پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دانستنی‌های جالبی که جان شمارا نجات خواهد داد خواندني

دانستنی‌های جالبی که جان شمارا نجات خواهد داد
  بزرگنمايي:

آریا جوان - می‌خواهیم شما را با نکاتی آشنا کنیم که می‌تواند در مواقع اضطراری جانتان را نجات دهد.

هر کسی ممکن است خود را در موقعیتی بیابد که چیزهای زیادی برای از دست دادن داشته باشد، حتی جانش را. وحشت کردن، اجرای حرکات و رفتارهای اشتباه و ساده گرفتن یک موقعیت بحرانی می تواند به عواقب بسیار بد و خطرناکی منتهی شود و اغلب این مواقع موضوع به نداشتن دانش و ناآگاهی باز می گردد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با دانستنی ها و واقعیاتی کمتر مورد توجه قرار گرفته اما بسیار مهم و حیاتی آشنا کنیم که می توانند به انجام حرکات معقول و منطقی در مواقع اضطراری کمک کرده و در نهایت اطلاع از آن ها روزی جان شما یا اطرافیانتان را نجات دهد.
استفاده از چندین نوع محصولات شوینده
هرگز نباید از مایع سفید کننده در ترکیب با دیگر مواد شوینده با هسته آمونیاک به طور همزمان و در یک اتاق استفاد کنید. این ترکیب باعث شکل گیری گاز سمی کلرامین می‌شود که عوارض ناخوشایندی داشته و در برخی موارد حتی سلامت شما را نیز به خطر می‌اندازد. آمونیاک اغلب در ترکیبات شوینده مخصوص شیشه و آینه دیده می‌شود.
سردرگمی در زیر آب
اگر در موقعیتی هستید که زیر آب قرار گرفته و نمی‌دانید سطح آب کجاست، مقداری حباب با دهانتان تولید کنید و نگاه کنید که این حباب ها به کدام سمت می‌روند زیرا سطح آب هر کجا که باشد حباب‌ها به آن سمت رفته و با دنبال کردن آن ها به سطح خواهید رسید.
آتش گرفتن روغن روی گاز
هنگام آشپزی باید بدانید که ماهیتابه مخصوص سرخ کردن را برای مدت طولانی روی گاز رها نکنید. اما اگر ماهیتابه پر از روغن شما آتش گرفت هرگز از آب برای خاموش کردن آن استفاده نکنید زیرا این کار تنها آتش را بدتر و قوی تر خواهد ساخت. در این گونه موارد بهترین گزینه استفاده از جوش شیرین برای خاموش کردن آتش یا گذاشت یک در بر روی ماهیتابه برای محروم کردن آتش از اکسیژن است.
شناسایی افراد در حال غرق شدن
افرادی که در حال غرق شدن هستند اغلب از دید دیگران دور می‌مانند زیرا ظاهرشان نشان نمی‌دهد که در حال غرق شدن هستند. آن‌ها معمولاً جیغ و فریاد نزده و درخواست کمک نمی‌کنند. اگر کسی واقعاً در حال غرق شدن باشد چنان درمانده و ترسیده است که نمی تواند فریاد بزند و وقتی که سرشان از سطح آب بالا می آید تنها وقت کافی برای نفس کشیدن را دارند و نه فریاد زدن و درخواست کمک. در این گونه موارد معمولاً سر فرد به سمت عقب خم شده و بارها به زیر آب رفته و باز می گردند. اگر موی فرد بلند باشد، موهایشان اغلب روی صورتشان افتاده و چشم هایشان تمرکز و ثبات ندارد و البته حرکاتشان نیز بسیار کند و تشنجی است.
قانون احیای قلبی عروقی
اگر مجبور شدید عمل احیای قلبی عروقی (CPR) را روی شخصی انجام دادید و قلب قربانی پس از این کار نیز بازنگشت نباید به انجام این کار تا هنگام رسیدن آمبولانس و نیروی متخصص ادامه دهید. در این گونه موارد، اگر اکسیژنی به مغز فرد نرسد شانس زنده مانده او صفر خواهد بود. اغلب اوقات نکته و هدف اصلی در احیای قلبی نه بازگرداندن فرد به زندگی بلکه زنده نگه داشتن مغز تا زمان رسیدن تیم پزشکی است.
ضرورت حداقل قدرت فیزیکی
هر فرد باید دستکم قدرت بدنی انجام یک حرکت شنا را داشته باشد. ممکن است بعدها در زندگی در هر شرایط خطرناکی قرار بگیرید، از یک صخره آویزان شوید یا از قایق به بیرون پرت شوید. این کمترین میزان قدرت فیزیکی است که یک فرد باید داشته باشد. باور عمومی غلط این است که در شرایط خطر، آدرنالین به شما کمک کرده و قدرت بدنی شما را افزایش خواهد داد اما ترشح آدرنالین در صورت نداشتن قدرت بدنی کمک چندانی به شما نخواهد کرد. اگر فرد در زندگی واقعی نتواند دستکم یک حرکت شنا انجام دهد احتمال این که بتواند در یک شرایط اضطراری و خطرناک این کار را انجام دهد نیز تقریباً صفر است.
تماس با آمبولانس یا پلیس
در مواقع اضطراری که نیاز به کمک دارید، مهم ترین و اولین چیزی که باید به اپراتور بگویید مکان شماست و نه دلیل تماستان. اگر شرایطی که در آن گرفتار هستید باعث شود که مجبور به قطع تماس شوید بهتر است اپراتور پیش از هر چیزی از مکان شما خبردار باشد زیرا در نهایت آن ها فردی را برای کمک به موقعیت گفته شده توسط شما خواهند فرستاد. اگر پلیس یا نیروهای اورژانس دلیل تماس شما را بدانند اما شما وقت نکنید مکان خودتان را به آن ها اطلاع دهید، قادر نخواهند بود به شما کمک کنند.
