آریا جوان

آخرين مطالب

استتار شگفت انگیز ماهی برای زنده ماندن خواندني

استتار شگفت انگیز ماهی برای زنده ماندن
  بزرگنمايي:

آریا جوان - تابناک با تو / در آب‌های آمریکای جنوبی، ماهی عجیبی به نام ماهی برگی یا Leaf Fish زندگی می‌کند. این ماهی از هنر استتار و نیز صبر هم برای شکار و هم برای در امان ماندن از شکارچی‌های بزرگ‌تر از خودش زندگی میکند.
این ماهی، ماهی بومی آب‌های بولیوی، برزیل، کلمبیا، پرو و ونزوئلا است.
ماهی برگی به قعر رود‌های این نواحی فرو می‌رود و با توجه به شکل باریک و بافت و رنگش، تظاهر می‌کند که برگ مرده افتاده یک درخت است.
حتی جزئیات کوچکی مانند آوند‌ها یا رگ‌برگ‌ها روی این ماهی هم در این کار به او کمک می‌کنند.
اگر دقت کنید می‌بینید که شکل آرواره زیرین او شبیه قسمت اتصالی برگ‌ها به شاخه درختان است.
حرکات این ماهی هم بیش از آنکه شبیه شنا باشند، شبیه حرکت غیرفعال یک برگ غوطه‌ور در رود است!
به این ترتیب این ماهی هنر استتار را به اوج رسانده و هم از چشم طعمه‌ها و هم شکارچی‌ها پنهان می‌ماند.
علاوه بر این، این حیوان، مکانیسم شکار جالب دیگری هم دارد. وقتی طعمه به فاصله نزدیکی از او، برسد، یک ساز و کار مکش را فعال می‌کند.
این ماهی در هر روز به اندازه وزن خودش غذا می‌خورد.
ماهی برگی در سال دهه 1920 کشف شد. آن زمان برای کشف گونه‌های جدید در رود سم می‌ریختند تا جسد همه جانداران به سطح بیایند. طی این بررسی‌ها کسی متوجه چیزی شبیه دهان در یک برگ شد و سرانجام متوجه شدند که با ماهی روبرو هستند.
برخی در پی آکواریومی کردن این ماهی برآمده‌اند. اما این کار سختی است؛ چون شرایط آب باید شبیه آب رودخانه شبیه‌سازی شود. این ماهی‌ها به جز غذای زنده به غذا‌های دیگر روی خوش نشان نمی‌دهند و به دوا و درمان هم خوب پاسخ نمی‌دهند.

لینک کوتاه:
https://www.javanannews.ir/Fa/News/625991/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.