پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

چرنوبیلی جدید؟/ انفجاری مشکوک در روس اتم نگاه سياسي

چرنوبیلی جدید؟/ انفجاری مشکوک در روس اتم
  بزرگنمايي:

آریا جوان - ایسنا نوشت: براساس اعلام شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه موسوم به "روس‌اتم" در انفجاری که در زمان تست "موتور یک موشک با سوخت مایع" در منطقه‌ای در شمال روسیه در روز پنجشنبه رخ داد، پنج تن کشته و سه تن زخمی شدند؛ حادثه‌ای که البته منجر به ثبت افزایش غیرعادی تشعشعات هسته‌ای در منطقه شده و منابع و رسانه‌های غربی برخلاف گفته مقامات روسیه آن را مربوط به انفجار موشکی با سوخت هسته‌ای دانسته‌اند.

به نوشته بی.بی.سی، در ابتدا مقامات روسیه گفته بودند که در این حادثه در محل سایت موسوم به "نیونوکسا" دو تن کشته و شش تن زخمی شدند. روس‌اتم به رسانه‌های روسیه اعلام کرده که تیم‌های فنی و مهندسی‌اش در حال رسیدگی به آن چه که این شرکت "یک منبع قدرت ایزوتوپی" برای سیستم پیشران موشک خوانده، بودند.
سایت نیونوکسا تقریبا برای تمامی آزمایشات موشک‌های مورد استفاده نیروی دریایی روسیه استفاده می‌شود. مقامات شهر "سورودوینسک" گفتند که بعد از این انفجار برای حدود 40 دقیقه سطح تشعشات رادیواکتیوی بالاتر از حد معمول رفت اما در ادامه این تشعشات کاهش یافت.
در عین حال گزارش شده مقامات محلی سریعا به دنبال خرید قرص‌های یُد رفتند و گزارش شده که محموله‌های قرص‌های یُد نزد داروخانه‌ها در شهرهای سورودوینسک و آرخانجلسک تمام شده اند.
رسانه‌ها گزارش دادند که وضعیت چیزی شبیه به وضعیت زمان وقوع فاجعه هسته‌ای سال 1986 در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین است که متعاقب آن محموله‌های قرص‌های ید برای مردم منطقه‌های اطراف این نیروگاه استفاده شدند.
این دومین حادثه رخ داده در یک هفته گذشته در ارتباط با انفجار مهمات و موشک‌ها در روسیه است. روز دوشنبه گذشته نیز یک تن در آن چه که مقامات روسیه انفجار انبار مهمات در سیبری خواندند کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. در پی این حادثه نیز مقامات اعلام کردند که نزدیک به 11 هزار نفر را از مناطق اطراف تخلیه کرده‌اند و فیلمی تایید نشده نیز در شبکه‌های اجتماعی از این حادثه منتشر شد که وقوع آن را نیز منتسب به انفجار مواد و مهمات هسته‌ای دانسته بود.
خبرگزاری رویترز گزارش داد کارشناسان هسته‌ای آمریکا در پی انفجار روز پنجشنبه، آن را ناشی از "یک اشتباه سهوی" در زمان تست یک موشک کروز مجهز به سیستم پیشران هسته‌ای دانسته‌اند که در نتیجه آن افزایش تشعشعات رادیو اکتیو در شمال روسیه ثبت شده است.
به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه ببعد از این انفجار آن را مرتبط با انفجار یک موشک با سیستم پیشران سوخت مایع دانسته بود و خبر از کشته شدن دو تن و زخمی شدن شش تن دیگر در این رخداد داده بود.
با این حال با ادعای وزارت دفاع روسیه این انفجار هیچ نشت مواد خطرناکی را در پی نداشته است. هر چند که یک سخنگوی شهرداری شهر سورودوینسک واقع در نزدیکی محل آزمایش این سلاح در منطقه آرخانجلسک، طبق یک بیانیه در وب‌سایت شهرداری این شهر خبر از افزایش "کوتاه‌مدت" تشعشعات پس‌زمینه‌ای در این منطقه در روز پنجشنبه داد اما این بیانیه روز جمعه از این وب‌سایت حذف شد.
سفارت روسیه در آمریکا نیز به درخواست خبرگزاری رویترز برای اظهارنظر درباره این تحولات پاسخ نداد.
با این حال دو کارشناس هسته‌ای در مصاحبه‌هایی جداگانه با رویترز گفتند اگر این انفجار در ارتباط با یک موتور موشکی با سوخت مایع رخ داده بود، این تشعشعات رادیو اکتیوی ثبت نمی‌شد. آنها گفتند که مظنون به این هستند که این انفجار و انتشار تشعشعات رادیو اکتیو، مربوط به یک حادثه ناگوار در زمان تست یک موشک کروز با سوخت هسته‌ای در تاسیساتی خارج از روستای نیونوکسا بوده است. آنکیت پاندا، یک کارشناس ارشد در فدراسیون دانشمندان آمریکایی گفت انفجار مربوط به موتورهای موشکی با سوخت مایع تشعشعی به جا نمی‌گذارند و ما می‌دانیم که روس‌ها مشغول به کار بر روی نوعی پیشران با سوخت هسته‌ای برای یک موشک کروز هستند.