برخورد تصادفی با یک جانور وحشی
هر گونه زخم یا خراشی از جانب یک جانور وحشی می تواند خطرناک بوده و به بیماری هایی مانند هاری منتهی شود. در این صورت بین 10 تا 15 روز وقت دارید که زخم را ضدعفونی کرده و به پزشک مراجعه کنید. هر ساعتی که بگذرد شانس شما برای زنده ماندن کمتر خواهد شد. در صورتی که مدت زمان زیادی از ابتلا به این بیماری بگذرد احتمال درمان آن تقریباً غیرممکن است.
لمس کردن اشیاء دارای جریان الکتریسیته
اگر با کف دستتان یک شیء را لمس کنید، جریان الکتریسیته موجود در آن باعث می شود که دستتان مشت شده و نخواهید توانست دست خود را کشیده و به عقب بپرید. اگر می خواهید بفهمید شیئی برق دارد یا خیر بهتر است از پشت دستتان استفاده کنید زیرا در این صورت دور کردن دست از آن شیء ساده تر خواهد بود.
طوفان و رعد و برق شدید
این باور عمومی که رعد و برق دو بار به یک نقطه اصابت نمی‌کند کاملاً اشتباه است. احتمال این که صاعقه دومی به یک نقطه برخورد کند بسیار بالاست از این روز سعی کنید از مرکز طوفان دور بمانید هر چند نباید فرار کنید. بهترین کار این است که در نقطه ای گود دراز بکشید زیرا صاعقه ها معمولاً به نقاط بلند برخورد می کنند. همچنین در این موارد باید هر گونه فلز یا تلفن همراه را از خود دور کنید. اگر صاعقه قرار باشد به شما برخورد کند چند ثانیه (3 یا 4 ثانیه) قبل از آن مزه فلز را در دهانتان حس کرده و موهای بدنتان شروع به حرکت خواهند کرد. در این گونه موارد باید نشسته، پاهایتان را به هم چسبانده و دست هایتان را روی زانو قرار دهید.
عبور از چهارراه
اگر در حال عبور از یک چهارراه بوده و نور شدید آفتاب را روی شیشه جلوی خودرو مقابل می بینید به احتمال فراوان راننده آن نمی تواند شما را ببیند. در این گونه موارد بهتر است مراقب بوده و به او اجازه عبور دهید حتی اگر حق تقدم با شما باشد.
گم شدن در جنگل
با شروع فصل ماجراجویی های تابستانه بسیاری از افراد در کوه و جنگل گم می شوند. اگر فهمیدید گم شده اید و نمی دانستید کجا هستید باید قبل از هر چیز به دنبال آب بگردید. معمولاً این کار به معنای پایین تر رفتن است مگر این که در منطقه ای باتلاقی و مردابی باشید. همچنین به پرندگان توجه کنید: اگر پرندگان را در ارتفاع بالا در حال پرواز دیدید بدانید که به احتمال فراوان در جستجوی آب و در مسیر رسیدن به آن قرار دارند و اگر آن ها را در ارتفاع پایین دیدید بدانید که در همان حوالی آب بوده و این پرندگان پس از نوشیدن آب در حال دور شدن از منبع آن هستند. در اغلب قریب به اتفاق موارد، راه رفتن در مسیر آب شما را به یک جاده یا یک منطقه مسکونی خواهد رساند. بعد از پیدا کردن راه تنها کاری که باید بکنید راه رفتن در امتداد آن برای رسیدن به یک منطقه مسکونی است.
پریدن درون آب از ارتفاع بالا
اگر می خواهید با پاهایتان و از ارتفاع داخل آب بپرید حتماً بینی خود را بگیرید. آب دارای میکروارگانیسم های خطرناک بسیاری است که وقتی با مقدار آب فراوان وارد بینی شما می شوند می توانند وارد مغز شده و باعث مننژیت شوند که در صددرصد موارد با مرگ همراه است. اما بلعیدن این میکروارگانیسم ها و ورودشان به معده هیچ خطری را متوجه شما نخواهد کرد.
بیمار دیابتی که هوشیاری اش را از دست داده است
اگر یک بیمار دیابتی هوشیاری اش را از دست داده نباید و نمی توانید به او انسولین تزریق کنید زیرا این کار او را خواهد کشت. اغلب اوقات، کمای دیابتی به دلیل نبود قند (هیپوگلیسمیا) رخ داده و انسولین شرایط را بدتر خواهد ساخت. در این موارد تنها کاری که باید بکنید این است که کمی شیرینی به بیمار داده و با اورژانس تماس بگیرید. توجه داشته باشید که حتی اگر فرد به کمای ناشی از افزایش قند خون (هایپرگلیسمیا) دچار شده باشد نیز دادن مقدار کمی قند به او چندان اوضاع او را بدتر نخواهد کرد.
قانون 5 ثانیه
شاید شما نیز شنیده اید که در صورتی که غذایتان روی زمین افتاد، تا 5 ثانیه برداشتن و خوردن آن مشکلی نداشته و چیزی سلامت شما را تهدید نمی کند. اما مطالعات نشان می دهد که این قانون در مورد باکتری ها صادق نیست هر چند امکان آلوده شدن غذا به ترکیبات مضر در کمتر از 5 ثانیه بسیار کم است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتمال خاموشی در فصل سرما به دلیل اجرای توافقنامه پاریس

