پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

15 شغلی که تا سال 2050 به وجود می‌آیند خواندني

15 شغلی که تا سال 2050 به وجود می‌آیند
  بزرگنمايي:

آریا جوان - 20سال پیش اگر می‌گفتید شغلتان توسعه‌دهنده اپلیکیشن یا بلاگر یا مربی زندگی است، به شما می‌خندیدند. ما نمی‌دانیم آینده چه چیزی را برایمان به ارمغان خواهد آورد، اما حدس می‌زنیم که تا 30سال آینده مشاغل جدیدی را خواهیم داشت.

به‌نظر می‌رسد که کابوس‌های کودکی‌مان در مورد فیلم‌های علمی- تخیلی بالاخره به واقعیت می‌رسند و روبات‌ها قطعاً در راهند تا شغل‌های ما را بگیرند. همین امروز ماشین‌ها 5درصد از مشاغل آمریکا را به‌خود اختصاص داده‌اند، به‌خصوص خیلی از مشاغل مربوط به دفاتر اداری از دست خواهند رفت. البته در کنارش نباید فراموش کرد که تکنولوژی مشاغل جدیدی را هم به‌وجود خواهد آورد. به این موضوع حتماً فکر کنید. 20سال پیش اگر می‌گفتید شغلتان توسعه‌دهنده اپلیکیشن یا بلاگر یا مربی زندگی است، به شما می‌خندیدند. در حقیقت ما به هیچ وجه نمی‌دانیم آینده چه چیزی را برایمان به ارمغان خواهد آورد، با این حال حدس می‌زنیم که تا 30سال آینده مشاغل جدیدی را خواهیم داشت.
طراح بلاک‌چین

بلاک‌چین و همه انواع و مشتقات آن صنعـــت هیجان‌انگیز جدیدی است که تقریباً همه صنایع دیگر را در بر خواهد گرفت. این صنعت یک قلمروی دست‌نخورده است که هنوز ناشناخته‌های بسیاری دارد و باید محدودیت‌ها و ظرفیت‌های متنوع آن شناسایی شود. برای این کار نیاز به افرادی متخصص داریم که طراحی، مهندسی و مدیریت بلاک‌چین را برعهده بگیرند.
متخصص سلامت شخصی

بله در آینده ما همچنان پرستار و دکتر خواهیم داشت اما در صنعت بهداشت و درمان بیشترین رشد را در زمینه دیجیتال‌شدن سلامت اشخاص و بهینه‌سازی‌ عملکرد انسان خواهیم دید. در این زمینه ما پزشکان ضد‌پیری، دستیاران سالخوردگی، طراحان و مهندسان اصلاح ژنتیک، تقویت‌کننده‌های مغز و... را خواهیم داشت.
متخصص روبات

هنوز روبات‌ها در دنیای امروز آنچنان که باید در انجام کارها خوب نیستند. هنوز آدم‌ها نمی‌توانند اپلیکیشن‌های خودشان را بسازند یا اینکه از روبات‌هایی استفاده کنند که قادر به انجام خیلی کارها هستند اما این اتفاق تا سال2050 به وقوع می‌پیوندد. در آن زمان روبات‌های هوشمند به یک اکوسیستم حمایتی نیاز خواهند داشت تا بهره‌وری آنها را در نقطه بالایی نگه دارد. درست شبیه یک هواپیمای مسافربری که برای ده‌ها نفر ایجاد شغل می‌کند (خلبان، کمک‌خلبان، متخصصان فنی هواپیما، مأموران کنترل بلیت، مهمانداران و...) روبات‌های همه‌کاره ما نیز نیاز به افراد زیادی دارند تا عملکرد آنها را کنترل کنند. این افراد شامل تعمیرکار روبات، ناظر روبات، تکنیسین‌های عملکرد روبات، تامین‌کننده ملزومات روبات، برنامه‌نویس روبات، توسعه‌دهنده تجارت روبات و... می‌شود.
متخصص انتقال ذهن

با پیشرفت‌هایی که در علوم اعصاب و تکنولوژی به‌وجود آمده، ممکن است در آینده بارگذاری ذهن انسان در یک کامپیوتر ممکن شود. چیپ‌های کامپیوتری می‌توانند اتفاقاتی چون تله‌پاتی، تقویت حافظه و درمان فلجی را ممکن کنند. از اینها گذشته یک جراح ذهن ممکن است بتواند افکار و خاطرات منفی را حذف و افسردگی و بیماری‌های روانپزشکی را درمان کند.
تکنسین انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی نقش مهمی در پیشروی بشر به سوی آینده‌ای با انرژی پاک ایفا می‌کند. هزینه‌های استفاده از انرژی خورشیدی هر سال کمتر می‌شود، بنابراین داشتن این نوع انرژی برای مردم و صاحبان مشاغل آسان‌تر خواهد شد. افرادی که در شغلی با عنوان تکنسین انرژی خورشیدی در سراسر دنیا کار می‌کنند، امنیت شغلی خوبی خواهند داشت. تا سال2026 احتمالا در آمریکا 30هزار شغل برای تکنسین‌های انرژی خورشیدی فراهم خواهد بود.
افسران بهره‌وری

