پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

تولیت آستان قدس رضوی:

پول داخل ضریح خرج یک روز ما هم نمی‌شود / «من و تو» چنان ما را بزرگ کرده که انگار نصف ثروت آمریکا اینجاست / اگر همه متقاضیان، خادمیار شوند، جایی برای زائر نمی‌ماند نگاه سياسي

پول داخل ضریح خرج یک روز ما هم نمی‌شود / «من و تو» چنان ما را بزرگ کرده که انگار نصف ثروت آمریکا اینجاست / اگر همه متقاضیان، خادمیار شوند، جایی برای زائر نمی‌ماند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به برخی سوالاتی که در مدت حضور او در این آستان مطرح شده است، توضیحات مهمی درباره ماموریت های این آستان و همچنین ادامه یا توقف برخی فعالیت ها ارائه کرد.

حجت الاسلام «احمد مروی» که در نخستین عهدواره ملی نهضت اجتماعی جوانان حضور یافته بود، گفت : «سوالی را مطرح کرده اند که سوال خیلی هاست و در شبکه های اجتماعی هم هست، این که چرا خدمات دفاتر استانی کمرنگ شده؟ چرا بودجه و خدمات به استان ها ارسال نمی شود؟ اجرای فرمان هفت ماده ای مقام معظم رهبری چه می‌شود؟».
وی در پاسخ به این سوال گفت: ما خدمات استانی را کمرنگ نکردیم، بنده از معاونت محرومیت زدایی آستان قدس در این باره سوال کردم و به من گفتند که سال گذشته و در دوره آقای رئیسی که بودجه سال 98 برای آستان قدس تصویب می شد، گفتند که ما خدمات استان ها را به چند استان و منطقه محروم محدود کنیم، یکی مشهد، یکی سیستان و بلوچستان و یکی هم نامشخص بود که بعدا مناطق سیل زده را در نظر گرفتیم. این تصمیمات و بودجه مربوط به سال قبل بوده است و ما هیچ تغییری در آن ایجاد نکردیم و هیچ بودجه ای را نبستیم.
وی ادامه داد: البته در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بسیاری کردند و گفتند که از وقتی فلانی تولیت آستان قدس شده، همه چیز را تعطیل می کند و فقط مانده که درهای حرم را هم ببندد. اما توضیح این است که ما هیچ چیز را تعطیل یا کم نکردیم، البته دفاتر استانی فعلا فعالیت اش متوقف است تا بررسی شود و ببینیم بودن این دفاتر چقدر ضرورت دارد، چه کارهایی باید انجام دهد و آیا باید همان فلسفه تشکیل قبلی درباره این دفاتر مد نظر باشد یا خیر.
تولیت آستان قدس رضوی توضیح داد: ما هیچ بودجه ای را هم کم یا حذف نکردیم. بودجه امسال ما، دقیقا همان بودجه ای است که در سال 97 و در دوره تولیت جناب آقای رئیسی بسته شده است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که پرسیده شده «چرا خدمات و بودجه آستان قدس به دفاتر استانی ارسال نمی شود؟» نیز گفت: در این باره یک بار با آقای رئیسی صحبت و به ایشان اعلام شد که این دفاتر برای آستان قدس هزینه داشته، اما ایشان گفتند خیر، هیچ هزینه ای نداشته، دفاتر استانی باید خرج خودشان را در بیاورند و ما نباید از آستان برای آن ها بودجه بفرستیم.
فرمان رهبری به طور کامل در حال اجراست
مروی درباره وضعیت اجرای فرمان 7 ماده‌ای رهبر معظم انقلاب نیز گفت: بنده با دقت مفاد فرمان مقام معظم رهبری را خوانده ام، چون مسئول اجرای آن هستم و باید بدانم چه کاری می خواهم انجام دهم. اول این که در این فرمان به استان ها اشاره ای نشده، دوم این که واژه «محرومیت زدایی» در حکم رهبر انقلاب برای تولیت آستان نیست. ایشان به سه نکته در این حوزه پرداخته اند، اول این که فرموده اند به زوار محروم رسیدگی کنید، به مجاوران محروم رسیدگی کنید، سوم این که در استان هایی که موقوفه دارید، بخشی از درآمد همان موقوفات را اگر مرتبط با وقف نامه است خرج نیازمندان کنید.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: بنابراین ما در استان هایی که موقوفات نداریم، هیچ مسئولیتی از ناحیه مقام معظم رهبری متوجه آستان قدس نیست. پس ما داریم طبق فرمان 7 ماده ای ایشان عمل می کنیم، ما به مجاوران محروم رسیدگی می کنیم، به زوار محروم رسیدگی می کنیم، در مناطقی هم که موقوفات داریم اگر مطابق وقف باشد به وظیفه مان عمل می کنیم.
وی تصریح کرد : این موضوع را شفاهی هم از رهبر معظم انقلاب سوال کرده‌ام و ایشان تایید کرده اند که فرمانشان همین بوده است.