این در حالی است که روسیه مدل این موشک را از نوع موشک بورِسوستنیک 9M730 معرفی کرده است. ائتلاف ناتو نیز این موشک را با مدل اسکای فال SSC-X-9 ثبت کرده است. یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که نامش را فاش نکرد، گفت: اینکه در این حادثه یک اشتباه سهوی در ارتباط با یک موشک کروز با سوخت هسته‌ای رخ داده باشد را تایید یا تکذیب نمی‌کنیم. با این حال این مقام نسبت به توضیحاتی که مسکو درباره این حادثه ارائه کرده، اظهار تردید می‌کند. این مقام گفت: ما به رصد حوادث در منطقه دوردست شمالی روسیه ادامه می‌دهیم اما اطمینان‌دهی مقام‌های مسکو در خصوص اینکه همه چیز عادی است، ‌از نظر ما توخالی هستند.
این مقام تاکید کرد: این وضعیت ما را به یاد رشته حوادثی که در زمان حادثه چرنویل رخ داد، می‌اندازد که نهایتا این که کرملین رفاه مردم روسیه را به حفظ قدرت خود و کنترلش بر جریان‌های فاسد ضعیف ترجیح بدهد را زیر سوال برد.
این در حالی است که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه ماه مارس 2018 در یک سخنرانی برای پارلمان این کشور به توسعه این موشک کروز با سوخت هسته‌ای مباهات کرده بود.
او گفته بود، این موشک اواخر 2017 با موفقیت تست شده و دارای "بُرد نامحدود" بوده و در برابر تمامی سیستم‌های دفاع موشکی و هوایی در جهان شکست‌ناپذیر است.
جفری لوییس مدیر برنامه عدم اشاعه هسته‌ای در شرق آسیا وابسته به انستیتوی مطالعات بین‌الملل میدلبری گفت، بر مبنای تحلیل تصاویر ماهواره‌های تجاری و داده‌های دیگر معتقد است که یک اشتباه سهوی در زمان تست یک موشک کروز با سوخت هسته‌ای رخ داده است.
او گفت که به همراه تیمش با استفاده از تصاویر ماهواره‌ها فهمیدند که روسیه سال گذشته میلادی ابتدا یک تاسیسات مخصوص پرتاب آزمایشی موشک را در سایتی در "نوایا زملیا" جمع‌آوری کرده و آن را به پایگاهی در نزدیکی نیونوکسا منتقل کرده است.
همچنین این تصاویر نشان دادند که یک به اصطلاح "سرپناه محیطی آبی رنگ" در نیونوسکا وجود دارد که در زیر آن موشک ها قبل از پرتاب نگهداری می‌شوند.
لوییس و تیمش همچنین به بررسی سیگنال‌های "سیستم شناسایی خودکار"(AIS) مربوط به کشتی‌های مستقر در ساحل منطقه در همان روز وقوع انفجار پرداختند. آنها یکی از این کشتی‌ها را تحت عنوان کشتی "سربریانکا" شناسایی کردند. این کشتی یک کشتی حمل‌ونقل با سوخت هسته‌ای است که آنها سال گذشته رد آن را در منطقه نوایا زملیا گرفته بودند.
لوییس گفت: این چنین کشتی برای آزمایشات مربوط به موشک‌های متعارف نیاز نیست بلکه این کشتی زمانی نیاز می‌شود که شما بخواهید واحد پیشران با سوخت هسته‌ای را از کف دریا جمع‌آوری کنید.
او تصریح کرد که سیگنال‌های مربوط به سیستم شناسایی خودکار نشان دادند که کشتی سربریانکا در داخل یک "منطقه انحصاری" قرار داشته که یک ماه پیش از انجام این تست ایجاد شد تا اجازه ورود به کشتی‌های غیرمجاز به آنجا ندهد.
او اظهار کرد: چیزی که مهم است این است که کشتی سربریانکا در این منطقه انحصاری قرار داشته است و حضور این کشتی در آنجا تصادفی نیست و احتمالا آنها آنجا بودند تا یک واحد پیشران موشک را از کف اقیانوس بردارند.
او گفت که نمی‌داند این سیستم روسی چه خطرات رادیواکتیوی می‌تواند در پی داشته باشد زیرا به جزئیات فنی آن نظیر سایز راکتور هسته‌ای‌اش واقف نیست اما او گفت که در دهه 1950 آمریکا تلاش می‌کرد تا یک موتور موشکی با سوخت هسته‌ای توسعه دهد که در زمان استفاده تشعشعات رادیواکتیوی منتشر می‌کرد.
او گفت: چنین موشکی باعث خطرات جانی برای هر کسی که در زیر آن قرار می‌گرفت، شد.
310 310


