری ما رو به افول رفت، منحصر به اشیای کاربردی شد و ما از آن شیشه‌گری تکنیکی و هنری دور افتادیم. با مدرن شدن ایران در دوره پهلوی اول و دوم، صنعت شیشه‌گری با تحول جدیدی مواجه شد و کارگاه‌های شیشه‌گری در شهرهای اصفهان و تهران زیاد شدند.
تور ترکیبی مالزی و سنگاپور چند؟
او تهران را به عنوان شهر اصلی صنعت شیشه‌گری معرفی و اظهار کرد: از سوی دیگر در دهه‌های اخیر، شیشه در معماری تهران بسیار تاثیرگذار بوده است و در نمای تهران شیشه‌هایی استفاده می‌شود که با تکنیک‌های پیشرفته تولید می‌شوند. همچنین در شهر تهران و اطراف آن کارگاه‌های شیشه سازی زیادی شکل گرفتند و بعد از آن نیز کارخانه‌ها مشغول به کار شدند و هنرمندان زیادی در تهران در صنعت شیشه مشغول به کار شدند؛ تمام اینها باعث می‌شود که هم‌اکنون تهران را به عنوان شهر شیشه بشناسیم. باید این نکته را نیز در نظر داشت که در دهه‌های اخیر دانشگاه هنر تهران، اصفهان و تبریز رشته شیشه‌گری را راه‌اندازی کردند.
کارشناس موزه آبگینه درباره لزوم ورود هنر مدرن به هنر شیشه گری، خاطرنشان کرد: خانم فریده لاشایی و خانم منیر فرمانفرماییان از جمله هنرمندانی بودند که از شیشه در آثارشان بهره گرفتند. تجمع هنرمندان در تهران و راه‌اندازی کارگاه‌های شیشه در اطراف تهران و اهمیت شیشه در معماری تهران باعث شد که تهران را به عنوان شهر شیشه بشناسند.
محمدیان همچنین درباره وضعیت کنونی هنرمندان صنعت شیشه و آبگینه، اظهار کرد: اگر وضعیت هنرمندان را از زبان خودشان بشنویم اغلب شاید ناراضی باشند و معتقدند که به این هنر به اندازه کافی بها داده نشده است. الان فعال‌ترین حوزه دانشگاهی، دانشگاه تبریز است و در تهران تقریباً رشته شیشه گری تعطیل شده است. این در حالی است که در کشورهای اطراف ما، شیشه در مصارف هنری و کاربردی به شدت مورد توجه است‌؛ البته در عین حال باید این نکته را هم در نظر داشت که در کشور ما تکنیک‌های جدید از سوی اساتید این رشته مطرح شده و در حال جا افتادن است.
معماری غیر معمول موزه هنری گراتس /تصاویر
او در پایان یادآور شد: اما متاسفانه تلفیق این میراث کهن با هنر مدرن نیز به طور کامل اتفاق نیافتاده است و این در حالی است که این ترکیب می‌تواند با استقبال خوبی مواجه شود. برخی کارگاه‌ها سعی می‌کنند که تکنیک‌های قدیم را زنده نگه دارند و در عین حال نگاه مدرن داشته هم باشند، اما آنها هم برای فروش بیشتر مجبور شده‌اند به سراغ طرح‌های اروپایی بروند. در واقع می‌توان گفت هنر شیشه در ایران از منظر هنری وضعیت مطلوبی ندارد و از نظر کاربردی نیز وضعیت متوسطی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی فراز‌هایی از خطبه فدکیه

درخواست طلاق به خاطر دستپخت عجیب شوهر!

تعجب صیادان از موجودی عجیب در دریا

کرم خوردنی؛ غذایی لذیذ در سفره اروپایی‌ها

عاقبت بی احتیاطی راننده کامیون

سقوط هواپیمای تک سرنشین در مزرعه!

حمله مرگبار مار شاه کبرا به مارگیر محلی!

لحظه هیجان انگیز ریزش یخچال طبیعی

ترکاندن جوش صورت، مرد چینی را تا پای مرگ برد!

کاخی به نام مادر در مازندران

وقتی هرجور شده میخای موتور سواری یاد بگیری!

لحظه ریزش سیلو ذخیره ذرت

چگونه حس امیدواری را در خود پرورش دهیم؟

Metal Soldiers 2؛ در جنگی پرهیاهو شرکت کنید

گوشه ای از هنرمندی های شهاب حسینی در فیلم هایش!

شهرام شاه حسینی در سکانسی از سریال «همه چیز آنجاست»

ازدواج من و بهزاد حاصل یک عشق داغون

ابوالقاسم طالبی مصاحبه علیه «آقازاده» را تکذیب کرد

تالار‌های نمایشی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر مشخص شد

بهترین مستندهای سال شناخته شدند

اشک ریختن یک کارگردان با بازی نوید محمدزاده

بواش: توان جذب کاستا را نداریم

شاهرخ بیانی: ساختار دفاعی استقلال مشکل دارد

2 چهره خاص در دیدار تراکتور - استقلال

7 خوان پیش روی پرسپولیس

گل طارمی در کلاسیکو را کش رفتند

عکس زیر خاکی از مرحوم ناصر حجازی

منصور پورحیدری در جوانی

روزهایی که برانکو تازه به ایران آمده بود

طارمی بهترین لژیونر هفته آسیا شد

خان‌محمدی: نوه پروین خوب بود

سرمربی پیشین پرسپولیس نامزد حضور در یک تیم قطری است

بازیکن استقلال در نوبت کمیته انضباطی

اکبرپور: استقلال و تراکتور کار سختی مقابل هم دارند

چهره 2 فینالیست مسابقات اسنوکر مسترز 2021 مشخص شد

رسانه بلژیکی علیه گلر شماره یک ایران

دلیل غیبت سردار آزمون در تمرین زنیت

مسی آماده بازی در فینال سوپر کاپ اسپانیا شد

3 نامزد ایرانی بهترین لژیونر سال آسیا

بیرانوند شماره یک آنتورپ می‌ماند

دوری بازیکنان پرسپولیس از جنگ گل‌محمدی و رسول‌پناه

این اسباب بازی‌های کوچک، درمانگران روح و جسم هستند؟

سبقت بی‌اندازه «جراحی‌های زیبایی» حتی در دوران کرونا

چگونه عادت‌های جدیدی را در خودمان به وجود آوریم؟

با این روش‌های ساده برای خود بیشتر ارزش قائل شویم

درونگراها؛ ذهن‌های پرهیاهو و ظاهر کاملا آرام

واکنش مجلس اعلای شیعیان لبنان به تحریم آستان قدس رضوی

نظر یک اصلاح‌طلب درباره نقش‌آفرینی موسوی خوئینی‌ها و رئیس دولت اصلاحات در انتخابات 1400

اعتراف جروزالم‌پست درباره رزمایش موشکی و پهپادی سپاه

فعال اصلاح طلب: این مجلس نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم