آریا جوان

آخرين مطالب

علت درد سمت چپ بدن چیست؟ خواندني

علت درد سمت چپ بدن چیست؟
  بزرگنمايي:

آریا جوان - آسیب‌دیدگی یا بزرگ شدن طحال
طحال اندامی است که در بالای سمت چپ شکم واقع شده است. طحال بخش مهمی از سیستم ایمنی است، اما بدون آن هم می‌توان زندگی کرد. در صورتی که طحال آسیب ببیند یا بزرگ شود، فرد ممکن است در قسمت چپ شکم احساس درد کند.
آسیب‌دیدگی یا پارگی طحال
پارگی طحال عارضه‌ای است که نیاز به اقدام اورژانسی دارد.
یک آسیب دیدگی می‌تواند باعث پاره شدن طحال شود. این پارگی می‌تواند فوراً رخ دهد یا هفته‌ها بعد از آسیب اولیه روی بدهد. علائم پارگی طحال:
درد پشت دنده‌های سمت چپ
حساس شدن به لمس
سرگیجه
تند شدن ضربان قلب
ضمناً ممکن است فرد در صورتی که دراز بکشد و پاهایش را بالا بیاورد، در قسمت بالای شانه چپ خود درد احساس کند.
بزرگ شدن طحال
یک آسیب یا عفونت می‌تواند باعث بزرگ شدن طحال شود که این عارضه نیز خود نتیجه‌ی مشکل دیگری است، مانند آرتریت روماتوئید، لوکمی (سرطان خون) یا سیروز.
البته ممکن است فرد همیشه هم علامت نداشته باشد، اما اگر علائم روی دادند باید به آن‌ها توجه کرد:
احساس ناراحتی و درد پشت دنده‌های سمت چپ خونریزی که به راحتی رخ می‌دهد آنمی خستگی فوراً احساس سیری کردن عفونت‌ها درمان
فرد باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

آریا جوان


دیورتیکولیت
دیورتیکولیت عارضه‌ای است که در آن دیورتیکول‌های کوچک در دیواره‌ی روده بزرگ تشکیل شده و به نقاط ضعیف‌تر فشار وارد می‌کنند. دیورتیکولیت زمانی روی می‌دهد که یکی یا چند تا از این دیورتیکول‌ها ملتهب می‌شوند. درد در این عارضه معمولاً در قسمت چپ شکم روی می‌دهد. این درد ناگهانی و شدید است، اما این هم ممکن است که درد خفیف باشد و طی چند روز تشدید شود.
علائم
اسهال یبوست استفراغ تهوع درمان
اگر علائم خفیف باشند فرد می‌تواند استراحت کند، آنتی‌بیوتیک مصرف کند و مایعات بخورد. اگر بعد از چند روز علائم بهتر شدند فرد می‌تواند کم‌کم خوردن غذا‌های جامد را از سر بگیرد؛ اما اگر علائم شدید و ناگهانی باشند، فرد باید چند روز در بیمارستان بستری شده و آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی بگیرد.
حمله قلبی
حمله قلبی زمانی روی می‌دهد که شریانی که خون را به قلب می‌رساند مسدود می‌شود. این انسداد به دلیل تجمع ضایعات چربی در عروق رخ می‌دهد. عروق مسدود شده اکسیژن کمی به قلب می‌رسانند، عضله قلب آسیب دیده و منجر به حمله قلبی می‌شود.
درد در دست‌ها می‌تواند علامت حمله قلبی باشد، اما دیگر علائم شامل:
احساس ناراحتی در وسط سینه احساس فشردگی و درد و فشار در دست‌ها، سینه یا هر دو تنگی نفس عرق سرد احساس سبُکی سر

آریا جوان


توصیه می‌شود در صورت مشاهده این علائم هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید. خیلی از پزشکان اولین ساعت بعد از حمله قلبی را «ساعت طلایی» می‌دانند، چون طی آن می‌توان بیمار را نجات داد.
درمان
درمان حمله قلبی معمولاً شامل عمل جراحی، دارودرمانی و یا ترکیبی از این دو می‌شود.
سیاتیک
سیاتیک یک عارضه‌ی دردناک است که تقریباً همیشه فقط یک طرف بدن را دچار می‌کند. اما ممکن است در هر دو سمت بدن نیز رخ بدهد که به آن سیاتیک دوطرفه می‌گویند و البته نادر است.
سیاتیک از اسم عصب سیاتیک گرفته شده که از ستون فقرات به سمت پا‌ها و کف پا‌ها کشیده شده است. شایع‌ترین دلیل سیاتیک، بیرون‌زدگی دیسک است که به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند.
درد سیاتیک چاقو مانند یا سوزن سوزن تفسیر می‌شود. دیگر علائم سیاتیک:
کرختی درد تیز در زمان عطسه و سرفه عدم توانایی در صاف نشستن ضعف احساس سوزش در اطراف باسن پزشک معاینه‌ی فیزیکی به عمل آورده و سوابق پزشکی بیمار را می‌پرسد تا تشخیص دقیق بدهد. ممکن است از تست ام آر آی برای تائید تشخیص کمک گرفته شود.
درمان
درمان سیاتیک شامل استراحت، مصرف دارو‌های مسکن، کشش عضلات و در برخی موارد فیزیوتراپی می‌شود. بیشتر افراد با مراقبت مناسب در عرض سه تا شش هفته خوب می‌شوند.

آریا جوان


گاز در سیستم گوارش
تجمع گاز در کولون می‌تواند منجر به درد در قسمت چپ بدن شود. این درد می‌تواند در سمت راست یا هر دو سمت نیز ظاهر شود. در شرایط نرمال، افراد گاز را با آروغ زدن یا از طرق رکتوم دفع می‌کنند و این پروسه‌ی منظم برای بدن است. در واقع بیشتر افراد حدود 14 تا 23 بار در روز گاز دفع می‌کنند. گاهی به دلیل بلعیدن هوا هنگام خوردن یا آشامیدن در سیستم گوارش گاز جمع می‌شود. این تجمع می‌تواند ناشی از تجزیه‌ی غذای هضم نشده توسط باکتری‌های روده نیز باشد. غذا‌هایی که می‌توانند گاز اضافی تولید کنند شامل نوشابه‌ها گازدار، جایگزین‌های قند و مکمل‌های فیبر می‌شوند.
دیگر علائم
مکرراً آروغ زدن نفخ و باد شکم درد و ناراحتی در یک یا دو سمت بدن درمان
درمان معمولاً شامل ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌شود. پزشک ممکن است دارو‌های OTC را توصیه کند که به گوارش کمک کرده و علائم را کاهش می‌دهند.
رگ به رگ شدن یا کشیده‌شدن
فرد ممکن است دچار رگ به رگ شدن یا کشیدگی در سمت چپ بدن شود، اما این اتفاق بر دیگر قسمت‌های بدن نیز اثر می‌گذارد. رگ به رگ شدن و کشیدگی با هم فرق دارند و دو عارضه‌ی متفاوت هستند که قسمت‌های متفاوتی از بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.
اگر علائم، قسمت‌های زیر را درگیر کنند احتمال رگ به رگ شدن وجود دارد:
قوزک پا مچ دست کف پا انگشت شست زانو پا کمر رگ به رگ شدن، پارگی یا پیچ‌خوردگی یک رباط است که بافتی کشش‌دار بوده و دو استخوان را به هم ربط می‌دهد.
علائم رگ به رگ شدن:
درد کبودی التهاب عدم توانایی در استفاده از مفصل کشیدگی، آسیبی در عضله یا تاندون است که می‌تواند ناشی از یک کشیدگی نسبی بوده و در برخی موارد حتی پارگی عضله یا تاندون را به دنبال داشته باشد.

آریا جوان


برای تشخیص رگ به رگ شدگی به دنبال نشانه‌های زیر باشید:
درد شدید اسپاسم عضله ضعف عضله تورم گرفتگی مشکل در حرکت درمان
درمان‌های مشابهی برای رگ به رگ شدن و کشیدگی وجود دارد:
استراحت کمپرس یخ فشار بالا نگه داشتن عضو موردنظر شاید لازم باشد فرد حرکات سبُک ورزشی انجام داده و دارو‌های OTC مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کند.
پارگی کیست تخمدان
پارگی کیست تخمدان سبب دردی می‌شود که معمولاً در یک سمت بدن رخ می‌دهد. کیست تخمدان یک کیسه پُر از مایع است که می‌تواند داخل تخمدان یا روی آن تشکیل شود. این کیست‌ها شایع بوده و معمولاً خطری ندارند.
کیست‌های تخمدان می‌توانند پاره شوند. در برخی موارد این کیست‌ها علامتی ایجاد نمی‌کنند یا اینکه ممکن است علائم خفیفی ایجاد نمایند. در دیگر موارد، کیست پاره شده می‌تواند علائم شدیدی مانند دردی ناگهانی و شدید در پایین شکم ایجاد کند. خونریزی هم می‌تواند روی دهد.
درمان
در مورد علائم خفیف‌تر، پزشک ممکن است دارو‌های مسکن تجویز کند. اما در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

