پایگاه خبری تحلیلی آریا جوان

آخرين مطالب

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟ پسران

دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش چه اثری دارد؟
  بزرگنمايي:

آریا جوان - اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش شامل ابتلا به سرطان ریه، تنگ شدن رگ‌های خونی، بیماری انسداد ریوی، بالا رفتن کلسترول، ناباروری و ... می‌شود. دود سیگار ترکیبی از دود اصلی و دود سفید است. دود سفید بسیار خطرناک است و بر سلامت خانواده، همکاران و کودکان اثرات زیان‌آوری می‌گذارد.


سرویس سلامت - مهم نیست که چگونه آن را استفاده می‌کنید، مطمئنا تنباکو برای سلامت شما ضرر دارد. هیچ گونه ماده سالم در محصولات تنباکو از استون و قند گرفته تا نیکوتین و مونوکسید کربن، وجود ندارد. دود سیگار فقط ریه‌‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌‌دهد، بلکه قادر است بر سایر نقاط بدن نیز اثر منفی بگذارد. حتی اطرافیان فرد سیگاری از دود سیگار در امان نیستند. در ادامه با اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش آشنا می‌شوید.
سیگار کشیدن می‌تواند به عوارض مختلفی در بدن منجر شود و همچنین اثرات طولانی مدتی بر روی سیستم عصبی بدن بگذارد. در حالی که سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به انواع مشکلات را در طی چندین سال افزایش دهد، برخی از اثرات سیگار بدن را فورا تحت تاثیر قرار می‌دهد. 26 مورد از اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش را در ادامه مطالعه می‌کنید.
اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش
1. یائسگی زودرس
زنان سیگاری نسبت زنانی که سیگار نمی‌کشند، زودتر دچار یائسگی می‌شوند. همچنین استنشاق دود سیگار باعث افزایش گر گرفتگی در زمان یائسگی می‌شود.
2. تحریک حالات
مواد موجود در دود سیگار می‌تواند موقتا شما را در حالت خوبی قرار دهد، اما وابستگی به آن دائمی است و عواقب جانبی تاثیرات آن مثل اضطراب و بد اخلاقی به سختی کنترل می‌شوند.
3. تضعیف بینایی
یکی دیگر از اثرات دود سیگار بر فرد سیگاری و اطرافیانش، ابتلا به بیماری‌های چشمی وخیم است. دود سیگار می‌تواند موجب مشکلات بینایی مثل آب سبز (کوری تدریجی)، لکه چشمی و آب مروارید شود.
4. اضطراب و بد اخلاقی
زمانی که شما سیگارتان را قطع می‌کنید، احساس می‌کنید روی لبه تیغ قرار گرفته اید. بد اخلاقی و بی‌حوصلگی یکی از اثرات عدم استنشاق دود سیگار بر فرد سیگاری است. توجه داشته باشید که برای این علائم ممکن است عواقب جانبی وجود داشته باشد.
5. کاهش حس بویایی و چشایی
دود سیگار می‌تواند حس بویایی و چشایی شما را کم کند که این امر منجر به کم شدن اشتها نیز می‌شود.
6. بدبو شدن مو‌ها
دود تنباکو می‌تواند لباس‌ها و مو‌های شما را بدبو کند. در حقیقت زمانی که در معرض دود سیگار موجود در محیط قرار می‌گیرید، مو ها‌ی شما بو می‌گیرد.
7. سرطان ریه
استنشاق دود سیگار، به طور چشمگیری شما را در خطر ابتلا به سرطان ریه قرار می‌دهد. سرطان ریه رایج‌ترین علت مرگ بر اثر سیگار کشیدن است. همچنین رایج‌ترین علت سرطان در مردان و زنان است.
8. دندان ناسالم
لکه‌های زرد یا قهوه‌ای روی دندان از عوارض بارز سیگار کشیدن طولانی مدت است. همچنین دود سیگار می‌تواند خطر ابتلا به عفونت و التهاب در دندان و را افزایش داده و موجب پوکی اسخوان شود.
9. تنگ شدن رگ‌های خونی
یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری تنگ شدن رگ‌هاست. نیکوتین رگ‌های خونی را فشرده کرده و از جریان خون جلوگیری می‌کند، که این امر موجب خطر بالا رفتن جریان خون، سکته و حمله قلبی می‌شود.
10. برونشیت