شرکت‌ها همچنان برای رسیدن به بالاترین بازده و بهره‌وری تلاش می‌کنند. آنها کارمندان سطح بالایی را فقط با هدف جذب حجم بالایی از اطلاعات برای ایجاد بهره‌وری استخدام می‌کنند. این افسران بهره‌وری پیشنهادهایی در مورد اینکه کارمندان چطور در بهترین حالت کارایی خود باشند، ارائه می‌کنند.
متخصص حمل‌ونقل خودگردان

در مورد خودروهای بدون راننده، پهپادها و سیستم‌های جدید حمل‌ونقل مثل هایپرلوپ‌ها حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد اما اینکه این مدل‌های حمل‌ونقل چطور در وسایل حمل‌ونقل ادغام شوند موضوعی است که یک متخصص باید آن را حل کند.
متخصصان سادگی

در دنیایی که اتفاقات بسیاری در حال رخ دادن است، متخصصان سادگی وظیفه ساده‌سازی‌ مسائل را بر عهده دارند. کار آنها این است که مثلاً از تعداد ملاقات‌های بی‌هدف که همه ما گاهی مجبور به شرکت در آنها هستیم، بکاهند و به‌طور کلی زندگی ما را کمی ساده‌تر کنند.
مکانیک خودروهای بدون راننده

تا امروز گام‌های در جهت ساخت و استفاده از ماشین‌های بدون راننده برداشته شده است و با اینکه این موضوع برای راننده ها خبر بدی است اما چنین خودروهایی به مکانیک‌های مخصوص خود نیاز خواهند داشت. این مکانیک‌ها باید دانش تکنولوژی‌های جدید را نیز یاد بگیرند.
درمانگر پایان زندگی

اینکه ما چطور سال‌های آخر زندگی‌مان را می‌گذرانیم، احتمالاً موضوعی است که خیلی‌هایمان دوست نداریم به آن فکر کنیم اما هر قدر امید به زندگی انسان‌ها بیشتر می‌شود، احتمالاً کمتر روی درمان‌های گرانقیمت تمرکز می‌کنند و بیشتر دلشان می‌خواهد از روزهای آخر زندگی‌شان لذت ببرند. اینجاست که تراپیست یا درمانگر پایان زندگی به کمک آنها می‌آید.
نوستالژیست

همه ما یک حس نوستالژی یا دلتنگی را همواره داریم اما در آینده طیفی از طراحان داخلی را خواهیم داشت که شغل آنها بازسازی دهه‌های مورد علاقه تاریخی ما در خانه‌هایمان خواهد بود. فرقی نمی‌کند کدام دهه را دوست دارید، یک نوستالژیست خیلی بیشتر از یک طراح صرف، ماهر خواهد بود و اطلاعات عمیقی در مورد دهه مورد نظر شما و مردم و مهارت‌های آنها خواهد داشت.
متخصص ادغام تکنولوژی با انسان

هر چه تکنولوژی در زندگی ما پررنگ‌تر می‌شود و سهم زیادی از اوقات ما را به‌خود اختصاص می‌دهد، اهمیت اینکه ما از بالاترین میزان ظرفیت آن استفاده کنیم، بیشتر می‌شود. وظیفه این متخصص این است که به آدم‌ها(به‌خصوص پیرترها) کمک کند تکنولوژی را بپذیرند و از آن راحت‌تر استفاده کنند.
جراح راه دور

جراح راه دور با عنوان جراح ریموت نیز شناخته می‌شود. این جراح عمل‌هایی را با استفاده از بازوهای روباتیک که سیستم‌هایی با حساسیت و تکنولوژی بالا هستند، انجام می‌دهد. آنها قادرند حتی از کیلومترها دورتر یک بیمار را جراحی کنند.
مدیر پهپاد

ما امروز هم از پهپادها استفاده می‌کنیم اما هنوز ابزاری جدید به شمار می‌روند. در چند سال آینده استفاده از پهپادها در دنیای تجارت بیشتر خواهد شد و ناوهای بزرگی از پهپادها به‌وجود می‌آیند. در آن زمان ما به اشخاصی نیاز داریم که پهپادها را مدیریت و از آنها نگهداری کنند.
احیاگر گونه‌های منقرض‌شده حیوانات

حیات‌وحش‌شناسان امروز می‌توانند نقشی اساسی در بازخلق گونه‌های حیوانی که منقرض شده‌اند ایفا کنند و این گونه‌های دوباره خلق‌شده را به محیط‌های طبیعی که اجدادشان در آنها سکونت داشتند، بازگردانند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اصلاح‌طلبان را مانند گربه مرتضی علی از هر طرف بیندازیم چهاردست‌وپا پایین می‌آیند

ثروتمندترین فرد هند کیست؟

فال روزانه شنبه 27 مهر 1398

اقامت گردشگران در کاخ ورسای از سال آینده امکان پذیر خواهد شد

اقدام جالب آژانس املاک هزاران متقاضی پیدا کرد / آگهی برای سکونت در اشرافی‌ترین خانه‌های جهان همراه با دستمزد 2550 دلاری!

