پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

هشت هشدار درباره اینستکس نگاه سياسي

هشت هشدار درباره اینستکس
  بزرگنمايي:

آریا جوان -
هشت هشدار درباره اینستکس
k ١.٣
٤
فارس / رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم طی یادداشتی هشت هشدار درباره اینستکس مطرح کرد.
ابراهیم کارخانه ای نماینده دوره های هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی هشت هشدار درباره اینستکس مطرح کرد که متن آن به شرح ذیل است:
1- در حالی که با خروج آمریکا از برجام و تبعیت اروپا از سیاست های تحریمی آمریکا، جمهوری اسلامی فشار حداکثری اعمال تحریم ها را تحمل میکند، اروپا در تلاش است در اقدامی فریبکارانه رسما" از زیر بار تعهدات بر زمین مانده مندرج در برجام شانه خالی نموده و آن را در حد یک شرکت تهاتری با اختیارات محدود و محتوایی توخالی به نام اینستکس تقلیل دهد و با این اقدام نخ نما جمهوری اسلامی ایران را از اقدام متقابل خروج از برجام باز دارد!
2- در حالی که تسهیل مبادلات مالی بانکی و نفتی هدف اصلی مذاکره با سه کشور اروپایی بوده است و در سازوکار تحقیر آمیز پیشنهادی اینستکس امکان هیچ گونه مبادله مالی، بانکی پیش‌بینی نگردیده است و کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا حتی حاضر به خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران نیز نیستند؛ پیوند زدن تعهدات مندرج در برجام به طبل تو خالی اینستکس ظلم به شعور سیاسی و انقلابی ملت ایران است که دستگاه دیپلماسی و سیاسی جمهوری اسلامی هرگز زیر ‌بار آن نخواهد رفت.
اروپا در صدد است با بدست گرفتن گلوگاه فعالیتهای اقتصادی ایران با سایر کشورها از طریق اینستکس و فراهم شدن امکان انسداد اقتصاد خارجی کشور، در فرصت مناسب در توطئه مشترک با آمریکا، شرایط دشوارتری را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.
3- در حالی که سه کشور اروپایی در طی 4 سال گذشته به تعهدات خود پایبند نبوده اند و همواره با فریبکاری سیاسی فرصت اقدام متقابل را از جمهوری اسلامی ایران سلب نموده اند؛ و بویژه در یک ساله اخیر با فراهم نمودن امکان فشار حداکثری از سوی آمریکا عملا" نقش مکمل این کشور را در اعمال توطئه علیه آستانه تحمل ملت ایران ایفاء کرده اند؛ موکول نمودن اتمام حجت 60 روزه به وعده‌های فریبکارانه آنها نتیجه ای جز فرصت سوزی و میدان دادن به دشمن برای اعمال فشار بیشتر و به بازی گرفتن عزت و اقتدار ملت ایران نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.
تجربه 15 سال مذاکره نشان داده است که دشمن در میدان مذاکره جز به امتیاز گرفتن از طرف مقابل و فریب و بدعهدی به چیز دیگری نمی اندیشد.
4-اروپا در صدد است با بدست گرفتن گلوگاه فعالیتهای اقتصادی ایران با سایر کشورها از طریق اینستکس و فراهم شدن امکان انسداد اقتصاد خارجی کشور، در فرصت مناسب در توطئه مشترک با آمریکا، شرایط دشوار تری را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل نمایند.
راهکار پیشنهادی اینستکس، تلاش دارد با نظارت بر تأمین کالاهای غیر تحریمی آمریکا و شناسائی طرفهای مورد معامله با ایران، هم گام با فشار حداکثری آمریکا حلقه توطئه علیه ایران را نیز تنگ تر نماید؛ با عملیاتی شدن اینستکس نظارت 100 در صدی آمریکا بر تجارت خارجی ایران تأمین می‌شود.
5- در حالی که هدف جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با اروپا اجرای تعهدات مندرج در برجام است، راهکار پیشنهادی اروپا، در اقدامی یکجانبه و تاءمل برانگیز، مبادلات تجاری کالاهای تحریمی از سوی آمریکا را شامل نمی شود و تنها کالاهایی را در بر می گیرد که جمهوری اسلامی ایران خود به تنهایی قادر به تهیه آنها می باشد ! چنین اقدام وقیحانه ای، تیر خلاص به برجام و جایگزینی اراده آمریکا بجای مفاد برجام است که تداوم پایبندی یک سویه به این چنین توافقنامه ای که طرفهای مقابل مفاد آنرا زیر پا گذاشته اند توهین به عزت ملی و جایگاه رفیع جمهوری اسلامی ایران است.
6- راهکار پیشنهادی اینستکس صرف نظر از آنکه به اجرای تعهدات بر زمین مانده اروپا و جبران تعهدات آمریکا نمی پردازد، عملا" در راستای تکمیل پازل توطئه مشترک آمریکا و اروپا برنامه ریزی گردیده و تلاش دارد با نظارت بر تأمین کالاهای غیر تحریمی آمریکا و شناسائی طرفهای مورد معامله با ایران، هم گام با فشار حداکثری آمریکا حلقه توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران را نیز تنگ تر نماید! به بیان دیگر با عملیاتی شدن اینستکس نظارت 100 در صدی آمریکا بر تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران تأمین می گردد!
7- معامله قطره چکانی خارج از تحریم های آمریکا، آنهم نه با در آمد حاصل از صادرات نفت به اروپا بلکه از محل صادرات به دیگر کشورها، اقدام وقیحانه ای است که در افکار عمومی کشورهای جهان، ایران را به عنوان کشوری بحران زده و زیر سلطه اروپا و آمریکا معرفی می کند! چنین اقدامی توهینی بزرگ به ملت سلحشور ایران است که سیاست های تجاوز کارانه آمریکا و اروپا در طول 40 سال گذشته در منطقه را به شکست کشانیده است و تروئیکای فریبکار اروپائی قصد دارند با طرح این اقدام شکست های خود را در منطقه جبران نماید.
8- بدون شک اینستکس حاصل اجماع مشترک آمریکا و اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران است. دستگاه سیاسی و دیپلماسی می بایست به دور از هرگونه ساده‌انگاری و با ژرف نگری و هوشمندی سیاسی، راههای توطئه دشمن را دقیقاً شناسایی و اقدام پیش دستانه و باز دارنده به عمل آورد.
ملت رشید ایران که با مقاومت و ایستادگی قهرمانانه، تحت هدایت های هوشمندانه رهبری انقلاب و با توکل بر قادر متعال، تمامی توطئه‌های سیاسی روانی و اقتصادی دشمن را نقش بر آب نموده است؛ اکنون پس از گذشت قریب 4 سال از نهایی شدن برجام نوبت دستگاه سیاسی و دیپلماسی است به نحوی انقلابی و بدور از اخم و لبخند، طومار عهدشکنی و زیاده خواهی دشمن را در هم بپیچد و دولت تدبیر و امید با اتکاء به قدرت تولید ملی و ظرفیتهای بالقوه کشور مشکلات اقتصادی کشور را از سر راه ملت بزرگ ایران بردارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بعیدی‌نژاد: پیگیری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 نفر است