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از شبکه های فارسی زبان معاند ادامه دارد

واعظی: در سفر روحانی به ژاپن قرار نیست‌ پیامی‌ برای‌ آمریکا ارسال شود

روحانی: آیا نقد فقط مخصوص دولت است؟

یک گام دیگر دیوان عالی کشور برای رفع ابهام از «تساوی دیه زن و مرد»

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: یک سوم معوقات مالیاتی متعلق به 100 است

روحانی در جلسه هیات دولت: به مردم دروغ نگوییم

نماینده مجلس:دولت با کشورهای ناقض قراردادهای دو طرفه مقابله به مثل کند

طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

بعیدی‌نژاد: پیگری شکایت ایران از سوی آفکام ادامه دارد

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناحی تبدیل شوند

اهدای "زرشک زرین" به ربیعی!

شایعه یا واقعیت؛ نور علی تابنده فوت کرده؟

پمپئو مدعی حمایت از مردم ایران شد

موافقت کمیته سنا با تحریم ترکیه

لیلاز: اعتراض بخشی از دموکراسی است

ادعایی درمورد اختلاف جهانگیری با روحانی بر سر طرح سهمیه بندی بنزین

سردار سلامی: قرارگاه خاتم شانه‌اش را زیر تمدن نوین ایران گذاشت

مقتدی صدر امروز در کلاس کدام مرجع شرکت کرد؟

روحانی: به وعده‌های که دادیم عمل کردیم

جلیلی: نمی‌شود کوتاهی کنیم و فقط در زمان انتخابات احساس تکلیف کنیم

صوت/ این فایل صوتی واعظی را هم انکار کنید!

توضیحات درباره حکم فرزند مشاور وزیربهداشت

سلحشوری: هیچ گاه سناریوی استعفا را بازی نکردم

نور علی تابنده درگذشت

اذعان کارشناس BBC به اثر خود تحریمی اجرای استانداردهای FATF

موسوی خطاب به مقامات فرانسوی: ایران یک حاکمیت مستقل است

مسعود سلیمانی: عدالت آمریکا هالیوودی است

پمپئو: به دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

اتفاق جالب در دیدار رهبرانقلاب با خانواده شهیدان اعلمی

رفتن خاندان پهلوی در آغوش سعودی ها صدای سلطنت طلبان را هم درآورد

آیا می‌توان عملکرد قالیباف را با روحانی مقایسه کرد؟

شگرد‌های «سلطان» فرار از استیضاح!

نماینده تهران: به رئیس صداوسیما پیام دادم، ما اصلاح‌طلبان را ممنوع‌التصویر کند!

جوادی آملی: ابراز گرایشات سیاسی ائمه جمعه سبب تفرقه در جامعه می‌شود

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جناهی تبدیل شوند

روحانی از 2 تعهد مهم خود گفت

تصاویر سفر رهبر انقلاب به کره شمالی در اردیبهشت 1368

آمریکا، «گفت‌‌و‌گوی کنسولی با ایران» را خواستار شد

واکنش عضو جامعه مدرسین به سخنان فرمانده سابق سپاه

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

روحانی: هر چه قول به مردم دادیم در حد توان عمل کردیم

جزئیات رزمایش دریایی ایران، چین و روسیه

پایان یک اتهام واهی بر علیه ایران

رحمانی‌فضلی زیر تیغ

روحانی: دانشجویان نباید به لشکر هیچ حزب و جنایی تبدیل شوند

روحانی: طرح گران شدن بنزین می توانست بهتر اجرا شود

ترکیه: تحریم ایران تحریم کل منطقه است

جزئیاتی از دیدار لاریجانی با سردار سلیمانی

رضایی: امروز مجلس، فرع بر قوای دیگر است

روحانی: اینترنت قطع نخواهد شد