پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

روحانی اصلاح‌طلب به آیت‌الله یزدی:با توجه به بالا رفتن سن‌تان کمتر اظهارنظر کنید،در دعوا حلوا پخش نمی‌کنند نگاه سياسي

روحانی اصلاح‌طلب به آیت‌الله یزدی:با توجه به بالا رفتن سن‌تان کمتر اظهارنظر کنید،در دعوا حلوا پخش نمی‌کنند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - واکنش‌ها به اختلافات پیش آمده بین آیت الله یزدی و آملی لاریجانی و یزدی ادامه دارد.

حجت‌الاسلام مصطفی درایتی درباره اظهارات آیت‌الله محمد یزدی و پاسخ آملی لاریجانی علیه یکیدگر گفت: این موضوع عجیبی نیست، اینکه تصور کنیم این شخصیت‌ها همیشه چه به جا و چه نا به جا باید از کار یکدیگر تعریف کنند و نباید انتقادی کنند نه در گذشته اینطور بوده و نه به مصلحت است، در نتیجه از این جهت امر جدیدی نیست.
مشاور رئیس دولت اصلاحات که با ایلنا گفتگو کرده، تاکید کرد: آنچه مطرح است این است که گاهی لحن صحبت متفاوت است. لحنی که انسان در انتقاد به کار می‌گیرد اهمیتی دارد که از چشم جامعه هم دور نیست. بعد از آن موضوعی که درباره آن صحبت می‌شود، اهمیت دارد. در این‌جا هم حساسیت‌هایی وجود دارد که به صورت معمول موضوعی را که انتقاد می‌کنند بررسی شود که جا و زمانش هست یا نیست. سپس این موضوع هم اهمیت دارد که آیا آن فردی که انتقاد می‌کند جایگاه آن انتقاد را دارد یا خیر.
این عضو حزب اتحاد ملت با بیان اینکه بخشی از صحبت‌های آقای یزدی به انتقاد از دیگران برمی‌گشت و نه خود آقای لاریجانی، اظهار کرد: ایشان برای مرجعیت تعیین تکلیف می‌کرد که طبیعتا هیچ‌کس برای ایشان چنین جایگاهی را در حوزه قائل نیست و بعد ممکن است مورد انتقاد دیگران قرار بگیرد. این نوع صحبت کردن و تعیین تکلیف برای دیگران در شأن هرکسی نیست که بخواهد اینگونه صحبت کند و مراجع اینطور حرف نمی‌زنند. اینگونه مسائل گاهی ممکن است عکس‌العمل‌هایی منفی داشته باشد که طبیعتا باید احتیاط بیشتری کنند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که ریشه اینگونه اختلافات را در چه مسائلی می‌توان جست‌وجو کرد و چگونه می‌توان از بروز موارد اینچنینی جلوگیری کرد؟، گفت: مشترکات زیادی در این دو شخصیت وجود دارد، هردو عضو شورای نگهبان هستند و هردو به مدت سال رئیس دستگاه قضا بودند و حال بحث‌هایی مطرح شده است. اینگونه صحبت‌ها در فضای اینچنینی از نظر برخورد اجتماعی این است که تعبیر جامعه این است که این‌ها با یکدیگر دعوای قدرت دارند.
درایتی با بیان اینکه دعوا مفید نیست، عنوان کرد: حتی گاهی برخی اختلافات هست که به بالا بردن سطح آگاهی جامعه کمک می‌کند که آن اختلاف اشکالی ندارد اما بعضی اختلافات اینچنینی که به وجود می‌آید متاسفانه تخریب‌هایی را ایجاد می‌کند که یقینا مفید نیست. هر دوی این بزرگواران در قدرت بوده و الان هم هستند و جایگاهشان هم تقریبا یک جایگاه مشترک می‌شود یعنی یک توازن بین‌شان وجود دارد اگرچه از نظر سن تفاوت‌هایی وجود دارد.
وی ابراز کرد: آغاز کننده این ماجرا آقای یزدی بوده است، طبیعتا باید حق دهیم که طرف مقابل از خودش دفاع کند و پاسخ دهد. بالاخره در دعوا هم حلوا پخش نمی‌کنند. آقایان باید خودداری بیشتری کنند. البته به نظر می‌رسد آقای یزدی سطح تحمل خیلی محدودی پیدا کرده است. با توجه به اینکه سن‌شان هم بالا رفته بهتر است که کمتر اظهارنظر کنند که در این صورت فکر می‌کنم مصونیت بیشتری خواهند داشت.