سیگاری‌ها درجات بالاتری از برونشیت دارند. دود سیگاری که در هوا وجود دارد، موجب افزایش خطر ابتلا به برونشیت به خصوص در کودکان می‌شود. دیگر مشکلات تنفسی مثل سل و پنومونی به وسیله دود سیگار تشدید می‌شوند.
11. COPD - بیماری انسداد ریوی
پیشروی مزمن بیماری انسداد ریوی در افراد سیگاری رایج‌تر است. در حقیقت 10/8 درصد از افراد مبتلا به COPD سیگاری هستند. علائم بیماری آسم نیز با استنشاق دود سیگار تشدید می‌شود.
12. سرفه مزمن
آیا با اصطلاح سرفه سیگاری‌ها آشنا هستید؟ آسیب دیدن راه‌های تنفسی بر اثر دود سیگار موجب سرفه مزمن می‌شود.
13. کم شدن اشتها
سیگار کشیدن با کم کردن حس چشایی بر اشتهای شما تاثیر می‌گذارد. این امر از لذت خوردن کم می‌کند. زمانی‌که سیگار کشیدن را ترک می‌کنید، بیشتر اشتیاق دارید که غذایتان را کامل بخورید.
14. بیماری قلبی
سیگار کشیدن یکی از عادات زندگی اثبات شده‌ای است که با بیماری قلبی ارتباط مستقیم دارد. افرادی که سیگار می‌کشند و همچنین آن‌هایی که در معرض دود سیگار قرار دارند هر دو در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.
15. زرد شدن انگشت‌ها
یکی از واضح‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری تغییر رنگ اعضای مرتبط با سیگار و دود سیگار است. به دست گرفتن محصولات تنباکو می‌تواند انگشتان و ناخن‌های شما را لکه دار کرده و آن‌ها زرد کند.
16. بالا رفتن کلسترول
کشیدن تنباکو کلسترول خوب (HDL) خون را کاهش داده و کلسترول بد (LDL) را افزایش می‌دهد. همچنین به طور کلی کلسترول و تری گلیسرید را افزایش داده که موجب تجمع چربی در خون می‌شود.
17. سرطان دهانه رحم
یکی از اثرات دود سیگار بر سلامت زنان سیگاری سرطان‌‌های مرتبط با دستگاه تناسلی آن‌هاست. دود سیگار خطر افزایش سرطان دهانه رحم در زنان سیگاری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
18. سیستم ایمنی
سیگار کشیدن توانایی سیستم ایمنی را برای مقابله با عفونت‌ها تضعیف می‌کند. افراد سیگار بیشتر از دیگر افراد به عفونت‌های مجرا‌های تنفسی دچار می‌شوند.
19. چروک شدن پوست
مواد موجود در سیگار می‌تواند موجب خشکی پوست و پیری زودرس شود. از بین رفتن جریان خون همچنین موجب می‌شود پوست شما مواد مغذی کمتری دریافت کند.
20. ناباروری
یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت فرد سیگاری ناباروی و عدم توانایی در تولید نوزاد است. زنان و مردان سیگاری نسبت به دیگر افراد، در معرض ناباروری کوتاه مدت و بلند مدت بر اثر کشیدن سیگار هستند.
21. مشکلاتی در رابطه با حاملگی و نوزاد
سیگار کشیدن در دوران حاملگی ممکن است خطر سقط جنین، آسم، عفونت گوش و مرگ نوزاد را افزایش دهد. همچنین نوزاد را در موقعیت کمبود اکسیژن، مشکلات رشد، نقص فیزیکی و سندرم مرگ نوزاد قرار دهد.
22. اختلال در نعوظ
نعوظ نیازمند مقدار کافی جریان خون است، اما سیگار کشیدن با انقباظ رگ‌های خونی این پدیده را با مشکل مواجه می‌کند.
23. سرطان‌های مرتبط با سیگار
سرطان‌های مرتبط با سیگار و دود سیگار می‌تواند در هرجایی از بدن رخ دهد. افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر به سرطان دچار می‌شوند، این سرطان‌ها شامل سرطان دهان، نای، مثانه و کلیه می‌شوند.
24. دیابت و عوارض آن
دیابت نوع 2 سریع‌تر در افراد سیگاری پیشرفت می‌کند، چراکه سیگار کشیدن میزان مقاومت انسولین در بدن را افزایش می‌دهد. اگر شما دیابت دارید و سیگار هم می‌کشید، بیشتر در معرض ابتلا به دیگر عوارض مثل مشکلات کلیه، چشم و حمله قلبی هستید.
25. افزایش خطر سرطان خون
با توجه به شواهد علمی معتبر، زمانی که افراد سیگاری و غیر سیگاری مقایسه می‌شوند، افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون قرار می‌گیرند.
26. لخته شدن خون