چرا اغلب اوقات شعر آهنگ‌های محبوبمان را اشتباه می‌خوانیم؟

تفسیر جالب اینشتین از شعر هاتف اصفهانی!

روایتی عجیب درباره یکی از اماکن تاریخی ری به نقل از مولانا / پریان مهمان‌کش در مسجد!

کاشت مو و ابرو توسط دکتر رضا روحانی در کلینیک رز

نابغه‌ای که چرتکه قهرمانی می‌اندازد

خانم ها! بابت این کارها عذرخواهی نکنید

دستگیری راننده 62 ساله‌ای که با یک اسکلت همسفر بود

فال روزانه دوشنبه 7 بهمن 1398

میزان عیدی کارکنان دولت تعیین شد: یک میلیون و صدهزار تومان

سلطان سازه‌ها! ساخت بیمارستان 10هزار تخت‌خوابی طی 10 روز

عشق، قرقره، تخته سیاه!

زمان ثبت‌نام دور دوم طرح اقدام ملی مسکن اعلام شد

روش‌های نگهداری کاکتوس در زمستان

چه دمنوش‌هایی به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورتتان

آموختنی‌های رانندگی در برف

شخصیت‌شناسی از روی گل موردعلاقه

بازسازی «تخت جمشید» در قاب‌های مینیمالیستی / وقتی سازه‌های باستانی و معاصر ترکیب می‌شوند +تصاویر

چرا شیر شتر گران‌تر از شیر گاو است؟

فال روزانه یکشنبه 6 بهمن 1398

در منطقه، تحولاتی جدید در شرف وقوع است / بحث تنش‌زدایی میان ایران و عربستان چندان جدی نیست / خروج ایران از NPT و برجام خواست امریکا و اسرائیل است

"برند ایران" در حال تخریب است/ هشدار: دوستان نادان و دشمنان دانا مشغول کارند

مطهری: شورای نگهبان دایه دلسوزتر از مادر نباشد

چرا باید هر روز صبح خود را با نوشیدن آب آغاز کنیم؟

مواد غذایی حساسیت‌زا

مهمانداری هواپیما؛ درآمد، سختی‌ها و ویژگی‌های آن

کتاب سوزی، زشت ترین رفتار بجا مانده از جاهلیت

مدیرعامل فیسبوک، رئیس جمهور ایالات متحده می شود؟

اشیاء کمیاب بازمانده از تایتانیک برای اولین بار در لاس وگاس به نمایش در می آید

فرودگاه مهرآباد رفتار ناشایست خدمه با بازیکن استقلال را پیگیری می‌کند

ماجرای نزدیکی ناگهانی بین عربستان و سوریه چیست؟ / این موضوع چقدر به ایران ارتباط دارد؟

نشستن دست‌ها چه بلا‌هایی به سرتان می‌آورد؟

3 رفتار اشتباه افرادی که از لنز استفاده می کنند

تهرانی‌ها در دو هفته پیش‌رو، با کاهش 20 درصدی مصرف از قطعی برق پیشگیری کنند

آغاز سومین جلسه استیضاح ترامپ در سنا

آمریکا مسافرت برای زایمان را ممنوع می‌کند

قصه دلهره‌آور فرار پرستار ایرانی از دست داعش + فیلم

واکنش ایران به تهدید آمریکا درباره ترور سردار قاآنی

تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

آنچه در مورد ویروس جدید کرونا باید بدانید

2019 رکورد گرما را زد

کرونا؛ ویروسی جدید که دنیا را نگران کرده است / فیلمی آخرالزمانی از قرنطینه 11میلیون چینی!

کرونا؛ ویروسی جدید که دنیا را نگران کرده است

سامان خواننده لس‌آنجلسی در تهران دستگیر شد

«ساغر کسرایی» کیست؟

استعفای مشاور سیاسی رئیس‌جمهور عراق در اعتراض به دیدار برهم صالح با ترامپ

5 کشوری که بیشترین کاهش نرخ تولد را دارند

تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز پنج‌شنبه 3 بهمن 1398

معرفی 5 عادت خطرناک در هنگام استفاده از تلفن هوشمند