مشاور رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: ممکن است در هر جایی اشکالات و خطایی باشد اما شکل گفتن و فردی که می‌گوید خیلی مهم است. این موارد ممکن است مسائلی را درست کند که به نفع نیست. این دعوایی که آقای یزدی شروع کرده هم که با ما نیست که بگوییم از همان اول موضع مناسبی با آقای یزدی نداشتیم بلکه آقای آملی لاریجانی از همفکران خود ایشان است. اگر عده دیگری هم حرف‌ و حدیث‌هایی که راجع به آقای یزدی مطرح بوده و هنوز هم هست را طرح کنند شاید به مصلحت ایشان هم نباشد.
این عضو حزب اتحاد ملت بیان کرد: اگر بنا است صحبتی می‌شد باید همان زمانی که ایشان سر کار بود و این اتفاقات در حال رخ دادن بود و ایشان هم به عینه یا می‌دانست یا دیده‌ بود، گفته می‌شد. از جمله صحبت مدرسه‌ای که می‌کند شاید فاصله‌اش تا منزل ایشان بیست متر هم نباشد. اما گفتن آن در این زمان و طرح این مسائل چه مشکلاتی را می‌تواند حل کند؟ فقط اتفاقی را ایجاد می‌کند که بزرگانی که اینقدر ادعا داشتند که چنین و چنان کنند این شده عاقبت‌شان.
درایتی گفت: به نظر من این موضوع حل می‌شود چون هردو متوجه می‌شوند که به نفعشان نیست. اگر شخص دیگری غیر از آقای یزدی به آقای لاریجانی انتقاد می‌کرد که تشابهات زیادی هم از این جهات به یکدیگر نداشتند شاید پذیرشش برای جامعه بیشتر بود ولی طرح این مسائل از طرف آقای یزدی شاید عکس‌العمل منفی‌اش برای خود ایشان بیشتر از آقای لاریجانی باشد.
حواشی امروز آملی لاریجانی بعد از 10 سال در رابطه با رئیسی هم رخ می‌دهد
حسن نوروزی نیز درباره هجمه‌های موجود علیه رئیس پیشین قوه قضائیه گفت: به نظر ما آیت‌الله لاریجانی به اندازه توانش وظیفه خود را انجام داد. توان ایشان همان میزانی بود که در آن چند سال به نمایش گذاشته شد و به سهم خود موفق بودند.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفتگو با ایلنا تصریح کرد: هر مسئولی ممکن است زیر مجموعه‌اش خطایی داشته باشد اما به ایشان ربطی ندارد. به هرحال آقایان طبری و کهزادی افرادی هستند که ممکن است خطایی داشته‌اند که دستگیر شدند و محاکمه می‌شوند، اگر تبرئه شوند که فبها و اگر محکوم شوند باید توجه کنیم که همین اشخاص محکوم می‌شوند نه رئیس پیشین قوه قضائیه. اینکه ما شخصیت آیت‌الله لاریجانی را زیر سوال ببریم و این موارد را منتسب به ایشان کنیم، درست نیست.
این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در واکنش به این سوال که انتقادات علیه آقای آملی لاریجانی حتی توسط برخی اصولگرایان صورت می‌گیرد، عنوان کرد: به نظر می‌رسد این کارها درست نیست. به هرحال ایشان زحمت کشیده و شخصیت برجسته‌ای است.
وی با اشاره به بحث افراد دیگری که در این ماجرا مطرح است، گفت: به هرحال هرکسی که در رأس قوه قضائیه قرار می‌گیرد باید بداند ممکن است افرادی که (آنجا) کار می‌کنند مشکلاتی داشته باشند چراکه دستگاه عریض و طویلی است و این دلیلی نیست که ما آن شخص (رئیس قوه قضائیه)‌ را زیر سوال ببریم. این زیر سوال بردن را شرعا جایز نمی‌دانم چراکه بین ایشان و افرادی که خطا داشتند فرق است.