شمخانی با خانواده جانباختگان حوادث اخیر دیدار می‌کند

گوترش: آمریکا با تحریم ایران، قطعنامه 2231 را نقض کرده است

آمادگی نیروی دریایی ایران برای حضور در اقیانوس اطلس

امدادرسانی رهبر انقلاب به مردم سیل‌زده ایرانشهر در دوران پهلوی

پرستار نورعلی تابنده: او زنده است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: خویشتن‌داری در برابر ایران بهترین پاسخ است

رضایی: ایران گام‌های بعدی در کاهش تعهدات برجامی را برمی‌دارد

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

واعظی: در سفر روحانی به ژاپن قرار نیست‌ پیامی‌ برای‌ آمریکا ارسال شود

روحانی: آیا نقد فقط مخصوص دولت است؟

یک گام دیگر دیوان عالی کشور برای رفع ابهام از «تساوی دیه زن و مرد»

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 است

روحانی در جلسه هیات دولت: به مردم دروغ نگوییم

نماینده مجلس:دولت با کشورهای ناقض قراردادهای دو طرفه مقابله به مثل کند

طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناحی تبدیل شوند

اهدای "زرشک زرین" به ربیعی!

شایعه یا واقعیت؛ نور علی تابنده فوت کرده؟

پمپئو مدعی حمایت از مردم ایران شد

موافقت کمیته سنا با تحریم ترکیه

لیلاز: اعتراض بخشی از دموکراسی است

ادعایی درمورد اختلاف جهانگیری با روحانی بر سر طرح سهمیه بندی بنزین

سردار سلامی: قرارگاه خاتم شانه‌اش را زیر تمدن نوین ایران گذاشت

مقتدی صدر امروز در کلاس کدام مرجع شرکت کرد؟

روحانی: به وعده‌های که دادیم عمل کردیم

جلیلی: نمی‌شود کوتاهی کنیم و فقط در زمان انتخابات احساس تکلیف کنیم

صوت/ این فایل صوتی واعظی را هم انکار کنید!

توضیحات درباره حکم فرزند مشاور وزیربهداشت

سلحشوری: هیچ گاه سناریوی استعفا را بازی نکردم

نور علی تابنده درگذشت

اذعان کارشناس BBC به اثر خود تحریمی اجرای استانداردهای FATF

موسوی خطاب به مقامات فرانسوی: ایران یک حاکمیت مستقل است

مسعود سلیمانی: عدالت آمریکا هالیوودی است

پمپئو: به دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

اتفاق جالب در دیدار رهبرانقلاب با خانواده شهیدان اعلمی

رفتن خاندان پهلوی در آغوش سعودی ها صدای سلطنت طلبان را هم درآورد

آیا می‌توان عملکرد قالیباف را با روحانی مقایسه کرد؟

شگرد‌های «سلطان» فرار از استیضاح!

نماینده تهران: به رئیس صداوسیما پیام دادم، ما اصلاح‌طلبان را ممنوع‌التصویر کند!

جوادی آملی: ابراز گرایشات سیاسی ائمه جمعه سبب تفرقه در جامعه می‌شود

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناهی تبدیل شوند

روحانی از 2 تعهد مهم خود گفت

تصاویر سفر رهبر انقلاب به کره شمالی در اردیبهشت 1368

آمریکا، «گفت‌‌و‌گوی کنسولی با ایران» را خواستار شد

واکنش عضو جامعه مدرسین به سخنان فرمانده سابق سپاه

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

روحانی: هر چه قول به مردم دادیم در حد توان عمل کردیم