آریا جوان


پیچ‌خوردگی بیضه
پیچ‌خوردگی بیضه معمولاً سبب درد در یک سمت بدن می‌شود. پیچ خوردگی بیضه زمانی روی می‌دهد که بیضه می‌چرخد. این اتفاق می‌تواند طناب بیضه‌ای را که خون را به کیسه بیضه می‌رساند بپیچاند. در نتیجه جریان خون کاهش یافته و سبب درد و تورم می‌شود.
علائم:
درد ناگهانی و شدید در بیضه مورد نظر تهوع استفراغ شکم‌درد درد در کشاله ران تورم بیضه باید توجه داشته باشید که ممکن است درد کم‌کم شروع شود و طی چند ساعت یا چند روز بروز کند، اما کمتر شایع است.
درمان
پیچ خوردگی بیضه یک وضعیت اورژانسی است. اگر درمان که عمل جراحی است طی شش ساعت انجام نشود، بیضه از بین خواهد رفت.
عفونت کلیه
عفونت کلیه می‌تواند سبب درد در یک طرف یا هر دو طرف بدن شود. کلیه‌ها در زیر قفسه سینه و طرفین ستون فقرات واقع شده‌اند و عملکرد‌های حیاتی زیادی دارند از جمله:
فیلتر کردن خون پاکسازی بدن از ضایعات مسموم کنترل فشارخون حفظ سطح مایعات بدن اما این عملکرد‌های حیاتی کلیه‌ها در صورت عفونت مختل خواهد شد. عفونت کلیه معمولاً ناشی از باکتری‌هاست. بیشتر عفونت‌های کلیه با عفونت مثانه شروع می‌شوند.
علائم عفونت کلیه:
درد در پشت، پهلو یا کشاله ران تب تهوع استفراغ تیرگی یا کدری ادرار همراه به بویی نامطبوع تکرر ادرار درد حین ادرار کردن لرز کسانی که این علائم را دارند باید فوراً با پزشک تماس بگیرند.
عفونت کلیه در صورت درمان نشدن می‌تواند خطرناک بوده و منجر به عفونت خون شود. هرساله 30 درصد از افرادی که دچار عفونت خون می‌شوند، جانشان را از دست می‌دهند.
درمان
برای درمان عفونت کلیه، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

آریا جوان


چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟
اگر هر یک از علائم حمله قلبی را دارید باید زودتر به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین اگر هر یک از علائم عفونت کلیه را دارید با سریع‌تر خود را به پزشک برسانید. چون در صورت عدم درمان، عفونت کلیه بدتر شده و منجر به عفونت خون خواهد شد.
به طور کلی، مهم است که اگر دردتان با راهکار‌های خانگی برطرف نشد یا زندگی روزمره‌تان را مختل کرد به پزشک مراجعه نمایید.
پزشک بسته به علائم و سابقه پزشکی بیمار ممکن است ارزیابی‌های دقیق‌تری از شما به عمل آورد.
خلاصه
درد در یک طرف بدن نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی است که انواع و علت‌های متعددی دارد. برخی از این عوارض ممکن است خودبه‌خود با استراحت برطرف شوند، اما در دیگر موارد ممکن است نیاز به درمان پزشکی و مراقبت طولانی‌مدت باشد.
علت درد می‌تواند یک بیماری یا یک عارضه باشد که در لیست بالا نیامده. لازم است نسبت به دیگر علائمی که همراه با دردتان دارید دقیق بوده و آن‌ها را به پزشک بگویید. سعی کنید نقطه شروع و پایان درد، طول مدت آن و عوامل آن را ارزیابی کنید. این اطلاعات به پزشک کمک خواهد کرد تشخیص درست را بدهد.