دود سیگار می‌تواند موجب افزایش لخته خون در بدن شما شود. لخته‌های خون خطر آسیب‌های قلبی، سکته و انسداد رگ‌های ریوی را افزایش می‌دهد.
بیشتر بدانید: در دود سیگار چه ترکیب‌های سمی‌ای وجود دارد؟
دود سیگار چگونه بر سلامت فرد سیگاری و اطرافیانش اثر می‌گذارد؟
دود سیگاری که افراد در معرض آن قرار می‌گیرند (SHS) یا دود سیگار محیطی (ETS) است. این دود ترکیب مختلف از دو دودی است که از سوختن تنباکو به دست می‌آید:
دود اصلی: دودی است که از سیگار کشیدن فرد سیگاری حاصل می‌شود. دود سفید: دودی است که از انتهای یک سیگار یا پیپ و یا تنباکو قلیان روشن خارج می‌شود. این نوع دود غلظت بالایی از عوامل سرطان زا دارد و از دود اصلی سمی‌تر است. همچنین این دود ذرات کوچک تری نسبت به دود اصلی دارد. این ذرات کوچک به آسانی به ریه‌ها و دیگر سلول‌های بدن نفوذ می‌کنند. هنگامی که افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار موجود در محیط قرار می‌گیرند به این دود، دود ناخواسته یا دود غیر دلخواه گفته می‌شود. افراد غیر سیگاری که دود سیگار موجود در محیط را تنفس می‌کنند، همانند افراد سیگاری نیکوتین و مواد سمی را به ریه‌های خود وارد می‌کنند. هرچه بیشتر در معرض این هوا قرار بگیرید، میزان این مواد شیمیایی مضر در بدن شما افزایش می‌یابد.
این دود می‌تواند از سیگار یا پیپ باشد. دود سیگار از 4000 عامل شیمیایی تشکیل شده که حداقل 250 عامل آن از موارد بیماری زا هستند. قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث افزایش خطر 30 درصدی ابتلا به سرطان ریه و بسیاری دیگر از سرطان‌ها می‌شود و همچنین می‌تواند منجر به امفیزم شود که برای قلب مضر است. این دود موجب می‌شود که خون شما چسبنده شده، کلسترول بد (LDL) خون شما افزایش یابد و باعث تخریب عروق خونی شما می‌شود. در نهایت این تغییرات می‌تواند احتمال ابتلا به حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد.
تاثیر دود سیگار بر سلامت خانواده
آیا در خانه بچه دارید؟ روشن کردن سیگار اطراف آن‌ها خطر ابتلا به عفونت گوش، آسم و سایر عوارض تنفسی مثل سرفه، نفس تنگی و حتی برونشیت را افزایش می‌دهد. بیشتر کودکانی که والدیشان سیگاری هستند، در سن نوجوانی سیگاری می‌شوند. البته بزرگسال بودن به این معنی نیست که از اثرات مضر سیگار محفوظ می‌مانید. ریه‌ها و قلب تمام اعضای خانواده شما در خانه که در مرض دود سیگار در محیط قرار می‌گیرند، در خطر است. پس این که شما پنجره را باز نگه دارید یا از تهویه استفاده کنید، فایده‌ای ندارد.
تاثیر دود سیگار بر کیفیت کار و سلامت همکاران
حتی اگر شما در دفتر کار سیگار نکشید، همکاران شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند. سیگار کشیدن می‌تواند علاوه بر تمامی عوارض پزشکی که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بازده کار شما را هم کاهش دهد. بیماری‌های قلبی، دیابت و کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن از عوارض سیگار است و می‌تواند موجب شود شما زمان‌های بیشتری را نسبت به یک همکار غیر سیگاری کار نکنید و تعطیل باشید. نتایج مطالعات معتبر برآورد کرده است که سالانه سیگاری‌ها به طور متوسط 5.816 دلار بیشتر هزینه دارند.
تاثیر دود سیگار بر سلامت همسایه‌ها
دود سیگار موجود در محیط حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است. صد‌ها مورد از آن‌ها سمی و 70 مورد از آن‌ها عوامل سرطان در انسان هستند. تنفس دود سیگار از محیطی که در آن قرار داریم، بر سیستم قلبی عروقی افراد در معرض دود تاثیر می‌گذارد. با گذشت زمان دود سیگارموجود در محیط روی ریه‌های افراد تاثیر گذاشته و در افرادی که 20 تا 30 درصد در معرض این دود هستند موجب بروز سکته مغزی می‌شود.
خطرات دود سیگار برای کودکان