قانونی ویژه در کالیفرنیا: دانش‌آموزان می‌توانند تا ساعت 8:30 بخوابند

یارانه مهرماه عده‌ای دیگر نیز حذف شد/ ارسال پیامک حذف یارانه

چرا یک خانواده هلندی 9 سال در انبار خانه خود پنهان شده بودند؟

10 فوتبالیست خائن به همسر را بشناسید / از ناصر محمدخانی تا وین رونی

اروپایی‌ها هنوز هم عاشق خودروهای استیشن‌اند!

طولانی‌ترین پرواز مستقیم جهان امروز انجام می‌شود

اسرار وحشتناکی که پس از چاپ چند عکس یادگاری فاش شد + تصاویر

پیدا شدن نشانه‌های باستانی در مریخ

خداراشکر که پراید دارم!

سهمیه کارت سوخت جایگاه داران بازهم کاهش می‌یابد؟

فال روزانه جمعه 26 مهر 1398

قدرتمندترین زنان عرب؛ از ملکه زیبای اردن تا زنی که رئیس مافیای تونس بود/ آیا قدرت اصلی قطر در دستان یک زن ایرانی الاصل است؟

بهنوش طباطبایی، مهراوه شریفی‌نیا، احسان کرمی و آرمین رحیمیان در پشت صحنه تمرین «مری پاپینز»

موفقیت قایقرانان ایرانی در ماراتن آسیا

حال و هوای کربلای معلی در آستانه اربعین حسینی+ عکس

رئیس مجلس از آیت‌الله مکارم شیرازی عیادت کرد

آیا باید منتظر بهبود روابط ایران با عربستان باشیم؟ / لاسجردی : پاکستان قابلیت میانجیگری را دارد/ تفاوت بنیان‌های ایران و آمریکا اجازه حل اختلافات را نمی‌دهد

ادعای مسئول فنی کانال آمدنیوز : شبکه ای از هنرمندان و اهالی سینما با زم در ارتباط هستند

10 مورد از مخوف‌ترین مکان‌های ثبت شده در نقشه گوگل

12 دستگاه خودروی امدادی سایپا در مرز شلمچه مستقر شدند

ترافیک سنگین در جاده‌های شمال

چه کشورهایی دیگر وجود خارجی ندارند؟

پر رفت‌و‌آمدترین فرودگاه‌های جهان کدام هستند؟

تست جالب روانشناسی که شخصیت درونی شما را فاش می کند!

فال روزانه پنج‌شنبه 25مهر 1398

5 علامت که نشان می‌دهد بدنتان زودتر از سن شما در حال پیر شدن است

افشین پیروانی مدیر تیم فوتبال پرسپولیس شد

درخواست حسین فریدون پیش از ورود به زندان / "برادر رییس جمهور بودن" می‌تواند یک اتهام باشد

برندگان نوبل اقتصاد چطور زندگی مردم را متحول کرده‌اند؟

یک شرکت آمریکایی: تا 12 سال دیگر اولین نوزاد در فضا به دنیا می‌آید

رمزگشایی جالب از نامه های عاشقانه جنگ جهانی دوم

تلنگری بر شانس سلبریتی‌شدن و هنر مدسازی

فال روزانه چهارشنبه 24 مهر 1398

حاشیه های سفر پوتین به عربستان به روایت تصویر

اثبات سرطان‌زا بودن سموم محصولات تراریخته/ محکومیت "مونسانتو" به پرداخت 2 میلیارد غرامت + تصاویر

چه کسی از تونس برایتان میس‌کال می‌اندازد؟

10 ویژگی بهترین رئیس‌های دنیا از نگاه گوگل

سفر‌ انفرادی و همه‌ی خوبی‌هایش

7 کلید جدید برای رسیدن به موفقیت!

آن‌ها ما را نمی‌بینند، آیا ما آن‌ها را می‌بینیم؟!

نگاهی به فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ در روز بزرگداشت نابینایان

واقعیاتی جالب و هیجان‌انگیز در مورد جنگ جهانی دوم

فال روزانه سه شنبه 23مهر 1398

انگل‌ها هم انگل دارند!

آتش‌بس در یمن می‌تواند گره رابطه ایران و عربستان را باز کند/ ١٨میلیارد به باد نرفته است، به مردم داده ایم