لینک کوتاه:
https://www.javanannews.ir/Fa/News/648782/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

12 نکته جهت سازمان‌دهی و موفقیت یک کسب‌وکار کوچک

پس از بهبود بازار رمز ارزها، بیت کوین با قیمتی حدود 40000 دلار معامله شد

مصاحبه ای با مدیر عامل سایت MOZ؛ مرجع معتبر آموزش سئو

جف بزوس و دیگر میلیاردها به فضا می روند

ایجاد 60 کارگاه فنی و حرفه‌ای روستایی تا دهه مبارک فجر در استان بوشهر

ضرورت استفاده از ظرفیت آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای در جهت توسعه تعاونی ها

تفویض بخشی از وظایف صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان به دفاتر مدیریت استان ها و کارگزاری ها

مدیر اشتغال و کارآفرینی گلستان خبر داد: افتتاح ششمین کافه کارآفرینی استان در شهرستان گرگان

مدیر امور تعاون گلستان مطرح کرد: از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه فرهنگ تعاون در استان باید استفاده کرد

تهیه سند آینده‌نگاری رفاه و تأمین اجتماعی تا پایان دولت

جشنواره کارآفرینان برتر ملی با هدف ایجاد جایگاه اجتماعی برای کارآفرینان برگزار می‌شود

گفت‌وگو مهم‌ترین راه‌حل شناسایی چالش‌های خانواده است‌...

طرح تاب‌آوری‌ اجتماعی در 1100 نقطه بسیار آسیب‌پذیر کشور اجرا شد

هدف از رویداد کمند تدوین الگوی موفق برای کارآفرینی دختران است

معصومه ابتکار: خانم‌ها وارد ورزشگاه شدند و این دروغ است که نشدند/ مفهوم عدالت جنسیتی برگرفته از غرب و سند 2030 نیست

درختان اتفاقات اطراف شان را درک می‎ کنند؟

رشته کوهی شگفت انگیز به نام مادر در آلاسکا

رونمایی از جدیدترین اثر ربات نقاش چینی

تشکیل ابرِ سلولی و وحشتناک در هنگام طوفان

تصادف شاخ به شاخ به دلیل سبقت ناشیانه

قاچاق انسان در کانتیرهای حمل غلات از مکزیک به آمریکا

آبشار ارتکند؛ ییلاق باصفای مشهد

صحنه‌ای از محبت پدرانه یک پدر دلسوز به دخترش

روش عجیب ساخت پیتزا!

تصاویر باورنکردنی از خیابان‌های کویت بعد از طوفان شن

نبرد جالب یک غاز اسیر شده با یک مار بین زمین و آسمان!

ترمیم دلهره آور پل تاریخی میان آسمان و زمین در پرو

یک موجود زنده بدون استخوان، بدون خون، بدون مغز!

صحنه ای که هر کشاورز زحمتکشی رو دق میده

قتل پدربزرگ با تبر به خاطر خرید بلیط اتوبوس!

دوستی حیوان با انسان در حیات وحش

مرد روسی که به تنهایی چرخ و فلک غول پیکر را چرخاند

این ویدئو رو تا آخر ببینید آرامش بخشه

فرود هواپیما به خاطر وجود یک عنکبوت در کابین خلبان!

غرور پیروزی، موفقیت رو از چنگتون درنیاره!

تعطیلی 17 فروشگاه در سان فرانسیسکو به دلیل دزدی در روز روشن!

حمایت یک شیر درنده از بچه گوزن در برابر سایر شیرها!

4گوشه دنیا/ دزدی لمور کمیاب از باغ وحش

شباهت جالب موهای نوزاد انگلیسی به نخست وزیر انگلیس!

برش کیوی با چاقوی حرارت دیده

شنای آرام لاک پشت در اعماق آب ها

این هم روش تهیه پالوده شیرازی

آرزوی داشتن خانه بادکنکی برآورده شد!

شکار شدن زرافه حین استراحت توسط شیر نر

صحنه جالب سورپرایز کردن همسایه در روز تولد دخترش!

لحظه وحشتناک له شدن یک ماشین زیر سازه فلزی وسط خیابان!

داستانک/ کار شیطان

هجوم مردم آفریقای جنوبی با شنیدن کشف الماس در یک کوه

ساخت میخ به روش آهنگری

ساخت آپارتمان 10 طبقه در 28 ساعت!