یکی از مخرب‌ترین اثرات دود سیگار بر سلامت کودکان، ابتلا به آسم و کاهش رشد آنهاست. کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر به عوارض آن مبتلا می‌شوند چراکه بدن آن‌ها هنوز در حال رشد است و نسبت به بزرگسال‌ها با سرعت بیشتری تنفس می‌کنند. از عوارض قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد عفونت‌های تنفسی بیشتر (مثل برونشیت و التهاب ریه) حملات شدید و مکرر آسم عفونت گوش سرفه مزمن بیشتر بدانید: در افراد سیگاری چه بیماری‌هایی شایع‌تر است؟
حدیث پاکدل مقدم


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعلام آمادگی سازمان نظام دامپزشکی برای نجات حیات وحش

برنامه‌ای برای ذخیره سازی استوری‌ها

چهره ها/ بهنوش بختیاری و مهدی امینی‌خواه سر صحنه فیلم «شلیک آخر»

سریالی که جایگزین «بچه مهندس» می‌شود

عزت اللهی: ایثار کادر درمانی در مقابل کرونا به ما انگیزه می‌دهد

درخواست ذوب از رادو؛ زمینی به ایران برگرد!

لکیچ در تدارک شکایت از استقلال

بارسلونا و مشکل جدید؛ پرداخت دستمزد بازیکنان قرض داده شده

تست شوت های مرگبار دیاباته در تمرین

شناخت جالب سرمربی جدید آنتورپ از بیرانوند

تلاش برای رفع ممنوعیت انجام بازی تدارکاتی

رونالدو با آمادگی‌اش همه را شگفت زده کرد!

سیدجلال؛ چهره جدی از یک کاپیتان پرافتخار

روایت یک عکاس از 15 سال همراهی با حاج قاسم

وزیر نیرو ایران با «برهم صالح» رییس جمهوری عراق دیدار کرد

گوشه ای از بیانات امام راحل

هیجان انگیزترین چرخ و فلک جهان در چین/ تصاویر

سرباز گارد ملی برابر تظاهرکنندگان زانو زد

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 14 اردیبهشت تا 14 خرداد

بیش از 4 هزار خودروی احتکار شده در کشور کشف شد

مروری بر کارنامه بازیگری هانیه توسلی به بهانه تولدش

مصر 3 سریال امنیتی برای رمضان 2021 می‌سازد

کمپانی تئاتر «رویال شکسپیر» تمام اجراهای 2020 را لغو یا معوق کرد

برنامه «نامیرا» از ناگفته‌های 15 خرداد می‌گوید

اولین فیلم بزرگ پساکرونایی فرانسه به «مهمانی احمق ها» شکل می‌گیرد

کمک سلمان‌خان به پلیس هند در دوران کرونایی

ستاره‌های پرسپولیس؛ تنیس در زمین آبی!

نگرانی مسوولان بهداشت انگلیس از عادت بد بازیکنان

سعی می کنم مثل رونالدو از تنفر هواداران انرژی بگیرم

بررسی سقوط تیم قدوس در دیوان عالی

دژاگه همین حرف‌ها را در آلمان می‌زد با او برخورد می‌کردند

این تست میگه شما شوهر خوبی هستید یا نه!

بروجردی: آمار وزارت بهداشت درباره کرونا دقیق است

علی باقری: آمریکا باید خسارت سه سال اسارت بدون دلیل اندیشمند ایرانی را بپردازد

اولین بازیکن ایرانی پا به توپ می‌شود

تنها مخالف رهبری آیت‌الله خامنه‌ای چه کسی بود؟

شگرد نجوا لاشیدایی برای خرید 24 هزار و 700 سکه تمام بهار آزادی

لباس بیمار مبتلا به کرونا را نَتِکانید

خُلف وعده دولت برای ثبت‌نام از جاماندگان "یارانه معیشتی"

وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

چند راهکار بهداشتی برای پیشگیری از ابتلای "راننده تاکسی‌ها" به کرونا

3134 ابتلای جدید کرونا در کشور/ تعداد جانباختگان از مرز 8000 نفر گذشت

چهره ها/ 3 نقش متفاوت شیوا ابراهیمی

چهره ها/ خانم بازیگر با لباس قجری

چهره ها/ تیپ صاف و اتو کشیده علیرضا طلیسچی

حرف درست محمد دادکان و شرایط متفاوت تراکتور و تیم‌های خصوصی

استقلال؛ خوش‌‌شانس‌ترین

برای رفتن به استقلال و پرسپولیس ریسک نکردم

ستاره انگلیسی دل رئالی‌ها را ربود

امیدت رو از دست نده، تلاش کن! تو موفق خواهی شد!