تولیت آستان قدس ادامه داد : فرمان رهبری به طور کامل در حال اجراست، اما طبیعتا ما در آستان قدس جلوی برخی کارها را هم گرفته ایم. هر سال روزانه 12 هزار نفر افطاری داده می شد، این کار از نظر رسانه ای و روزنامه ای و عکس کار خیلی قشنگی است، سفره ای مفصل، بی نظیر در کشور، بله از نظر تبلیغاتی کارکرد داشت. اما بنده وضعیت مردم را بررسی کردم، به استان های سیل زده سر زدم و به این نتیجه رسیدم که اگر این 12 هزار افطار روزانه را به سه،چهار هزار نفر کاهش و آن را به سیل زده ها اختصاص دهیم اقدام مناسبی خواهد بود.
وی ادامه داد: درباره غذاهایی که توزیع می شد آمدند گفتند که این افطاری ها به فقرا و افراد محروم نمی رسد، خرید و فروش می شود، بعضی ها فیش های افطاری را تا 100 و 150 هزار تومان فروخته بودند. گزارش دادند تعدادی از این کارت های افطار در مناطق محرومی مثل قلعه ساختمان توزیع می شود، گفتیم آن فرد محروم وقتی بخواهد با پنج فرزندش به حرم بیاید، پول تاکسی که هیچ، پول اتوبوس را دارد؟
تولیت آستان قدس در این بخش از صحبت های خود گفت : این را هم بگویم که متاسفانه این دو منطقه را به نام شهید رجایی و شهید بهشتی نام گذاری کردند، من هم عمدا همان نام سابق را برایشان به کار می برم، آیا جای بهتری نبود که نام این دو شهید را بر آن بگذارند؟ با اصلاح این کار، در 30 شب ماه رمضان در 30 نقطه مشهد، هر شب بین 1500 تا 2000 غذا در مناطق محروم توزیع کردیم، برای محرومانی که حتی پول آمدن به حرم با اتوبوس را هم نداشتند. هر شب هم حدود هشت هزار غذا ذخیره سازی کردیم که با این کار حدود شش میلیارد تومان جمع آوری شد، علیه ما هم جو زیادی درست کردند که اشکالی ندارد. این مبلغ و هرچقدر دیگر را که پس انداز شد خرج محرومان می کنیم.
تولیت آستان قدس خاطر نشان کرد: ما امسال 70 میلیارد تومان برای سیل زده ها کنار گذاشتیم اما به این نتیجه رسیدیم که این پول را برای ایجاد اشتغال بگذاریم. وی افزود: آستان به محرومان می رسد، شتاب رسیدگی به محرومان را هم که در دوره آقای رئیسی بیشتر شده، البته در دوران مرحوم آیت ا... طبسی هم وجود داشت و من پرونده های مربوط به آن را نگاه کرده ام، حتما بیشتر می کنیم اما این کار هدفمند خواهد بود. برای ما ایجاد اشتغال مهم بود، حالا جایی هم اگر لازم باشد غذایی بدهیم که اگر ندهیم فردی تلف می شود، این کار را هم می کنیم، اما این که همین طوری غذا توزیع کنیم، خیر.
تولیت آستان قدس گفت: ممکن است بگویید امام رضا(ع) خیلی پول دارد، اما خرج هم خیلی دارد. بیشتر حرف ها درباره پول های آستان قدس شایعه است.
وی ادامه داد : بیشتر حرف ها درباره پول های آستان قدس شایعه است. درست است، زمین و اموال داریم. اما در ذهن مردم طوری تبلیغات کرده اند، در شبکه ای مثل «من و تو» چنان آستان قدس را بزرگ کرده اند که انگار نصف ثروت آمریکا در این جاست. این قدر پول این جا نیست که فکر کنید همین طور دارد پول می ریزد. به طور قطع اگر هم این توان باشد به محرومان و مستضعفان می رسیم. مثلا اگر بخواهیم صحن جامع رضوی را با چادر مسقف کنیم که زوار درآفتاب نمانند و اذیت نشوند، 1200 میلیارد تومان خرج آن است و ما پیگیر اجرای آن هستیم. با شرایط موجود هم اکنون یک صدم 1200 میلیارد تومان لازم برای مسقف کردن صحن جامع را نداریم، مگر آن که املاک و زمین هایمان را بفروشیم.
وی گفت: با پول ضریح می شود حرم را اداره کرد؟ پول داخل ضریح خرج یک روز ما هم نمی شود. ما سالی یک میلیون کتب منتخب زیارت حرم چاپ می کنیم، 10 ها میلیون لیوان پلاستیکی و پلاستیک برای کفش تهیه می کنیم. قطعا دنبال آن هستیم که خرج کمتری داشته باشیم و تغییر رویه بدهیم اما شرایط این گونه است.
تولیت آستان قدس درباره محدودیت ثبت نام خادمیاران رضوی نیز گفت: 200 هزار نفر در نوبت خادمیاری هستند، اگر سایت را باز بگذاریم، یک میلیون نفر نام نویسی می کنند که مطمئنا همه این عزیزان ارادت به امام دارند، اما آیا می شود ما یک میلیون خادمیار داشته باشیم؟ اگر این کار را بکنیم دیگر جایی برای زائر نداریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بعیدی‌نژاد: پیگیری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 نفر است