نوروزی اظهار داشت: طبیعتا این مسائل در رابطه با آیت‌الله رئیسی هم بعد از ده سال رخ خواهد داد و افراد زیادی از قضات و مدیران کل که کار می‌کنند خطا می‌کنند و دادسرای انتظامی قضات، حراست و اطلاعات قوه قضائیه و وزارت اطلاعات برای همین کارها است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لاریجانی: منفی بافی برای کشور سمی مهلک است

رفتار انتخاباتی برخی نامزدها در جلو و پشت دوربین به زودی!

اروپا بوی خطر فروپاشی برجام را احساس کرد

پیشنهاد رسانه صهیونیستی به عربستان در مورد مقابله با ایران

اظهارات برجامی لاوروف بیخ گوش پمپئو

بازشدن پرونده ماجرای گم شدن 947 میلیون دلار در صداوسیما

درددل یک کارآفرین با رئیس قوه قضائیه

لاریجانی: منفی بافی برای کشور سهم مهلک است

دانشجویان به ربیعی چه گفتند؟

توضیحات ظریف به نمایندگان درباره خرید و فروش موشک و تحریم نفتی

صدیقی: برخی وزرا با وجود پرونده‌های سنگین در دولت هستند

ماجرای مصاحبه پخش شده از ظریف در «ایران اینترنشنال»

فریاد یک دانشجو بر سر سخنگوی دولت

انتقاد سرلشکرجعفری از شورای نگهبان

آخرین وضعیت هیات های اجرایی انتخابات از زبان وزیر کشور

تصاویری از حضور رهبر انقلاب در مراسم‌ تشییع آیت‌‌الله گلپایگانی

لقبی که زیباکلام به پروانه سلحشوری داد

درخواست پناهیان برای رد صلاحیت علی مطهری

چرا ماجرای قهر استراماچونی ارتباطی به FATF ندارد؟

توییت انتقادی فرید مدرسی درباره تیتر یک امروز روزنامه جوان

قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

غیبت لاریجانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

موضع گیری خصمانه وزیر خارجه عربستان علیه ایران

آذر منصوری: حق اعتراض مسالمت‌آمیز به رسمیت شناخته شود

ایمانی: مردم نمی‌دانند چطور و کجا حرفشان را بزنند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: هرچه پیش می‌رویم در فساد پیشرفته‌تر می‌شویم

طعنه و کنایه‌ها به درخواست دعای نوبخت از مردم!

دستور روحانی برای دلجویی از خانواده آسیب‌دیدگان اعتراضات

ویکی لیکس اسناد را چگونه به دست می آورد؟

واکنش طنز به اقدام جدید مسیح علینژاد

سرنوشت اسناد ویکی لیکس درباره ایران

عدم اقناع نمایندگان از پاسخ‌های رحمانی فضلی

پاسخ ایران به بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

آیت الله یزدی کاندیدای مجلس خبرگان می‌شود

شاه سعودی: باید در مقابل ایران متحد شویم

ارجاع دو سوال از وزیر آموزش و پرورش به صحن علنی مجلس

دستگیری عامل آتش‌سوزی بانک در شیراز

دستور روحانی به استانداران درخصوص آسیب‌دیدگان حوادث آبان ماه

اعتراف خانم مجری خارج نشین به کلاهی که سر زنان رفت!

عضو فراکسیون امید: مجلس از دولت ناراحت است

حمله تند یک دانشجو به روحانی؛ شما می‌خندید و مردم گریه می کنند!

پیرهادی: نیروهای انقلاب با لیست واحد در انتخابات حاضر می‌شوند

حواشی جنجالی رئیسی در دانشگاه؛ از گیر دادن به آب خوردن تا صحبت‌های بی‌پرده

ربیعی: هر کس از مدعیان فعلی رئیس‌جمهور می‌شد وضعیت خیلی بدتر از الان می‌شد

تکذیب یک ادعا درباره بودجه دفاعی در سال 99

زیباکلام: ناامیدی و سرخوردگی مردم باید جدی گرفته شود

استیضاحی که همچنان سرنوشتی مبهم دارد

ایران به بیانیه جانشین موگرینی واکنش نشان داد

همکاری جدید ایران و روسیه

تهدید دوباره وزیر خارجه رژیم صهیونیستی علیه ایران