شمخانی با خانواده جانباختگان حوادث اخیر دیدار می‌کند

گوترش: آمریکا با تحریم ایران، قطعنامه 2231 را نقض کرده است

آمادگی نیروی دریایی ایران برای حضور در اقیانوس اطلس

امدادرسانی رهبر انقلاب به مردم سیل‌زده ایرانشهر در دوران پهلوی

پرستار نورعلی تابنده: او زنده است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: خویشتن‌داری در برابر ایران بهترین پاسخ است

رضایی: ایران گام‌های بعدی در کاهش تعهدات برجامی را برمی‌دارد

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

واعظی: در سفر روحانی به ژاپن قرار نیست‌ پیامی‌ برای‌ آمریکا ارسال شود

روحانی: آیا نقد فقط مخصوص دولت است؟

یک گام دیگر دیوان عالی کشور برای رفع ابهام از «تساوی دیه زن و مرد»

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 است

روحانی در جلسه هیات دولت: به مردم دروغ نگوییم

نماینده مجلس:دولت با کشورهای ناقض قراردادهای دو طرفه مقابله به مثل کند

طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناحی تبدیل شوند

اهدای "زرشک زرین" به ربیعی!

شایعه یا واقعیت؛ نور علی تابنده فوت کرده؟

پمپئو مدعی حمایت از مردم ایران شد

موافقت کمیته سنا با تحریم ترکیه

لیلاز: اعتراض بخشی از دموکراسی است

ادعایی درمورد اختلاف جهانگیری با روحانی بر سر طرح سهمیه بندی بنزین

سردار سلامی: قرارگاه خاتم شانه‌اش را زیر تمدن نوین ایران گذاشت

مقتدی صدر امروز در کلاس کدام مرجع شرکت کرد؟

روحانی: به وعده‌های که دادیم عمل کردیم

جلیلی: نمی‌شود کوتاهی کنیم و فقط در زمان انتخابات احساس تکلیف کنیم

صوت/ این فایل صوتی واعظی را هم انکار کنید!

توضیحات درباره حکم فرزند مشاور وزیربهداشت

سلحشوری: هیچ گاه سناریوی استعفا را بازی نکردم

نور علی تابنده درگذشت

اذعان کارشناس BBC به اثر خود تحریمی اجرای استانداردهای FATF

موسوی خطاب به مقامات فرانسوی: ایران یک حاکمیت مستقل است

مسعود سلیمانی: عدالت آمریکا هالیوودی است

پمپئو: به دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

اتفاق جالب در دیدار رهبرانقلاب با خانواده شهیدان اعلمی

رفتن خاندان پهلوی در آغوش سعودی ها صدای سلطنت طلبان را هم درآورد

آیا می‌توان عملکرد قالیباف را با روحانی مقایسه کرد؟

شگرد‌های «سلطان» فرار از استیضاح!

نماینده تهران: به رئیس صداوسیما پیام دادم، ما اصلاح‌طلبان را ممنوع‌التصویر کند!

جوادی آملی: ابراز گرایشات سیاسی ائمه جمعه سبب تفرقه در جامعه می‌شود

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناهی تبدیل شوند

روحانی از 2 تعهد مهم خود گفت

تصاویر سفر رهبر انقلاب به کره شمالی در اردیبهشت 1368

آمریکا، «گفت‌‌و‌گوی کنسولی با ایران» را خواستار شد

واکنش عضو جامعه مدرسین به سخنان فرمانده سابق سپاه

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

روحانی: هر چه قول به مردم دادیم در حد توان عمل کردیم